Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Tanrı ne olabilir?  (Okunma sayısı 5799 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 21, 2020, 07:22:33 ös
Yanıtla #20
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 711

Bazen mantık ötesi ve egomuzdan sıyrılarak bakarsak hayata... Gnostizm sanırım anlarız. İçimizde hep bir seyleri anlamlandırma mantık ego hareketleri... Biraz bu duygularımızı atalım ve öyle bakalım hayata ..
Doğru rehberini bulana ne mutlu...


Nisan 22, 2020, 09:33:52 öö
Yanıtla #21
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 112
 • Cinsiyet: Bay

Bazen mantık ötesi ve egomuzdan sıyrılarak bakarsak hayata... Gnostizm sanırım anlarız. İçimizde hep bir seyleri anlamlandırma mantık ego hareketleri... Biraz bu duygularımızı atalım ve öyle bakalım hayata ..

Sayın Ruzber,  sanırım bir sonraki yüzyılda robot insanlar, robot hayvanlar, robot bitkiler derken söylediğiniz gibi olacak her şey. Bırakalım günümüzde biraz duygularımız konuşsun, bu duygular bizi yardım etme arzusuna iten, bu duygular em pati yapmamızda yardımcı olan, duygularımız bizi sevmeye iten..   Ne dersiniz, sizce de öyle değil mi?
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.


Mayıs 02, 2020, 04:03:50 ös
Yanıtla #22
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 711

Dogmalari olmayan duygularda eyvallah... Ama ego ve dogma içeriyorsa o duygu... Gnostizm bitti..
Doğru rehberini bulana ne mutlu...


Ekim 19, 2020, 10:47:20 ös
Yanıtla #23

Protogoras ile Thomas Henry Huxley'in ortak yanı nedir acaba?

İkisinin de agnostik olması olabilir mi?
Sayın ANARCHOSA bir kaç soru sormak isterim size,
Aynı zamanda da ateistler miydi sizce?
Yoksa inanıyorlar ama kanıtlayamıyorlar mıydı?
O zaman da şöyle bir çıkarımda bulunabiliyorum,
Eğer ateist değillerse, kanıtlayamadıkları bir şeye nasıl inanıyorlardı?
Kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı değildir.
            Carl Edward Sagan
Sİ VİS PACEM PARA BELLUM


Ekim 23, 2020, 06:52:07 ös
Yanıtla #24
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 9
 • Cinsiyet: Bay

hak ismi zamandan ve mekandan münezzeh; aslında burdaki mekan kelimesi (üç boyutlu elle tutulan gözle görülen varlık anlamında) varlık anlamında düşünebilir.  Mekandan Münezzeh demesi de bizim bildiğimiz anlamında varlığı olmaması. Başka bir bakış açısına göre vahdeti vücud a göre tüm kainat Allahın vücududur,varlığıdır . Biraz panteizm gibi.
Başka bir açıdan da tanrı insanların kanında salgılanan bir hormunun adıdır, ancak bu hormon salgılananlar daha mutlu ve huzurlu imiş..


Ekim 27, 2020, 02:15:19 ös
Yanıtla #25

Uzun yazdığım için şimdiden özür dilerim ama dayanamadım  :)

Benim bildiğim kadarıyla Tanrı Işıktır. Işık fotondan oluşur ve bir foton için zaman-mekan yoktur. Örneğin bir Foton için Evren'nin doğuşu, genişlemesi ve eğer çökecekse çöküşü aynı AN'da olur.

Işık fotonlardan oluşur ama her Foton aslında bir olan TEK Fotonun içinde bulunduğumuz zaman-mekan düzleminde bizim verdiğimiz tarafıdır. Mesela buradaki foton 100 milyon yıl önceki fotonla aynı fotondur ama biz buradaki foton ve o zaman ki foton deriz. Benim RozaKruacılık'ta öğrendiğim Alşimik bir kanun vardı. Derdi ki "Tüm ruhlar birdir ve bütün ruhla aslında tek bir ruhtur." Bence aynısı Işık olan Ruh için de geçerli. Yani insan Ruh'tur, Ruh Işıktır ve Işık ta Tanrıdır.

Böyle düşünmemin nedeni Işığın HER AN, Evrende'ki HER AN'ı bilebilmesi ve görebilmesi imkanıdır, ister "gelecekte" ister "geçmişte" olsun. Ve bence bu yüzden kişi sadece kendini bildiği oranda Tanrı'yı hisseder ve O'nu bilir. Işık ise HAKİKAT'tir çünkü O'nun için bütün olanlar, geçen milyonlarca yıl vs bir hayalden ibarettir ve her şeyin başını sonunu da bir tek O bilir.

Son olarak şu var ki Foton asla bir madde (yani hayal) tarafından etkilenmez ve hiçbir hayal asla bir FOTON/HAKİKAT etmez. Yani hiçbir madde ne kadar enerjisi olursa olsun Işık olamaz.

Bence bu nedenlerden dolayı Kabala'da Kether, yani tepe noktası bize Ain Soph Aur'u (Sonsuz Işığı) verir. Ve bence bu yüzden Mevlana hep Tanrı'ya Aşk veya Işk demiştir ve tarif ederken her alegorilerinde Işığı kullanmıştır. Muhtemlen sevgi enerjisi de Yüksek UV ışınlarıdır çünkü direkt olarak Hakikatten gelir ve enerjisi/titreşimi çok yüksektir ve dolayısıyla anında insanı çarpar (gerçek anlamda çarpar çünkü elektriğe benzer, gama ışınları gibi hatta fazlası yakar). Ve bu durum Evren'nin her yerinde aynıdır.

Bu arada Işık hızı derler ama Işık hızının Işıkla alakası da yoktur, o sadece hesaplama içindir (bknz). Zaten mantıken Foton zaman-mekan olmadığı için hızı da olamaz.

Umarım demek istediklerimi anlatabilmişimdir.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Sevgiler ve Saygılar
ᛋ Sól er landa ljóme ᛋ Lúti ek helgum dóme


Ekim 27, 2020, 03:33:11 ös
Yanıtla #26

Katılmıyorum.

Bilimden öğrendiklerimden dolayı katılmıyorum.

Tüm fotonlar aslında tek fotondur bilimin söylediğine ters. Zannederim elektronların aynı anda bir kaç yerdeymiş gibi davranma belirsizlik hali ve kuantum davranışlarından böyle bir sonuca varılmış. Ancak foton için böyle bir durum duymadım.

Foton asla bir madde tarafından etkilenmez denildiği için katılmıyorum. Nötrinoları kastetmiş olabilirsiniz. İçimizden geçip giderler. Ancak foton önüne bir engel geldiğinden yüzeye göre kırılır ya da saçılır. Yani etkilenir. İkisini birleştirirsek her an her yerde aynı foton olsa ve hiçbir şeyden etkilenmese idi Evren tamamen aydınlık olur, hiçbir karanlık yer bulunmazdı. Yanlış mı yorumluyorum?

Katılmıyorum, Rozkrua bilgimden dolayı katılmıyorum.

Rozkrua ve Simya "Bütün ruhlar birdir ve bütün ruhlar aslında tek bir ruhtur." nerede diyor bilmiyorum. Ancak "All is mind, universe is mental" dediği doğrudur. Tümü bir zihnin holistik zuhurudur demek başka, tümü birdir demek başka. Tümü birde Panteizmdir. Vahdeti Vücud'dur ve Rozkrua'nın değil mistisizm ya da tasavvufun konusudur. Oysa ki Rozkrua'da Tanrı; "God of your hearth" yani gönlündeki tanrıdır. eğer birisi panteist değilse, Rozkrua onu yargılamaz ve kabul eder. O zaman kendi inandığına ters bir şeyi mi kabul etmiş olur? Rozkrua ya da benzeri düşüncelerde böyle keskin cümleler bulunmaz.

Katılmıyorum, simgecilik bilgimden dolayı, Kabala bilgimden dolayı, tasavvuf bilgimden dolayı katılmıyorum. Ayn sof or, Sonsuz Işık demek değildir. Mevlananın dediği ya da benzeri tasavvuf ehlinin dediği "ışık" bir simgedir. Herkes kendi zinhninin duvarının genişliği ölçüsünde onu bir şeye benzetir. Ancak bu onun "o" olduğu anlamına gelmez.

İşte bu yüzden uzakdoğu felsefesinde bir yaklaşım vardır. Tanrının dişil ve eril halleri mevcuttur. Yani etkin ve dingin diyebiliriz. Birinde sadece "O" vardır, diğerinde ise "O" yaratıma geçmiştir. Yaratılmışlar, yarattıklarını görerek onu değerlendirebilir. Yani onu değil, yarattıklarını görebilir, duyabilir, yargılayabilir, beğenip/beğenmeyebiliriz. Yarattıkları ondandır ama o değildir. Bir de "dingin" hali vardır ki, o halini insan zihninin tahayyül etmesi, algılaması mümkün değildir. İşte bu yüzden de o haline kafa yormayı abesle iştigal sayarlar. "Ancak ahmaklar onun ne olduğunu anlamaya çalışır" derler.

Belki Agnostiklerin de dediği budur. Tanrı var mıdır yok mudur, varsa nedir bunlar boş ve anlamsız fikir yürütmelerdir. Var diyen olduğunu, yok diyen olmadığını kanıtlayamaz, boşa kürek çekilir. O yüzden "bilinemez der konuyu kapatırlar.

Bilinemez bir şeyi, bir kelimeye sığdırmak mızrağı çuvala sokmaya benzer. Gerek var mı?

Tanrı ışık ise, Kara deliklerin merkezi çekim gücü, gravite o kadar yüksektir ki, ışık bile kaçamaz. O zaman "Tanrı" Karadelikten kaçmaya muktedir değildir mi diyorsunuz?

Bunlar ancak kendi zihin çapımızca anlamak için simgeselleştirme çabalarıdır. Ancak bazı terimler hiçbir simgeye sığmaz. Çünkü psikon teorisi der ki, evrende bir şey VAR İSE sadece zihinler ona isim verebilir. Ama simgeleştirmek bambaşka bir durum... Verilen simgeler ona değil, ancak yarattıkları ya da koyduğu kurallara simge olabilir.

Naçizane düşüncelerim bunlardır.
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2020, 03:37:20 ös Gönderen: ANARCHOSA »
Alterius non sit qui suus esse potest


Ekim 27, 2020, 05:20:04 ös
Yanıtla #27

Öncelikle zaman ayırıp uzunca yazdığınız için teşekkür ederim, fakat ben (muhtemelen yaşımdan ve cehaletimden dolayı) biraz ısrar edeceğim.

RozaKrua Alşimisinde 7 tane kanun vardı, bir tanesi tüm ruhların bir büyük ruh olduğu hakkındaydı. Ondan demiştim.

Simgecilikte ise Mevlana'nın özellikle IŞK dediğini elbette ben böyle anladım, çünkü foton ışığın yapı taşı ve foton Higgs bozonuna takılmadığı için en enerjik parçacık, yani benim bildiğim kadarıyla. O yüzden Mevlana'nın özellikle bu sözü kullandığını düşünüyorum. Aynısı Ain Soph Aur için de geçerli. En azından bana hala mantıklı geliyor.

Bilimsel açıdan bildiğim kadarıyla Evren'in her yeri aydınlık değildir çünkü madde Higgs Bozonuna eşit oranda takılmaz ve bu yüzden her maddenin kütlesi farklıdır (bknz), çünkü titreşimi farklıdır. Foton ise Higgs Bozonuna hiç takılmadığı için zaman-mekandan hiç etkilenmez. (Sözcük olarak) "Aydınlık" ise (bildiğim kadarıyla) maddenin Higgs Bozonuyla etkileşiminden kaynaklı, fotonla değil. Ve bildiğim kadarıyla Higgs Bozonuna takılan parçacık takıldığı oranda enerji kaybettiğinden dolayı teknik olarak ışık sonsuz enerjiye sahip olmuş oluyor (zaten bu yüzden Ain Soph Aur aklıma geldi).

Kara delik için ise bişey demem doğru olmaz ama karadeliklerin farklı evrenlere açılan kapılar olduğu *iddiası* şunu düşündürebilir; Işık giriyor ve farklı bir evrende varlığını sürdürüyor. Eğer başka bir evrenden bu evrendeki karadeliğe foton girerse karadelikler madde püskürtüyor ve buna Hawking Işınımı deniyor (bknz).

Tüm bunların dışında olaylara biraz felsefi bir bakış açım da var ama pek bilimsel değil, isterseniz ondan da biraz bahsedebilirim. Belki demek istediğimi daha iyi anlatabilirim.

Elbette ısrardan ziyade tezimi birazcık daha savunuyorum, yanlış anlaşılmasın bu arada  :)

Yeniden saygılar ve sevgiler
ᛋ Sól er landa ljóme ᛋ Lúti ek helgum dóme


Ekim 28, 2020, 04:12:05 ös
Yanıtla #28
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 224
 • Cinsiyet: Bay

Hawking Radyasyonu birer tekillik durumu olan kara deliklerin sınırsız biçimde var olamayacaklarını, içlerine hapsettiklerini geri püskürterek çok uzun sürede yok olacaklarını ifade ediyor.

Işığın sonsuz enerjiye sahip olması ise ...evren sonsuz bile olsa....

Saygılarımla
no one


Kasım 05, 2020, 05:17:10 ös
Yanıtla #29
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3183
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
Sayın NOSAM33; "Hay Bin Yakzan - İbn Tufeyl" olarak araştırırsanız, çok güzel fikirlere ulaşabilirsiniz.

Sayın Tik-Tak-Tak hemen almaya gidiyorum, teşekkürler ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus