Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Son Akşam Yemeği - Da Vinci  (Okunma sayısı 3009 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 30, 2020, 01:57:28 ös

Leonardo da Vinci’nin gizemli kişiliği ve yaratıcı aklı bu resme ezoterik bir anlam vermiş midir acaba? Yoksa sadece Hz İsa’nın bahsedilen son akşam yemeği mi?

Benim gördüğüm sadece kutsal kitaplarda anlatılmış tarihsel bir olayın da vinci tarzıyla görsel bir simülasyonu. Yani herhangi bir batıni anlam yükleyemedim.

Sevgiler.

Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 30, 2020, 04:03:30 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de aynı durumdayım. Judas'ın hain olduğuna dair bir iki emare görüyorum. Elinde altın kesesi tutması, Hz. İsa'nın içeceğe uzattığı elin yönüne onun da el uzatması, resimdeki diğer havarilerden daha alçakta resmedilmesi gibi...
İçinde gizli batıni anlamlar olduğu iddia edilmiş ama ben de bulamadım.
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 30, 2020, 04:08:25 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben o zaman bir soru sorayım:

Da Vinci’nin resmettiği Yahuda ve İsa arasındaki bağ nedir?
Araştırılmaya değer bir konu.

Nisan 30, 2020, 04:17:46 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yahuda 12 havarinin içinde İsa'ya tam anlamıyla inanmayan tek kişiymiş. İsa'ya hepsi Tanrı olarak hitap ederken Yahuda öğretmen anlamına gelen sıfatla hitap edermiş.

Nisan 30, 2020, 04:22:42 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Yahuda 12 havarinin içinde İsa'ya tam anlamıyla inanmayan tek kişiymiş. İsa'ya hepsi Tanrı olarak hitap ederken Yahuda öğretmen anlamına gelen sıfatla hitap edermiş.

Bir ipucu vereyim soruda özellikle "resmettiği" tabirini kullandım. Resmedilen İsa ve Yahuda arasındaki bağ nedir?

Nisan 30, 2020, 04:35:13 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de, Yahuda' nın İsa' ya ihanet ettiğini hatta sadece İsa' ya değil diğer elçilere de ihanet ettiğini okumuştum. Hatırladığım kadarıyla İsa yemek yerken şöyle bir söz söylemişti "Sizden biri, benimle yemek yiyen biri bana ihanet edecek." 
Yine hatırladığım kadarıyla, Yahuda İsrail' i yönetebileceğini düşündüğünü okumuştum.
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.

Nisan 30, 2020, 04:37:24 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir ipucu vereyim soruda özellikle "resmettiği" tabirini kullandım. Resmedilen İsa ve Yahuda arasındaki bağ nedir?
Aynı şeye el uzatmaları olabilir mi?

Nisan 30, 2020, 04:46:35 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Denildigi gibi : ara, bulacaksin.

Ressam ayni zamanda bir filozof da... yani resmin icinde hala kesfedilemeyen gizemlerin mevcutlugu bilimadamlarinca bir kabuldur.

Resim hakkinda internette cok veri var.
Isa'nin Johannes 13:21 de belirtilen cumleyi soyledikten sonra gerilen ortam resmedilmis. Yani resim' de bir hareketlilik ve ayni zamande Isa' da bir huzur var. Diyor ki; 'size aranizda beni ele veren bir hain vardir, diyorum' ... ve onundeki kaba yonelen ellere dikkat ediniz. 

Isa'nin (kendi)solunda oturan figur, son zamanlarin ressim hakkinda buyuk tartisma konusu... Sanirim Dan Brown da bunu oyle islemisti.

Nisan 30, 2020, 04:57:41 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

pardon, sag. Genc ve uzun sacli olan.

Nisan 30, 2020, 05:01:26 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

pardon, sag. Genc ve uzun sacli olan.
En alçakta resmedilen esmer kısa saçlı olabilir mi sayın midyad?