Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Taklitçi IMF protestosu ve sol zihniyet...  (Okunma sayısı 6153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 02, 2009, 05:10:59 ös
  • Ziyaretçi

Dün Straus-Kahn imf başkanı papuç atılarak protesto edildi,kim tarafından?,BirGün gazetesi editörü ÖDP üyesi Selçuk Özbek tarafından ve atığı ayakkabı soru soran bir başka gazeteciye geldi hemde kafasına neyseki kimseye bir şey olmadı.

Ama bu ayakkabı köselede olabilirdi ve birilerinin hakikaten canı yanabilirdi.Bir insanın kafasına geldi imf başkanını ıskaladı,sonra saldırganın çalıştığı kurumdan ve ÖDP genel başkanının açıklamaları geldi eylemi destekliyoruz.Hatta biz eylem yapın diye parti organlarına fax geçtik.ÖDP genel başkanı daha da ileri giderek Alper Taş saldırgana yeni ayakkabı alacağız dedi.

Hak -İş başkanı ise imf'in Türkiye'ye gelişini oturumlarla panellerle protesto edeceğiz dedi.Hak-İş biliyorsunuz sözde dinci bir sendika.

Saygılarımla..
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2009, 05:17:38 ös Gönderen: amurdad »

Ekim 02, 2009, 11:58:45 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

ne kadar acikli degil mi ? birilerinin kafasina ayakkabi gelebilirdi, birilerinin cani yanabilirdi ah yazik. asil yazik olan bi grup 'elite' tarafindan somurulen dunya ve kaynaklari, ac kalan insanlar, acliktan, savaslardan olenler degil. bayramda cocuguna yeni kiyafetler alamayacak kadar yoksul olan babanin cocugunun istekleri karsisinda boynunu bukmesi degil can acitan di'mi ?

can acitan sey bi spor ayakkabinin halklar uzerine suluk gibi yapisan, onlari somuren bi kurumun yoneticisine atilmis olmasi. ah yapmayin, birisinin cani yanabilirdi, ya tontos amcanin kafasina gelseydi ayakkabi, ya cani yansaydi ne olacakti ??

Ekim 03, 2009, 10:17:50 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Ayn ben şiddetin her türlüsüne karşıyım dediklerinizde haklılık payı var elbetde kapitalizm sömürücü düzen ama başka bir düzen daha yok uygulanmıyor.Sonra Kahn da eski bir sosyalist ama ben ÖDP yi TKP yi iyi tanıyorum bu zihniyet dağdaki teröriste gerilla der,bir yeri bobmayla havaya uçurana özgürlük savaşçısı der,hakkını almak için vuracaksın kıracaksın der bunları da biliyorum şimdi size bir soru acıların kaynağı yıllardır terörden ölen masum insanlar mı?

Ekim 03, 2009, 01:00:42 ös
Yanıtla #3

Kapitalizm hakkında bu zamana kadar ne okudunuz ki kapitalizmin sömüren bir düzen olduğunu düşünüyorsunuz?

Hala dünyanın Marks döneminin koşullarıyla tıkırdadığını mı zannediyorsunuz? Vahşi kapitalizm dönemi bitti. Dolayısıyla Ortodoks Marksizmin eleştiri kaynağı da sona erdi; ortodoks marksizm öldü.

İstanbul'un varoş denebilecek bir semtinde yaşıyorum. Etrafımda bir sürü "fakir" olması gerekirdi. Ama ben hayatım boyunca "aç kalan" ve çocuğunu okula gönderemeyen bir fakir göremedim burada. Varlıklı değiller kabul. Ama bu dönem bir gelişim süreci bence. Ben çocukluğumda her bayramda bana farklı giysiler alındığını hatırlamam. Babamın boynunu bültüğünü de görmedim. O zamanlar fakirdik, ama aile koşulları içinde normumuzun bu olduğunu da biliyorduk. Bugünün "fakir"lerinin arabası yok, üstlerinde marka şeyler yok; halk pazarlarından aldıkları giysileri giyiyorlar (biz de bu giysileri giydik), cep telefonları var, evleri kira, aileler çocuklarını okullara gönderebiliyorlar, ve geçinebiliyorlar.

Her kapitalizm eleştirisinde, hayatımda hiç görmediğim "aç kalan" "sefil kalan" "barınacak yeri bulunamayan" "aile ilişkileri berbat" yoksullardan söz ediliyor, ama ben bir türlü böyle bir olaya şahid olamıyorum.

Kapitalizm, refahı yükseltmiştir. Ve kapitalizmin bir alternatifi yoktur. Onun karşısında Komunizm yer alır ve Komunizm'de insan yaşar, ama ancak "yaşayabilir". Kapitalizm, adalet temeli iyi işlediğinde kimseye kötülüğü dokunmayan ve meritokrasi ilkelerinin işlemesini sağlayan bir sistemdir. Klişe kapitalizm eleştirilerini getirirken bunun nedenlerini de yazarsanız sevinirim.

Gelelim IMF'ye. IMF, kriz dönemlerinde ülkelere borç para sağlayan kurumlardan biridir. O borç para alınamazsa krizin daha da yoğunlaşacağı, bir çok kurumun iflas edip, fakir dediklerinizin daha da fakirleşeceği bir süreç başlar. IMF bunun için vardır.

Ve kimsenin kafasına silah dayayıp bizden borç para alın demez. Onu senin hükümetin yapar. O ayakkabıyı IMF başkanına atmanın bence anlamlı tek bir tarifi var; İşgüzarlık.

Zaten bu tiplerin yıllardır yaptığı bir şeyleri protesto etmek, slogan atmak, eylem yapmak, sistemi eleştirmek. Ama sizin çözüm diye önüme koyduğunuz şey uygulamaya geçerse, zaten sadece karnım doyuyor olacak, ve başka da hiçbir şeye sahip olamayacağım. Bugünkü fakirlerin durumu iyileşmeyecek, sadece diğerleri de onların seviyesine indirilecek, devletçi, totaliter ve insanların seyehat haklarının, bilgi alma haklarının bile engellendiği bir düzen başlıyor olacak.

Ve kapitalizmde bir ülkenin bir başka ülkeyi veya bir kurumun bir başka ülkeyi/kurumu sömürmesi diye bir şey yoktur.

Aptalca ve geleceği öngöremeyen, iyi hesaplanmamış politikalar vardır. Kapitalizm, iyi düşünenin, başarılı olanın, geleceği daha iyi görenin, daha ilerde olmasını sağlayan bir düzendir. Başarısız politikacıların yönettiği bir ülke, tabii ki başarısız sonuçlara da katlanacaktır. Ama bunda IMF'nin bir katkısı yoktur.

Eleştiri meşrudur, ancak alternatif çözüm önerilerinin getirilemediği, bunun yerine klişe tekrarların yapıldığı bir eleştiri şovenizmden farksız bir ego tatminidir.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ekim 03, 2009, 09:03:11 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın Ayn,

eleştirdiğiniz düşünceler,forumdakilerin ortak düşüncesi değil.Buyüzden sitenin günahını almayın.Aramızda;muhafazakarlar,liberaller,sosyalistler herzaman olacaktır.Farkında değilsiniz ama,belki de sizin gibi düşünenler çoğunlukta olabilir.

saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ekim 03, 2009, 09:35:47 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

evet haklisiniz sitenin gunahini almiyim sozum sitede boyle dusunen insanlara gitsin o zaman.zaten normalde politika vesaire tartismayi sevmeyen bi insanimdir fakat burada ''komunizm sevdalisi'' bi duruma dusuruldum nedense.neyse daha fazla konusmayacagim bu konu hakkinda zaten sadece ortadaki ikiyuzlu tutuma dikkat cekmek istemistim.

saygilar

Ekim 04, 2009, 12:57:30 öö
Yanıtla #6

Tartışmaya her zaman açığım ancak uslubun düzeltilmesi şartıyla.

IMF en saf kurumdur demedim. Her kurum kadar IMF'nin de saflığı-kirliliği vardır. Lobi yapılan her yerde, mantık ilkeleri tehdit altındadır. Ama bu da onların kendi sorumluluğu. Örneğin ihtiyaç durumunda borç isteye ülkenin borç talebini onaylamamaları ve o ülkede kaos çıkarmaları, veya zor durumda bırakıp daha çok teminat istemeleri mümkündür. Ancak bunun da bir sorumluluğu, riski olacaktır. Kuruma güven azalacaktır. Kısa vadedeki hedefler, uzun vadedekini yok edecektir. Burada IMF tartışması yapmak istemiyorum. Hele hele "IMF çok saf bir kurum değil mi?" diye  salt soru sorup açıklama yapmayan, bilgi emeğini kendisi vermeyip benden isteyen keyfi sorularla vakit kaybetmek istemiyorum. Bilgi ise bu da mütekabiliyet esasına göre olmalı.

Belki inanmak istemeyeceksiniz ama çöpten yemek toplayan insan da görmedim. Ha ben görmedim diye yok mu bu insanlar? Olabilir. Mümkündür. Ama dikkat ederseniz, liberalizmi hep "olağandışı" örneklerle eleştirmek ZORUNDA kalıyorsunuz. Bu çeşit Patolojik durumlar istisnaidir. Böyle patolojiye dayalı, normları ve olağanı yok sayan örneklerse tartışma metodunuz, her ideolojik sistem için bunu ben de kullanabilirim. Ama yine de şöyle keyfi bir soru da ben sorayım size; Sizce hangi insan çöpten ekmek toplamayı hak eder? Mesela ihtiyacı olmadığı zaman çalışmayan bir tembel, bir ağustos böceğinin böyle bir duruma düşmesi olanaklı mıdır?

Tembellik, sonuçlarına kişinin katlanacağı bir durumdur. Akılsız seçimlerin sonucunu da kişi kendi çeker. Seçim yaparken bana sorsaydı, çöpten ekmek toplaması dolayısıyla ben de sorumlu olurdum. Ama geleceği iyi öngöremeyen seçimlerin sonuçlarına yine kişinin kendisi katlanır. Bundan kimse sorumlu olamaz.

Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ekim 04, 2009, 01:22:20 öö
Yanıtla #7
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayin Ayn,

iletilerinizde kullandiginiz uslüp, konu hakkinda gereken ciddiyeti göstermemeniz ve karsi fikirleri dalgaya alarak, Masonlar.org kurallarini ihlal ettiginizi hatirlatmak isterim. Cümle baslangicinda büyük harf ve noktadan sonra büyük harf ile yazmanizi arz ederim.

Sitemiz hic bir siyasi görüsü temsil etmemesi ve cesitli siyasi görüslere sahip olan Üyelerin birbirleri ile ahenk icinde tartismalarini desteklemektedir.

Ihlalin devami durumunda yaptirim uygulanacagini hatirlatarak bu uyarimi dikkate almanizi tavsiye ederim.

Sevgi ve Saygilarimla

Anatolic
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Ekim 10, 2009, 03:53:28 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Olan yine oldu imf protestoları yüzleri maskeli eli molotof kokteyli kişiler tarafından cam çerçeve kırılarak tamamlandı.Kesk başkanı da bu forumdaki bazı kişiler gibi "Ne olucak cam çerceve inmesi normaldir"dedi.
Arkadaşlar hiç bir insan başkasının özgürlüğünü yaşam hakkını bu şekilde kısıtlayamaz.Evlere molotof kokteyli attılar ya.Hem cam çerçeve indide ne oldu imf politikalarını mı değiştirdi.Ben bu konuyu önceden dile getirmiştim,ayakkabı protestosuna eyvallah diyen zihniyet işin bu boyuta taşınabileceğini hesaplamıyor mu?En gülünç ve hastalıklı olanı ise ellerindeki havai fişekle helikopter vurmaya kalktılar...http://webtv.hurriyet.com.tr/default.aspx?cid=1&vid=515&bid=1

Saygılarımla...

Ekim 11, 2009, 10:17:55 ös
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

BİR TAŞ DA SİZ ATIN  

Sibel Özbudun

“İnsanlar sizleri çağırıyorum:
Kitaplar, ağaçlar ve balıklar için,
buğday tanesi, pirinç tanesi ve
güneşli sokaklar için...
Üzüm karası saçlar, saman sarısı
saçlar ve çocuklar için…”

(Nâzım Hikmet.)

Ekonominin canlanması, krizin korkup kaçması için bir taş da siz atın.
Siz bir taş attığınızda bankanın, McDonalds’ın vitrininin camları kırılır.
“Cam kırıldı” diye üzülmeyin, onların bir günlük kazancı, sizin on yıllık gelirinize denk.
Cam kırılınca camcı çağırırlar, camcı kazanır.
Sizin kaldırımdan söktüğünüz taşı yerine koymak için belediye taşeron firmaya iş verir.
Taşeron firma sigortasız, asgari ücretli sözleşmeli işçi çalıştırır, işçi kazanır.
İşçi kazandığı parayla evine ekmek götürür, fırıncı kazanır.
Çocuklarına defter-kalem alır, kırtasiyeci kazanır.
Kırtasiyeci kazancıyla protesto edilmiş senedinin bir kısmını öder, toptancı kazanır.
Siz taş atınca polis üzerinize göz yaşartıcı gaz sıkar, silah şirketi kazanır, limoncu kazanır, sirkeci kazanır.

* * *
Ama en önemlisi, siz taş attıkça, kapalı kapıların ardında dünyanın kaderini belirlemekte olan bir avuç para babası artık köpeksiz köyde değneksiz dolaşma çağının geçtiğini fark eder.
Bundan böyle “Benden sonra tufan” pervasızlığıyla, “yoksul ülkelerde savaş çıkacak, daha çok bebek ölecek, işsizlik daha da artacak, ama olsun, mali sistem krizden çıkıyor,” diyemez.
Siz taş attıkça dünyanın yoksulları, açlığa, işsizliğe, sosyal güvencesizliğe, tedavi edilebilir hastalıklardan ölüme mahkûm kılınmışları, hayatı, dünyayı değiştirmenin o kadar da zor olmadığını, bunun yolunun “Yeter Artık!” diye haykırmaktan geçtiğini kavrarlar.
Özgüvenleri artar.
Onlar da taş atmaya başlarlar.
Kârı değil, insanı hedefleyen bir ekonomi, geceleri aç yatılmayan, insanları ekmeğe, bebeleri süte doymuş bir dünya için bir taş da siz atın!

* * *
Evet, bir taş da siz atın; şeytan(lar)ı taşlayın…
Şeytan(lar)ı taşlamak “suç” olamaz; tabii “adalet”, George Bernard Shaw’ın, “Kaplan adamı öldürmek isterse adı vahşilik, adam kaplanı öldürmek isterse adı spor olur. Suç ile adalet arasındaki fark da bundan büyük değildir,” diye dalga geçtiği ikiyüzlülük değil ise…
Evet, evet, Edward Said gibi bir taş da siz atın; şeytan(lar)ı taşlayın…

9 Ekim 2009, 05:08:10, Ankara.
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2009, 10:22:22 ös Gönderen: skullG »