Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Konu Başlığının Eleştirisi  (Okunma sayısı 2689 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 07, 2013, 08:03:19 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kimi üyelerimiz bu Forumda açılmış şu Masonluğa Eleştiri ve Öneriler başlığını kendilerine göre anlayıp değerlendirerek bu konuda yeni ve farklı başlıklar (yararlı-yararsız; yerinde-yersiz) açılmasını sağlarken, bu konuda nasıl ve ne bakımdan eleştiri ve öneriler getirilebileceğine ilişkin verdiğimiz bir ipucuna karşılık, bu konunun abesliğine ilişkin bir eleştiri geldi.

Bunun üzerine art arda birkaç yazı yazılmış. Şimdi onları toplamak gerekiyor. Çünkü bu da ayrı bir başlık olmalı.

İlk karşı eleştiri Sayın Noah’tan geliyor. O bir mason… Mason niteliğiyle, şöyle diyor:

“Ben Mason kimligimle bile kendisinin one surdugu konulari elestirmekten kacinirken, bunu degerli harici uyelerimizin yapmasi ne derece dogru olur? Yani Masonlugun temel ilkelerine bir elestiri getirmek ya da bir oneride bulunma hakkini ben kendimde goremezken degerli harici uyelerimizin getirecekleri elestiriler abesle istigal olmaz mi?”

Yazısının tamamı bu kadar değil. Ben buraya bu kadarını aldım. Bunun bir yanıtı var elbette. Ancak benim buna bu aşamada burada yanıt vermem uygun düşmez.

Devam edelim.

Forumun pek yeni üyelerinden Sayın Deus Otiosus da Sayın Noah’in görüşüne katıldığını belirttikten sonra şunları eklemiş:

“birincisi ; bu kadar kapalı bir örgüt hakkında zaten insanların doğru düzgün bilgisi yokken neyi nasıl eleştirecekler? hadi ilk eleştirimi yapayim ; çok gizliler.”

Bu birincisi dediğini ayrı bir eleştiri konusu olarak ele almak gerek. Devam ediyor:

“ikincisi ; burda yapılan eleştiriler bir örgütlenme olarak masonluğun, bireysel anlamda masonların/masonun ne kadar umrunda?

eleştiri istiyorsanız anti masonik dedikleri binlerce kaynak var, sayfalar dolusu eleştiriyorlar. peki ne oldu bu zamana kadar? bu eleştiriler masonluğa ne kattı? her şeyden önce umursandı mı?

ben masonluğun dışarıdan gelen eleştirilere karşı yaklaşımının "he canım he" ya da "it ürür kervan yürür" tarzında olduğunu tecrübe ettim.

adamlar ezoterik ritüeller altında kendilerine bir üst kimlik yaratmışlar, biz hala eleştirelim diyoruz.”

Bunu da ikinci başlık olarak bir yana ayıralım.

Bir de üçüncü eleştirisi var Deus Otiosus’un… O da şöyle:

“neyi eleştireceksin. futbol takımı değil ki bu yabancı transferlerini eleştiresin? bir film izlersin oyunculukları falan eleştirirsin. 500 yıldır kendilerini localara kapatıp tuhaf toplantılar yapan adamlardan bahsediyoruz. sorsan insanlığa ne kadar faydalı olacaklarını konuşuyorlarmış. yersen tabi..”

Bunu da bir üçüncü ayrı konu başlığı olarak alalım.

Dolayısıyla bu başlık sadece Sayın Noah’ın eleştirinin abes ile iştigal olduğuna kalsın. Sayın Deus Otiosus’un dedikleri üzerine bir diyeceği olan varsa, onu ilgili başlık altında desin.

Sanırım özellikle Sayın Noah’ın sözü üzerine Sayın Peacewings şunları yazmış:

“Bu başlık altında yeni öneriler ve eleştiriler yerine "eleştirinin imkansızlığı" konusunun ele alındığını görmekteyiz. Masonluğa bir eleştiri ve öneri getirmek için Masonluğun çok iyi bilinmesi gerekiyor. Bu da yetmiyor, eleştirilerin yanında çözüm noktaları da... O da yetmiyor, bir de bunları yakışır bir üslupla, nerede-nasıl aktarılması gerektiğini bilmek.. Böylesi çetrefilli bir işte Haricilerin görüşleri elbette alınabilir. Ama Haricilere fazla yüklenmemek hele ki haydi çözümde getir de görelim dememek gerekir diye düşünüyorum.”

Sayın Peacewings’in bundan sonra yazdıklarını ise burada yinelemeyeceğim çünkü onlar da ayrı eleştiri/öneri konusu başlıkları niteliğinde. Dolayısıyla ayrıca değerlendireceğim.

Sayın Gnothi’nin yazdığını ise sildik. Onu yazılması gereken yere ekleyeceğiz; dert etmesin.

Sayın NOSAM33 Sayın Peacewings’in dediklerine katıldığını belirttiği için onu da sildik. Bu gibi, katılma ya da teşekkür bildirimlerine gerek yok. Herkes kendi bildiğini, kendi görüşünü belirtmekle yetinirse, gereksizlik olmaz.

Şimdi...

Bu başın tek bir konusu vardır; Forumda böyle bir başlığın açılması Sayın Noah'ın dediği gibi abesle iştigal anlamına mı gelir yoksa bu başlığın açılmasının acaba bir başna gerekçesi, bir anlamı, bir yararı, bir olgunun yansıtılmasına katkısı var mıdır?

Benim bu konuda bir diyeceğim var. Diyeceğimi saklamayacağım ama isterim ki önce diğer katılımcılar görüşlerini belirtsin.

(Yazdıkları, konuyla bağlantısız olmadığı sürece silinmez.)

« Son Düzenleme: Ocak 07, 2013, 08:12:45 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.