Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "Namaz kılmayan hayvandır." - Prof. Dr. Mustafa Aşkar,  (Okunma sayısı 1934 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 14, 2016, 08:12:51 öö

Namaz kılmayan hayvandır diyerek hem hayvan kelimesini bir aşağılama olarak kullanmış,hem kendi düşüncelerini "Hani bana inanmıyorsanız AYETTE YAZIYOR AYETTE!" demeye getirip bir de Kuran-ı Kerim'i kendi EGOsuna alet etmiş bir PROFESÖRÜ TRT yayınında insanlar da "OVVV ne güzel söyledi!" diye ağzının içine bakıyor.Benim yaptığımı yapmayan insan gerizekalıdır gibi bir bakış açısıyla ne İslam'dan ne Kuran-ı Kerim'den feyzini alamayan- diğer dinler hakkında hiç bir bilgisi olmadığını varsayabiliriz,önyargı değildir bu bir  dışlayan insanın profilidir- böyle profesörlere itibar etmeyiniz.Yeryüzünde ki hiç bir din böyle insanı aşağılamaz,emretmez.Tevrat'ın, İncil'in ve Kuran-ı Kerim'i, Yaratan'ın sözleri olarak varsayarsak, Tanrı'nın adına insanları yargılaması ve ne kadar gülünçtür ki oraya çıkış amacı diğer insanlara din ve ibadet hakkında yardımcı olmak için çıkıp neredeyse şirk koşması inanılır gibi değildir..Yaratan sizden elinizi açıp dua ve şükür bekleyebilir,fakat sizin gibi olmayanı asla dışlamanızı istemez.Bunu yapsa yapsa ancak İNSAN yapabilir,diğerini dışlar ötekileştirir,uzaklaştırır.
Namaz kılmayana hayvan demek yerine,namazın anlamı ibadet etmek olduğuna göre atıp tutmadan Kuran-ı Kerim'de yazana bakalım.

"Sen insanları Allah yoluna hikmetle, güzel ve makul öğütlerle dâvet et.."(Nahl-125)
Evet,Yaratan ne emrediyor?
İbadet etmeyeni aşağılayın demiyor,insanları buna tatlı dille davet et diyor!

Öç almayacaksın. Kin beslemeyeceksin. Komşunu kendin gibi seveceksin... (Levililer, 19:18)
Tevrat'ta ne buyurmuş?
Komşun ibadet etmiyorsa ona hayvan gibi davran mı diyor?

Daha fazla söze gerek yok,buyrulan şeyler açıktır,Bu güzel evrenin Güzel Mimar'ı ile yaratılanın arasına girmeye çalışıp Tanrı rolüne bürünen, onun adına konuşanlar için de ayetler mevcut!

Ben söylemediğim halde, Rab'bin sözüdür diyorsunuz. Oysa gördüğünüz görüşler uydurma, yaptığınız falcılık yalan değil mi? Bu yüzden Rab şöyle diyor: Söylediğiniz boş sözler, gördüğünüz yalan görüşlerden ötürü size karşıyım.
Böyle diyor Rab. Elim uydurma görüş gören, yalan yere falcılık eden peygamberlere karşı olacak... Bir daha uydurma görüşler görmeyecek, falcılık etmeyeceksiniz... (Hezekiel, 13:7-9, 23)

Kim, Allah’a karşı yalan uyduran ve kendisine geldiğinde, doğruyu (Kur’an’ı) yalanlayandan daha zalimdir? Cehennemde kâfirler için kalacak bir yer mi yok!? (Zumer :32)

Okuduğunuz için teşekkür ederim,yanlışlarım varsa düzeltirseniz çok memnun olurum,görüşleriniz nelerdir,sizce böyle bir yaklaşım doğru mudur?Bir profesör insanların böyle mi yönlendirmelidir?
Character is what you are in the dark. -Dwight L. Moody

Haziran 14, 2016, 06:07:59 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bir önceki Konu başlığı fikir özgurlugu idi.Hayatta biz insanlarda bir acaibiz. Kelime yalın olarak doğru hayvanlar namaz kılmaz. Ucu açık olduğu için yorumda açık.
Bir ateist, d eist  in düşünceleri fikir özgürlüğü olabilirken aynı tolerans din konu olduğunda gostermeyiz.
2 yuzlumuyuz ne.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 14, 2016, 08:30:51 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Güler misin ağlar mısın. . Dekolte giyene tecavüz layık gören hocadan sonra şimdi de bu  :D
Adequatio intellectus et rei

Haziran 14, 2016, 09:08:07 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yobaz zihniyet sonuçta. Profesör bile olsa kafa yapısı aynı.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Haziran 15, 2016, 02:33:10 öö
Yanıtla #4

Bir önceki Konu başlığı fikir özgurlugu idi.Hayatta biz insanlarda bir acaibiz. Kelime yalın olarak doğru hayvanlar namaz kılmaz. Ucu açık olduğu için yorumda açık.
Bir ateist, d eist  in düşünceleri fikir özgürlüğü olabilirken aynı tolerans din konu olduğunda gostermeyiz.
2 yuzlumuyuz ne.

Karahan

Sayın karahan

Haklısınız,bazı dediğiniz çevreler din konusunda "yobaz" derken kendileri de aynı bağnazlığı ile kılıçlarını dine yönelteibliyor.
Fakat burada konuyu değiştiriyorsunuz, ben böyle bi beyanda bulunmadım.
Metnimi düzgün okumadığnızı görüyorum,benim demek istediğim olay,profesör diye çıkardıkları insan Kuran-ı Kerim'i kendine alet ediyor diyor ki Tanrı'nın buyruğu bu.
Benim demek istediğim şey insanların kendi düşüncelerini sanki Tanrı buyurmuş gibi anlatmasını hiç mi hiç doğru bulmadığımdır.Gerek ki Tanrı böyle bir ayrımcılıkta böyle bir aşağılamada  bulunmamıştır.
İnsanında bir zekası olan hayvan olduğunu zaten biliyoruz,fakat burada kullanılan kelime bu şekilde değil,aşağılamadır.Aynı yanlış anlaşılmasın köpek,ayı,öküz gibi kelimeleri kullanıldığı gibidir.
Neyse ki kendisi özür dilemiştir, en azından hatasını düzeltmek istediğini görüyoruz.Fakat burada yapılan şey egodur, kendi egosuna yenik düşerek diğerlerini aşağılamıştır.Umarım farkındadır ki dinlerden soğutmamak gerekir,yaratan inancı olmayana içine ışık vermektir amaç, ötekileştirmek değildir,.Yine metnimi düzgün okumadığınızı görerek söylüyorum  yanlış bir yorum yapmışsınız, benim dinlere dil uzatmakta ya da kendi silahıyla vurmak gibi bir kaidem yoktu.
Lütfen başka zaman birşey yazdığımda vaktinizi ayırarak fikirlerimi daha düzgün tartıp ölçerek cevap verebilirseniz sevinirim sayın karahan,yine de görüşünüz ve vakit ayırdığınız  için teşekkür ederim.

Son olarak eklemek isterim ki fikir özgürlüğü bu değildir,özgürlük sınırları  hepimizinde kısaca bildiği gibi başkasının özgürlüğünün sınırında biter.
Character is what you are in the dark. -Dwight L. Moody

Haziran 15, 2016, 09:34:06 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Levent Gültekin'in dolaylı olarak bununla ilgili çok güzel bir sözü geldi aklıma, "Gerçek din aslında ceviz kabuğu büyüklüğünde birşeydir, ancak biz onu anlamadığımız için her gelen kendine göre birşeyler ekleye ekleye o cevizi şuanda bu bina büyüklüğüne getirdi. Dinin özünü unuttuk." :)
"Acı çekmek, büyük bir zekaya ve duyarlı bir yüreğe sahip kişiler için her zaman kaçınılmazdır."