Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Evrim mi? Adem mi?  (Okunma sayısı 16226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2009, 10:44:47 öö
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Simdiye kadar bunu cok yerde arastırdım ve size fantezi urunu gelebılıcek olan bir sonucu kendime gore mantıklı buldum bunu sızlerle paylasacagım.İnsanoglu bundan mılyarlarca yıl oncesındede vardi buyuk bir galaktık imparatorluga sahipti diger ırklardan guclu bır konumdaydı fakat bir gun diger ırklar bırlesıp bize savas actılar ancak bizede destek olan ırklar vardı tabıkı sonucta insanoglu yenıldı ve bircok gezegenınden suruldu bize destek olan otekı uygarlıklar ınsanoglunu soykırımdan kacırmak ıcın dunyaya bıraktılar cunku dunya gozden ırak ve yasam ıcın elverıslıydi adem bence insanoglunun dunyaya ilk geldıgı zamanı sembolıze ediyor aslında mantıklıca baktıgımızda zenciler zaponlar avrupalılar nasıl tek bir kisiden gelmıs olabılırkı genetık olarak bu mumkun degıl adamın cocuklarıda kendı aralarında cıftlesıp uredıklerınde nasıl olursa sakat cocuklar dogmaz bunlar hic akla mantıga uymuyor bence insan bu dunyaya sonradan geldi yanı hep oldugu gibiydi yani bence hem adem hemde evrım uydurma katılırmısınız bılmıyorum cevaplarınızı merak edıyorum kardeslerım.

Ocak 22, 2009, 06:31:45 ös
Yanıtla #21

Simdiye kadar bunu cok yerde arastırdım ve size fantezi urunu gelebılıcek olan bir sonucu kendime gore mantıklı buldum bunu sızlerle paylasacagım.İnsanoglu bundan mılyarlarca yıl oncesındede vardi buyuk bir galaktık imparatorluga sahipti diger ırklardan guclu bır konumdaydı fakat bir gun diger ırklar bırlesıp bize savas actılar ancak bizede destek olan ırklar vardı tabıkı sonucta insanoglu yenıldı ve bircok gezegenınden suruldu bize destek olan otekı uygarlıklar ınsanoglunu soykırımdan kacırmak ıcın dunyaya bıraktılar cunku dunya gozden ırak ve yasam ıcın elverıslıydi adem bence insanoglunun dunyaya ilk geldıgı zamanı sembolıze ediyor aslında mantıklıca baktıgımızda zenciler zaponlar avrupalılar nasıl tek bir kisiden gelmıs olabılırkı genetık olarak bu mumkun degıl adamın cocuklarıda kendı aralarında cıftlesıp uredıklerınde nasıl olursa sakat cocuklar dogmaz bunlar hic akla mantıga uymuyor bence insan bu dunyaya sonradan geldi yanı hep oldugu gibiydi yani bence hem adem hemde evrım uydurma katılırmısınız bılmıyorum cevaplarınızı merak edıyorum kardeslerım.
Peki neden teknoloji sadece son bir kac asirda gelismeye basladi? Surulenleri baska gezegene birakacak kadar teknolojik gelisime sahip olan bir irkin uyeleri neden sifirdan basladi?

Gerci sorunun cevabi icinde gizli. Bu kadar teknolojiye sahip olan bir toplum belki de hafizalari da silmistir.

Ilginc bir teoriniz var.
Spes mea in Deo est

Ocak 22, 2009, 07:35:37 ös
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Açıkçası bana fantazi ürünü gibi geldi ama görüşlerinize saygım sonsuz sn. Waldow.

Kanaatimce Dünya'daki yaşamın ya da insanoğlunun zekasının Dünyadışı (isterseniz göksel, kutsal, uzaylı, tanrısal diyebilirsiniz) olması elbette ki mümkün... Olmaması da mümkün. Tanrı tarafından çamurdan da yaratılmış olabiliriz, Tanrı bizzat evrimin kendisi ya da akıllı tesadüfler de olabilir. Tanrı E.T. de olabilir. Şu varki konuyla ilgili kesin bir sonuca varmak imkansızken ve Dünya halihazırda insanoğlu sayesinde kendi sonuna doğru yürümekteyken; bu kadar geçmişten ziyade bugünün ve yakın geleceğin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Her insan Tanrı'nın sesini kendi vicdanında duyuyor olmalı. Farkındalığa varmak, yalnızlığını sevmek, bireysellikten tüme varmak süreci insana daha materyal sorulardan vaz geçiş sağlayabilir. Şu anki bilinciyle farkına varmanın imkansıza yakın (yediremiyorum imkansız demeyi) olduğunu düşünürsek; hiç olmaktan korkulmamalı...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ocak 23, 2009, 12:32:55 öö
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Öncelikle evrim teorisine kayıtsız şartsız karşı olduğumu söyleyerek gireceğim.Tabi benim anladığım manadaki bir evrim teorisine göre çünkü  darwin'in evrim teorisi Tanrı'yı kabul etmez ama bunu herkes farklı yorumluyor ama en azından darwinin teorisinde Tanrı'yı koyabilecek bir yer bulamıyorum...Bunun dışında başlangıcın Adem olmadığını da söyleyebilirim.Çünkü Allah meleklere yeryüzünde bir insan yaratacağım dediğinde melekler "yeryüzünde bozgunculuk yaratacak varlık mı yaratacaksın" derler...Dinin bize öğrettiği mantıkta meleklerin bunu bilmesine imkan yok o yüzden daha önceden  "ins" türünden olan varlıkların olduğu bir yaşam düşünülmelidir.Adem ilk değildir...Biraz daha soyut bakarsak dünya öncesinde ne olduğunu bilmiyoruz bu yüzden insan daha önce de olmuş olabilir başka kimbilir ne tür varlıklar gelmiş geçmiş olabilir hangi zamanda hangi boyutta şu an neler yaşanıyor olabilir...

