Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Evrensel Masonluk => Dunya Masonluk Tarihi => Konuyu başlatan: Zaharoff - Temmuz 05, 2016, 10:16:32 ös

Başlık: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: Zaharoff - Temmuz 05, 2016, 10:16:32 ös
Merhabalar Sayın Üyeler. Bir süredir yurtdışındaydım aktif şekilde sitede paylaşım yapmıyordum. Kral Kaya Mezarları'nı Amasya'ya giden gitmemiş olsa bile bilenlerimiz vardır aramızda.

Helenistik Dönem(M.Ö. 3.-2. yy) 'den kalmadır. 234 cm x 165 cm boyutunda mezar odasına sahiptir. Komana Kaya Mezarının sağ çaprazında yaklaşık 200-300 metre yukarısında yine taş bir mezar bulunmakda. Şehir dışında ıssız bir arazide olduğu için içine giripde fotoğraf çekmeye cesaret edemedim. Hatta mezara yakınlaşana kadar birçok diken ve haşeratın hışmına uğradım desem yalan olmaz.  :D

Gerek Masonik semboller olsun gerek de Türk tamgaları olsun bir çok araştırma yapmıştım. Komana Kaya Mezarı'nda taş işçiliği ve sembolü ile dikkatimi çeken bir nokta oldu. Hemen fotoğraf makinemi aldım ve sizlerle paylaşıp istişareler yapmak niyeti ile fotoğrafını çektim. Zira ben bu forumda artık kalp kırmakdan başka bir halta yaramayan siyası paylaşımlar görmek istemiyorum. Bu tür şeylerle ilgilensek ne güzel olur.

Fotoğrafını çektiğimde yüzümdeki gülüş bir çocuğun gülüşünü andırıyordu sanki... :D

Bir üçgen ve ortasında kocaman bir daire şekli... Kalbim küt küt attı. Nihayet eve gelebildim ve bu yazıları yazabildim.

Eski çağlarda medeniyetler bir çok alegorik sembollerle birşeyler anlatmaya çalışmış. Her birine farklı anlamlar yüklemişler. Hititler, Mısırlılar, Türkler...

Şöyle bir fikir yürütelim sizce bu sembol neyi anlatmaya çalışıyor?
Belkide o daire bir güneş ve Mason Üstadı'nın mezarını simgeliyor olabilir mi ?
Masonlukla hiç ilgiside olmayabilir fakat yıpranmış olsada üzerinde taş işçiliği var o yüzden dolaylı yoldan bağlantı kurdum.

Kimbilir belkide Masonlukla hiç alakası bile yoktur...
Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: Zaharoff - Temmuz 05, 2016, 11:23:16 ös
İlk paragrafı düzenleyemedim. Konunun Kral Kaya Mezarları ile alakası yoktur. Sadece benzetmek istemiştim. Bağlamayı unutmuşum..
Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: peacewings - Temmuz 06, 2016, 01:37:11 öö
Galiba önce şu soruyu sormak gerekiyor: Operatif Masonlukta sembol kullanma kaygısı güdülmüş müdür? Yani daha açık olarak, şu an Spekülatif Masonluktaki semboller, Operatif Masonlukta birer sembol müydü? Muhtemelen değildi. Aradaki en büyük ayrım da buradan kaynaklanıyor olmalı. Sorulması gereken diğer bir soru da gerçekte Operatif Masonluk diye bir şeyin olup olmadığı... Yani bu kavramın ve hikayenin Spekülatif Masonlukla ne kadar ilgili olduğu...

Bir üçgen ve bu üçgenin altında yer alan bir yuvarlak... Bunun Spekülatif Masonlukta kullanılan bir sembol olup olmadığına ilişkin bilgim yok. Ancak şahsi fikrim, bahsedilen yapının ne Spekülatif ne de Operatif Masonlukla hiçbir ilgisi olmadığı yönünde.

Diğer üyelerin yorumlarını merakla bekliyorum.

Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: karahan - Temmuz 06, 2016, 07:11:59 öö
Sembol kullanımı masonluga özgü bir kavram değil kökeni çok eski.
Kayıp kıta mu isimli 3 leme kitabın 2 nci si semboller üzerinedir.
O kitapta Nazilerin gam ali hacindan, bugün Yahudiler e özgü ve ait görülen Davut yıldızına değin bir çok sembol var.
Kral mezarları nda bulunan sembolleri Masonlar ve Masonluk ile ilintilendirmek yanlış olur.
Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: peacewings - Temmuz 07, 2016, 03:41:51 öö
Operatif Masonlukta kullanılan gönye, pergel, şakül gibi aletlerin o dönemde birer simge olarak kullanıldığını söyleyebilir miyiz? Hayır bunlar apaçık işçilerin kullandığı sıradan aletlerdi. Sembol filan değillerdi. Bunların sembolleştirilmesi çok sonra olmuştur (18.yy ve sonrası). Haliyle bugünkü bakış açısıyla sembol dediğimiz pek çok işaret dönemi için bir sembol değildi. Sıradan bir işaret yahut amblemdi. Motif de diyebiliriz belki. Ama Operatif Masonların semboller üzerine çalışan bir topluluk olmadığını biliyoruz. Böyle bir imkana ve yetiye sahip olmadıklarını da...

Haliyle 18. yy öncesine ait bir yapıya bakarken Operatif Masonluğa dair semboller aramak boşuna bir çaba. Ekmeğinin peşinde koşan bu inşaat ustalarının sembollerle ilgilendiklerini sanmıyorum. Belki 18. yy öncesine dayanan topluluklar arasında semboller ile uğraşanları çıkmıştır ancak görünen o ki Operatif Masonluk onlardan biri olmamıştır.
Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: Zaharoff - Temmuz 07, 2016, 02:05:36 ös
Bence Operatif Masonlukla günümüz inşaat işcilerini karşılaştırırsak yanlış olur. Yanlış anlaşılmaya sebebiyet ermek istemiyorum fakat inşaat ustalığı günümüzde pekde saygı gören bir meslek değil. Doktor, Hakim, Milletvekili nasılki günümüzde değer gören bir meslek, Operatif Masonluk'da ait olduğu dönem için önemli meslek gruplarından diyebiliriz.

Benim bildiğim Kudüs'te ve Mimar Sinanın bir çok eserinde Masonik izlere rastladım.

Yani şunu diyebiliriz Operatif Masonluk sadece inşaata taş taşımakla ilgilenmemiştir.
Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: peacewings - Temmuz 07, 2016, 03:46:59 ös
Kudüs nerede? Mimar Sinan nerede yaşadı? Spekülatif Masonluk nerede kuruldu? Tüm bunları tek potada eritip toptan hepsine Masonluk demek mümkün olabilir mi? Hadi diyelim ki bahsedilen eserlerde tam manasıyla semboller vardı ancak bu onları Masonlukla ilişkilendirmeye yeter mi? Masonlar öyle diyor diye olmaz. Mimar Sinan bir arıdır. Ürününü binlerce çiçeğin vasıtasıyla üretmiştir. Ancak hiç kimse bu binlerce çiçeği tapulayıp adına Masonluk diyemez. Bu olsa olsa Mason hayalciliği olur.
Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: Zaharoff - Temmuz 07, 2016, 05:23:34 ös
Kelime oyunu yapmakdan başka birşey yapmamışsınız. Masonluğun kökeni İsrail'e dayanır. Kudüs'de bir çok Masonik izlere rastladım.
Bunların hepsine Masonluk dendiğinide nereden çıkarttınız. Konuda zaten belirttim tarih boyunca birçok medeniyet sembollerle kendini anlatmış. Şimdi tutup da Amerıka'da ki Kızılderili sembolleriyle Masonluğu başdaştırmak ne kadar doğru olur?

Sorduğunuz soruların açtığım konuyla alakasını göremedim. Bu forumda en rahatsız olduğum şeyde bir konunun altına o konuyla alakasız şeylerin yazılması. Paylaştığım sembolün Masonlukla ilgisi vardır yada yoktur. Ben bunu öğrenmek istedim. Konuyu sulandırmaya gerek yok.
Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: blackfriairs - Temmuz 07, 2016, 09:02:18 ös
Sayın peacewings ,
Lütfen anlayış içinde olalım birbirimize karşı ,

Sayın Zaharoff ,
Sizde hemen yükselmeyin lütfen. Fotoğraflar için teşekkür ederiz. Değişik bir bakış açısı ve gerçek bir emek. Herşeyden önce bu fotoğrafları çekip burada sorunuzla yayınlamanız çok güzel . Sorularınıza gelince ise forumdaki değerli kişilerin vereceği cevapları bende sizin kadar merak içinde bekliyorum.

