Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: OMEGA ve ALFA LEO lar  (Okunma sayısı 3843 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 21, 2012, 03:12:30 ös
  • Ziyaretçi

 Bu başlığı özellikle genç arkadaşlarımız için açmak istedim.

Lions un dünyadaki en büyük gençlik programı olan LEO lar da kendi içlerinde  Omega ve Alfa olmak üzere 2 ye ayrılır.
omega leo lar 18-30 yaş grubu , alfa leo lar 12-18 yaş grubundaki genç arkadaşlardan meydana gelir. Leo lar lions un en önemli gençlik programı olduğunu belirttik , bu bağlamda alfa leolar ise omega leo ların bir alt grubu olup, birlikte hareket ederler.Omega leolar kadar hakları bulunmamakta ancak ortak aktivite ve çalışmalarda önemli rol oynarlar ve omega leo ya kendilerini hazırlarlar.

Omega leoların logoları çift aslan başı ( turkuaz renkteyken, alfa leo da bu logo kırmızı renktedir.

Türkiye de gerek genç kardeşlerimizin okul hayatlarının daha yoğun olması gerekse iş hayatı endişesi ,koşuşturmaları nedeniyle sayı çok fazla değildir. Amerikada alfa leo sayısı hatta yok denecek kadar azdır. Ancak avrupa ülkelerinde alfa leo üye ve kulüp sayıları hatrı sayılır miktardadır.

En içten leo sevgi ve saygılarımla


Ağustos 21, 2012, 04:03:19 ös
Yanıtla #1

Benim bu konu bağlamında bir sorum olacak. Alfa Leolar 12-18 yaş arasındaki yani ergenlik çağındaki kişilerden oluşmaktaymış. Peki, o ülkelerde bu konu bağlamında nasıl bir yasal düzenleme vardır? Ülkemizde, böylesi bir faaliyet gerçekleştirilmek istense bile yasalar gereğince yapmak mümkün olmayacaktır.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Kasım 11, 2012, 11:08:26 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Peacewings ;

Konuyu şu şekilde değerlendirebiliriz.

12-18 yasında genc kardeşlerimiz tabiki gelişim süreçlerini devam ettirmek , okul hayatları ile meşguller. Bizim ülkemizde bu yaş gurubundaki gençler çok aktif olmadan leo ve lions  fundamentalları ile giriş seviyesinde bu ailenin neler yaptığını basic düzeyde öğrenirler ancak çok aktif rol oynamazlar. Diğer yandan kesinlikle yasal bir yükümlülükleri yoktur.Sponsor Lions Kulüplerinin adı altında hayatalrına devam ederler  ve tabiki Omega leo kulüpleri birlikte. Bu noktada tek yasal , dernekler masasına üye dernek statüsünde olan Sponsor Lions kulüpleriidr.

Ülkemizdeki durum bu iken yurtdışındaki tablo farklıdır. Özellikle Amerika 'daki Alfa yada Omega leolar tamamiyle WE LEARN felsefesi ile haraket ederler ve sadece sosyal hizmet event leri üzerine çalışırlar ve kendi gelişim süreçlerinin en iyi şelikde değerlendirirler.

Ülkemizdeki sosyo- ekonomik durum sivil toplum kuruluşlarının gençlik kollarında da  kendi insanına karşılıksiz hizmet etme , kendinden daha az  şanslı insanlara yönelik projeler gelişmeye yöneldiler . Bu vesile ile kendilerini geliştirme , toplumdaki sıkıntı ve sorunlara karşı kendilerini bilinçlerindirme ve dolayısı ile deneyim kazanma ki biz buna çok önem veriyoruz, imkanına erişiyorlar.

Sanırım cevabı olabildiğince verebilmişimdir, bir miktar geniş perspektifte anlatmaya gayret ettim.

Saygılarımla