Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiriler  (Okunma sayısı 17811 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 22, 2011, 07:23:20 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana göre masonluk...

Mason kuruluşlarının bir dernek olduğunu söylersem hata eder miyim? Sanmam. Sonuçta dernekler kanununa tabiler.

Öyleyse masonluk bir dernektir. Din, dil, ırk, renk ayrımı yapmayan bir dernektir. Ama insan ayrımı yaparlar. Ha bir de unutmadan cinsiyet ayrımı yaparlar. (Bu konuya az sonra değineceğim.) Elbetteki diğer kuruluşlara göre daha farklı bir yapılanması vardır masonluğun.

Büyük loca ve onun himayesinde (Belki himayesinde sözcüğü yanlış olabilir. Acaba alt kuruluşları demek daha mı doğru olurdu bilemedim.) localar şeklindedir. Ama masonlar ne kadar büyük locaların bağımsız olduğunu söyleseler de bana büyük locaların da büyüğü var gibi geliyor ne yalan söyleyeyim. O da İngiltere Büyük Locası. Hepsinin ağabeyi gibi. Sonuçta Türkiye'de kurulan mason büyük locası yıllarca muntazam sayılmak için İngiltere Büyük Locası'nın peşinde koşmadı mı? Neden koştu? Muntazamlığının sayılması için. Peki, muntazamlığının sayılması ne demek? Diğer büyük locaların onu tanıması demek. Öyle olunca da ben burada bir bağımsızlık göremiyorum. Evet, belki tüzükleri farklıdır. Belki değil, muhtemelen farklıdır tüzükleri. Ritüelleri farklılık gösterebilir. Ve toplantı şekilleri. Ne bileyim işte İngiltere'deki bir locayla Türkiye'deki bir loca her türlü farklılık gösterebilir.

Peki anayasaları da farklı mıdır? Genel anayasalarından bahsediyorum. Farklı mıdır? Benim bildiğim kadarıyla farklı değildir. Öyleyse bağımsızlık bunun neresinde? Birilerinin hazırladığı yasalara uymak bağımsızlık mıdır? Bunu şuna benzetelim. Türkiye Cumhuriti'nin yasaları vardır. Medya buna tabidir fakat bağımsızdır.

Güzel bir örnek oldu. Ama masonların bahsettiği bağımsızlık daha farklı değil mi? Kuşkusuz öyle. Onlar bağımsız olduklarını söylüyorlar. Oysa medya bağımsız değil sonuç itibariyle. Devletin himayesinde.

O halde şöyle demeliler bence. Büyük localar kısmi bağımsızdır. Evet, bu daha uygun olur.

Masonluk aydınlanma yuvasıdır. İyi insanı daha iyi insan yapmanın yeridir. Kamil mertebeye, bitmeyen bir yolda koşmanın yeridir masonluk. Masonluk kardeşliğin ayyuka çıkmasıdır. İnsanların birbirlerini sevmesi, birbirlerine saygı göstermeleri ve en önemlisi kendilerini geliştirerek insanlık mabedine bir taş koymanın yeridir. "Mason" bir dernekten çok bir sıfattır. Işığı arayan insanın sıfatıdır. Ve ışığı arayan insan her geçen gün biraz daha ışıkla tanışır. Yolu sürekli kateder. Ama bitiremez. Belki de masonlar tanıyıp tanıyabileceğiniz en güzel insanlardır. Sırrınızı paylaşabileceğiniz, arkadaş değil, dost değil, kardeş olabileceğiniz insanlardır. Çünkü onlar ışığı ararlar. Bu da büyük bir erdemdir. Ama bu sadece masonlar için geçerli değil elbette. Işığı arayan herkes için geçerlidir. Ve biz masonluğu "Işığı Arayan Kişi" olarak nitelersek, böyle insanların hepsine mason diyebiliriz diye düşünüyorum. Bence bir mahsuru yok. "Önlüklü" veya "Önlüksüz". O işin resmi olan tarafı. O beni pek ilgilendirmez.

Peki nedir bu insanlık mabedi? Hani şu masonların sürekli bahsettikleri "İnsanlık Mabedi"? Hani insanlık mabedini inşa etmeye çalışıyoruz diyorlar ya?

Elbette bu çok zor bir iş. Bunun için ne yapıyolar peki? Bu soruyu foruma ilk girdiğimde sormuştum. "Masonlar insanlık mabedini nasıl inşa edecekler?" diye bir soruydu. İsterseniz bakabilirsiniz. "Masonluk Hakkında Sorular ve Cevaplar" adlı bölümde hala duruyordur muhtemelen. 1.5 yıl kadar oldu bu soruyu soralı. O gün tatmin edici bir cevap alamamıştım. Ama forumda yeni olduğum için çekinmiyor da değildim hani. O gün için "Tamam" demiştim. "Öyle diyorsanız öyledir."

E bir masondan daha iyi bilecek halim yoktu ya. "Tamam" demeyip de ne yapsaydım?

Ama bugün bu sorunun cevabını az çok biliyorum. Ve bana kalırsa bu sorunun cevabı şöyle:

"Hayır, masonlar insanlık mabedini inşa falan edemeyecekler." Evet, bunu tüm içtenliğimle söylüyorum. Sitede bana katılmayan bir mason kardeşim varsa lütfen yorumunu esirgemesin.

E peki neden çalışıyorlar? Onun da cevabı da şu bana kalırsa:

"Uğrunda ölmek için."

Masonlar localarda sadece kendilerini ve "Kardeşlerini" o "İnsanlık Mabedine" "Taş" olarak koyuyorlar desek yanlış olur mu? Bence olmaz. Çünkü benim gördüğüm kadarıyla durum böyle.

Ha birde "yakın çevrelerini" diye ekleyim ki haklarını yemeyim değil mi? Uğraşıyorlar elbette. Çok çalışıyorlar. Kendilerini yetiştiriyorlar. Peki halk için ne yapıyorlar? İnsanlık mabedi halk olmadan düşünülebilir mi? Ya da temelsiz bir inşaat olur mu? Masonlar inşaat işçisi. Şüphesiz bu sorunun cevabını benden daha iyi biliyorlardır.

Evet, eleştirim haksız bir eleştiri. Kabul ediyorum. Ama aynı zamanda gerçekler. Masonların dünyayı değiştirmesini falan beklemiyorum. Ama yine de organizasyonlarını genişletebilirler.

Örneğin ülkede iki büyük loca daha var. Ö.M.B.L ve K.M.B.L Onlara "Gayrımuntazam Localar" diyorlar. Ne çirkin bir tabir. Onları neden dışlıyorlar? Çünkü masonluğun yasaları vardır. Ve diğer localar buna uymazlar.

Masonluk yobazlığa düşman bir kurumdur. Sürekli doğru bilginin peşinde koşarlar. Onu bulacaklarını umut ederek. Onlar için ecdatperestlik yoktur. Onlar için sürekli yol katetmek vardır? Onlar yobazlığa karşıdır. Mutaassıp değillerdir.

Peki gerçekten öyle mi? Acaba bazen onlar da karşı oldukları bu duruma düşmüyorlar mı? Örneğin kadınlar mason olamaz. Neden?

Çünkü operatif masonlukta kadın mı vardı?

Evet, forumdaki en mantıklı cevap budur. Henüz doyurucu bir cevap verilmemiştir bu soruya. Zaten hariciler de artık sormaktan bıkmıştır.

E burada bir çelişki yok mu? Onlar da kadın yoktu diye sizde de mi olmayacak? Bu bir bakıma atalarından gelen adeti devam ettirme. Evet, bunun adı ecdatperestlik. Ve doyurucu bir cevap verilene kadar da bunun adı benim için böyle kalacak.

Bazen savaştıkları şeylere kendileri düşüyorlar.

Peki yıllar önce düzenlenmiş bu anayasa da neyin nesi? Neden Ö.M.B.L'yi kendinizden saymıyorsunuz. Yoksa bilmiyor musunuz ki iki, hatta 3-4-5... farklı insanlık mabedi bir dünyaya fazla. Elbette biliyorsunuz.

Öyleyse nedir bu katı kurallar. Geçmişten kalma, sert ve katı kurallar. Sizin en çok eleştirdiğiniz de bu değil mi zaten? Öyleyse neden aynı hataya düşüyorsunuz?