Esenlikler
Mösyö
Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: ozkann - Temmuz 07, 2016, 11:03:40 ös
Masonik olması için mutlaka masonların yapmış olmasına gerek olmayabilir mi?
Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: peacewings - Temmuz 07, 2016, 11:14:19 ös
Alıntı
Sayın peacewings ,
Lütfen anlayış içinde olalım birbirimize karşı ,

Ne gibi bir anlayışsızlık gördüğünüzü açıklarsanız sevinirim.

Sayın Zaharoff, söylediklerim içerikle uygundur. Kendi görüşümdür. Size göre kelime oyunuysa, size göredir.

Sayın ozkann "masonik olmak" nedir? Bu kavramı açıklarsanız ben de düşüncelerimi yazabilirim.
Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: İNSAN - Temmuz 08, 2016, 12:33:26 öö
Sayın ozkann güzel bir noktaya değiniyor bence. Çünkü masonik olan her şey masonlar tarafından yapılmıştır gibi bir yaklaşım doğru olmaz. Ayrıca masonik demek, içinde masonlukla ilgili birtakım öğeler taşımak demektir, Masonluğa özgü demek değildir.

Masonluğa özgü olmak başka, masonik olmak başka. Masonik olan şeyin masonlar tarafından yapılmış olmasını söylemek de bambaşka.

Örnek vereyim:

Eğer ampul günümüzde herhangi bir partinin kullandığı bir öğe ise, bu şeyin o partiye özgü olduğunu söylemek veya ampulün o partinin ürünü olduğuna inanmak ne kadar mantıklı olur ?

Yok bunlara rağmen de ampulü o partiyle bitişik görürsek uyarıcı genellemesi yapmış oluruz. O da her sakallıya dede demeye benzer ki, her sakallı dedemiz değilidir.

Sadece dedemize benzerdir.

Yanılıp yanılmadığımı görmek için dediklerimi sorulaştırmak istiyorum:

1-Sizce her masonik olan şey Masonluğa mı özgüdür?

2-Sizce masonik olan her şey masonlar tarafından mı oluşturulmuştur?


 
Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: ADAM - Temmuz 08, 2016, 08:51:37 ös
Daha önce belki kaç kez belirtmiş olduğumuz sözü yineleyelim.
Masonlukta kullanılan simgelerin (sembollerin çoğunu) başka kurumlar da kullanılır. bu tarih boyunca böyle olagelmiştir. Masonlukta kavramları daha iyi belirtmek için bir yandan çeşitli daha eski kurumlardan simgesel olarak değerlendirilebilecek öğeler alınmış bir yandan da salt Masonluğa özgü olanlar oluşturulmuştur.
Bir örnek verelim.
Gönye+Pergel salt Masonluğa özgü değildir. Bunu başka kurumlar da kullanmıştır ve kullanmaktadır. Ancak her kurumun kullanışı farklı amaçlıdır; dolayısıyla simgenin değerlendirilişi de farklıdır.
Fakat Masonlukta eşit kollu bir gönye ile bir pergelin simetrik olarak yerleştirilmesiyle oluşturulmuş bir simgenin ortasına bir de G harfi yerleştirildiğinde, işte o salt Masonluğa özgüdür ve başka bir kurumda yoktur. (Belki de vardır; ben rastlamedım.)
Dolayısıyla bir yerde Masonlukta da kullanılan bir simge, özellikle bir geometrik düzenleme görülünce, onun "masonik" olduğunu söylemek doğru değildir.  Bunun en tipik örneği de "birbirinin içine geçmiş iki üçgen" biçimindeki simgedir. (Bu konuyu da Forumun geçmişinde hayli geniş bir şekilde irdelemiştik.)
Başlık: Ynt: Komana Kaya Mezarında Masonik Semboller
Gönderen: karahan - Temmuz 08, 2016, 09:45:08 ös
Konu, soru, istenen şey ve konuşulan lar tamamen farklı.
Simgelerin masonluk la bir bağı olabirmi?
Bir katılımcı farklı bir soru ile konuyu operatif masonluk la ilintili sorgulamaya geçti.
Konumuz çok basit katılımcının sorusu çok açık.
Masonlar konuşmayın ca  haricilerde fikir yürütüyor.

Simgeler ve semboller kullanım ve kullanıldığı yerler ile iliskilendirilir. Çok bilinen bir örnek fransız Peugeot Aslanı sembolü nun hikayesidir. Hikayeyi internete bulabilirsiniz.