Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ÖZGÜR DÜŞÜNCE  (Okunma sayısı 6731 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 26, 2009, 11:14:27 ös
  • Ziyaretçi

Sayın İlgili,
       Bildiğim,duyduğum,okuduğum kadarıyla insan olamanın yolunda çalışmalar yapıyorsunuz.Ama ülkede hakim erk hangi gazetelerin okunacağını, hangi TV'lerin sevredileceğini bile empoze ederken,artık özgürce düşünmenin,özgürce konuşmanın,özgürce ve kendi karakterimize uygun olarak yaşamanın zor olacağı günlerin geleceğinden endişe duyuyor musunuz? Özgürlüğün olmadığı yerde Masonluk ve benzeri insancıl kurumlar nasıl yaşayacak? Düşüncelerinizi rahatlıkla takip edebileceğimiz yayınlar var mı?Varsa nasıl temin edebiliriz?
        Saygılarımla...

Ekim 27, 2009, 10:11:03 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Profiline bakınca görüyorum ki sayın ifralturgut bu forumun yeni üyelerinden... İlk kez bir konu açıyor. Hem de çok önemli bir konu açıyor. Ancak konu başlığı ile içeriği birbirini pek tutmuyor. Üstelik konunun açıldığı alan da her nedense burası.

Elbette forumu kullanmakta bir alışkanlık edinilene kadar böyle yanlışlıklar olabilir. Sayın ifralturgut'un bu soruları Lions Kulübü üyelerine sormadığı açıkça ortada.

Burada belirgin üç soru var ama benim üzerime düşmese de bunları tartışabilmek bakımından sayın ifralturgut'tan bu soruluranı ilgili bölümlere aktarmasını rica etsem...

Sevgier.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 27, 2009, 12:35:57 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanırm forum yöneticilire bu aktarmanın gerekli olduğunu gördü ve Sayın ifralturgut'un soruları buraya aktarıldı.

Başlık "özgür düşünce"... Bu kavram üzerine bir dünya söz edilebilir. Forum alanında bu bağlamda benden daha iyi açıklamalar yapacak kişiler bulunduğuna inanıyorum.

Ancak sayın ifralturgut'un sorusu bu değil. Önce şunu soruyor: Artık özgürce düşünmenin,özgürce konuşmanın,özgürce ve kendi karakterimize uygun olarak yaşamanın zor olacağı günlerin geleceğinden endişe duyuyor musunuz?

Benden yanıt: Kendi hesabıma hayır. Böyle bir endişem yok. Gerçi "özgürlük" kavramı ülkemizde son yıllarda hayli tehlikeli yönde kullanılır oldu; eski deyişle istismar ediliyor. Biraz Nazilerin bir zamanlar yapmış olduklarına benziyor. Anrcak onlar bu bağlamda açıksözlü davranmıştı. Demokratik ve özgür ortamdan yararlanarak halkın yeterli oyunu alıp iktidara geldiklerinde, demokrasiyi de özgürlükleri de ortadan kaldıracaklarını baştan söylemişlerdi. Bizdeki teklike ise bunun söylenmeyişinde. Ancak ben buna karşı umutsuz değilim. Namık Kemal'in dizesini anımsıyorum: "Kaldır muktedir isen idraki ademiyetten." Zorluklar, sıkıntılar olabilir. Ancak biriliz ki, bilmeliyiz ki özgürlüğün sindirilmesi hiçbir zaman kesin zafere ulaşmamıştır. Kimi nesiller sıkıntı çeker ama sonrasının mutluluğu için bu sıkıntılar da gerekli/yararlı olabilir.

Sayın ifralturgut'un ikinci sorusu şöyle: "Özgürlüğün olmadığı yerde Masonluk ve benzeri insancıl kurumlar nasıl yaşayacak?"

Yanıt: Yaşayamaz. Yaşayamayacak. Fakat buf ölecek anlamına da gelmez. Komaya girecek. Tıpkı SSBC zamanında tüm o ülkelerde ve dominyon altındaki diğerlerinde yaşayamamış, masonların deyişiyle uykuya yatmış oldukları gibi. Şimdi ise canlanıyorlar, Rusya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Ermenistan bu bağlamda ileri adımlar attı. Belki başkaları da vardır; ben sadece bunları biliyorum. Azerbeycan ve Gürcistan biraz da Türk masonlarına bakar. Slovenya, Sırbistan, Polonya, Bosna-Hersek ve Hırvatistan'ta henüz mason locaları kurulmamışsa hepsinin eli kulağındadır. Kazakistan'ın da onlardan aşağı kalacağını sanmam.  Galiba özgürlük yitirilince daha iyi anlaşılıyor değeri.

Sayın ifralturgut'un son sorusu: Düşüncelerinizi rahatlıkla takip edebileceğimiz yayınlar var mı?

Bunu masonlara soruyor ama ben yanıt vereyim: Hiç olmaz mı?  Türkiye'de doğrudan masonların kaleme almış olup serbest piyasada yayınlamış oldukları bir dünya kitap var. Bunların adlarını vermek, öneride bulunmak bana düşmez. Ancak herhangi bir on-line kitap satıcısının sitesine girilince, şu anda piyasada bulunan çok sayıdra kitabın bulunduğu görülüyor. Elbette bunların çoğunluğu Masonluğa karşıt, Masonluğu kötüleyen yayınlardır. Ancak ayrıntılar incelenince masonların kaleme almış bulunduğu yayınlar kendilerini belli eder.