Gün gelip gayrimuntazam localar birleşip bugünün muntazam localarını "gayrimuntazam" ilan ederlerse, acı acı gülerim. Evet, bunun olması zordur ama yine de "olmaz" diye bir şey yok. Belki olur, belki masonluğun resmiyeti el değiştirir. Ve bu kavramı kullanmaktan çekinmediğimi de belirtiyim.. "Masonluğun resmiyeti."

Cinsiyet ayrımı var, sert kurallar var, çoğunda teizm şartlanması var. Kötü insanları dışlamak var. Nerede özgürlük? Nerede özgür düşünce? Nerede kardeşlik?

"İyi insanı daha iyi insan yapmak!" Öyleyse kötü insanlar için gettolar kuralım? Kabul etmezsiniz elbette bu önerimi. Çünkü onlar da insandır. Ama onları dışlamakta da bir mahsur görmüyorsunuz. İnsanlık mabedi inşa olunacaksa bir tek taşı bile gözden kaçırmamalısınız. Çünkü her insan bir "Taş"tır ve insanlık mabedi, bütün taşları bir araya getirdiğinde tamamlanır. Masonluk baştan kendi kurallarıyla insanlık mabedinin önünü tıkıyor. İyi bir insan daha iyi bir insan olabilir ama kötü bir insan iyi bir insan olamaz. Doğrusu ilginç ve şaşırtıcı bir gerçekle karşı karşıya kalıyoruz burada.

Elbette bunlar eleştirilerim. Masonluğa karşı bir kin duyduğumdan böyle söylediğimi falan sanmayın sakın. Zaten yukarıda söylediklerim forumda çok kez tartışılmasına rağmen hiçbir zaman doyurucu cevaplar verilmemiş konular. Benim yaptığım aklıma gelenleri bir araya toplamak oldu. O kadar.

Masonluk, aydınlanmadır. Masonluk; ilimdir, bilimdir. Masonluk; hayatı anlamaya çalışmak, onu sanki yakalayacakmışçasına peşinden koşmaktır. Masonluk vazgeçmeden ilerlemektir. Ve gerçek bir mason olmak gerçekten zordur.

"Masonluk ulaşılamayan bir mertebedir." sözünü de ben bunu latife olarak kabul ediyorum. Etrafında "İyi insan" olarak tanınan herkes "gerçek bir mason"dur. Ama herkes tarafından aynı şekilde, "iyi" olarak tanınması koşuluyla tabii. Ki bu da çok zor bir şeydir.

Masonluğu seviyorum. Çok teknik konularını bilmem. Ama yine de seviyorum. Doğru yolda olduklarına da inanıyorum.

Bölümün başlığı "Bana Göre Masonluk" değil mi? İşte...

Bana göre masonluk böyle bir şey. Bu eleştirilerimin büyük konvanda dikkate alınmayacağını elbette biliyorum. Ama konuşmak, yazmak güzel.

Hatalarım varsa lütfen düzeltin. Umarım kimseyi de kızdırmamışımdır. Kimseyi kırmayacağı mı da umut ediyorum.

Saygılarımla...

MMT

Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ağustos 22, 2011, 07:32:29 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sevgili MMT,

Fikrinizi soyluyor arada da sorular soruyorsunuz.

Benim size haddim olmayarak ufak bir tavsiyem olacak.

ŞİMDİYE KADAR OKUDUKLARINIZI UNUTUN ve HEPSİNİ BAŞTAN BİR DAHA OKUYUN! Bu forumdan başlayın mesela. Her şeyi yeni baştan okuyun. Şimdiye dek edindiklerinizi unutun ve yeni baştan başlayın, sıfırdan başlayın.

Zor olanı öneriyorum. Yapmak isterseniz. Yapamazsanız da canınız sağolsun. Ama yarım bilmek bilmemekten de kötüdür.

Sevgi ve Saygılarımla.

Ağustos 22, 2011, 08:26:59 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. skullG

Yazımda dediğim gibi yanlışım varsa lütfen düzeltin. Nerede hatalı olduğumu söylemeniz yeterli. Dediğinize göre benim yazdıklarımın çoğunun hatalı olduğunu anlıyorum. Düzeltirseniz sevinirim.

Saygılarımla...

Ağustos 22, 2011, 09:04:47 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Doğru yada yanlış bilsek Masonluk hakkında ne olur?...
Peki
Doğrusunu bilsek bize ne fayda sağlar.Yanlış bilsek, size ne zararı olur.Bu nu anlamıyorum.
Küçük bir forum sitesinde Masonların kendisini ifade etme çabasını da anlamış değilim...

Masonluğu iyi tanıtmak, insanların doğrusunu bilmesini sağlamaksa amaç, TV lere çıkıp anlatın. Yetmiyorsa TV kanalı açın, yerel yada ulusal.
Ne biliyim. Ben çevreme diyim. Masonlar iyi ,Masonluk iyi. Hem iyi bilinse ne olur? Kötü bilinse ne olur ?
İyi bilsek başımıza taç mı takılacak.
Ne bileyim... Masonlar iyi de, bana bir faydası var mı? ya da köyde koyunlarını çaldıran çobana bir faydası var mı?
Ne bileyim... Masonlar kötüde bana bir zararı var mı? ya da köyde çobanın koyunlarını Masonlar mı çaldı ?

Ben bilsem Masonlar iyi... Masonlar için ne değişecek, ışığın yolunu mu bırakacaklar...
Ben bilsem Masonlar kötü... Masonlar için ne değişecek, beyaz eldiven mi takmayacaklar.

Herşeyim yalan...
Saygılarımla

Ağustos 22, 2011, 09:09:09 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

skullG Kardesimin cevabini cok begendim, kendisini tebrik ediyorum.

Sayin MMT'ye de sunu soyleyebilirim. Kendisi bu sitede sevdigim yazarlar arasinda. Kimbilir, belki o da ileride Loca'nin kapisini calanlar arasina katilir.

Ancak belki biraz empatiden cekiniyor, ornegin Masonluga Elestiriler aslinda bir cikis. Kullandigi bazi ifadeler de oldukca sivri, "dislamak" gibi. Bunun farkinda olmak lazim.

Sonra, kisi ne bildigini ve ne bilmedigini bilmeli. Bu sitede cok uzun sure Masonluga gonul vermis, kendini adamis kisiler, hem yukaridan hem asagidan, hem Turkiye'den hem disaridan Mason olan bircok degerli Kardeslerimiz var. Elestiriler yagdirmadan, bence once onlar izlenip kisi bilgi seviyesini yukseltmeli.

Dolayisiyla, hem bilgi ve tecrube acisindan "Masonluga Elestiriler" asamasina gelip gelmedigini, hem de boyle bir yaziyi incitici olmayacak bir ifade diliyle yazabilecek retorige sahip olup olmadigini kisi iyice masaya yatirmali. Ondan sonra zaten cok daha verimli bir yazi klavyesinden dokulecektir.

Kisacasi, simdilik bu yaziya cevap vermekten cekiniyorum. Ve evet, yazinin buyuk cogunlugu hatalidir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2011, 09:30:13 ös Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ağustos 22, 2011, 09:28:45 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Doğru yada yanlış bilsek Masonluk hakkında ne olur?...
Peki
Doğrusunu bilsek bize ne fayda sağlar.Yanlış bilsek, size ne zararı olur.Bu nu anlamıyorum.
Küçük bir forum sitesinde Masonların kendisini ifade etme çabasını da anlamış değilim...

sevgili Hacamat,

Hiçbir şey olmaz. Doğru bilirsen bir konuyu doğru bilmiş olursun o kadar. Galiba bir şeyin doğrusunu bilmek de en büyük fayda olsa gerektir.
Yanlış bilsen, bize hiç bir zararı olmaz.
Küçük bir forum sitesi :) güzel bir tanımdı. Aslında kendimizi ifade etmiyoruz. Buradayız, çünkü burada olmamızın yararlı olduğuna inanıyoruz. Bu yararın da en başta kendimiz için olduğuna inandığımız için buradayız. Burada, ben kendimce pek çok yeni bilgi ediniyorum. Bazen yanlışlardan bile bir şeyler öğreniyorum. Hatta aslında insan yanlış olanlaran daha çok şey öğrenir bazen.

E... Siz neden buradasınız?

Alıntı

Masonluğu iyi tanıtmak, insanların doğrusunu bilmesini sağlamaksa amaç, TV lere çıkıp anlatın. Yetmiyorsa TV kanalı açın, yerel yada ulusal.
Ne biliyim. Ben çevreme diyim. Masonlar iyi ,Masonluk iyi. Hem iyi bilinse ne olur? Kötü bilinse ne olur ?
İyi bilsek başımıza taç mı takılacak.
Ne bileyim... Masonlar iyi de, bana bir faydası var mı? ya da köyde koyunlarını çaldıran çobana bir faydası var mı?
Ne bileyim... Masonlar kötüde bana bir zararı var mı? ya da köyde çobanın koyunlarını Masonlar mı çaldı ?

Ben bilsem Masonlar iyi... Masonlar için ne değişecek, ışığın yolunu mu bırakacaklar...
Ben bilsem Masonlar kötü... Masonlar için ne değişecek, beyaz eldiven mi takmayacaklar.

Herşeyim yalan...

Burası tekrar olmuş. Burası, Masonluk hakkında bilgi edinmek isteyenlerin araştırma yapabilecekleri, kafalarına takılan soruları sorabilecekleri bir internet ortamı. Türkçe başka böylesi bir yer var mı bilmiyorum. burasının misyonunu, amacını tam kavrayamadığınız düşünüyorum. Niçin TVlere çıkalım ki?

İyi bilmek - kötü bilmek değil mesele, doğru bilmek, doğrusunu bilmek. Eğer siz buraya doğrusunu bilmek için gelmemişseniz niçin buradasınız?

Ağustos 22, 2011, 09:49:47 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Düşündüğüm için burdayım...

Hayır, sonuç ta siz yıpranıyorsunuz. ''Biz iyiz, biz doğruyuz'' demekten.
İnanın hiç bir ön yargım yok...
Sonuçta Masonluk bir tarikat değil veya misyoner faliyetleri olan bir kurum değil... Masonluğu yayma çabası da yok.
Ne bileyim... ben anlamıyorum belkide.
Saygılarımla

Ağustos 22, 2011, 10:08:17 ös
Yanıtla #7

Sn. MMT yanlışım varsa düzeltin demiş, hani başladım düzeltmeye de... Doğru birşeye rastlayamadım ki...

Başlayalım bakalım:

1- Dernek olma konusu. Masonlar Dernekler Kanununa tabi olduğuna göre bir dernektir demek, 1,5 sene bu forumda bulunan birisinden duyunca iç acıtan bir cümle... Demek hiçbirşey anlatamamış diyecektim, alttaki satırlar zaten bunu bana gösterdi.

2- Hangi bir örgütte, bu mahalle futbol takımından BM'e kadar genişletilebilecek bir örgüt kavramıdır, istisnasız herkes üyedir? Herkes Mason olsun mu deiliyor? Anlamadım ki... Bu bir dernek de olsa, ezoterik bir örgüt de olsa, başka ne olursa olsa birileri üyesi olacak, birileri olmayacak... Ayırımcılık konusuna 1,5 seneden hiç mi cevap verilmedi, hiç mi anlatılmadı acaba?

3- BL nedir, localarla alakası nedir, bunların toptan diğer ülkelerdeki BL ile ve İBBL ile ilişkileri nedir, hayret bu da mı yazılmamış 1,5 senedir. Ben bile defalarca yazdığımı hatırlıyorum.

4- Anayasa denilen şeyin bir kanunlar manumesi değil, bir ilkeler bütünü olduğunu da yazmamışız demek daha önce...

5- Benim cevap yazmaktan koptuğum nokta İnsanlık Mabedinin bir bina zannedilmesi oldu aslında. Bundan sonrasına cevap vermeye kendi açımdan gerek olmadığını düşünüyorum.  TOKİ'yle anlaşma yapılmış, inşaat seneye başlıyormuş...

Ve skullG Kardeşim çok haklı, bilgi sahibi olmayı gereksiz bulan neden burada durur ki hala? Benim ne zaman yazdığım gibi, sadece forumu kirletmek için mi acaba?
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ağustos 22, 2011, 10:23:07 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Benim bir önerim var...
Forumu kirlettiğini düşündüğünüz üyelerin, üyeliklerine son verin.
Bilmiyorum, okumadım ama girişte sizin maddeleriniz var ( üyelik sözleşmesi ) orda yoksa ilave edin.. ''Formu kirleten üyelerin, üyelikleri sonlanacaktır'' diye.
Ben kirletiyorsam, ne bileyim benim üyeliğimi sonlandırın.
Ama şunu yapmayın bana... Bir mevzu hakkında paylaşımda bulunduktan sonra ( her seferinde ) ''sen kötü niyetlisin'' demeyin.
kötüysem veya niyetim bozuksa, forum sitesini kirlettiğimi düşünüyorsanız, üyeliğme son verirsiniz. Benim niyetimi her seferinde sorgulamayın...
Saygılarımla

Ağustos 22, 2011, 10:37:17 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Mustafa Kemal

Neden bu kadar sert bir tutum takındığınızı anlayamadım doğrusu. Teknik hatalar olabileceğini belirttim zaten yazımda. Lütfen düzeltin dedim. Ama dayak yemekten beter oldum. Ben siteye 1.5 yıl önce üye olmuş olabilirim. Fakat siteye aktif giriş yaptığım zaman dilimi çok çok az. Son zamanlarda giriş yapıyorum ve bir de bundan 1.5 yıl önce kadar aktif olarak giriş yaptım. Evet birçok hata olabilir. Fakat benim 1.5 yıl önce bu sitede bir soru sormuş olmam sizin bu 1.5 yıl olayını dilinize pelesenk etmenize yardımcı olmaz. Çünkü ben 1.5 yıldır bu siteye girmiyorum. Eğer öyle anlaşıldıysa kusura bakmayın.

İnsanlık mabedini bir bina olarak gördüğümü nereden çıkardığınızıysa hiç bilmiyorum. Sizin üslubunuza uygun bir şekilde cevap versem ve desem ki "TOKİ ile anlaşsaydınız daha çabuk biterdi." desem hoş olur mu? Ama sizin istediğiniz üslup bu Sn. Mustafa Kemal.

Sn. Mustafa Kemal, ilk 3 maddeniz için teşekkür ederim. Dernek dememe neden takıldığınızı da anlamış değilim. Bu forumda bu konu yazıldı. Ve bu konuda bilgili üyelerin dernek sözcüğünün yanlış olmayacağını söylemesi üzerine ben dernek sözcüğünü kullandım.

Bu yazıda dilim biraz sivri, aklım biraz kıt oldu belki de. Beğenmediniz. Sizi sinirlendirdim. Yanlışlar da yaptım. Özellikle şu büyük loca konusunda.

Sn. Mustafa Kemal. Yukarıda söylediklerime 1.5 yıldır değil, yıllardır cevap verilmiyor. Forumda çok kez soruldu bu sorular. Sizdeki bu patlamanın sebebini anlamadım doğrusu.

4. maddenizi sizinle sonuna kadar da tartışmaya hazırım. Masonluktaki anayasa olayını değil elbette. Siz benden daha iyi bilirsiniz böyle konuları. Ama "ilkeler" konusunu sizinle tartışabilirim. İlkeler insanı nereye götürür? İlkeler insan yaşamında nasıl bir yer tutar?

Atatürk bile zamanında demişti "O zaman donar kalırız" diye. Bu yüzden çekinmiyorum ya zaten.

Sn. Hacamat'ın önerisine de katılıyorum. Forumu kirleten üyeleri kapı dışarı edin. Hatta bu kapı dışarı edecek kişilerin başına da Sn. Mustafa Kemal'i koyun. Sanıırım Sn. Mustafa Kemal'in röportajındaydı. Masonluğa alınacak kişilerin daha sıkı bir evreden geçirilmesini öngörüyordu.

Masonluğa olmasa da siteye alınacakların soruşturma evresinin de daha sıkı olması gerektiğini düşünüyorum. Beni de atar. Atmadan önce bir güzel azar da çeker. Ben de rahatlarım o da.

Sn. Mustafa Kemal. Ben masonluğa hayran biriyim. Ama sizin üslubunuzu da kesinlikle kınıyorum.

Sn. Eureka, Sn. skullG ve Sn. Hacamat'a teşekkür ederim.

Ha unutmadan Sn. Mustafa Kemal'e de teşekkür ederim.

Saygılarımla...

MMT