Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Olimpiyat hakkımız mı?  (Okunma sayısı 1654 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 09, 2012, 05:35:31 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Aslında ben bu bölüme pek katkıda bulunmam.

Fakat Sayın Yılmaz Özdil'in Fanatik gazetesinde çıkan köşe yazısı öylesine önemli ve değerli ki, bunu buraya aktarmadan geçemedim.

Bizim Spor Bakanı Suat Kılıç,  “Olimpiyatlara adını veren dağ, Antalya ’daki Olimpos Dağı ’dır. Olimpiyat meşalesinin kaynağı da, Olimpos Dağı ’ndaki Çıralı ’dır ” dedi. Üstelik, Başbakan Erdoğan ’ın bu tarihi bilgiyi Olimpiyat Komitesi Başkanı ’na söylediğini söyledi.

Böylece, henüz madalya alamadık ama, Londra Olimpiyatı ’nın  “gaf rekoru”nu kırmış olduk!

Çünkü...

Olimpiyat kavramının Antalya ’daki Olimpos Dağı ’yla alakası yoktur. Olimpiyat oyunları, ilk kez, Ege Denizi ’ne uzanan, bizim Mora Yarımadası dediğimiz, Yunanlıların Peleponnes dediği, Yunanistan yarımadası üzerindeki antik kent Olimpia ’da düzenlendi.

Olimpiyat meşalesi ’nin de Çıralı ’yla alakası yoktur. Hatta, Yunan mitolojisinde yer alır ama, Yunanlılar da alakası yoktur. Olimpiyat meşalesi, ilk kez, Hollandalılar tarafından, 1928 Amsterdam Olimpiyatı ’nda yakıldı. Olimpiyat meşalesi ’nin elden ele koşturulması geleneği ise, Hitler ’in icadı, 1936 Berlin Olimpiyatı ’nda başladı.

Dolayısıyla, Yunan Basını ’nın bizimle kafa yapması,  “Türkiye’yi yönetenler biraz tarih okusun” demesi, hazindir ama, normaldir.

Ancak...

Olimpiyat’ın Olimpos Dağı ’yla alakası yoktur ama, Türkiye ’yle çok yakın alakası vardır.

Olimpiyat oyunlarının kurucusu, ilk olimpiyatın düzenlendiği Olimpia ’nın kralı, Pelosp ’tur... Peleponnes Yarımadası ’nın adı da, Pelops ’tan gelir. Bu Pelosp denilen arkadaş, Frigya Kralı Tantalos ’un oğludur. Frigya neresiydi? Milattan önce 700 ’lü yıllarda kurulan, kabaca bizim Ege bölgesinde hüküm süren, antik devlet ... Pelosp’un nerede doğduğu kesin olarak bilinmiyor ama, Frigya Kralı olan babası Tantalos, İzmirli ’ydi. Babası İzmirli olduğuna göre, nüfus kütüğü itibariyle, Pelosp ’un da İzmirli olduğunu söylemek, pek yanlış olmaz.

Şimdiiii ...

Gelelim zurnanın zırt dediği yere.

Pelosp, Yunan yarımadasına geçti, Peleponnes ’e adını verdi, Olimpia ’nın kralı oldu. Babası Tantalos, İzmir ’de kaldı, İzmir ’de öldü. Anıt mezarı, Yamanlar Dağı ’nın yamaçlarında, eski İzmir tabir edilen, bugünkü Bayraklı sınırları içindeydi. Bu anıt mezarı, ilk kez, 1835 ’te Fransız arkeolog Charles Texier buldu, krokilerini Küçük Asya isimli kitabında yayınladı. Daha sonra Alman arkeolog Procesh von Osten inceledi, haritalarını çizdi.

50 ’li yıllara kadar sağ salim geldi. Köyden kente göç başlayınca, haliyle, gecekondulaşma da başladı. Antik kentler tahrip ediliyordu. Türk arkeolojisinin babası Ordinaryüs Profesör Ekrem Akurgal, adeta çırpındı, yazılar yazdı, kitaplar yazdı, devlet yetkililerini uyardı,  “gözünüzü seveyim çare bulun, antik kent ve anıt mezar göz göre göre yağmalanıyor ” dedi, dinletemedi. Kulak veren yetkili bulamadı.

Netice?

Tantalos ’un anıt mezarı ve Olimpiyat ’ın kurucusu Pelosp ’un doğup, büyüdüğü antik kent, darmadağın edildi. İki bin küsur senelik mermerler, araklandı, gecekondulara duvar yapıldı. Kırıldı, parçalandı, yok edildi.

Demem o ki ...

Olimpiyat mirasını gecekondu yapacaksın ... Cumhuriyet’in 19 Mayıs ’ını bayram olmaktan çıkaracaksın ... Sonra da, el aleme tarih dersi vermeye kalkacaksın, öyle mi?

Olimpiyat ’a sahip çıkma konusunda konuşma hakkı olan  “en son ülke” maalesef Türkiye’dir.

Sayın Yılmaz Özdil'i saygıyla selamladıktan sonra, bir küçük eklemede bulunayım...

Benim bildiğim Londra'da (yıllardır gitmedim), benim gibi birçoklarının bildiği özgün Londra'da "East End" diye bir bölge vardı. Hani aslında üstü başı düzgün insanların can derdine pek de gitmek istemeyecekleri, İngiliz tarzı bir gecekondulaşma bölgesiydi East End. Londra'nın Olimpiyat merkezi işte onların üzerine kurulmuş ve Londra'nın çehresi değişmiş derler; ben görmedim.

Sayın Yılmaz Özdl'in yazısının sonundaki doğrunun bir gün tersine dönüp, Türkiye'nin de olimpiyat üzerine konuşabilecek düzeye geldiğini düşünelim ve soralım: Hangi kentimizdeki hangi gecekondu ya da çarpık yerleşme bölgesini böylelikle ortadan kaldırmayı öngörürdünüz?

East End, Londra'nın bu nitelikteki tek toplu bölgesiydi. Varoşlar elbette orada da var çepeçevre. Bizde ise bu gibi çok bölge ya da semt var her büyük kentimizde. Hepsini düzeltebilmek için korkarım birkaç olimpiyat birden düzenlememiz gerekir. Ancak sizin öncelik hakkınız geçerli.

« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2012, 05:53:56 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 09, 2012, 05:51:32 ös
Yanıtla #1

Alıntı
Olimpiyat mirasını gecekondu yapacaksın ... Cumhuriyet’in 19 Mayıs ’ını bayram olmaktan çıkaracaksın ... Sonra da, el aleme tarih dersi vermeye kalkacaksın, öyle mi?

Bu kadar kısa, öz ve etkileyici. Ne denebilir ki? Yazık! Trajikomik.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus