Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Allah anlayışı  (Okunma sayısı 6371 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 17, 2013, 01:36:33 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonluktaki Allah anlayışı ve kavrayışı ile Dürzilerdeki Allah anlayışı ve kavrayışı arasında bir benzerlik paralellik varmıdır?

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 17, 2013, 01:47:12 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Karahan,

Dürzilerdeki Allah anlayışını ve kavrayışını açıklar mısınız?( Bilmediğim için soruyorum )

Araştıracak bir konu çıkarttığınız için ayrıca teşekkürler.

Saygılar

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Aralık 17, 2013, 02:18:49 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta Allah anlayışı diye bir şey olamaz.

Bunun olabilmesi için iki koşul gerekir:

1- Masonluğun dinsel/felsefi bir kurum olması; ve
2- Masonluğun bir İslâm ülkesi kurumu olması. (Çünkü Allah sözcüğü İslâm'a özgüdür.)

Her ikisi birden olmadığına göre Masonluk'ta bir Allah anlayışı yoktur.

Ancak Masonlukta, toplumlardaki Tanrı inancı ve anlayışı bilimsel bir bakış açısıyla değerlendirilebilir; o ayrı... Nitekim Masonluk, tüm dinsel ve özel inançlara eşit mesafede dudur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 17, 2013, 04:42:57 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonluktaki Allah inancı sorgusunu kendime göre yaptım yani müslüman olduğum için Allah tabirini kullandım,ozaman şöyle yapalım;

Hristiyana göre tanrı,Yahudiliğe göre yahve islama göre Allah tüm bunların karşısına denk gelen prensibe görede masonluktaki kainatın ulu mimarı tabirini koyalım.
Buna göre tekrar edersek Masonluktaki kainatın ulu mimarı kavrayışı ile dürzilerdeki allah kavrayışı arasındaki benzerlik bulunmaktamıdır?

karahan

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 17, 2013, 05:12:55 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlukta bu durum olanaksızdır. Çünkü masonluğun en bariz tanımında bile vardır ki Masonluk bir din değildir.
Ve en bariz kuralında da vardır ki üye adaylarının bir yaratıcı inancı olmak zorundadır.

Saygılar.
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi

Aralık 17, 2013, 05:15:35 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Mirage World Hotel

Sayın Karahan,

Dürzilerdeki Allah anlayışını ve kavrayışını açıklar mısınız?( Bilmediğim için soruyorum )

Araştıracak bir konu çıkarttığınız için ayrıca teşekkürler.

Saygılar

Açıklama iyi olur !

Aralık 17, 2013, 05:23:00 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Ares

Konumuz ve sorum farklı ben masonluğun bir din olup olmadığını sormadım bizim yaratıcı dediğimiz kavramın masonluk ile dürzi inanışın içerisindeki şeklinde bir benzeşlik paralellik varmıdır onu sorguluyorum yani soru çok farklı.

Masonluk bir din elbette değildir ama dinlerin temel altyapısını kullanır yani dinlerdeki ahlaki öğreti masonluktada temeldir ama masonlar bunu din olarak adlandırmazlar sadeece.Benim aradığım bu ahlaki temeller içerisindeki benzeşliklerdir.

karahan

EDMUND BURKE

Aralık 17, 2013, 05:38:44 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta geçen Evrenin Ulu Mimarı kavramı bir simgesel terimdir.

Kimileri isterse bunu kendi dinsel ya da dinselliği olmayan inancına göre bildiği bir başka kavram ile bağdaştırır. Bu bakımdan masonlar özgürdür.

Bazı mason kuruluşları bu bağlamda mason adaylarını herhangi bir zorunluluk altına sokmaz; onların inancı varmış ya da yokmuş ya da şöyle bir inancı varmışla ilgilenmez.

Bazıları teist nitelikli bir inancı zorunlu görür ama öte yandan bir Budistin ya da Şintoistin de mason olabileceğini belirtir. Bu konudaki çelişkiyi açıklayamaz. Çünkü bu işin içinde aslında bir art niyet vardır.

Bazıları deist nitelikli bir tanrı inancı ile yetinir. Nitekim Masonluğun o üzerinde çok durulan 1723 tarihli anayasa kitabındaki birinci yükümlülük de bu doğrultudadır. Daha sonraki düzenlemelerin bazılarında yozlaştırılarak teizme yöneltilmiştir.

Bazıları vardır ki tüzük ve ritüellerinden Evrenin Ulu Mimarı kavramını bile, masonlar arasında sorun yaratıyor ve masonluğun amaçlarıyla bağdaşmıyor diye çıkarmıştır.

Bazıları bir Masonluğa girecek olanların deist yaklaşımla bir ulu yaradana ve ruhun ölümsüzlüğüne inanmalarını (bu ikisini nasıl bağdaştırabildikleri ayrı sorun) zorunlu görür ama aslında inanmadığı halde girene kadar inandığını söyleyenleri ve sonradan inancını yitirenleri ne yapacağını bilemez çünkü onlara karşı bir yaptırımı yoktur.

Masonluiktaki ritlerin bazılarının belli bir derecesinde Dürsiler ile bağlantılı bir inceleme ya da değerlendirme söz konusudur. Ancak şunu açıkça belirtlmek gerekir ki o ritüelik irdeleme  Dürzilerin inanç sisteminden önce ve ağırlıklı olarak yaşam tarzı, sosyal düzen ve karakter yapıları üzerinde yoğunlaşmıştır.   

Aralık 17, 2013, 06:11:16 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam'ın ortaya koyduğu bilgiler akabinde bir çok enteresan soru sorulabilir ama sormayacağım lakin şunuda diyeyim masonlukta benim anladığım sadece tek bir konuda (yaratıcı tanımı)bir çok farklı farklı tezler sn.adam'ın nitelediği bilemediğim art niyetlerde dahil çelişkiler mevcut olduğu görülüyor.

Sn.Adamın bahsetti tanım iskoç ritinde ilk kuruluşunda kabul ettiği kainatın ulu mimarı tanımının mason prensiplerinin 11.ncisinin a bendinde geçen tanımlamadır.

O ifadeye göre masonlar Bir allah inancını belirtmektedirler.Masonluktaki bu çeşitlemenin nedeni tam olarak nedir bilemiyorum.Benim bu noktada masonların düğümlendiğini işlerin içinden çıkılamaz boyuta geldiğinde ise farklı tavırlar gösterildiği sn.adamın anlatımındanda anlaşılıyor.

Konuya bende katkı vererek iyice saptırdım.Lakin konunun bu ele alış biçimi ile sorduğum soruya tam bir cevap alabileceğimi düşünmüyorum.Sn.adamın anlatısından masonlardaki kainatın ulu mimarı kavramının Allah,Tanrı ,Yehova ve diğer ilah kavramları ile eşmidir değilmidir anlaşılmadan çözülemeyecek sanırım.

Masonluk bir din olmadığı için din ile daha en başta temel prensiplerde yani ilah konusunda ayrılırken masonluğa girişte daha en başta inançlı olma şartı getirerek belkide kendilerini bir paradoksla bağlamışlar.

Dinlerde inanç ve o inancın karşılığı ilahlarına verdikleri isim var iken masonluk bunu kainatın ulu mimarı olarak adlandırmışlar ama bu noktada bile farklı ve mualif görüşlerden kurtulamamışlar.sn.adam'ın bu konudaki yazısı tekrar tekrar okunması gerekli parmak bastığı çok önemli noktalar var çünkü.

karahan

EDMUND BURKE

Aralık 17, 2013, 06:35:15 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önceki yazımda sözünü ettiğim "art niyet" ayrı bir inceleme konusu olur. Bu bağlamda İngiltere Birleşik Büyük Locaası'nın 1929 ve 1938 tarihli bildirgesi (sonrakile gerek yok pek) karşılaştırılıp, bir de o tarihlerdeki dünya konjünktürüne bakılırsa, art niyet kendiliğinden ortaya dökülür. Anccccccc o art nieyeti paylaxşmayan mason kuruluşları da vardır ki onların arasında özellikle 3. Dünya Mason Örgütleri sayılabilir.

Masonluk dünya çapında ele alındığında tek tip değildir. Türleri, çeşitleri vardır. Hepsi de Masonluktur. bunlardan kimisi sade kendisinin asıl olup ötekileri uyduruk olmakla suçlar ama bu suçlamanın de gerisinde bir art niyet aranablir.

Bu arada bir noktaya özenle parmak basalım:

Hani özellikle bizim ülkemizdeki kimi antimasonik çevreler masonları İsrail'in evrensel politikası anlamındaki siyonistlikle suçlar hatta Masonluğun Yahudilerin emellerini hizmet etmek için kurulmuş olduğunu bile ileri sürer ya... Şayet şu Evrenin Ulu Mimarı kavramını teist nitelikli bir Tanrı inanında benimsenen bir tanrıo ile bağdaştıracak olursak, bu kavramın bağdaşamayacağı tek tanrı türü Yehova'dır.

Bunun niçin böyle olduğunu ben belirtmeyeyim de siz söyleyin...