Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Turkiye nereye surukleniyor?  (Okunma sayısı 16848 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 22, 2009, 12:35:34 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

:) yapmayın yahû , Sayın degas bu vicdanî gelişim değil vicdaî itiraftır olsa olsa ;)

Benim kişisel olarak tanrı inancım var zaten , sadece sonunda - lar ekide var. :)

Mart 22, 2009, 12:37:13 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın degas , şanslısınız o zaman biz fakirlerin bir tane var :)
Her şey bir adımla başlar...

Mart 22, 2009, 05:27:39 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sayin Amurdad,

Dinle yaşamak zor dinsiz yaşamak daha zor herkez eleştiri yapıyor ama alternatifiniz ne diye sormak geldi içimden yoksa Ergenekon mu?
Alternatif sormussunuz, buyuk yazayim da rahat okunabilsin; ATATURK ILKELERINI ISIK ALAN, HUKUKUN USTUNLUGUNE INANAN LAIK TURKIYE CUMHURIYETI...

demem o ki elbetde gidişat iyi değil islami bir devletden bende korkuyorum ve istemiyorum ama sırf imam hatipli diye bir insan vali olmasın mı?
Gidisatin iyi olmadigini soyluyor ama bir amac ugruna kadrolasmayi savunuyorsunuz, biraz celiski var. Bu kadrolasmanin bir amaci var, umarim bunu da goruyorsunuzdur. Evet efendim, Imam Hatip Lisesini bitirenler Vali olmamali, olamamali, tipki diger meslek liselerini bitirenler gibi. Vali gibi mulki amir olacak kisilerin okumalari gereken okul Siyasal ya da Hukuk Fakulteleridir. Siz ekonomi okuyup bir hastanede doktorluk yapabilir misiniz? Valilik de ihtisas isidir, ilmini almayanin yapmamasi gerekir.

Saygi ile...

Bir dakka bir dakka, bu soz konusu valilerin en yuksek egitim seviyesi LISE mi yani? E hani vali olabilmek icin en az bir universite bitirmis olmak, sonra KPSS sinavlarini gecmek filan gerekiyordu? Bunun boyle olduguna emin misiniz?Yoksa IMAM HATIP adindaki meslek okullari YUKSEK OKULA cevril de benim mi haberim yok? Hem Bulent Arinc Ankara Hukuk mezunu ama IMAM HATIP cikisli?Buna gore Bulent Arinc vali olabilir demek istiyorsunuz? Yine kesintisiz egitim gelmeden HUKUK FAKULTESINI kazanan ve bitiren veya Siyasal Bilgiler'i bitiren binlerce IMAM HATIP cikisli insan yok muTurkiye'de ?

Imam Hatiplere karsi olanlarin once bu okullari kimin actigini hatirlamasinda fayda var. Kenan Evren cuntasi degil miydi bu okullarin cogalmasini isteyen ve Demirel degil miydi binlerce Imam Hatip okulu acan? Bahriye Ucoklar kendisi yazmisti oldurulmeden once bunu. Asker komunizm tehdidine karsi imam hatip okullarinin acilmasi yonunde tesvik etti diyordu bir kitabinda.
« Son Düzenleme: Mart 22, 2009, 05:38:46 öö Gönderen: Kirlangic »

Mart 22, 2009, 11:07:05 öö
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir süre sonra iptal olucaktı o açılan liseler. Dönemin geçmesi,yatışma dönemine girilmesi gibi evrelerden sonra ama tc  islam romantizmini hesaba katmadığı için biranda ortaya farklı sonuçlar çıktı. laiklik tc de herzaman tehlike altında olucaktır ve bunu birkaç köşe yazarı,haber,medya grupları,politikalar,geçmiş tarih gibi şeyler değiştirip,engelleyemeyecektir. Ki; işin ilginç yanı artık karşı tarafında araçları var. günümüz tv lerde,internette gördüğümüz bu olayların daha devamı oluşacaktır. zaten bir ülkede düzeni deviren politika yanlışlığıdır. kişilerin türban takıp oruç tutmasına gerek yok ki?   
   En alt tabakadaki halk öğretileri romantizm,öc alma,devlete kusma gibi eylemlerle düzen yıkıcıların askeri olurlar. humeyni de böyle başa geçmiştir. Tabi bu konumuz değil. Ama basit sorun olarak görmemek gerek bu 80 den sonra güçlenen tarafı.

Mart 22, 2009, 11:47:38 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sn.Dino ustadıma cevap.
Efendim bende onu diyorum zaten Ataturk ilke ve inkilaplarını referans alan parti kişi ve kuruluşlar bu cumhuriyeti çok yıpratmıştır.Açıkca söylüyorum onlarda kadrolaştılar bu memleketi soydular çalışmadılar.Bu açık buna itirazınız var mı acaba?Bunu da yazımda belirtmiştim.

