Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kısaca Masonluğun Felsefesi  (Okunma sayısı 3545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 09, 2017, 07:15:39 ös
  • Aktif Uye

Mason atölyeleri birer göldür. Bütün iklimlerin saf ve serin, gürültülü ve ateşli menbalarından akıp gelen fikir ırmakları oraya gürültüsüz ve iddiasız dökülürler. Her mason dilediği ve beğendiği ırmaktan istediği kadar içer; fakat bu hareket o kadar namahsus kalır ki ne içtiğini ve ne kadar içtiğini kimse anlayamaz.

Kimi bilgeler vardır, Yunus Emre gibi, başkalarının ciltlerce yazıp da dile getiremediklerini sade ve iddiasız beş on kelime ile zihinlere nakşediverirler. Çıraklar da sıkıştılar mı ustalarının bu sözlerinden alıntılar yapıverirler. Ben de bütün bu ifade etmeye çalıştıklarımı bir çırpıda dile getiriveren bir alıntı ile devam etmek istiyorum bu bahse:

''Masonluk her türlü dinî inanca, samimi ve ahlâka aykırı olmamak şartı ile çeşitli düşünce ve kanılara açık bir teşekküldür. Ancak bunların hiçbirini telkin etmez, serbest bırakır.

Kendi felsefesine gelince, panteist olduğu kadar materyalisttir de. Bu iki unsur, tam bir ahenk içerisinde, ritüel, sembol ve alegorilerde ifadesini bulmaktadır. Bütün bunlar, madde ve mânâ olarak önce buhar olur, sonra yoğunlaşır ve bir ırmak hâline gelir. Her susayan bu ırmaktan susuzluğunu giderir.

Asırlardan beri aynı akan bu suyun kabına göre renk ve şekil alması tabiidir. Kimine göre o su H₂O'dur, kimine göre ise Âlem-i Gayb'den Âlem-i Şuhud'a gelerek arifin gönlüne akmaktadır.

Son söz, nasıl zevk ederseniz öyledir.''

Remzi Sanver'in 'Işığı Arayanların Hikâyesi' kitabından alıntıdır.
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Nisan 09, 2017, 07:35:24 ös
Yanıtla #1

Teşekkürler.Devamını bekliyoruz.
Sen Özelsin

Nisan 09, 2017, 08:28:14 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Güzel ama göl olmadı. Hani deniz dense olurdu belki.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 09, 2017, 08:31:05 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Mason atölyelerinin her biri bir göl olsa da Masonluğun kendisi bir deniz olsa olur mu ?  :)

Nisan 09, 2017, 09:14:29 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu tür benzetmelerle bir doğruya varılamaz. Çünkü tümdengelim değil, tümevarım yöntemi uygulannmalı.

Nisan 09, 2017, 09:19:28 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Peki peki, teşekkür ederim.

Nisan 10, 2017, 01:23:13 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Suların derinliğini görmek için basmak şart değil. Bazen su şeffaftır, tahmin ederseniz. Bazen de kapalı olur, ayağınızı bassanız da bir şey anlayamazsınız, çünkü sudan daha uzun değilsinizdir ve o su boyunuzu aşar.

Zaten Sayın ADAM'ın önerisi de sudan değil, benzetmeden çıkıyor. Zira ırmaklar çoğunlukla göle değil, denize dökülüyor. Bu sebeple 'deniz' olması daha uygun olabilirdi. Muhtemelen benzetmenin kurulum aşamasında yazarın gözünden kaçmış.

Üstelik bu ayrıntıyı gözden kaçıran Sn. Remzi Sanver de değil!

O da kitabında başka birinden alıntı yapmış.

« Son Düzenleme: Nisan 10, 2017, 01:30:24 öö Gönderen: İNSAN »

Nisan 11, 2017, 08:04:59 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Teşekkürler. Merak ediyorum da acaba Masonluğun Tarihçesini anlatan nitelikte değil de ağırlıklı olarak Masonluğun Felsefesinin işlenmiş olduğu bir kaynak var mı? İngilizce makale de olur. Bunu soruyorum çünkü biliyorsunuz ki günümüzde masonlukla ilgili pek çok kitap var ancak pek çoğu gerçekten masonlukla ilgili değil, antimasonik. Bu nedenle öneri almam çok iyi olur.

Bir şey daha sormak istiyorum. Murat Özgen Ayfer'in bir kitabı hariç, hepsi tükenmiş. Bir diğerini de bir sahaftan bulabilmiştim. Basımı olmayan bu kitapları temin edebilmem için bir yol var mı?
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2017, 08:08:03 ös Gönderen: Fay Frin »

Nisan 11, 2017, 08:28:34 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluk Bir Ahlâk Okuludur adlı kitap belki gereksinmye çare olabilir.

Nisan 11, 2017, 08:48:22 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Çok teşekkür ederim. Foruma biraz göz gezdirdim de Sayın mbulut, bu kitabın içeriği ile ilgili paylaşım bile yapmış sağ olsun.

Bakmak isteyenler için: https://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17835.0

Sayın ANARCHOSA, önerileriniz için teşekkür ederim. Gerçekten de Nadir'de var. Çok sevindim. İşletmeden de kitap alabilirim ancak tabii içeriğinin biraz anlaşılır olması önemli. O dereceyi, deredeki sembolleri bilmeyen birinin, sizin de dediğiniz gibi okuyarak özümsemesi zor. Teorik ve pratik birlikte hareket ettiğinde başarı sağlanır düşüncesindeyim.