Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sadece 3 Büyük Din mensubu kişiler mi mason olabilir?  (Okunma sayısı 6980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 10, 2016, 11:19:05 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türkiye Hür Ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'na gerekli yaşa geldikten sonra katılmak istiyorum. Fakat şu anda Agnostik birisiyim ki ondan önce ateist ondan önce Müslüman'dım. İnançsızlık ve Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın inanç gereksinimininde etkisiyle bir inanç sahibi insan olmak istiyorum eskisi gibi. Bu konuda üç büyük din konusunda ciddi anlamda tereddütte tutan sorular hala kafamda dolanıyor bu yüzden dönesim gelmiyor ama farklı dine mensup kişilere izin var mı? Varsa bunlar nelerdir?

Ayriyeten beni kendi inancına ikna edebilecek misyoner biriside arıyorum. Karanlığın içindeyim ve ışık aramaktayım...

Haziran 10, 2016, 12:21:50 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sırf mason olmak için bir inanca inanmayı istiyorsanız baştan masonluğu unutun derim. İnanç o kadar derin ve hassas bir konu ki, bunun yapmacıklığı olmaz. Bir menfaat için inanç olmaz. Hem mason yani daha hür bir birey olmayı isteyip hem de birilerinin sizi herhangi bir inanca inandırmasını bekliyorsunuz öyle mi? İşte bu çok tezat olur.

Hiram Abif'in pagan olduğunu ve Hür ve Kabul Edilmiş Masonluğun geleneksel yapıda olduğunu düşünürsek elbette ki 3 büyük din dışındaki inanç mensupları da mason olabilir. HKEMBL, inançsız kişileri kabul etmez. Elbette bazı istisnalar olabilir. Örneğin kendisinin şeytani yapılara inandığını söyleyip, Dünya ve insanlar için ''yıkıcı'' hayalleri olan ''hastalıklı'' insanların da mason olması pek beklenemez.

İnanç konusuna bu kadar takılmayın. Siz, kalbinizde yüce bir varlığa, maneviyata inanıyorsanız inancınız var demektir. Mason olmak için bir şeyler yapmayın. Daha iyi ve örnek bir insan olmak için bir şey yapın. Olması gerekiyorsa zaten olur masonluk.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Haziran 10, 2016, 01:18:44 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Açıkçası yazılarımın böyle ön yargılara yol açacağını biliyordum ancak masonluk şu anda en sonuncu ihtimal inanç kazanmak istememde ki... Her neyse saygılar bizden.

Haziran 10, 2016, 02:05:14 ös
Yanıtla #3

Açıkçası yazılarımın böyle ön yargılara yol açacağını biliyordum ancak masonluk şu anda en sonuncu ihtimal inanç kazanmak istememde ki... Her neyse saygılar bizden.

Sert yorumlardaki keskin çizgilerin ardın da,her zaman alınacak değerli mesajlar vardır.
Bu mesajlar; masonluk adına,yetkili özelliği taşımaktan ziyade,sadece bir tavsiye den ibaret dir.
Siz görüşler den lazım olanı alıp, "Sabır" ile yolculuğunuza devam edin bence.

« Son Düzenleme: Haziran 10, 2016, 02:36:45 ös Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Haziran 10, 2016, 02:11:18 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Zig-Zag ve Sayın Risus tavsiyeniz için teşekkürler fakat ciddi anlamda bir din üzerine kafamda ki sorulardan kendimi ikna edemiyorum ve çevremde ki kişilerin yanıtlarıda pek tatmin edici gelmiyor. Bu konudan dolayı din edinmek istediğimi bir ek olarak ekledim ki artık onu hiç eklememişim gibi saymayı rica ediyorum. Asıl ve başta kafama takılan soru HKEMBL hangi inanışa mensup kişileri kabul edebiliyor? Çünkü Politeist dinlere yer olmadığına dair bir yanıt almıştım evvel ki Henoteist mason olur mu başlıklı konumda. Hahhh bu konuda başta yazdığım her şey ayrı ayrı konu açmayı planladığım durumlardır ki ben öz güvenimle bu konuda hepsini birleştirdim yanlış anlaşılacağını bildiğim halde.

Ayriyeten eğer iddia edildiği üzere yapmacık durum olsaydı kafamda bu durumda Özgür Masonlar Büyük Locasına katılım fikri çizerdim kafamda. Ben Agnostik-Teist birisiyim hatta deist bile diyebiliriz fakat durumum acayip karışık durumda olduğundan kendine güvenir bir misyoner dost varsa diye kendimi hedef ettim.

Her şey dışında asıl sorum HKEMBL sadece üç büyük din mensubu kişileri mi alıyor yada hangi inanışta ki kişileri alabilmekte yada hangi inanışta ki kişileri alamamakta.

Not: Dediğim gibi hepsi ayrı konuluk yazılardı fakat kendi öz güvenimle bir konuda açtım yanlış anlaşılma ihtimalini göz önünde bulundurup. Herhangi bir şarlatan falan değilim bu tür bir izlenimin gözünüzde oluşmamasını rica ederim.

Haziran 10, 2016, 04:05:11 ös
Yanıtla #5

Sayın Novayst,

Herhangi bir Tanrı ve peygamber inancı olmayanlar HKMBL üyesi olabilirler. Bkz: Budistler.

Bu felsefi ekole bağlanabilirsiniz. Bir din değil, bir Tanrı inancı da barındırmaz içinde. Ama HKMBL'nin kapılarını açar.

İlginç...
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Haziran 10, 2016, 04:23:34 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Alıntı
Herhangi bir Tanrı ve peygamber inancı olmayanlar HKMBL üyesi olabilirler

Emin misiniz Sayın  peacewings ?
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 10, 2016, 04:32:36 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Masonluk, Evrenin Ulu Mimarı adını verdiğimiz Yüce Varlığı ve ruhun ölümsüzlüğünü kabul eder .Masonlukta bütün toplantılar Evrenin Ulu Mimarı anılarak başlar. Toplantılarda , Kutsal Kitaplar yemin kürsüsünde açık bulundurulur . Yeminler Kutsal Kitap üzerine yapılır.Mason olabilmek için Tanrı' nın varlığına inanmak şarttır .

ALINTI :TANJU KORAY ... ÇIRAK
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 10, 2016, 04:36:09 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bildiğim kadarıyla Deist kişiler tekris edilmiyordu

Haziran 10, 2016, 04:52:04 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye