Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Alkol Yasakları ile ilgili yeni yasa tasarısı hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Mantıklı buluyorum
Mantıksız buluyorum
Gündem değiştirmek için yaratılan bir konu

Gönderen Konu: Alkol Yasakları ile ilgili Yeni Düzenlemeler  (Okunma sayısı 8621 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 24, 2013, 04:01:22 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Üyeler

Son zamanlarda gündemden düşmeyen alkol yasakları hemen hemen tüm televizyon ve basın kurumlarında zirvedeki konulardan,

Bu konu hakkında siz neler düşünüyorsunuz ?
Concordia Res Parvae Crescunt

Mayıs 24, 2013, 04:09:45 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bence son derece yanlış bir düzenleme,saat 22:00 den sonra marketlerde ve bakkalarda alkol satışını yasaklıyacaksınız o zaman insaları başka yollara sevk edersiniz(uyuşturucu,keyif verici maddeler gibi).Baskılar hiç bir zaman insnaları yıldıramamış aksine daha çok insanları o konuda teşvik etmiştir.

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Mayıs 24, 2013, 04:45:11 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Symbol

Söylediklerinize fazlasıyla katılıyorum fakat benim anlamadığım başka bir nokta var. Genel olarak düşünecek olursak bu yapılan işlem bir ürün/hizmet'e ambargo koymaktır. Sınırlı satış, reklam ve sponsorluk yasakları vs... EFES'e baktığımızda şu anda dünyanın en büyük bira üreticilerinden biri konumundadır. Gusta, Mariachi gibi birçok marka efes'in fabrikalarında şişelenerek tüketiciye sunuluyor. Ayrıca, bir çok yabancı yatırımcıda ülkemizde özellikle şarap konusunda tesisler açmış, devletten teşvik ve yardım sözleri almış, buna istinaden belli bir reklam ve sponsorluk bütçesi ayırmış hatta daha ucuza getirmek için 5 yıla varan toplu reklam ve sponsorluk anlaşmaları yapmıştır. Bu bağlamda devletin birden bire çıkaracağı bu yasaklar dizisi ile ülkemiz yabancı yatırımcıyı ciddi anlamdada zor durumda bırakmaktadır. Yani işin sonunda olabilecek istihdam kaybını düşünmek dahi istemiyorum. Aslında bunu sitemizdeki hukukçu üyelerimizden yorumlamasını rica ediyorum. Bu yasaklar resmi olarak uygulanmaya başladığında gerek yerli gerek yabancı yatırımcı yaptıkları yatırımların ve olabilecek zararlar ile ilgili olarak ülkemize ulusal ve uluslararası alanda bir tazminat ödetmeye yada kendi üretimimize yine kendi ülkelerinde ambargo koymaya kadar gidemezler mi ? Bana bunlar gayet olası geliyor.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2013, 04:49:04 ös Gönderen: proxima »
Concordia Res Parvae Crescunt

Mayıs 24, 2013, 06:04:57 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 24, 2013, 10:34:34 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

bu hadıseye bırde şu yönuyle bakmak gerek reyhanlı olayının hemen ardından, yasagın aniden yapılıverılmesıyle hersey rayına girdi bu buyuk bı rol ve düzenın bazı şeyleri örtbas etme yetenegını kutluyorum!!  gündemi değiştirince ortalık gul gulıstanlık , unutuldu, onlarca insan ölmedi...gercı bı baş saglıgı dılenır gecer gıder. ama tek sorunumuz alkoldü onu da hallettik çok şükür.

Mayıs 25, 2013, 12:55:54 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

bence çok mantıksız bir yaklaşım açısı... 22.yüzyıldayız ve böylesine basit oyunlarla gündemi değiştirip halkın gözünü boyamaya çalışmak yakışmıyor büyüklerimize... ama halkımız koyun gibi güdülmeye alıştırıldığı için, her şeye eyvallah diyorlar... ve buna da diyecekler...  sözde özgürlükten, adaletten bahsediliyor... hani nerede bu özgürlük... bu milletin aldığı alkolün peşine kadar düşüldüyse bu ülkede... vay bizim halimize...

Mayıs 25, 2013, 01:02:53 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Yasaklarla artık bazı sonuçlara ulaşılamayacağı günümüzde aşikardır. Fakat burada hedeflenen sonucun ne olduğu önemli. Sorun ahlaklı, birbirine saygılı bir toplum yaratmak mı? Amaç buysa, sadece alkol alanlar mı toplumdaki ahlak seviyesini düşürüyor? Yoksa amaç sistematik olarak bir teokratik devlete doğru gitmek mi? Puzzle'ın parçalarını doğru birleştirmek lazım. Başkanlık sistemi, yasaklar, artan hapis cezaları..
Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 25, 2013, 04:20:49 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Alkolle ilgili yaptığı yeni düzenlemelerle,hükümet kendi bacağına ateş etmiştir.

Nitekim,kendilerine oy verenlerin tamamı muhafazkar değildir ve muhalefete koz vermiştir.

Henüz yasa çıkmadan olası tepkilerle ilgili bazı platformlarda düşüncelerimi belirttim ve yetkililere mail attım;elbette faydası olmayacağını bildiğim halde...

Yapılan bu düzenleme karaborsacılığı arttıracağı gibi,başka illegal yöntemleri de körükleyecektir.

Zorla güzellik olmaz.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 25, 2013, 04:28:59 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Dini çıkışlarıyla hükümeti sık sık zor durumda bırakan İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık bu kez de İçki konusunda hükümetin getirdiği yasakları eleştirdi.24 Mayis 2013 Cuma, 19:51:51

İçki yasakları için Hükümet dini değerleri korumaya çok meraklıysanız Faizi yasaklayın diyen Eliaçık, Sevan Nişanyan ve Fazıl Say'a verilen cezalara da tepki gösterdi.

Eliaçık devletin dini değerlere hakarete ceza verilemeyeceğini Kur'an'ı Kerim'de yer alan bir ayetle savundu.

"Allah ve Peygamberlerinin devletlerin ve hükümetlerin korumalarına ihtiyacı yoktur. Gölge etmesinler başka ihsan istemez" diyen Eliaçık insanların dini değerlere hakaret ettiğinde devletin ceza veremeyeceğini Nisa suresindeki 140'ıncı ayetinden örnek gösterdi.

Nisa suresindeki "Allah'ın ayetlerinin inkar edildiğini ve alay edildiğini işittiğiniz zaman başka bir konuya geçene kadar orada oturmayın" ayetini yazan Eliaçık hükümete de bir çağrıda bulundu.

Eliaçık devletin dini değerleri korumaya çok meraklı ise faizi yasaklamasını bankaları kapatmasını isteyerek "İkiyüzlülüğü bırakın dürüst olun" diye seslendi.

Eliaçık devlet zoruyla koruma kanunlarının yanlışlığını ifade ederek "Atatürk'ü koruma kanunu, Allah'ı ve Peygamberi koruma (TCK. 216. mad.) vs. kaldırılmadır" dedi.

Eliaçık İçki yasağı ile ilgili de, "Kur'an'da içki içmek yasaklanır ama içene bir ceza öngörülmez. Bunun anlamı ikna ederek bıraktırınız demektir. Devletin içki yasağı yanlış. " şeklinde twit attı.

İhsan Eliaçık:Tayyip Erdoğan abtestli diktatör

http://www.focushaber.com/videogaleri/ihsan-eliacik-tayyip-erdogan-abtestli-diktator-v-40715

doğru söyler adam hemde ne doğru varsa gücün faiz sistemini bankaları yasakla.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 25, 2013, 04:40:55 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Ben"O"yum,"O"ben değil...