Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Üstad Thomas  (Okunma sayısı 13315 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 11, 2020, 02:04:01 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Operatif Masonluk Dönemine ait bir efsanedir. Bilen veya araştırmak isteyen var mı?
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 11, 2020, 02:27:41 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aquinolu Thomas doğru mudur sayın Caliper?
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 11, 2020, 02:34:03 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Aquinolu Thomas doğru mudur sayın Caliper?

Hayır değil.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 11, 2020, 02:35:09 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Vikipedia kaynağım;
Thomas Aquinas

Thomas Aquinas veya diğer adıyla Aquinolu Thomas (İtalyanca: Tommaso d'Aquino) (d. 1225 - ö. 7 Mart 1274), 1225-1274 yılları arasında yaşayan, bilgi felsefesi, metafizik, siyaset ve ruhun ölümsüzlüğü konularındaki yorumlarıyla skolastik düşünceye önemli katkılar sağlamış Dominik keşiş ve filozof. 1322'de Aziz ilân edilmiştir.

Thomas Aquinas
St-thomas-aquinas.jpg
Thomas Aquinas
Doğum
1225
Roccasecca, Sicilya Krallığı
Ölüm
7 Mart 1274 (49 yaşında)
Fossano, Sicilya Krallığı
Meslek
Rahip, filozof, teolog
Tür
Skolastik felsefe, Thomizm
Etkiledikleri
Hemen hemen tüm batı felsefesi, Giles of Rome, Godfrey of Fontaines, Hooker, Locke, Dante, Leibniz, Martain, Gilson, Anscombe, Donoso Cortés, Eckhart, Chesterton, Joyce, Kenny, XII. Pius, Carvalho, Walker Percy
Etkilendikleri
Hristiyanlık teolojisine yaptığı katkılar ve verdiği eserler ile ölümünden yaklaşık 300 yıl sonra 1567'de Papa V. Pius tarafından Katolik Kilisesi'nin uluları arasına yükseltilir. 1879'da Papa XIII. Leo, Thomas'ın öğretilerini teolojinin temeli olarak kabul eder. Böylece Thomas'ın görüşleri Katolik Kilisesi'nin resmi görüşü durumuna gelmiş olur. 1914'te onun görüşlerini tartışmak, günaha girmekle eş anlamlı kabul edilmiştir. 1917'de ise Kilise yasası, Akiunumlu Thomas'ın görüşlerini Kilise'nin resm̟î görüşü ilan etmiştir.[1]

Benim sorduğum kişi değil. Dediğim gibi kaynak bulmak zor biraz.

Mayıs 11, 2020, 02:44:11 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Thomas Wolsey olabilir mi acaba?

Mayıs 11, 2020, 02:46:51 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yada Thomas Pynchon?

Mayıs 11, 2020, 02:47:35 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Thomas Wolsey olabilir mi acaba?

Hayır değil. Bir ipucu vereyim; hikaye Hindistan'da geçiyor.

Mayıs 11, 2020, 02:49:08 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Yada Thomas Pynchon?

Hayır alakası yok. OPERATİF MASONLUK efsanesi sorduğum konu.

Mayıs 11, 2020, 02:53:49 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İsa'nın havarisi?

Mayıs 11, 2020, 03:01:36 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Havari Tomas ya da Şüpheci Tomas (Doğum yeri ve zamanı bilinmiyor, ö. 72 Mailapur, Hindistan, Chennai) İsa'nın on iki havarisinden biridir. Yuhanna İncili'nin aktardığına göre diğer havariler İsa'yı gördüklerini, onun dirildiğini söylediklerinde Tomas buna inanmaz ve "O’nun ellerinde çivilerin izini görmedikçe, çivilerin izine parmağımla dokunmadıkça ve elimi böğrüne sokmadıkça inanmam." (Yuhanna 20:25) der. Bunun üzerine İsa bir kez daha havarilerine görünür ve Tomas'a yaralarına dokunmasını, imansız değil, imanlı olmasını söyler. İsa'nın yaralarına dokunduktan sonra Tomas, "Rabbim ve Tanrım" diyerek iman eder.

Yok bu da değil. Benim sorduğum Thomas bir Mason.