Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gercek Nedir?  (Okunma sayısı 77364 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 24, 2007, 04:47:17 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

egrcegin tanimini cok guzel yapmissin. bu konuda simdiye kadar yazilmis en iyi cevabi vermissin. saol.
peki gercek eger saglamasi yapilarak dogrulana bilen sey ise,

saglamasi yapilmayan seyler gercek degilmidir? sadece matematiksel olarak dusunme. mesela eline bir elma alinca onu dusun, bu elma gercek mi? evet. peki o elma yaninca ve kul olup yol olunca hala gercekmidir?

yada soyle bir ornek vereyim, yildizlar gercekmidir? evet. cunku onlari goruyoruz. hatta Ay a gittik bile. bu yuzden gercek oldugunu biliyoruz. ama bunlarin saglamasi nasil yapilir. haklarinda o kadar az bir bilgiye sahibizki.

yani saglamasi yapilmayan seylerin bazilarinida gercek olrak kabul ediyoruz. bu nasil oluyor?

Mart 25, 2007, 12:11:10 öö
Yanıtla #21

egrcegin tanimini cok guzel yapmissin. bu konuda simdiye kadar yazilmis en iyi cevabi vermissin. saol.
peki gercek eger saglamasi yapilarak dogrulana bilen sey ise,

saglamasi yapilmayan seyler gercek degilmidir? sadece matematiksel olarak dusunme. mesela eline bir elma alinca onu dusun, bu elma gercek mi? evet. peki o elma yaninca ve kul olup yol olunca hala gercekmidir?

yada soyle bir ornek vereyim, yildizlar gercekmidir? evet. cunku onlari goruyoruz. hatta Ay a gittik bile. bu yuzden gercek oldugunu biliyoruz. ama bunlarin saglamasi nasil yapilir. haklarinda o kadar az bir bilgiye sahibizki.

yani saglamasi yapilmayan seylerin bazilarinida gercek olrak kabul ediyoruz. bu nasil oluyor?

teşekkürler...
Duyguların yada bizim erişimizin çok güç olduğu maddeler için ancak duyularımızla sağlama yapabiliyoruz. Bu da bizim o his ya da nesneye bilgisine erişip doğrulayabildiğimiz kadar yani dereceli bir gerçeklik bilgisine ulaşabiliyoruz. Masonlar gerçekmidir diye ele alırsak soruyu cevap evet olacaktır ancak senin eriştiğin gerçekleri ne kadardır diye sorulacak olursa ne kadar içeridesin ya da kaçıncı derecedesin işte o kadar 1. derece ile 32. derece arasıındaki gercek bilgi farkı olsa gerek ve hatta bazen ilk aşamada öğrendiğiniz gerçekler ileride gerçek niteliğini değiştirebiliyor yani her konuda tümüyle gerçek bir bilgiye ulaşmamız neredeyse imkansızlığa ulaşmak ile aynı zorlukta...

Mart 25, 2007, 06:01:58 öö
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

duyularla yapilan saglama ne kadar guvenilirdir? duyular ve algi oranlari bile goreceli olduguna gore, duyularla yapilan saglamanin dogrulugunu nasil ispat edebilirsinki?

gercegin degisken oldugu konusunda bencede haklisin. tumuyle gercek olani kimse bilmiyor. o zaman ne yapalim, gene hemen TDK abimize soralim :D bakalim TDK abimiz ne diyo gercekle ilgili...

Bir durum, bir nesne veya bir nitelik olarak var olan, varlığı inkâr edilemeyen, olgu durumunda olan, hakiki

hmmm,. guzel bir tanim. ama bu tanim, yogurdun icindeki sut ve suyu gorememize ragmen gercek oldugunu bilmemizi aciklayamiyor :)

Mart 25, 2007, 06:07:45 öö
Yanıtla #23

Bu durumda gerçeği oluşturan özü tartışmak daha uygun olabilir

Mart 27, 2007, 02:27:47 öö
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Aktif Uye

GERÇEĞİMİ ARIYORSUNUZ KARDEŞLERİMİZ BÖLÜMÜNE BAKIN ORADA BAHSEDILMIŞ BIR CUMLE :
TABIIKI BEN DUSUNCELERIMIDE EKLIYECEGIM GERCEK SUDUR ;  DUN GECTI,YARIN BIR SIR  BUGUN NE YAPACAGIMIZI NASIL INSANLARA FAYDALI OLACAGIMIZI DUSUNELIM....UNUTMAYALIM KI ;  FAYDALI OLDUGUMUZ SURECE KALICI OLURUZ..DUN YAPAMADIKLARIMIZ ICIN AGLAMAYALIM DERS ALALIM BUGUN KOSE TASINI KOYALIM.YARIN DIGER TASLARI PARLATACAGIZ.VE ISIMIZ BITTIGINDE BESERIYETIN MABEDI GUN YUZUNE CIKACAKTIR...INSANLIK IHYA OLACAKTIR.........LA_MERİCA............
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2007, 11:29:12 öö Gönderen: La_Merica »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 02, 2007, 11:14:32 öö
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Sayin Mason bu olaylari daha oncelerden asmis anlasilan. Ben gec kalmisim bu konuyu acmaya :)

Temmuz 07, 2007, 02:10:31 öö
Yanıtla #26

gerçek olan ben'im...
ars longa, vita brevis...

Temmuz 08, 2007, 12:34:52 öö
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Aslında gercek olan sızın suan dunyanın tam ortasında oldugunuz...:D üşenmesseniz olcebılırsınız...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Temmuz 08, 2007, 12:42:54 öö
Yanıtla #28

Aslında gercek olan sızın suan dunyanın tam ortasında oldugunuz...:D üşenmesseniz olcebılırsınız...

gerçekten dünyanın ortasında olmanın kanıtı sadece ölçülerek bulunabilir mi daha kolay bir yol olsa gerçi üşenmezseniz demişsiniz ben ne diyorum. :)
ars longa, vita brevis...

Temmuz 08, 2007, 12:46:25 öö
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Aktif Uye

gerçekten dünyanın ortasında olmanın kanıtı sadece ölçülerek bulunabilir mi daha kolay bir yol olsa gerçi üşenmezseniz demişsiniz ben ne diyorum. :)
Siz ben ölcerim derseniz ben ve Shemuel sıze metre alıcagımıza soz verırız....Ama dıger masraflarınızı sız karsılamak zorundasınız...Cunku her bılgının bır bedelı vardır..:D