Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye’de, Masonluktaki ödenti sorunu  (Okunma sayısı 30226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 05, 2014, 12:00:56 ös
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tersten başlayalım.

Burada büyük localar arasında ayırıma gerek yok. Çünkü bir de KMBL eklenir o zaman.

Diyelim ki 3500 TL hepsi için geçerlidir. Aralarında çok fazla fark olduğu sanılmamalı; üç aşağı beş yukarı...

Sayın asimov'un dediklerine gelince...

Eğer giriş ödentisinin gerekçesi öyle belirtilecek olursa bu iş çöker. Orada sözü edilen harcama kalemlerinin hemen hepsi bir büyük locanın yıllık bütçesi çerçevesinde kendi üyelerinin ödentilerinden karşılanması gereken harcamalardır. Gerçi yıl içinde alınan giriş ödentileri de genel bütçeye gelir olarak eklenir fakat bu eklemenin öyle yeni loca kurulması, bina onarımı gibi kalemler için olduğu söylenemez. Olamaz. Her yeni loca kendi kuruluş harcamalarını (büyük locanın harcamaları dahil) kendisi karşılar. Bina onarım harcamaları da sadece ilgili vadideki localar ve onların üyelerini ilgilendirir. Toplantı ve organizasyonlar, kitap basımları falan... Hepsi masonların üstlenmesi gereken harcamalardır çünkü bunlar kendileri içindir; adaylar yani masonluğa yeni girecekler için değil. . Şayet hiç yeni üye alınmayacak olursa bu harcamalar yapılmayacak mı? Yapılacak. O zaman bunların bedelleri adaylardan alınamaz. Bu akıl ve mantığa sığmaz. Dolayısıyla Masonluğa aykırı düşer.

Sayın asimov'un saydıklarının içinden belki bir küçük çıkarım yapabiliriz: Şayet mason adaylarına ön bilgi edinmeleri bakımından bir kitap ya da kitapçık veriliyorsa, işte onun bedeli giriş ördentisinin içindedir.

Diyeceksiniz ki bu devede kulak!... Evet, öyle. SZadece örnek. Başka masraflar ya da parasal karşılığı olan işler var. Zaten sorun orada.

Deniliyor ki giriş ödentisi olarak 3500 TL çoktur.

Neye göre çok?

Adaya göre.

Ne kadar olmalı?

Kimse bir öneri getirmedi şu ana kadar ama diyelim ki 1000 TL olsa uygundur

Şimdi daha somut bir soru:

Acaba bir adayın Masonluğa girişine ilişkin işlemlerin yapılabilmesi için kişi başına 1000 TL yeterli mi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 05, 2014, 12:48:13 ös
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Madem rakamlar havada uçuşuyor. Ben de söyleyeyim 1000 TL bana göre yetmez.
Sayın ADAM'ın dediğinden benim anladığım giriş ödentisinin tamamı adaylık sürecinde bir şekilde masrafları, işlemleri karşılıyor.

O zaman işimiz kolaylaşıyor.
Şu soruya yanıt arayalım.

Masonluğa girişte hangi masraflar, işlemler yapılıyor?

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 05, 2014, 02:13:15 ös
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Yahu kimsede demiyor ki çalışan personel var, güvenlik var,elektrik var,su var,gaz var,mason olduktan sonra giyilecek kuşak vardır, eldiven vardır,önlük vardır.. Bu liste uzarda uzar.. Bunlar vardır.. Yok mudur ???
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Mayıs 05, 2014, 03:30:42 ös
Yanıtla #23
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Bulgaria'nın dedikleri arasında tamam, önlük vardır, eldiven vardır ama onlar da kaç kuruştur ki!... Diğerleri, yani işletme giderleri masonları ilgilendirir, adayları değil.

Bu konu içinde aslında o giriş ödentisini haklı çıkarabilecek asıl harcama kalem(ler)ini bakalım kim bulup değinecek? Ben de merak etmeye başladım.

Mayıs 05, 2014, 05:33:25 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben açıkçası bu ödemelere bilgi hazinesi açısından bakarım. Bu kadar bilgiye sahip olmak, derin bir tarihe tanıklık etmek açısından ödenen bedel çokta değil. Haklı alınan bir bedel. Bakınız bu sitede bile-ki ne kadar bilen insan ve sanal kütüphane var- bedavaya tam bir bilgi sahip olamıyor insanlar.

Saygılar

Mayıs 05, 2014, 05:46:41 ös
Yanıtla #25
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ersin Baltalı geldi, konuyu bilgiye bağladı fakat sorunun yanıtını vermedi.

Hani Masonluk bir "bilgi kurumu" olsa, diyelim ki masonlar yıllık ödentilerini edindikleri bilgnin karşılığı olarak veriyor.  (Onun da bir başka adı vardır aslında Masonlukta)

Fakat daha Masonluğa girerken giriş ödentisini neyin karşılığında veriyorlar?

Mayıs 05, 2014, 06:23:57 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hoşbulduk Sayın Adam :)

Soruların her birine ayrı ayrı yanıt vermek yerine, kestirmeden gideyim dedim. Hata ettiysem kusura bakmayın.

Masonluk bir bilgi kurumu değil elbette. Ama bilmek isteyen bir insan için doğru bir kurum.

Sorunuzun yanıtı da benim açımdan çok basit. Mason olmak için veriyorlar. Başkasına göre aydınlanmak için veriyorlar. Bir başkasına göre sosyal çevre satın alıyorlar. Ama neticede her dernek(sadece Mason locaları değil), farklı isimlerde bu ödentileri isterler. O kapıdan içeri girmek için bu bedele katlanırlar.

Belkide soru yanlış Sayın Adam! Localar bu paraları neden talep ediyorlar diye sorsanız cevap bulunur sorunuza. Arkadaşlarda açıklamaya çalışmış bildiklerince ama bunun asıl cevabını içeriye giren verir kanımca.

Saygılar

Mayıs 05, 2014, 07:09:10 ös
Yanıtla #27
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Olmadı. Olduramadık.

Peki bu işi bırakıp yıllık ödentiye gidelim. Yıllık ödenti niçin alınıyor ve nasıl saptanıyor ona bakalım, sonra giriş ödentisine dönelim.

Bir mason locası bir mason mabedinde çalışır. Belli zamanlarda toplantı yapar. Türkiye'de genellikle iki haftada bir toplantı yapar. Yılda 20-22 dolayında toplantı. Bu toplantıların yer aldığı mabet bir lokalde yani binadadır.  Aynı yerde (varsa) başka günlerde başka localar toplanır. Dolayısıyla orada (lokalde) bir işletme vardır. Binanın bakımı, temizliği, elektriği, suyu, personeli... Ayrıca oradaki locaların ve büyük locanın oraya denk düşen payı oranında yönetim giderleri. Buna şu çok sözü edilen kardeş sofrası giderlerini de ekleyin. Kitap ve dergi gibi üyelere dağıtılan nesnelerin maliyetini de ekleyin. Localmar yazın çalışmasa bile lokalin işletmesi devam eder; onu da unutmayalım.

Burada dört tip gider söz konusudur: Büyük locanın gider payı, ilgili vadinin gider payı, locanın gider payı ve her bir üyenin yarattığı gider. Bunlar, locanın bulunduğu yere ve orada çalışan loca ile bulunan üye sayısına göre farklılık gösterdiği, ayrıca yörelere göre harcamalar farklı olabildiği için, (İstanbul pahalı, İzmir ucuzdur) üyelerin yıllık ödentileri her yerde aynı değildir.

Bu giderlerin nasıl karşılarnacağına ilişkin bir bütçe yapılır. Tasarı gider bütçesi uyarınca tasarı gelir bütçesi oluşturulur ve buradan her bir masonun yıllık ödenti tutarı çıkar. Kuşkusuz gelir bütçesi oluşturulurken, buna, yasal olarak başka kaynaklardan elde edilebilecek gelirler varsa o da eklenir. Tasarı giriş ödentileri de eklenir. Ancak işte o tasarı giriş ödentilerinin karşılığındaki harcamalar ya da giderler bu bütçede birkaç ayrı kalem içinde yer alır.

Bizim buradaki sorumuz, girişi söz konusu olacak aday bakımından bu giderleri ya da harcamaları yaratan nesne, olay ya da uygulamanın ne olduğu... İşte bunun için, daha kabul edilebilir olduğu söylenebilecek daha düşük bir tutarın yeterli olup olmayacağı...

Nedir bu nesne, olay ya da uygulama...

Biliyorsunuz bilmesine de, söylemeye diliniz varmıyor gibi geliyor bana.

Mayıs 05, 2014, 08:59:37 ös
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

Ben giriş ödentisi için alınan paranın, kişiyi araştırılarken gerekli olduğunu düşündüm.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Mayıs 06, 2014, 07:59:43 öö
Yanıtla #29
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ruzber'in dediğinin de bir payı var elbette. Çünkü bir haricinin aday olarak işlemleri sırasında gerek locada gerekse büyük locada yapılan yönetimsel işlemler, harcanan bir emek vardır. Bunların hepsi masonlar için değil, aday içindir.  Hem sadece loca içinde değil, sonraki bir aşamada dışarıda da bu bağlamda zaman harcanır. Ancak bunun parasal karşılığının hesaplanmasına kalkışılacak olursa,korkarım işin içinden çıkılamaz. Kaldı ki masonlar elbette aralarına yeni bir kardeş daha katılması için seve seve zaman harcayacaklardır; üstelik bu onların yükümlülüklerindendir.

Bir başka etken var. Çok daha belirgin; çok daha somut. Çok daha hesaplanabilir.