Bunun dışında Tufan öncesi zamanda belki daha da eskide özellikle de Atlantis'te şu andakinin kat ve kat üstü bir teknolojiye sahip olunduğu kanısı çok güçlüdür...

Ocak 23, 2009, 12:52:52 öö
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Bay Lux_e_Tenebris Masonluk evrime inanırmı ya da Masonlukta evrim anlayışı varmıdır?
Ruhun evrimini yani tekamülü sormuyorum,Darwin'in evrim anlayışını soruyorum(tarih skalası:maymundan insana)

saygılar

Ocak 23, 2009, 01:14:12 öö
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

evet bunun cevabını ben de bekliyorum gerçi masonlukta Tanrı inancı zorunlu olduğundan sanmıyorum ne masonluğun tasvip ettiği ne de masonların kişisel düşüncelerinde özgür olabilecekleri bir konu değildir...

Ocak 23, 2009, 01:20:49 öö
Yanıtla #26

Bay Lux_e_Tenebris Masonluk evrime inanırmı ya da Masonlukta evrim anlayışı varmıdır?
Ruhun evrimini yani tekamülü sormuyorum,Darwin'in evrim anlayışını soruyorum(tarih skalası:maymundan insana)

saygılar
Sn. Akyol.

MASONLUK, bir grup, bir topluluk olarak bir inanc tasimaz. Munferit kardeslerimizin inanclari kendinedir.
Ben kisisel olarak Allah'in evreni ve dolayisi ile icindeki tum canli cansiz varliklari yaratmis olduguna, bu yaradilisa bir yon verip gerekli dokunuslari yaptiktan (artik bunlara evrim mi dersiniz, yoktan var olus mu, Bakire Maeryem'den Hz. Isa'nin dogusu mu bilemem) ve gerekli telkinleri verdikten sonra (mukaddes kitaplarimiz) kendimizi O'nun yolunda gelistirme, dogru/yanlisi secme kuvvetini bize biraktigini dusunuyorum.

Kutsal kitaplarimizdaki Adem ile Havva kavraminin kainattaki ilk dokunus oldugunu dusunuyorum. Ondan sonraki gelisim, evrilme surecinin gene yaradan kontrolunde, O'nun istegi dahilinde devam ettigine inaniyorum.

Kendi fikirlerimi sizlerle paylasirken Masonluk adina genel konusamama aciziyetimi maruz gorursunuz umarim.

Sevgi ve saygilarimla.
Spes mea in Deo est

Ocak 23, 2009, 01:26:39 öö
Yanıtla #27

evet bunun cevabını ben de bekliyorum gerçi masonlukta Tanrı inancı zorunlu olduğundan sanmıyorum ne masonluğun tasvip ettiği ne de masonların kişisel düşüncelerinde özgür olabilecekleri bir konu değildir...
Sn. Marti:

Tanri inancinin zorunlulugu, bu inancinizi ne sekilde yonlendirmeniz gerektigine dikta etmez. Ayrica Masonluk kavraminda hic kimse hic kimseye dini acidan "sen nasil buna bu sekilde inaniyorsun" diye sorma hakkina sahip degildir, sormaz da. Dini ve politik konular kardeslerin arasina en cok ikilik sokan konular oldugu icin localarda da tartisilmasi yasaktir.

Umarim birazcik daha aciklayici olabilmisimdir. Inandirici olup olamadigimi bilemiyorum, fakat ben yillardan sonra, yukarida acikladigim fikirlerimle Mason olabilme yolunda ilerleyebiliyorsam, sizin "kisisel dusuncelerinde ozgur olabileceklerini sanmiyorum" dusuncenizin yanlisligi ispatlanmis demektir. Kaldi ki Masonluk kavrami "ozgur dusunce" ile beslenir. Masonlugun mihenk taslarindan biri ozgur dusunce ve hur idaredir.

Saygilar sunarim.
Spes mea in Deo est

Ocak 23, 2009, 01:32:11 öö
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

özgür düşünce konusunda haklısınız.... Yalnız Tanrı inancının olması gerektiği ve darwin'in evrim anlayışında Tanrı olmaması da böyle bir sonucu çıkarmamı sağladı mantıken...

Ocak 23, 2009, 01:42:31 öö
Yanıtla #29
  • Uzman Uye

Bay Lux_e_Tenebris öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürederim.
Masonluk bir inanç taşımaz diyorsunuz ama mesela, Masonlukta tekamül inancı da mı yoktur?Yani ruhun olgunlaştırılmaya çalışması.Bildiğim kadarıyla Mason olurken tekamülün içinde olan ruhun ölmezliğine inanıp inanmadığın da soruluyor.Dışrak biri olarak sorularımda olabilitesi yüksek bilgisizliği mazur görmenizi temenni ediyorum.
saygılar
MASONLUK, bir grup, bir topluluk olarak bir inanc tasimaz. Munferit kardeslerimizin inanclari kendinedir.
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2009, 01:51:21 öö Gönderen: M.Akyol »