Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğu Anlamak ve Öğrenmek … 1  (Okunma sayısı 13651 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 23, 2013, 03:09:37 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bizim bu sitenin bir mottosu var “Masonluk masonlardan öğrenilmelidir” diye…

Bu deyişin doğru olduğunu kabul edelim.

Bunun için gerekli olana bir bakalım.

Bir öğrenme olgusunda ya öteden beni benimsenegelmiş pasif yöntem kullanılır ya da bunun yerine daha çağdaş olan aktif yöntem… Bir de belletme yöntemi vardır ama bellemek başka öğrenmek başka. Üstelik anlayarak öğrenmek daha bir başka. 

Sonrasında bir de benimsemek, içselleştirmek gibi aşamalar varsa da şimdilik oralara hiç gelmeyelim.

Pasif yöntem, birinin anlatması ve göstermesi yani öğretmesi, diğerinin izlemesi ve dinlemesi tarzındadır. Önemli olan öğretendir. Ne denli iyi öğretirse, o denli iyi öğrenilir. İyi öğretemezse, ya hiç öğrenilemez ya da kötü hatta belki yanlış öğrenilir.

Eğer Masonluk masonlardan öğrenilecekse, pasif yöntemin uygulanması durumunda masonların kendilerini öğretmek pozisyonuna geçirmesi ve gelip, öğrenmek isteyenlere öğretmeleri gerekir. (Elbette bunu söylerken masonların öğretme yeteneği ile donanmış yani iyi birer öğretmen olduklarını da varsaymaktayız.)

Aktif yöntemi ise bilgili ve deneyimli olanın sadece yol göstermesi, öğrenecek olanın öğrenmek için ortaya kendi çabasını koyması tarzındadır. Burada önemli olan öğrenendir. Ne kadar çok ve iyi hatta yöntemli çalışırsa, o kadar iyi öğrenir.

Eğer Masonluk masonlardan öğrenilecekse, aktif yöntemin uygulanması durumunda masonların öğrenmeye çalışanların sorularını karşılamak ve onlara yol göstermek üzere hazır olmaları gerekir. (Elbette bunu söylerken masonların yeterince bilgi ile donanmış ya de kendilerine sorulanları kolay anlaşılır bir tarzda anlatmak üzere kaynaklardan yararlanabileceğini varsaymaktayız.)

Her iki durumda, öğrenme alanı burası, bu site ise, masonların kendilerini burada daha çok göstermesi ve biraz daha özverili olması gerektiği açıkça ortada.

Peki masonlar buna yanaşmayacaksa ne olacak? O zaman bir kendi çabalarımızla Masonluğu öğrenemeyecek, anlayamayacak mıyız?

Öyle olursa bu sitenin varlığının bir anlamı kalmaz.

İyisi mi, biz (ben ve gönüllü olarak bana katılacak olanlar) sitenin mottosunu bir yana bırakıp, şu Masonluğu öğrenme ve anlamak bakımından nasıl bir yol izleyebileceğimizi gözden geçirelim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 23, 2013, 04:50:19 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Gece üstadıma sordum kaç kez ,

Dünyanın sırrı nedir söyle tez ,

Üstadım durdu ve cevap verdi ;

Bu sır bilinir ancak söylenemez...

Hür Masonluğu araştıran , kenarından köşesinden geçen herkesin kolayca karşılaşacağı bu dizelerin bizlere  anlattığı gibi cevaplar çok fazla dillendirilemiyor.

Sebeplerden ilki ve en büyüğü edilmiş yeminler. Bu yeminler doğrultusunda haricilerin basit sorularına, basit cevaplar bile verilemiyor. Hür Masonluk hakkında araştırma yapmış ve önyargısız  olanların bu durumu anlayışla karşılayacağını düşünüyorum.

Benim görüşüme göre bir diğer durum, merak edilen şeylerin , sorulan soruların Masonluk mesleğiyle çok fazla alakalı olmaması. Alakası olmayan sorulara insan ister istemez cevap vermek istemiyor. Hem yanlış anlaşılma durumuna düşme endişesi hem de üstten bakış pozisyonunda kendini bulma endişesi insanın geri durmasına neden oluyor.

Bir diğer ayrıntı ,  site Hür Masonluk anlamında haricilere ciddi anlamda doyurucu bilgiler içermekte. Küçük bir araştırma neticesinde , herkes Masonluk hakkında detaylara aradığı soruların cevaplarına ulaşabiliyor. Ulaşılamayan ayrıntılarda emin olun ki edilen yeminlere takılıyor . Ulaşılamayan ayrıntıları öğrenmenin en sağlıklı yöntemi de Hür Mason olmak.

Ayrıca Hür Masonluğu öğrenme yönteminin sadece soru - cevap ikilisine indirgemenin yetersiz olduğu görüşündeyim. Hür Masonların iletilerinde ki düşünce tarzı , yaklaşım , bakış acıları meraklı haricilere doyurucu bilgiler verdiği ve yol gösterici nitelikte olduğu kanısındayım.

Şimdilik konuya ekleyeceklerim bu kadar. Umarım laf lafı açar .

Saygılar.

« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2013, 06:24:37 ös Gönderen: ADAM »
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Temmuz 23, 2013, 06:44:22 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın irukanji iyi, güzel söyler re bir noktasına takıldım: "... edilmiş yeminler"

ler...

Kaç tane yemin var?

Çırak derecesindeki bir mason için bir tane. Belki iki diyebilirsiniz ama ikincisi birincisinin geçerliliğini kaldırıyor. Kapsamına girmiyoruz, 17. maddeyi çiğnememek için. İsteyen internetten ritüeli bulur, okur. Törenin sonunda bir yemin var.

Birçoğu töresel ve örgütsel niteliklidir bu yeminin. Tek bir öğe vardır; o da sadece masıonları ilgilendiren hususları mason olmayanlara söylememektir. Bu da ritüel ile, içerdiği öğretim ile bağlantılı olmaktan çok, locaların yönetimsel işleri ve yararları (menfaatler) ile bağılantılıdır. Oradaki özel göraüşmelerdir; bir ailenin iç işleri gibi...

Sonraki yeminler neler?... Her derece alışta bir yeni yemin var. Bunun getirdiği bir ek sıkıntı yok bizim buradaki konumuz bakımından. Bir de görev alınca edilen yemin var; o da zaten görev ile bağlantılı.

Başka?

Bana göre yok. Var olduğunu söylüyorsa Sayın irukanji, nerede ne zaman olduğunu sölylesin. Bunun herhangi bir şekilde sır olduğu falan yok.

Oysa Masonluğun bir de geneli vardır. Amaçları ve ilkeleri vardır, tarihçesi vardır, çalışma yöntemi vardır, ritleri vardır, nedenleri ve nasılları vardır, mason nitelikleri vardır, var oğlu vardır. Bunların hiçbiri Sayın irukanji'nin belirttiği çekinme ya da tedirginlik yaratacık alanda değildir. Hiçbir gizli saklılıkları yoktur. Olsaydı, zaten bu sitede böylesine böyük birikim oluşmazdı.

Burada, bu sitede masonlarla bağlantılı olmak üzere bir başka sorun var: Umursamazlık... Bu siteye ve işlevine sahip çıkmak bakımından isteksizlik. Ne olursa olsunculuk. Bana necilik. Bu kadarı yetercilik.

