Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: O Fotograf! Gazetecilik mi Sapıklık mı? #Hürriyet #MirgünCabas  (Okunma sayısı 2386 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 02, 2015, 07:52:01 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sabah gündeme bakmak için gazetelerin ve haber kurumlarının sitelerini gezerken bir resim gözüme çarptı. Bir çocuk sahile vurmuş.Cansız bedeni öyle yatıyor. İlk gördüğüm anda dondum.Bende bir babayım, bir kızım var. Bu tarz haberlerde ilk aklıma kızım gelir, içim ürperir.Tuhaf olurum.

Haberin özeti ; "Muğla'nın Bodrum açıklarında art arda göçmen faciası yaşandı. Faciada, o insanlık dramını yansıtan öyle bir kare vardı ki görenlerin yüreğini dağladı: Suriyeli çocuğun kıyıya vuran minik bedeni..." http://www.hurriyet.com.tr/her-sey/29970056.asp

Doğduğum günden beri evime girer Hürriyet. Eleştirim, bazen yazarlarına küfür ederim ama benim gazetemdir. Övsem de sövsem de belli bir standardı vardır Hürriyet'in. ama bugün, bu haber bu resim.....

Hürriyet bu resim ile ilgili bir açıklama yayımladı. "O Fotoğrafı Neden Kullandık" başlıklı..Ekte mevcut okuyun.

Ben gazeteci değilim eğitimini almadım.İlkelerini etik kurallarını bilmem, bilemem.

Ama insanım, bir babayım. Bu paylaşılan haber, gelen tepki üzerine yapılan açıklama!?

Bence bu haberin yayımlanması için onay verenler vicdanlarını 3- 5 rating uğruna tahvil etmiş insanımsı varlıklardır. Bana göre, Gazetecilik kesinlikle değil, haber kesinlikle değil tamamiyle duyguların sömürülmesi adına sapıkça bir yaklaşım.

Bu resmi kullanacak bulvar gazeteleri var elbet ama Hürriyet ?

Bu fotoğrafta ki çocuk Mirgün Cabas'ın çocuğu olsaydı (Allah uzun ömürler versin) sizce yine Hürriyet aynı yaklaşımı sergiler miydi? Fotoğrafı paylaşır mıydı?

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Eylül 02, 2015, 10:07:35 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Metatron

Bu insanlar okumuş,kendilerince insanlıktan nasibini fazlası ile almış toplum mühendisleridir.
Her konu hakkında fazlası ile en doğru yönlendirici ve toplum menfaatini gözetici bilgilere onlar sahiptir.
Aradığın insanlığın olabilmesi için öncelikle adam olmak sonrada kor bir yürek olması lazım adamda.
Kafasını kukuma kuşu gibi kuma gömüp,o cesetlerin çıktığı günün öğleninde o denize giren insanlar bizim insanımız olamaz.

İnsanlık evet öncelikle insanlığımızı,adamlığımızı aradığımız bu forumda isyan etmeninde pek fazla bir alameti yok.Kendi kendine eder durursun.
Tepki gösterilecek şeyler bellidir;

Devlet
Hükümet
Lgbti hakları
Ermeni olayları ve devlet ilişkileri.
Vs.vs.

Savaştan kaçıp canını kurtarmanın derdine düşen bu insanlara fare muamelesi yapan bu halk,of şu suriyelilerde heryerde sızlanışları ile insanlıklarının en görkemli hallerini sergilerken,Avrupanın göçmenlere karşı aldığı tavır ve tutumu görünce bu Yüce devletin ne kadar büyük olduğunu anlayamayanlar,her musibeti devlette arayanlar insanlıklarını hatırladıkları gün bizde bu resimleri görmeyiz.

Gezi olayları sırasında bu forumda sayfalar dolusu yazılar yazılıp devlete veryansınlar edenler,şimdi doğuda yapılan savaş ve çatışma ortamına dahi sarayın savaşı diyecek kadar aymaz bir ruha sahipler.
Tüm bu insanlık dışı ortamlar yaşanırken forumumuzun sınırlı tepkilerde kalması,kimilerinin sadece masonluk yazması ve bunu kendine görev edinmesi ne kadar samimidir.

Hala sitede mason olmak için uğraşanlara hayırlı olsun,herzaman dediğim gibi mason olmak değil ADAM olmak önemli.

sevgi ile kal.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 02, 2015, 11:09:23 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Yanlış anlamadıysam konu Hürriyet gazetesinin fotoğrafı paylaşması..

Bir baba olarak ikinci defa görmek istemeyeceğim bir fotoğraf ama ben Hürriyet gazetesinin bunu rating için yaptığını düşünmüyorum. Diyelim ki öyle olsun sıra Hürriyete gelene kadar...

Ben çok basit bir soru sorayım. Komşunuzun evinden kavga sesleri geliyor.Eşler birbiriyle kavga ediyor.Siz bu durumda müdahele edip barıştırmaya uğraşmak yerine bir tarafı savunup daha çok kızıştırmayı mı istersiniz ? Diyelim müdahale ettiniz , kavganın büyümesine sebebiyet verdiniz.Ailenin çocukları akrabalarının yanına gitmiyor size geliyor.Kapıyı insaniyet için açtığınız inandırıcı olur mu ?

Hükümetin  yaptığı budur.Geçmişte Irak için yapılanlar bugün Suriye için yapılıyor. Suriyeye müdahale kararını halka kabullendirmek için insanların vicdanına baskı yapılıyor. Bu nedenle Hürriyet' in yaptığı bu paylaşımın altında rating amacı olacağını düşünmüyorum. Hükümet  sözde çıkarlarını düşünüp, insanların ölmesine sebebiyet veriyorsa Hürriyet' in bunu yapmasına göz yumulması normal.

Avrupanın göçmenlere karşı almış olduğu tavır ve tutumdan önce bize karşı aldıkları tutumu görelim. Dünya Barış Günü dahil olmak üzere hergün şehit haberi geliyor.Hiç görmedim terör eylemlerine tepki için ülkemize gelen bir Avrupa lideri.Lideri geçtim üst düzey yönetici de olur..
Görmek, varlığın yükselişidir.

Eylül 02, 2015, 11:40:53 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Edindiğimiz bilgilerle kendimizi tanımlarız. Kendimizi ifade ederek tamamlanırız!

Mirgün Cabas ın konuya ilişkin sorusu vardır = https://twitter.com/MirgunCabas/status/639057105295646720

Bana 140 karakter yetmedi :) burada kendimi ifade ettim.Varsın dünya değişmesin !

Ben yıllardır okuduğum gazeteye yakıştıramadım.Bulvar gazetesi zihniyeti ile yapılmış bir haber olduğunu düşünüyorum. Devletin veya diğer devletlerin kararları kendilerine özeldir.

Bir gerçek veya tüzel kişi bir yardımı yapıyorsa kendi vicdanı için yapar.Başkalarından alkış veya övgü beklemek için yapılan, yardım değil ego tatminidir.

Saygılarımla

''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -