Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Turkluk ve Osmanli Imparatorlugu  (Okunma sayısı 17772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 30, 2007, 01:58:47 ös
Yanıtla #10

Geç oldu biraz  cevabım kusura bakmayın. 

İslamiyet yokken islamiyetten bahsetmek falan filan aman neler neler duyacağız daha :) Konu git gite sert havasından mizaha yaklaşıyor. Bu arada sayın sevil özgürlük anlayışınız dünyamızın  ötesinde daha ne diyebilirim size..
ars longa, vita brevis...

Eylül 30, 2007, 02:06:51 ös
Yanıtla #11

Sayın leon gerçeğe yakın olan gerçek değildir anlatmak istediğim budur. İslama benziyodu diye göktanrı inancı övülemez. Ayrıca tek  göktanrı değil uygurların değişik inançları (hatta et yemeyi ve savaşmayı yasakladığı için Türklerin bu inançtan koptuğu söylenir ki katılıyorum) ya da diğer boyların da türlü inançları da vardı. Kim doğru kim yanlış islama göre baz alırsak eğer karahnlılara kadar böyle bir süreç yaşanmış sayılamaz.

Eylül 30, 2007, 02:07:55 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sayın Nietzche ben espri yapmıyorum ;) tamamen tarih bilgisiyle konuşuyorum evet bir Göktürk Kağan'ı olan Tardu Kağan İslamiyet daha ortada yokken bir savaş esnasında atından inip ellerini iki yana açıp Allah'a dua etmiştir. Yazıkki atalarımızın inancı hakkında hiçbir bilgiye sahip değilsiniz. Yine bazı kaynaklarda Türklerin Müslümanlığa zorla geçirildiği ve Arapların herzaman Türklere kötü davrandığı yazılır. Araplar zaten bizi hep arkadan vurmamışmıdır?

Sen dersinki Müslümanlık en üstün dindir. Bir başkalarıda derki Türkler en üstün ırktır der. Türkler Müslümanlıktan öncede vardı Hunlar, Göktürker vs. der. Türkler Tanrı'nın kılıcıdır der. Yoldan çıkmayan tek toplumdur. Bu açıdan peygamber dahi gönderilmemiştir çünkü Türkler hep doğru yoldadır derler. Bu açıdan herşeyden değerlidir ve Müslümanlık Arap'ın dinidir dahası Arap emperyalizmidir der. Bu açıdan çok dikkatli olmak gereklidir.

Eylül 30, 2007, 02:10:59 ös
Yanıtla #13

"Müslümanlık Arap'ın dinidir dahası Arap emperyalizmidir der."

Sayın leon engin tarih bilginizi din bilgisiyle taçlandırırsanız daha ciddi şeyler yazarsınız sanırım. 2 3 arap devletinin yaptığını koca bir müslümanlık dinine alet edenlere yazıklar olsun daha ne diyim.

Eylül 30, 2007, 02:12:15 ös
Yanıtla #14

Yine bazı kaynaklarda....... hangi kaynaklarda? ne kadar gerçekçi bu kaynak???

Eylül 30, 2007, 02:15:31 ös
Yanıtla #15

"Türklerin Müslümanlığa zorla geçirildiği ve Arapların herzaman Türklere kötü davrandığı yazılır. Araplar zaten bizi hep arkadan vurmamışmıdır? "

Bu durum 1. dünya savaşında ve günümüzde yaşanan bir durumdur. Abbasi döneminde Türklerin islama katılmaları ve daha sonra selçuklu  dönemiyle başlayıp osmanlıyla en üste ulaşan islamı koruma ve yayma  görevini yerine getirmişlerdir.

Arapları sevmediğimi belirtmeliyim ama bu onları aşağı görmem için gerekli değil ya da eskiden beri böyle bunlar demek doğru değil bilemeyiz!

Eylül 30, 2007, 02:16:22 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sayın leon gerçeğe yakın olan gerçek değildir anlatmak istediğim budur. İslama benziyodu diye göktanrı inancı övülemez. Ayrıca tek  göktanrı değil uygurların değişik inançları (hatta et yemeyi ve savaşmayı yasakladığı için Türklerin bu inançtan koptuğu söylenir ki katılıyorum) ya da diğer boyların da türlü inançları da vardı. Kim doğru kim yanlış islama göre baz alırsak eğer karahnlılara kadar böyle bir süreç yaşanmış sayılamaz.
Yahu sevgili kardeşim benim ne demek istediğimi anlamıyormusun? Yoksa yazmış olmak içinmi yazıyorsun? Ben Göktürklerden bahsediyorum Uygurlardan değil. Uygurlarda Çinlilerin boyunduruğu altında kaldıktan sonra Mani dinini benimsemişlerdir. Mani Dininin Özelliği: Avlanmayı, et yemeyi ve savaşmayı yasaklayan bir dindir. Mani Dininin Uygurlar üzerindeki etkileri büyüktür Uygurlar savaşçılıklarını kaybetmişlerdir. Yerleşik hayata geçmişlerdir (Türklerde ilk defa yerleşik hayata Uygurlar geçmiştir.) Yerleşik hayata geçmeleriyle Uygurlar ticaret, bilim, sanat ve edebiyat gibi bir çok alanda geliştiler. Ancak sonrasında et yasaklandığından dolayı askerler kuvvetlerini kaybetmiş ve yıkılma sürecine gitmişlerdir zaten...

Eylül 30, 2007, 02:19:04 ös
Yanıtla #17

Ayrıca ırkçılığın lüzumu da yok. Türklerde tarihleri boyunca hatalar yanlışlar yapmışlar diğer ırkların yaptığı gibi. Ben Türk olduğuma inanır ve bununla övünürüm ama sonuçta bu topraklarda saf bir kana sahip olmanız(olsan ne değişecek) mümkün değil! Bütün bunlar Atatürkle başladı buralara geldi hala hayret ediyorum daha fazla da forumu kirletmek istemiyorum.

Eylül 30, 2007, 02:20:52 ös
Yanıtla #18

Göktürkler de çin etkisi altında olmadılar mı? Ya bakın zaten teziniz oldukça saçma daha da derinlere gitmeden birbirimizi kırmadan kapatalım konuyu. Git gide dağılıyor.

Eylül 30, 2007, 02:25:32 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Ben ortaya bir tez atmadımki, yanlış yada doğru olsun anlamadığım bilmediğiniz halde üsteliyorsunuz. Araştırın bari ben ne dediysem araştırın.

Takviye Notu: Göktürklerde Çin etkisi altında kaldılar ancak hatırladığım kadarıyla Uygur İmparatoru kendi isteğiyle Maniheizm'i Uygurlara kabul ettirmiştir.