Sevgiler.

Ekim 27, 2009, 01:08:07 ös
Yanıtla #3

Özgür düşünceye ne açıdan bakmamız önemlidir. Bakış açısı önem taşıdığı içindir ki, kişinin ya da kişilerin özgür düşünceyi ne şekilde algıladıkları ve ne türde öğrendikleri söz konusu olduğu için, özgür düşünme olayını bizlere yaraşır birşekilde kullanmalı ve özgürce hareket etmekle bağdaştırmamak gereklidir.

Konu başlığına atfen düşüncelerimi belirtmek istedim:)

Özgürce düşünmek ve özgürce davranmak- hareket etmek misali.. Neye göre, kime göre şeklinde bir çıkarıma da sahip olabiliriz aynı zamanda.. Ama önemli olan herkesin belirli bir anlayış çerçevesinde davranıp özgür düşünce olayını kendilerine bir pay çıkarmak koşuluyla belirlenmiş bir şekilde hareket etmek yerine herkesin kafasının dikine giderek ego çerçevesinde davranılması haliyle yeryüzünü tam bir cehenneme çevireceği için, karşılık saygı ve sevgi kuramı kapsamında birbirlerinin haklarını zedelemeden kullanılması en yararlı bir tutumdur, diye düşünüyorum.

Saygılar,    
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2009, 01:10:56 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 27, 2009, 02:58:36 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda bir yanılgıya düşmekten kaçınmaya çalışmalıyız.

İki kavramı birbirine karıştırmayalım:

Düşünce özgürlüğü

Özgür düşünce

Bunlar aynı şeyler değildir. Aynı olmayışlarının nedeni düşünme özgürlüğü ile düşünce özgürlüğünün de aynı olmayışıdır.

Düşünme özgürlüğü bir olanaktır. Kolay bir şey gibi görülürse de aslında pek o kadar kolay da değidir. İnsan özgürce düşündüğünü sanır ama bu arada altında kalmış olduğu etki ve baskıların farkında bile olmayabilir.

Özgür düşünce, özgürce düşünmenin sonunda yapılan üretimdir. Eğer insan gerçekten özgürce düşünebiliyorsa yani düşünme özgürlüğünü tam ve yetkin bir biçimde kullanabiliyorsa özgür düşünce üretebilir. Yoksa her üretilen düşünce, özgür düşünce olmayabilir.  Çünkü insanı boyunduruğu altına almış olan ön yargıları vardır.

Bunun ötesinde düşünce özgürlüğü, düşüncelerin aktarılmasında özgür bir ortamın bulunuşundan ötürü insanın özgür düşüncesini başkalarına aktarabilmesidir. Bunun ise kullanımında özenli olmak zorunludur. Çünkü burada başkalarının özgürlüğünü zedeleme tehlikesi bulunabilir. Bu nedenle de insan başkalarına da toleranslı davranıyorsa, düşünce özgürlüğünü sonuna kadar kullanmayarak kendisi kısıtlı tutar. Bunu becerebilen kişi erdemli bir insandır

Kişinin özgür düşünce sahibi olup olmadığını test edebilmesi olanağı vardır. Bunun için çok basit bir soruyla yola çıkılabilir. Kişi kendisine sorar: "Tanrı var mıdır, yok mudur?" Kişi kendisine bu soruyu soramıyorsa, özgür düşünce üretme olanağı da yok demektir. Sorabiliyor ve karşılığında hemen bir yanıt veriyorsa, kendi kendisini aldatmaya kalkışıyor demektir ki, bu de özgür düşünce sahibi olamadığını gösterir. Eğer bu soruyu sorduktan sonra irdelemesine geçiyorsa ve Tanrı'nın niçin var olabildiği gibi yok olabileceğini de düşünebiliyorsa, işte o zaman kendisini dış etki ve baskılardan kurtarabilmiştir ve özgür düşüncesini üretme olanağı var demektir. Ancak özgüür düşünce üretme olanağının vaırlığı mutlaka bu olanağın kullanılıp özgür düşünce üretmeyi gerçekleştirebilmek anlamına da gelmez.

Yukarıdakile öylesine, hiç düşünmeden, çalakalem yazdım. Özgür düşünce üzerine bir şeyyazmaya kalkacak olsam, korkarım bu çok sayfa tutar. Başkalarına da fırsat kalsın.
Sevgiler.

Ekim 27, 2009, 06:37:05 ös
Yanıtla #5

Muhakkak:) Sizin gibi derin düşünceleri olan Kişilerin anlatımlarının geniş olmasıyla birlikte söyleyecekleri çoktur. Bu yüzden de Siz'den bilgi almak bana -kendi adıma söyliyeyim- inanılmaz keyif veriyor Sayın Adam; açıklamanız için aynı zamanda beni de aydınlattığınız için çok Teşekkürler.

Saygılarımla   
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.