Bu siteyi artık buraya niçin ve nasıl üye alındıkları anlaşılamaz, jsksms iki kelimeyi bir araya getirip bir tümce ösld kuramayan, dillerini doğru dürüst bilmeyen, yazdıklarına bakılınca 5 yıllık ilkokulu bile bitirdiğinden kuşku duyulacak hariciler ele geçirmiş, Masonlukla hiçbir bağlantısı olmayan konularda iletilerle, başka interrnet sitelerinden aktarmalarla doldurup, tıkıştırıp duruyorlar. Masonlar da bu vanim durumu izliyor. Hayır, izlemiyorlar; forumu ara sıra birkaç dakika giriş çıkış yapmakla yetiniyorlar. Forumun bu kirliliği umurlarında bile değil.

Sonra da Masonluk masonlardan öğrenilecekmiş.

Miş...

Geçiniz!

« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2013, 06:59:26 ös Gönderen: ADAM »

Temmuz 23, 2013, 07:13:35 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Ben bu durumdan çok şikayetçiyim. Açılan başlıklar sanki sıradan bir formdayız hissini vermekte. Bence siz üyelere özel bölümde bize masonluğu öğretin, almak isteyen buradan alır. Haricilere açık kısımda da gereksiz yazilar yazıla dursun. Yazanların derdi ileti sayısını arttırmak gibi geliyor bana bilgi vermek değil amaç.
« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2013, 08:46:29 öö Gönderen: ADAM »
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Temmuz 23, 2013, 07:22:37 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ruzber de iyi güzel der ama iki noktayı unutmayalım:

1- Ben masonluğu öğretebilecek nitelikte ve kapasitede değilim. Sadece bir konu açarım. Tartışarak, irdeleyerek, hep birlikte öğreniriz. Herkes alabildiğini alır kimisi kaşıkla kimi kepçeyle, kimisi de spatula ile.

2- Bu forum sadece üyeler için değil hatta üyelerden çok dışarıdan izmleyenler için. O nedenle forum. Dışarıdan izleyenler de hepsini görüyor.

Asıl o gereksizlikler üyelere özel bölümlere alınsa çok daha iyi. Ancak gereksiz ve yararsız aktarmalırın çaresine elbette yönetimin bakması, site için farklı bir strateji oluşturması gerek.

Temmuz 23, 2013, 07:24:21 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Forumda çok gerekli yazı yazan kalmış gibi?
Birde ileti sayısı artınca ne oluyor acaba?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 23, 2013, 07:26:31 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM, yorumunuz sitemizin seçkin ve uzman bir üyesi olarak dikkat çekici ve çarpıcı olmuş. Hali hazırda tüm boş vaktinizi ve de mesainizi sitemiz yararına harcıyor olsanızda, buradaki Mason Kardeşlerimin aynı oranda boş vakti olmayabilir.

Forumda yer alan bir takım teknik problemler sorun giderme  esasıyla sürekli olarak Sayın Mason tarafından takip edilir ve izlenir. Kendisi ve diğer görevli olan/olmayan Masonlar site konusunda ne kadar vakit ayırabiliyorlarsa hepsini ayırırlar. Takdir edersiniz ki gündelik hayatta her insan gibi iş hayatı, aile, sosyal sorumluluklar içerisinde geçen zaman sadece 24 saatten ibaret.

Saygılarımla.

Temmuz 23, 2013, 07:40:06 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Thoth da çok iyi ve çok güzel söyler.

Ancak ben sorarım: Bu siteye emek verenlerin aynı dertleri yani işleri ve eşleri yok mu?

Ben dahasını sorarım: (Hani sayın iroukanji'nin sözünü ettiği yemin konusu)  Masonların bu bağlamda bir sorumluluğu, bir yükümlülüğü yok mu?

Konu hep şu sitenin mottosundean kaynaklanıyor. Bu kaldırılsa, hiç kimse masonları bu bağlamda daha çok katkıda bulunmak bakımından sorumlu tutamaz.

Sayın Thoth'un tek söylemine karşı çıkarım: Sosyal sorumlulukları bir mazeret olamaz. Bir mason için sosyal sorumluluk bakımından öncelik Masonluktadır. Öyle olmalıdır. Bu sitenin üyesi olan bir mason için ise sosyal sorumluluğun öncelikli yeri burasıdır. 

Umarım bu sözlerimle aşırı acımasız bir tutum takınmış olmuyorum.

Temmuz 23, 2013, 07:44:01 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu siteyi artık buraya niçin ve nasıl üye alındıkları anlaşılamaz, jsksms iki kelimeyi bir araya getirip bir tümce ösld kuramayan, dillerini doğru dürüst bilmeyen, yazdıklarına bakılınca 5 yıllık ilkokulu bile bitirdiğinden kuşku duyulacak hariciler ele geçirmiş, Masonlukla hiçbir bağlantısı olmayan konularda iletilerle, başka interrnet sitelerinden aktarmalarla doldurup, tıkıştırıp duruyorlar. Masonlar da bu vanim durumu izliyor. Hayır, izlemiyorlar; forumu ara sıra birkaç dakika giriş çıkış yapmakla yetiniyorlar. Forumun bu kirliliği umurlarında bile değil.

Sonra da Masonluk masonlardan öğrenilecekmiş.

Miş...

Geçiniz!

Diyorsunuz,bu forum için ne düşünüyorsunuz iyi bildiğimi düşünüyorum.Forumda sizin isteklerinizin olabilmesi mümkün değil buda sizi kızdırıyor bunuda biliyorum.Fakat kızmalarınız boşa ve gereksiz bence,forum sitesinde motto her ne kadar masonluk masonlardan öğrenilmeli olsada başka başka konularada yer verişlerek bir zenginleşme sağlanmaya çalışıldığını düşünmekteyim.
Başka internet sitelerinde forum için faydalı olacağını düşündüğüm okumaları bende aktarıyoprum siz her ne kadar kızsanızda ben sakınca görmüyorum ve bir kirlilik oluşturduğunuda düşünmüyorum.

Hoş aktarsan ne olurki?yanlış bilinen recm uygulaması isimli bir başlık açtım tartışalım/tartışılsın diye üstelik herhangi bir siteden değil sahaflardan tesadüfen bulduğum yalçın kayanın hristiyan felsefesi isimli kitabından aktarım yaparak,ne olduki sonuçta ilgide bir yere kadar ,ne kadar değişik konu açarsan aç bir yere kadar ya sizin dediğini olsa idi sadece masonluk ile alakalı yazılar yazılabilse idi ne olurdu biliyormusunuz bu forum olmazdı.

Bence enerjinizi boşuna harcıyorsunuz,ne sizin nede benim ne enelsırın açtığı konulardaki katılımlar 3-4 sayfayı geçmiyor ve çoğunlukla sonuçsuz kısır döngülü polemiklerle uzayıp zayii olan güzelim konular.Forum kalitesi zamanla oluışabilecek ve istikrarlı katılımcıları ile büyüyecek bir konu,her insanın ilgiside bilgiside alakasıda maalesef sizin gibi olmaz/olmuyor.

sevgilerimle
« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2013, 08:47:15 öö Gönderen: ADAM »
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 23, 2013, 08:06:33 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Bu sitedeki Masonların  görevi öğrenmek isteyenlere masonluğu anlatmaktır diye düşünüyorum.

Sosyal hayat vb. durumlar bahane edilmez.

Masonlar işte böyle kenara çekilince yazmasını bilemeyenlerin abuk sabuk yazıları dolduruyor forumu.

Sayın ADAM alçakgönüllük edip ben masonluğu anlatabilecek, öğtetebilecek kapasitede değilim demiş. Yazdıkları, açtığı konu başlıklarına bakarsak, forum için harcadığı zamanı düşünürsek kendisine teşekkür etmek gerekir.

Kimse kusura bakmasın bu foruma üye kabulü son derece sıradan. Bu sorun halledilmeden açılan her konu başlı saçma sapan yazılarla dolacaktır.

Masonların bu forumda geri durması ciddi bir sorun.

Masonluk kimden öğrenilecek.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti