Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Adem ve Havva  (Okunma sayısı 22268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 01, 2008, 01:40:22 ös
Yanıtla #50
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. tartışan üyeler,

izlemekle yetindiğim tartışmanın farklı bir noktaya evriliyor olmasından ötürü duyuğum üzüntüyü dile getirmek için yazıyorum.

Sn. Veritas'ın bu başlık altındaki ifadelerine aynen katıldığımı da belirtmek istiyorum.

Geçen gece Kanal 1 Televizyonunda fatih altaylı'nın sunduğu Emine Şenlikoğlunun konuk olduğu bir programı bıkmadan ve üşenmeden sonuna değin izledim... tartışma da türban - başörtüsü - sıkmabaş artık ne diyorsanız onu deyin tartışması vardı ve bir noktada iş özgürlükler boyutunda düğümlendi... şenlikoğlu bu bir özgürlüktür efendim yasaklamaz dedi aradan 5 dakika geçmedi ki islamın yorumları üzerine geçti konu ve aynenşunu söyledi özgürlüğü savunan kişi "benim dinimle kimse oynayamaz... dinin emridir bu" altaylı "iyi de efendim bu da öyle düşünenlerin özgürlüğü onlarda islamı böyle yorumluyor" dediğinde daha yüksek bir ses tonuyla "hayır efendim... yorumlayamazlar... benim dinimle oynayamazlar... yok öyle bir özgülükleri" deyiverdi...

şimdi bunca şeyi niçin anlattım... İslamcılar öncelikle bu masklarını çıkartmalılar... eğer düşünce özgürlüğünden felan dem vuruluyorsa bunun ardında durulmalı... yok efendim şunun için özgürlük olabilir ama bunun için olamaz diye çifte standarta devam edeceklerse kendileri her ortamda durup durup çifte standartlı muameleye uğradıklarını söylemesin...

ilk eklenen karikatür mükemmel bir siyasi hiciv örneğidir ki ben de sn veritas gibi çok gülmedim ama çok manidar olduğunu ve ne anlatmak istediğini neyi eleştirdiğini kavradım... ki diğer karikatürlerde gayat müthiş bir inceliğin ürünü...

ortada neyi tartıştığınızı anlamadığım için sadece seyretmeyi uygun görmüştüm... kaldı ki bu forumda daha önce, islam ile igili kimi ileri geri yorumlara karşı savunma durumuna geçmiş ve cevap vermiş birisi olarak bu yorumlarımı daha rahat bir şekilde yapabiliyorum. düşünce özgürlüğünün sınırı yok mu? evet var... ama burada aktarılan hiçbir karikatür o sınırı -kanımca- bırakın ihlal edece zorlayacak boyutta bile değildirler... insanlar öncelikle kendi düşüncelerine karşı olan düşüncelere saygı göstermek zorudadırlar, onların özgürlüklerini savunmak zorundadırlar... ki bir gün kendilerinin özgürlükleri de savunulsun...

Sevgi ve Saygılarımla...

p.s.: masonluğa eleştiri getiren karikatür eklemekten bahsetmiş sevgili Luckyeye2, ya kardeşim karikatür eklemeye ne hacet, forumun her yerinde masonluk karşıtı görüşler kendilerini -forum kuralları çerçevesinde- olabildiğince özgür olarak ifade edebilmekteler... eğer iki karikatürse sorun ekle, biz de güleriz...

Ayrıca şu islama hoşgörü istemek ne demektir? onu da anlamadım... 

Sevgili kardeşim Skullg Araştırmacı kişiliğinize istinaden söylüyorum Allahrızası için YALVARIYORUM  açında bir ilmihlal bir zahmette ne demek istediğimi anlayın ben örtünmeyi başörtüsünü cartı curtu savunmuyorum eğer kapanmak eleştirlecekse bunun binlerce yolu varken peymgamber kullanılması çok manidar gerçekten lütfen oturduğunuz yerden ahkam kesmeyin benim görüşme aykırı diyorum siz hala HAYIR SENİN GÖRÜŞÜNE AYKIRI OLAMAZ  diyorsunuz bu ne iş kardeşim yoruldum yahu masonlukla ilgili karkatür ekledim kaldırmamı istediler diyorum hala eklede ekle diyorsnuz kardeşim sizdemi idrak yolu bozukluğu var bendemi anlamadım

pek sevgili kardeşim luckyeye2,
ben sizin görüşünüze aykırı olamaz demiyorum aykırı olabilir ama bir yandan birşeyler için özgürlük isterken diğer yandan başka şeylerin kısıtlanmasını istemek tam bir çelişkidir.

bakınız o resimden ben kapanmap-açılmak gibi bir şey anlamadım... o resimde erkek egemen bakışa, kadının statüsüne karşı bir isyana gönderme yapmakta... yani dinsel felan değil tamamen feminist bir resim :D, ayrıca erkeğin çıplaklığa yakın durumuyla kadının bir yaprağın ardına koyulması da erkek-kadın arasında oluşturulan (ve bunu oluşturan islam felan da değildir.. öyle olsaydı peygamber sonrası dönemde akıllar karıştığında Aişe'nin kapısı çalınmazdı) eşitsizliğe karşı bir eleştiri niteliğindedir.

eğer konunun başlığındaki isimler taktıysanız o resimdekiler adme ile havva değildir, o resmedilen derya ile denizdir yada ne bileyim can ile canandır veya levent ile bülenttir... ozaman şöyle yapalım konu başlığını LEVENT ile BÜLENT olarak değiştirelim, tüm tartışma da sona ersin? ama niçin adem-havva deniyor? adem bir peygamber olduğu için mi? bence hayır... burada bir peygamberi küçültme kastı mı var? bence yine hayır. adem deniyor çünkü ilk erkek olarak o kabul ediliyor... havva da ha keza ilk kadın olarak kabul edilmesinden... ama dediğim gibi tartışmayı bitirecekse konu başlığını LEVENT ile BÜLENT olarak değiştirilmesini öneririm.

ha bence bu başlık altında tartışılacak bir şey var idiyse, o da bunlar değildi... niçin islam corafyasında ve özellikle vehhabi vb. youmlarında kadın yok edilmesi gerekenle özdeşleşir. niçin peygambere dünya da 3 şey sevdirilmiştir ki bunlardan birisi de kadındır da niçin ondan sonra kadın şeytan olarak kabul edilmiş, toplumdan soyutlanmış, eve kapatılmıştır, niçin saadet asrında kadın hayatı yaşayan bir bireyken sonradan (ümmeyye oğullarına lanet olsun) eve kapatılan zapturapt altına alınması gereken bir kaşık düşmanı olmuştur? bu soruları cevaplayacak olan da biz değiliz herhalde... kim ki islamcıyız diye bir adım öne çıka... o önce bunları cevaplaya...

bu görüşlerimden sonrada idrak bozukluğum olduğunu iddia edecek misiniz? 

en kalbi sevgilerim ve en derin saygılarımla...
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2008, 01:45:45 ös Gönderen: skullG »

Şubat 01, 2008, 01:46:00 ös
Yanıtla #51
  • Ziyaretçi

Sn.Lucky eye antiislam bölümü açın demiş.Dün peygamberin tuhaf evliliğiyle ilgili bir konu açtım hem büyük tepki geldi herkes fanatik müslümanlık tasladı hem de site yönetimi konuyu sildi.Sitede antimasonluk isimli bir bölüm varken ve masonluğa ağza alınmayacak hakaretlerde bulunuluyorken bu yazıların hala yerinde durup tarihsel bir gerçek olan muhammedin evlilikleriyle ilgili bir konunun forumdan silinmesi tuhafıma gitti.Masonlar kendilerine yapılan eleştiriye islama yapılan eleştiriden daha tahammülkarlar

Şubat 01, 2008, 01:52:52 ös
Yanıtla #52
  • Ziyaretçi

Sn.Santander Masonluk bir din değildir.Aynı şekilde forumda o konunun bulunmasının amacı zaten bu forumun amacıdır.Yani inanların neden anti mason olduğu hangi konuları merak ettiği üzere bu forum ve antimasonluk bölümü açılmıştır diye düşünüyorum.
Fakat forumda antimasonluk gibi antiislam,antiyahudi,antihristiyan vb konular açılması aşağılamaktan öte gitmeyeceği sizin gibi düşünen? üyeler sayesinde belirli olmaktadır.
Aynı şekilde siz İslamiyete eleştiri yapmıyor hakaret ediyorsunuz dün kü konuda Müslüman kesilmekle alakası olmadığını anlayamıyacak kadar bağnaz bir tutum içindesiniz hala.
Dün size birçok üyenin amacı o evliliklerin çağın gerekliliklerinden kaynaklandığını anlatmaktı.Fakat malasef siz okuduğunuz kitaplardan ve kendinizi övmekten ben herşeyi biliyorum demekten öteye gidemediniz.

Şubat 01, 2008, 01:54:37 ös
Yanıtla #53
  • Ziyaretçi

Aynı tarzda Hz.İSa' ve Hz.Musa hakkında birileri sizinki gibi hakaret boyutunda yorumlarda bulunursa aynı tepkiyi size dün cevap veren üyeler tarafından size olduğu gibi oda aynı şekilde alacaktır.

Şubat 01, 2008, 02:03:29 ös
Yanıtla #54
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Dunku konu tarafimdan silinmistir. Silinmis olan bu konunun basla bir baslik altinda ayni yone devami durumunda, uyeliklerde bundan zarar gormeye baslayacaktir.

Konuyu bulundugu baslik altinda oldukca saygili bicimde gorusmenizi ve kisisel hakarete asla vardirmamanizi rica ediyorum. Uyelere ceza verilirken hic kimseye ayricalik taninmayacaktir. (Hakarete icermedikce) Provake edilmek, kendi itibarinizi gostermek icin oldukca buyuk bir firsattir. Ancak bu firsati yanlis degerlendirmeniz durumunda provake eden degil, kurallari cigneyen ceza gorecektir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 01, 2008, 02:08:38 ös
Yanıtla #55
  • Ziyaretçi

Bu konuda bir daha konuşmayacağım Sn.Mason.Arkadaşlar yapılan her eleştiriye "sen ne biliyosun ki elinde delilin var mı" diye tepki vermeye alıştıkları için tartışmalar bir yere varmıyor iş laf salatasına dönüyor.Böyle bir eğilim görüyorum üyelerde: bir dini inancı eleştiren herkes birşey bilmeden cehaletinden eleştiriyor.Biliyorsa da yeterince anlayamamış çünkü anlasa o dinin ne kadar büyük bir din olduğuna iman eder müslüman olurdu :)

Şubat 01, 2008, 02:09:35 ös
Yanıtla #56
  • Ziyaretçi

Sn.Üstad
Uyarınızı dikkate alacğımdan şüpheniz olmasın.

Şubat 01, 2008, 02:13:50 ös
Yanıtla #57
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bu konuda bir daha konuşmayacağım Sn.Mason.Arkadaşlar yapılan her eleştiriye "sen ne biliyosun ki elinde delilin var mı" diye tepki vermeye alıştıkları için tartışmalar bir yere varmıyor iş laf salatasına dönüyor.Böyle bir eğilim görüyorum üyelerde: bir dini inancı eleştiren herkes birşey bilmeden cehaletinden eleştiriyor.Biliyorsa da yeterince anlayamamış çünkü anlasa o dinin ne kadar büyük bir din olduğuna iman eder müslüman olurdu :)

Sn. Santander insanlar genelde dinlerinin eleştirilmelerini pek hoş görmezler sizin İslamı eleştirme veya sorgulama hakkınız Müslüman olmayaraktan var lakin söz konusu milyarca insanın inandığı bir din olduğundan inancı kötüleyi hakarate varan sözler yerine daha sorgulayıcı olursanız herkes için daha iyi olur  mesela İslam peygamberi böyle böyle yapmış bu ahlaka sığarmı yerine bu durumu nasıl açıklarsınız bunu niye böyle yapmış diye sorguayıcı olursanız size kimsenin tepki göstereceğiniz sanmıyorum.
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Şubat 01, 2008, 02:16:44 ös
Yanıtla #58
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin LuckyEye2 ,

Saskinlikla okudugum ilimli cozum yolunuza katiliyor. Sizdende ayni hassasiyeti bekliyorum.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 01, 2008, 02:20:41 ös
Yanıtla #59
  • Ziyaretçi

Sn.Lucky eye
Günümüz dünyasında islam dinine yapılan eleştirilerin pek hoş karşılandığını göremiyorum.Mesela ünlü ressam van gogh'un akrabasının islamda kadına şiddete yönelik çektiği bir kısa film sonucu anında vurularak öldürülmesiyle sonuçlanan bir olay olmuştu hatırlıyorsanız.Genelde müslümanlarda "Bizim dinimiz mükemmeldir herşey süperdir eğer kötü gibi gözüken birşey varsa o senin cehaletinden kaynaklanır" tarzı bir eğilim var.Bu eğilim sonucu akıllı mantıklı düşünen binlerce kitap okuyan sorgulayan insanlar da çok cahil kötü yaratılışlı bir şeytan ilan ediliyor