Sonra ikinci konu birden çok Atatürkçülük anlayışı var Milliyetçi,Ulusalcı,Sosyalist falan da filan hangisi Atatürkçülük acaba kime inanalım ondan sonra çok açıkca belirteyim Batıcı bir insan olarak şunu açıkca ortaya koyayım Atatürkçülük battaniyesi bu ülkeye kısa gelmekte artık çağımız tam demokrasiden insan haklarından hukuktan yana.

Üniter devlet yapımız nasıl kısa geliyorsa bu da aynen öyle.Bu ülkenin bin tane belası var en büyüğüde aşırı milliyetçiliktir mesela ben Erdoğanın bu ülkeye yabancı doktor getireyim çıkışına olmaz diyen insanlarımızı yabancı doktora emanet etmeyip hala bizleri sağlık sorunlarıyla uğraştıran kafanın karşısındayım.Ah yanyana olsakta anlatsam ne yaptığımızı kendimize.

Artık milliyetçiliğin o ırkçı söylemleri sönmesine karşın hala milliyetçilik diye tutturanları görsem bu zihniyet bu vatanın asli evlatları olan kürtlerin kürtçe konuşmasını yasaklamıştı.Şimdi kürtçe tv kanalımız var.Ne oldu olan terör belasındaki insanımıza oldu.Tv seyretmiyormusunuz yoksa artık Türk aydını daha bilinçli ve açıkca konuşuyor.Derhal çözüm bu ülkeyi Amerika gibi beynelminel yapmaktır.Dünya Globelleşirken biz bundan niye geri kalalım.

Bugun afrikada kıtlık iç savaş var ordan insan getirerek bu işe başlayabiliriz.Böylece insanlık tarihine önemli katkılarımız olur.Zaten dünya değişiyor.Milletler karışıyor.Siz hala Atatürk Milliyetçisiyim deyip kafatası milliyetçiliği isterseniz,Bu ülke başka yere savrulur.

Pastadan payını alamaz ben çağdaş ve varlıklı yaşamak istiyorum o yüzden lütfen lafım size değil bu duruşta olanlara baraj gibi durmayın yahu.

İmam hatipli bu ülkenin meslek lisesi mezunu değil mi bal gibi vali olur okur siyasal hukuk olur.Önemli olan hukukun üstünlüğü yaparsa yanlış mahkeme cezasını verir.

Son sözüm Akp de bu ülkeye demokrasi getiremez tam manasıyla sol görüşlü inançlara gerçekten önem veren bizleri çağ atlatıcak ama gerçek sol görüşlü Chp gibi değil bir parti gelmeli Ödp nin biraz Liberal olanı mesela bu işleri başaracaktır.

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Mart 22, 2009, 11:54:47 öö Gönderen: amurdad »

Mart 22, 2009, 12:02:44 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

tam tersi ırkçılık sönmüyor, birtakım politikalarla başlatılan ve taze tutulan ırkçılık şuan yükseliyor. savaşın olduğu alanlarda ırkçılık yükselir,savaş olmadığı zaman ise uygarlıklar durulur ve felsefe yaşar,gerilip boşalma olayı yani....

bide afrikadan tc ye insan getirip ne yapcaksınız pardon?

Mart 22, 2009, 01:01:10 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Dino ustadıma cevap.
Efendim bende onu diyorum zaten Ataturk ilke ve inkilaplarını referans alan parti kişi ve kuruluşlar bu cumhuriyeti çok yıpratmıştır.Açıkca söylüyorum onlarda kadrolaştılar bu memleketi soydular çalışmadılar.Bu açık buna itirazınız var mı acaba?Bunu da yazımda belirtmiştim.

Sonra ikinci konu birden çok Atatürkçülük anlayışı var Milliyetçi,Ulusalcı,Sosyalist falan da filan hangisi Atatürkçülük acaba kime inanalım ondan sonra çok açıkca belirteyim Batıcı bir insan olarak şunu açıkca ortaya koyayım Atatürkçülük battaniyesi bu ülkeye kısa gelmekte artık çağımız tam demokrasiden insan haklarından hukuktan yana.

Üniter devlet yapımız nasıl kısa geliyorsa bu da aynen öyle.Bu ülkenin bin tane belası var en büyüğüde aşırı milliyetçiliktir mesela ben Erdoğanın bu ülkeye yabancı doktor getireyim çıkışına olmaz diyen insanlarımızı yabancı doktora emanet etmeyip hala bizleri sağlık sorunlarıyla uğraştıran kafanın karşısındayım.Ah yanyana olsakta anlatsam ne yaptığımızı kendimize.

