Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gizemcilik  (Okunma sayısı 10682 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 08, 2011, 12:10:32 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin isiginesiri,

Ben Sayin HERKUL'un irdelemesinde hicbir celiski goremedigim gibi cok da begendim. Sizin kafanizdaki karisikligi da anladigimi sanmaktayim. Bir aciklama da ben getirmeye calisayim.

Gizemcilik, kalp gozuyle sezilenleri ve bunlar isiginda saptanmis, nesilden nesile aktarilan ogretileri konu ediniyor. Alin size Sayin HERKUL'un bahsettigi "sezgi" ve "bilgelik". Bu noktadan sonra her gizemci akimin farkli paradigmalari olacaktir. Masonlugunki, akil ve bilime dayanir, dogmalarla sekillenmis tavizsiz teolojik yaklasimlardan, veya tamamen kisinin ruhani tecrubeleri uzerinde duran salt mistisizm akimlarindan bu yonuyle net olarak ayrilir. Buyrun bunlar da Sayin HERKUL'un yazdigi "akil" ve "bilim".

Kisacasi, bahsedilen Akil ve Bilim, eldeki sezgi ve bilgeligin incelenmesinin yontemine isaret etmektedir.

Bir de sunu soylemek isterim, belki forumda ilerideki faaliyetlerinize bir katkisi olur. Masonlar kimi zaman alcakgonullulukten, cogu zaman susmanin degerini bildiklerinden, yanit vermezler, herkese yasi ve egitimi ne olursa olsun sevgi ve saygi cercevesinde yaklastiklarindan boyle ilimli bir tutum icine girerler. Ancak karsi tarafin da, bu tam anlamadigi, kendisine yabanci tavir karsisinda asiri guvenle tartismayi bir yaris, kazanmayi bir marifet sanarak kisinin uzerine gitmeyi surdurmemesi beklenir. Burasi bir ogretim kurumundaki munazara forumu degil, kendilerini samimi olarak gelistirmek isteyen kimselerin bulustugu bir zemin. Dolayisiyla tartismalarin ve irdelemelerin musterek bir amaci var, kazanan-kaybedenin oldugu sifir toplamli bir oyun ortami soz konusu degil.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ekim 08, 2011, 04:57:45 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Herkül yazınızı daha temel konulara giden bir ana neden olarak görüyorum. Belki beni konuları dağıttığım için eleştirebilirsiniz. Bende bazı olguları anlamaya çalışıyorum.

Sayın ADAM haklısınız çok alıngan bir karakterim vardır ancak sözüm size karşı sarfedilmiş bir söz değildir.Benim bu sözümdeki amaçta buydu kullandığım dil sebebi ile yanlış bir görüntü oluştuğundan kendi düşüncelerimi direkt aktarma amacı idi.

Sayın Eureka mesajınız için teşekkür ederim.

Sayın Herkül , Sayın ADAM , Sayın Eureka bendeki gizemcilik algısı ile sizlerin gizemcilik algısı birbirinle uyuşmuyor.Buradaki uyuşmama ile kastettiğim benim gizemcilikten anladığım doğrudur sizin anladığınız yanlıştır olarak söylemiyorum.Sizin bahsettiğiniz kapsamı anlamaya çalışıyorum.

Bence herşey Sayın Herkül ün şu cümlesiyle ufuğu gösteriyor.

"Açıklanmayan soyut bilgiye gizem adı verilir"

Açıklanmayan mı açıklanamayan mı ?

Örneğin masonluk öğretisinin temellerinde her olgu açıklanmış fakat hariciler tarafından giz olarak bilinmekte mi ? Gizemcilikle bahsi geçen bumudur?

Yoksa olgular yavaş yavaş açıklanıyor rehber olarak elimizde felsefi mantık var ve şu an için açıklayamadıklarımızı giz olarak sayıyoruz.Gizemcilik bu mudur yoksa?

Yoksa her ikisimidir ? ve asıl önemli olan masonluktaki gizem hangi türdendir ?

Saygılarımla.

Ekim 08, 2011, 09:42:32 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin isiginesiri,

Giz, somut. Yani haricilerin bilmedigi somut bir takim isaret ve sozlerimiz ("secret"). El sikisma sekilleri, isaretler, bazi sorular ve cevaplari vb.
Gizemler, aciklanmayan soyut bilgiler (mysteries). Bilinmedigi icin aciklanamayan degil. Ezoterik bir ogretide, hersey bir matematiksel formul acikliginda kagida dokulup ifade edilemez. Mevlana'ya atfedilen asagidaki dortlukteki gibi.

Gece Üstadıma sordum kaç kez:
"Bana bu dünyanın sırrını söyle tez."
Üstadım cevap verdi gülerek:
"Bu sır ancak bilinir söylenemez."

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
« Son Düzenleme: Ekim 08, 2011, 09:50:04 ös Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ekim 09, 2011, 10:11:35 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Eureka cevabınız için teşekkür ederim.

Sevgi ve Saygılarımla

Ağustos 01, 2012, 10:10:05 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tanrı mükemmeldir ve onun formuna ulaşmak, ihsan edici olmak, kabul edici olmak tüm inanışlarda kabul görmüştür.Paylaşımız için teşekkürler Sn HERKÜL.
Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo da gloriam

Eylül 22, 2012, 02:34:16 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

bunu tatmak istiyorum, ama nasıl? Etraftaki şarlatanlardan uzak hakiki kalbimle ama nasıl?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...