Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?  (Okunma sayısı 35023 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 05, 2016, 08:50:26 ös
Yanıtla #60
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Altı yıl önce öyle demişim.

Sonra da unutmuşum.

Epeydir de yeni bir katkım yok. Eski tartışmacılarımız ise buhar oldu sanki.

Bu konuda mezuniyet isteyeyim Admin'den.

Hatırlatma için teşekkürler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 05, 2016, 09:19:32 ös
Yanıtla #61
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bayım, siz iletilerinizi satır satır, cümle cüme Ö.M.B.L. eski üstadı Murat Özgen Ayfer'in "Adam Olmak" isimli kitabından mı sadece alarak yazmaktasınız yoksa başka kitaplarda var mı

İnsanlar öyle bir kitabı 20-30 sene kendilerine emek vererek yazıyorlar bilginiz var mı? Yazıyorsunuz, bare bazı cümlelerin yerlerini değiştirmeden yazın ya da kaynak gösteriniz.

En komiği de cümlelerin yerlerini değiştirerek yazmanız.

Bana attığınız özel mesajınıza dayanaraktan söylemeliyim ki sadece bu kitaptan da değil birçok kitaptan copy-paste yapıyorsunuz.

Yapmayın lütfen, inanırmısınız ben gördüğümde çok üzüldüm. Çünkü bunlar emek işi, kaynak belirtilmeden olmaz lütfen.

Aslında ilgili kitabı alsanız ve okusanız Bay ADAM'ın davranışını daha iyi anlarsınız.Ben bir kaçını size belirteyim;

1- İlgili üye kitabın ismi olan "ADAM OLMAK"'dan etkilenmiş ve ismini ADAM olarak belirlemiş. Kitap zaten Adam olmayı yönleriyle anlatıyor ve bir insan o kitaptan eğer bir şey anladıysa zaten kitabı kaynak göstermeden başka yere aktarmaz. Çünkü hem yazar hem de kitap çok özel. İlgili üye de zaten üye olduktan sonra kaynaksız yazılarını copy-paste yapmaya bu kitaptan başladı.

2- Yazdığınız maddelerde belirttiğiniz gibi  eğer; Kişi bu kaynakları unuttuysa ya da not almadıysa ustaca ama bence komik bir şekilde yerlerini değiştirerek buraya aktarmazdı. Açıkcası bunları ben kasıtlı olarak görmekteyim.

3- Diğer bir husus yine yazdığınız maddelerde belirttiğiniz gibi eğer; kişi bizim bildiğimizi zannediyorsa, bunu değiştire değiştire yazmaz. Ne gerek var.

Vah vah vah..
Bu vahim tespitler karşısında sadece "Meyveden tat almaya bakın" diyerek kendini savunmak çok zor olmalı..

Çok çok yazık,
başkalarının emeğini kaynak belirtmeden, kendi beyanatıymış gibi kullanmanın karşılığını hepimiz biliyoruz ama bu karşılık bilindiği üzere Türkiye'de bir anlam ifade etmiyor..
Yetmezmiş gibi bütün millet birde Mozart'ın üzerine gitmiş ama buna şaşırmıyorum dediğim gibi bu zaten bir Türkiye gerçeği, ben bile utandım..
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk

Ocak 06, 2016, 08:03:11 öö
Yanıtla #62
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın BuZ, benim burada inhidal yaptığımı söylemek istiyor.

Her şeyden önce yazıların bir iddiası, bir yerde kendini kanıtlanma gibi bir amacı  yok ki inhidal olsun.

Üstelik o kitaptan olağanüstü yararlanılmış olduğu da belirtildi ve bu Forum üyelerinden kimileri kitabı edinmek isteyip de bulamadıkları için de 20 bölümlük bir özet yazıldı.

Değer yazıların da birçoğunun kaynak ya da kaynakları var, birçoğu ise özgün.

Sayın BuZ kiminle dans etmeye kalkıştığının farkında değil galiba.

Kişinin bir kişiliği varsa böyle saldırımsı boş laflar edeceğine, bir katkı getirmeli.

Burası çekiştirme ortamı değil, ciddi bir bilgilenme ve bilgilendirme alanı.

İşte, Sayın Waldow  "Bilgi Sorusu-43" başlığında bir soru yöneltti.

Sayın BuZ, buyursun, bunu araştırsın ve yanıtını versin.

Öyle En Muhternem Büyük Üstadı 'i Üstad-ı Muhteremliğe indirgeyip de sonra özür dilemek gibi erdemli bir tutum takınmayanlara bizim diyeceğimiz söz "Haddini bil." demek olmalı.

Ancak birinin haddini bilmesinden önce kendini bilmeye çalışması gerek.

Ne yazık ki işte birtakım kendini bilmezlerimiz ne nasıl olmuşsa, üye olabilmiş bu foruma.

Ancak bir gelenekse aile terbiyesi görmüş olduğumuzdan, onlara bile "Sayın" deriz.

Daha da ileri "Sayın" olmayı hak etmelerini dileriz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 06, 2016, 11:05:52 öö
Yanıtla #63
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şimdi sen istediğin karaktere bürünüp yine istediğin kadar içi boş süslü cümlelerle emek hırsızlığı yaptığı gerçeğini örtbas etmeye çalışabilirsin.
Ben kiminle dans ettiğimi çok iyi biliyorum,
senin gibi ilk bakışta soğuk ve mantıklı cümleler kuran lakin diğer haricilerin açtığı birçok konuda alaycı ve kendini beğenmişçe cümleler kurup sürekli "benim dediğim doğru seninki yanlış" vurgusu yaparak sarkastik davranışlar sergileyen insanları biz seneler önce üni. 1.sınıfta ders olarak gördük.

"Kişinin bir kişiliği varsa böyle saldırımsı boş laflar edeceğine, bir katkı getirmeli."

Bu nasıl bir yorum? Herkesin kendine göre katkıları olur bunu yargılamak sana düşmez ve bu katkılar üzerinden kişilik yorumu yapılamaz.

Sürekli çocuk gibi "Remzi Sanver'e Büyük Üstad demedi Üstad-ı Muhterem dedi ve özürde dilemedi" diyorsun, ya sen ne diyorsun?

Ya paşam tanrı aşkına sen bu harici halinle 33. derece mason olan Mehmet Fuat Akev üstadın masonluğuna nasıl dil uzatabiliyorsun önce onu açıkla!
Asıl kendini bilmezliğin tanımı budur işte "sayın" harici.

Bir daha sakın ama sakın herhangi bir mesajıma ailemi veya ailemden aldığım terbiyeyi sorgulayıcı bir yorum yazmaya kalkma sakın.
Birbirimize "sayın" demeden de pek ala saygımızı koruyarak iletişim kurabiliriz, tabii bunun için muhattabının saygıyı hak etmesi ve birkaç sene okul yüzü görmek gerekir.

Hayat buradan ibaret değil arada dışarı çık insanlarla daha çok iletişim kur kur ki bu semptomlardan ancak öyle kurtulabilirsin( gerçi ben bu saatten sonra bunun pek mümkün olduğunu düşünmüyorum)

"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk

Ocak 06, 2016, 07:45:41 ös
Yanıtla #64
  • Aktif Uye

Forumun eski sayılabilecek bir üyesi olarak ben sayın ADAM'ın yazdıklarının, katkılarının bahsi geçen "ADAM OLMAK" kitabından çok daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Uzun yıllar içerisinde masonluk hakkında açmış olduğu başlıklara bakacak olursak öyle bir iki kitapla ilişki kurulacak gibi değil.

Uzun yıllar içerisinde bir çok değerli, foruma olumlu katkı yapmış üyelerden görebildiğim kadar sadece sayın ADAM kaldı. Çoğu üye, forumu işgal eden masonlukla ilgisiz konu başlıkları ve yazılardan dolayı ilgisini kaybetmiş durumda.

Burası günlük stresin atılacağı, sadece polemik yaratmak için yazı yazılan bir alan değil.

Ortaya olumlu ve değerli bir ürün koymadan başkalarına saldırılacak bir alan hiç değil.

"Emek hırsızlığı" lafını ve benzeri ifadeleri bu kadar yazı yazmış birisi için kullanılmasını son derece çirkin ve yakışıksız buluyorum.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 07, 2016, 12:03:20 öö
Yanıtla #65
  • Aktif Uye

Ortada apaçık bir saldırı ve apaçık bir itibarsızlaştırma girişimi var. Bunu görmek için çok zeki olmaya gerek yok. Hem de bu girişim organize bir şekilde yapılıyor.

İki kişi var : Yogi ile Komiser.Bir oyun oynuyorlar ama ikisi de sırıtıyor.

Yogi'nin amacı emek savunuculuğu yapmak değil. Amaç, bu fon müziği kullanıp birilerini basitleştirmek. Aynı zamanda yerleşik hayata geçmiş bazı fikirlerin ve kişilerin forumdan göç etmesini sağlamak.  Eğer amaç , kitaplardan alınan cümleler olsaydı,  bu cümleleri alan kişi değil,  bu alınan cümlelerin kendileri konuşulur olurdu.

Yogi ile Komiser'in bir amacı var.  Son bir haftadır çırpınıp duruyor,birilerine bir açıklama yaptırmaya veya birilerini kendi seviyelerine çekmeye çalışıyor.

Onların bir amacı varsa benim de bir tavsiyem var: Çekmeye çalışmasınlar. 

Yaptıkları bu şey ; debisi yüksek bir akarsuda akıntıya karşı kanat çırpmaya benzer. Ya yerlerinde kalırlar , ya da daha geriye akarlar.

Hem onlar bilmiyor mu 'Tolstoy'u eleştirmek için Shakespeare olmak gerek'

« Son Düzenleme: Ocak 07, 2016, 12:09:02 öö Gönderen: İNSAN »

Ocak 07, 2016, 12:35:06 öö
Yanıtla #66
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın ADAM cümleleri değiştirerek yazıyormuş. Evvela bir düşünmeli. Sayın ADAM elbetteki sıfırdan masonluğu yazamaz zira masonluk vardır ve uygulamaları, fikirleri, kaideleri bellidir. Sayın ADAM, bu bilgileri okuyup, daha anlaşılır bir dilde paylaşıp kimi zaman forumumuzda çeşitli uygulamalarla masonluğun birçok anlaşılmazını anlamamızı sağlamıştır. Ne demişler; yiğidi öldür, hakkını yeme!

Sayın ADAM'ın bu foruma kattığı alıntı/özgün her türlü bilgiden ziyadesiyle memnunum zira bu bilgileri görmeden önce var olduklarından dahi haberim yoktu. Ara sıra ben de bazı kitaplardan alıntılar ekliyorum. 1 mesajda 1 sayfayı foruma aktarırken bile nasıl yorulduğumu biliyorum. Bu yüzden 6000 küsur iletiyi sıkılmadan, usanmadan ve herhangi bir karşılık beklemeden sırf bizler için yazan sayın ADAM'a teşekkür etmekten ve minnet duymaktan başka bir şey gelmez elimden. Hele ki bu yaptığı zahmeti aşağılarcasına eleştirmek ''nankör''lükten öteye gitmez.

Son olarak sayın ADAM'ın yazdığı yazıların birçoğunun içeriği sayın ADAM'a veyahut bir başkasına sahibiyetlik vermez. Misal; Denklemleri anlatan bir kitap yazabilirsiniz. Aynı denklemi farklı rakamlarla anlatan başka bir kitap da yazabilirsiniz.Bu sizi ''denklem''in sahibi yapmaz sadece kitabın sahibi yapar. Masonluğun derecelerini, ritüellerini, mabetlerini anlatması, sayın ADAM'ı masonluğun kurucusu ve sahibi yapmaz. Veya bir başka yazarı da yapmaz.

Yanlış anlaşılmasın, ben sayın ADAM'ın şahsını bilmem, lakin foruma katkıları ve emeğini bir kalemde silmek gibi bir nankörlüğü de yapamam.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ocak 07, 2016, 03:08:13 öö
Yanıtla #67
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada yazılı olanlar cidden traji komik bir hale gelmiş...

Uzun zamandır afaki derecede problemle boğuşmaktan önce hayattan sonra forumdan fazlasıyla uzak kaldım...

Sevgili BuZ ne kadar süredir forumu takip edersiniz bilmem belki üye olmadan yıllarca ziyaretçi olarak takip ettiniz bilmem. Ayrıca bu konuda bir ast/üst olma sebebi yaratamaz...

Ancak bazı şeyleri bilmenizde fayda var... Sayın ADAM'ın bu forumda seçkin üye olmasının sebebi profil resminin altındaki mesaj sayısı değil... Bu foruma gerçekten tarafsız bir şekilde bilgi aktarımı yapması, bıkmadan ve usanmadan kendisine sorulan saçma soruları dahi gayet medeni bir şekilde cevaplaması, elinden geldiğince masonluğun gerçekten ne olduğunu açıklamaya çalışması bunlardan bazılarıdır...

Sn. ADAM ve intihal yapmak demek... Cidden Siz tanıyamamışsınız Sn. ADAM'ı derim...

Kendisi zaten söylüyor aldığı yerleri ve yazdığı okuduğu yerleri ama belki yaşı gereği bazen nerden aldığını söylemeyi unutuyor da olabilir. Yaşını nereden mi biliyorum ? Profilinde yazıyor... Bakmak var,  Görmek var... Değil mi ?

BU SİTENİN YÖNETİCİLERİ SADECE KOPYALA YAPIŞTIR YAPAN BİRİNİ SEÇKİN ÜYE YAPACAK KADAR GERZEK DEĞİLLER... EMİN OLUN...

Teknik olarak sizle kişiler problemim olması mümkün değil, ancak ve ancak siz forumda gerçekten seçkin üyelerden birine böyle laflar ederseniz bu iş değişir... Bu platform kimsenin kimseye had bildirdiği yer değil, masonluğu tanıtan ve elinden geldiğince öğretmeye çalışan bir web sitesi önce bu konuda anlaşalım...

Gelelim Sn. Mehmet Fuat Akev konusuna...

Sn. ADAM kişiyi eleştirdi sadece hep HKEMBL taraflı baktığı için.. Bunu Sn. ADAMın açtığı o konuda izah edeceğim şimdi değil (çok uykum var)

Yazacaklarım gayet nettir ve buna itiraz olacağını sanmıyorum...

1 - Masonluk ingiliz icadı falan değildir.
2 - Masonluk HKEMBL icadı hiç değildir.
3 - Mehmet Fuat Akev Evrenin Ulu Mimarı değildir. (Değil 33. derece, Memphis & Mizraim ritine göre 90. derece de olsa bu gerçek değişmez.)
4 - Masonluk evrensel bir kavramdır. Bir zümrenin tescilli markası falan olamaz...

Daha detaylı bilgi için yine bu forumda masonluğun dünya da ve ülkemizdeki tarihine bakarsanız belki anlarsınız...

Sn. ADAM'ın demek istediği şey İngiltere Birleşik Büyük Locası'na bağlı olan HKEMBL'nın uygulamalarının sadece ve sadece kendi organizasyon yapısını kapsayacağı ve evrensel anlamda masonluk ile birçok konuda farklılığı olduğu yöndedir.

Dolayısıyla burada doğru veya yanlış bilgi yoktur sadece ve sadece organizasyonel açıdan doğru bilgi vardır.

Dilerim yazdıklarımı anladınız...

Ayrıca Sn. BuZ yaşınız kaç bilmem ama öyle 73 yaşında birine öyle "sen" diye hitap edilmez... Ayıptır yahu... Lütfen moderasyonun koyduğu kurallara saygı gösterelim...

Konu başlığına bakın lütfen "Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?"

Çok haklısınız Sn. ADAM bütün masonik bilgileri 1959 basımı HAYAT DERGİSİ'NDEN almaktadır. Hadi attım ben kuyuya bir taş...

Bütün ziyaretçilere de iyi geceler dilerim...
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2016, 03:26:02 öö Gönderen: proxima »
Concordia Res Parvae Crescunt

Ocak 07, 2016, 04:08:41 öö
Yanıtla #68
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dostum sen ve diğer merak eden arkadaşlar için belirtiyorum 89 doğumluyum
ve kraldan çok kralcılıktan miğdem bulandı gerçekten..

Söz konusu kişinin yazıları ile ilgili yapılan tespitler ortada ayrıca hadi diğer yazılarımı anlarımda bırak Mehmet Fuat Akev ile ilgili sorduğum sorunun muhattabı cevap versin sen ne için kendini paraladın şimdi??

Ama artık o da cevap vermesin 7 kez sordum çünkü zaten verecek cevabı olsa verirdi..

Şunu belirtip susacağım, ne olursa olsun ama ne olursa Allahin oğlu ailem üzerinden aldığım terbiyeye dil uzatamaz bunu herkes soksun kafasına ve bu konu ile ilgili artık benle polemiğe girmeyin..

En son olarakta, paylaşımları ile siteye emek verip katkı sağlayan bir üyenin konusuna küstahça ve aşağılar bir şekilde yorumlar yazılıp sürekli "seninki doğru benimki yanlış" vurgusu ile emekçi kişinin haksız yere demorilize edildiğini hissettiğimde ben elimden geldiğince orada olacağım..

K. Atatürk

Ocak 07, 2016, 10:45:56 öö
Yanıtla #69
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de bu konuda üç beş kelam edecektim. Sonra vazgeçtim.

Sebebine gelirsem; Sayın ADAM açtığı başlıklarla, bilgisiyle, verdiği bilgilerle, yazı dizileriyle, devamlılığıyla bu forumun "AMİRAL GEMİSİDİR".

Keşke bu söylediklerimde herkes onun kadar ve hatta %10'u kadar olsa.

Ötesinde söylenecek birşey yoktur.

Not: Bu iletiye cevap verilirse cevap yazmayacağımı belirtmek isterim. Daha fazla forumun meşgul edilmemesi dileklerimle.
Nosce te Ipsum