Artık milliyetçiliğin o ırkçı söylemleri sönmesine karşın hala milliyetçilik diye tutturanları görsem bu zihniyet bu vatanın asli evlatları olan kürtlerin kürtçe konuşmasını yasaklamıştı.Şimdi kürtçe tv kanalımız var.Ne oldu olan terör belasındaki insanımıza oldu.Tv seyretmiyormusunuz yoksa artık Türk aydını daha bilinçli ve açıkca konuşuyor.Derhal çözüm bu ülkeyi Amerika gibi beynelminel yapmaktır.Dünya Globelleşirken biz bundan niye geri kalalım.

Bugun afrikada kıtlık iç savaş var ordan insan getirerek bu işe başlayabiliriz.Böylece insanlık tarihine önemli katkılarımız olur.Zaten dünya değişiyor.Milletler karışıyor.Siz hala Atatürk Milliyetçisiyim deyip kafatası milliyetçiliği isterseniz,Bu ülke başka yere savrulur.

Pastadan payını alamaz ben çağdaş ve varlıklı yaşamak istiyorum o yüzden lütfen lafım size değil bu duruşta olanlara baraj gibi durmayın yahu.

İmam hatipli bu ülkenin meslek lisesi mezunu değil mi bal gibi vali olur okur siyasal hukuk olur.Önemli olan hukukun üstünlüğü yaparsa yanlış mahkeme cezasını verir.

Son sözüm Akp de bu ülkeye demokrasi getiremez tam manasıyla sol görüşlü inançlara gerçekten önem veren bizleri çağ atlatıcak ama gerçek sol görüşlü Chp gibi değil bir parti gelmeli Ödp nin biraz Liberal olanı mesela bu işleri başaracaktır.

Saygılarımla...

şu yazı tam bir zırvalık....

1-ülke derhal abd gibi olmalıymış ')  (ki uygarlıklar basit anlatımla 'derhal' yapamazlar hiçbirşeyi,ama bigün ülkemiz çok daha refah dolu olucak,ülkeniz için yapacağınız şeylerin taslağını derhal çizebilirsiniz... ama sabırlı ilerlersiniz,ilerlemelisiniz. gelişen ülkenin geliişimi dikkat çekmez. bunun kurbanı olmayın siz.)
2- atatürk- kafatası- milliyetçisi-halen-globalleşme-bağlı olmamak.
3-dünya hızla melezleşiyormuş ve globalleşme hız kazanmış( ki beyefendinin bahsettiği melezleşme komün bir melezleşme değildir,melezleşme olay ve kararlara göre olmaz. özümseme ile olur. olaylara göre olsaydı roma italyanları ve britonlar ortadan kalkardı neyse saçmalamış arkadaş)
4- sayın üyeler afrikadan insan getirtmeliymişiz. çünkü türkiye çok zengin ve nüfusu çok düşük bir ülkeymiş ve oradaki aç insanlar ülkeye gelerek hem onlara hemde insanlığa katkımız olmalıymış. (ki oradaki insanlar anlatılanlardan daha zengindir ama kafalarındaki topaklaşmış samanı ve göğüslerindeki vodoo bebeklerini atamadıkları için şimdi halen tekerlek nedir bilmezler,bu bizim değil,onların suçudur. doğa acımasızdır. doğa kendini varsayar.insan ise kendini. azimlilik en başta 600.000 - 12.000 yıllarında  insanlara barınmayı zorladı,gerisini siz düşünün)

işte senin gibi insanlarla eleştirdiğin insanlar arasında pek fark yok. dış nüfus alımının bir devletin sistemini çökerttiğini ingiltere bile günümüzde anlamışken beyefendi afrikadan insan getirtiyor. buraya çok takıldım ve soru sorucam ')

1- bu insanları nereye yerleştireceksiniz?
2- bu insanları bu kültüre nasıl alıştıracaksınız? (gerçi siz onlara kültür özgürlüğü verirsiniz hatta tc deki insaların da zenci kültürüne bağlı olmasını istersiniz.)
3- bu insanlar hangi iş alanında kullanılacak?(bu gelen kişileri boğazlardaki yalılara yerleştirirsiniz belkide, o insanları müsteşar yaparsınız belki)
4-yoğun bir göç sonucu halkın tepkisini nasıl dindirirsiniz? (gerek yok balkanlardan 2. kuyucu murat paşayı ayarlarsın,doğuda da talebaniyi ayarla eşref bitlisi niyetine)
5-melezleşmenin sonucunda baskın dna nın afrika lehine sonuçlanması sonucu ve onların durdurulamaz nüfus artışlarını da hesaba katarsan ve onlar baskın olursa ve birde ülkede ciddi ayrımcılıklar olup kaos çıkarsa ne yaparsın? (seni çoktan yerinden etmişlerdir o zamana kadar)
6- oluşacak türk nasyonalizmini nasıl bitirirsiniz?(bakın bu hapishane kurmakla dinmez.)
7,8,9,10...........
tebrik ederim sizi... kimmer istilasından bu yana anadoluda 2. bir kimmer vakası görüyoruz.

akıl ve mantık ölçüsünde fikriniz olsa cidden sizle birşeyler konuşmak isterdim. bir maratın önünde eğilirim ama sizin gibi bir insana sayın bile diyemiyorum ya. birkaç uyduruk fikirleri yapay kılarak sözde o fikrin uygulayıcıları olduğunuz mu sanıyosunuz? bu arada 1 ileti yazıp forumdan çıkmayın,bekleyin az,bekleyin ki sizlere cevap verilmiş mi verilmemiş mi bir kontrol edin.

« Son Düzenleme: Mart 22, 2009, 01:15:19 ös Gönderen: de_hund »

Mart 22, 2009, 03:20:07 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Sn.de_hund üstadıma cevap

Yazdıklarımı saçmalık olarak değerlendirmişsiniz bana kalkıp sayın bile dahi hitap edilemez demişsiniz ama ben sizin uslubunuzla size cevap vermiyeyim.

Süreç elbetde zor olabilir.Ama bakın Turkiye bir deprem bölgesi ve bu ülkenin baştan başa inşası şart hiç bir şey olmadı inşaat yaparız buna da mı gücümüz yetmiyor sonra bu ülke 300 milyon insanı yaşatabilir bosuna başbakanımız 3 çoçuk yapın demiyor.Ülkeyi baştan sona inşa edebiliriz.Herkezede karınca kararınca iş çıkar.

İkincisi zaten bu tezlerin önünü alamayacaksınız Antalya Akdeniz bölgesi yerleşmiş Alman ve Batılı turist kaynıyor kimsenin birşey dediği var mı ülkemizdeki ruslar cabası ve bu dahada artarak olucak bunun önüne geçemezsiniz.

Yazdığım onca fikre takmıyıp buna takmanız enterasan.Türk Milletinin hoşgörüsü geniştir.

Saygılarımla...

Mart 22, 2009, 03:57:03 ös
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Sayın degas hani tanrı yoktu? :)

yau sözün gelişi.

Tanrı inancı olmaksızın tanrı adına yemin etmek vicdani gelişim göstergesidir./ Kant.

Her ataistim diyen gercek ataist degildir bası sıkısıca allaha inananlara ataist diyemeyiz.Gercekten kalpten inanmaması gerekir isine gelınce allah diyorsa bunu ne dindarlar nede ateistler affedebilir.Sn.Degas a gorede -lar eki geliyormus bole bisey benim bildigim antik yunanda kaldi keske o cagda yasasaymıssınız.Ha birde ataist olupta allah adına yemın ediyorsa buda mecbur kalıp karsıdakını ınandırmak ıcın kullandıgı bir sozdur.

Mart 22, 2009, 04:59:06 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Amurdad,

Bu ulkenin yonu Ataturk ilke ve inkilaplari ile cizilmistir, degistirilemez. Bir kac densiz iktidar yanlis yapti, hortumladi diye yonumuzu mu degistirelim? Beceriksiz iktidarlar oldu diye islam cumhuriyeti mi olalim? Yapilan yanlis yonetimlere elbette itirazim var, ben de kabullenemiyorum bu durumu ama sirf basiretsiz yoneticiler nedeniyle rejim degisikligi dusunulemez bile. Akilli bir toplumsak, beceriksizleri, ulkenin yonunu degistirenleri yollar yenilerini basimiza getiririz, onlar da beceremezse yenilerini... 

Beyefendi yanlisiniz var; birden cok Ataturkculuk anlayisi filan yok, olamaz da. Ataturk anlayisi tektir ve detaylidir. O'nu anlamak da kolay degildir.  Kusura bakmayin ama Ataturk Battaniyesi ile ilgili soylediklerinize cevap vermektense Ataturk'u iyice, detaylarina kadar anlamanizi salik veririm. Zira Ataturk'un felsefesi, kisa gelen battaniye gibi bir tarife sigmayacak kadar buyuktur.

Saygilarla...
Bakmak yetmez, gormek gerek...