Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Sözlüğü - Giriş  (Okunma sayısı 42701 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 05, 2010, 06:06:58 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Mason araştırıcı-yazar Murat Özgen Ayfer’in “Ansiklopedik Mason Sözlüğü” adlı bir yapıtı var. Bu kitap masonlar açısından çalışmalarında kullandıkları önemli bir kaynakça olsa gerek.

Bu kapak resmi, kitabın 2008 tarihli beşinci basımını gösteriyor. Toplamı 1086 sayfadan, kalın tek bir ciltten oluşuyor. Başında bir arama cetveli, sonra asıl alfabetik bölüm, sonunda da bir bibliyografya var. Türkçe olarak bu boyutta bir başka mason sözlüğünün bulunmadığı söyleniyor.

Belirtildiğine göre; 1999 yılında yapılmış olan bir önceki basımı üç ciltten oluşuyormuş. Daha da öncekiler 1982 yılına kadar gidiyor. Ancak her sonraki basımında yenilemeler, eklemeler yapılmış. Bunların en kapsamlısı aslında o üç ciltlik olanı. Son basımında ise her nedense birtakım başlıklar çıkarılmış ve tümü tek cilt altında toplanmış. O bir önceki geniş kapsamlı basımı artık ortalıklarda yok; belki sahaflarda aranırsa bulunabilir. Son basımını elde etmek isteyenler ise yayımcısına başvurabilir: [email protected]

Aslına bakarsanız bu kitap sadece bir sözlük sayılmaz. Bazı başlıkların altında uzun anlatımlar, yer yer resimler de var. Ancak bir ansiklopedi olarak da nitelenemez çünkü belli ki o anlatımlar sınırlı tutulmuş; ayrıntılara girilmemiş. Bu nedenle adı “Ansiklopedik Mason Sözlüğü” olarak konmuş.

Düşündüm ki forumda “MASON SÖZLÜĞÜ” başlığı altında bu kitapta yer alan sözcük ve terimlerin tanımını vermek birçoklarının ilgisini çekebilir. Bunu forumun ne “Evrensel Masonluk” ne de “Türkiye’de Masonluk” bölümünde yapabilirim. Masonluk ile ilgili öteki bölümlerde de uygun düşmez. Üstelik benim yapacağım, ekleyeceğim pek bir şey de olamaz; sadece başlıkları alıp altlarındaki tanım ya da açıklamaları kısaca aktaracağım o kadar; açıklama ve uzun anlatımlara girmeyeceğim. Belki bazı zaman iki tümce vermek gerekebilir.

Alfabetik sıraya göre gideceğim. Ancak bunu yaparken kitabın başında yer aldığını belirttiğim ki o arama cetvelinde belirtilen sözcük ve terimlerin hepsi olmasa bile çoğunu araya yerleştirmek gerekecek; tıpkı kitaptaki “Bak:…” gönderisiyle. Bu arada sözcük ya da terim olmayan bazı başlıkları pas geçmem gerekecek; “Türkiye’de Masonluk” gibi… Çünkü böyle başlıkların tanımı yok; sadece anlatımı var.

Sözcük ya da terimlerin birçoğunun altında İngilizce, Fransızca, Almanca ve dilimizdeki (bazısı eski bazısı güncel) diğer karşılıkları da verilmiş. Ancak ben burada onları da yazmayacağım izninizle.

Forum üyelerinden bu konuyla ilgilenenlere şöyle bir öneride bulunmak istiyorum: İster ben aktardıkça ister sonradan tüm aktaracağım bölümleri kopyalayıp bir başka ortamda alt alta biriktirin. Böylece elinizde tam bir Mason Sözlüğü oluşabilir. Belki eksikleri vardır; orasını bilemem ama kapsam azımsanacak gibi değil.

Bir de uyarıda bulunmak istiyorum. Yazar Özgür Masonlar Büyük Locası’nın üyesi olduğu için, konu başlıklarına tümüyle değilse de çoğunlukla o büyük locanın tutum ve benimseyişi açısından bakmış. Bir de özellikle Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti üzerinde durmuş; diğer ritlerin ayrıntılarını göz ardı etmiş. (Bunlar önceki basımda varmış.)

Şimdilik bu kadar… Bu konuda biraz hazırlık yapayım, aktarmaya başlarım.

Bu arada bir şey sormak ya da bir öneri iletmek isteyenler varsa lütfen belirtsin.

« Son Düzenleme: Ocak 10, 2011, 12:44:35 öö Gönderen: dogudan »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 06, 2010, 11:02:42 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Ben,Masonların kullandığı sembol ve terimlerin geçmişte başka hangi kurum,oluşum ve inanç sistemlerinde de ortaklaşa kullanıldığını merak ediyorum.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 06, 2010, 11:36:03 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Günümüzde Masonlukta kullanılmakta olan sözcük, simge ve terimlerin geçmişte ve bugün başka hangi kuruluşlarca kullanılmış ve kullanılmakta olduğu elbette incelenebilir; karşılaştırmalar yapılabilir. Nitekim Masonluk konusu ile bağlantılı diğer yazılarımda yeri geldiğinde bunlardan bazılarına değindiğim olmuştur. Bu bağlamda pek fazla ayrıntıya girmem olanaksız çünkü o zaman doğrudan ritüellerden pasajlar ya da dramatik uygulamalır aktarmak gerekir, bu da forum kurallarının 17. maddesine aykırı düşer.

Bu başlık altında verilecek olanlar ise hiç ayrıntıya girmeksizin sadeçe sözcük ve terimlerin tanımlarından oluşacak. Öyle olmazsa, kitaptan çok geniş çapta aktarmalar yapmak gerekir ki, bu ise olağanüstü bir uğraşıyı zorunlu kılar.

Ben ilk alfabetik aktarımı yaptıktan sonra (sanırım bu önümüzdeki Perşembe günü olacak), bunun ne denli yararlı olup olmadığını, devamına gerek bulunup bulunmadığını tartışabiliriz.

Kaldı ki forum yönetimi bu aktarımın sakıncalı olabileceği görüşüyle yapılmamasını isteyebilir.   

Kasım 24, 2010, 11:41:46 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer Adam;
Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası tarafından hazırlanmış  Masonik Ansiklopedi yada hazırlanması düşünülen bir ansiklopedik çalışma var mıdır ?

Kasım 25, 2010, 08:27:46 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Soru kısa, çaresiz yanıtı da kısa: Bilmiyorum.

Kasım 29, 2010, 05:52:12 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Kaynak tavsiyesi için çok teşekkürler... Saygılarımla

Aralık 02, 2010, 01:04:00 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bu sözlüğü her yerden temin edebilir miyiz acaba ?

Aralık 02, 2010, 08:14:36 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İnternet üzerinden satış yapan idefixe ve kitapyurdu gibi sitelerden alınabileceğini sanıyorum. Ancak daha önce belirtmiş olduğum üzere doğrudan yayımcısından e-posta ile  istenebilir: [email protected]

Ocak 09, 2011, 03:18:37 ös
Yanıtla #8

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası tarafından hazırlanmış  Masonik Ansiklopedi yoktur yada hazırlanması düşünülen bir ansiklopedik çalışma söz konusu değildir.
 Saygı ve Sevgilerimle...
« Son Düzenleme: Ocak 09, 2011, 05:44:59 ös Gönderen: skullG »
Masonluk , Sonsuzluğun derin düşüncesinden doğan bir ışıktır...

Şubat 15, 2011, 05:07:51 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Gerçekten sembolleriniz ilgi çekici. Fakat ben sembollerin insanı esir aldığını bir noktada insanın üstünü kara çarşaf gibi örttüğünü düşünürüm. Örneğin, Bayrakda bir semboldür.  Fakat bayrak uğruna milyonlarca belkide insanlık tarihi boyunca milyarlarca insan ölmüştür. Fakat burada kazanan sanırım sembol oluyor. İnsan ölüyor sembol kalıyor. İki taraf savaşıyor ve kazanan taraf kendi sembolünü oraya dikiyor. Ertesi gün aynı yer için tekrar savaş olup diğeri kazanınca bu sefer o kendi sembolünü oraya dikiyor.  Kısacası semboller savaşı. Semboller tanrı gibi. Şeytanın bile bir sembolü var. Çok ilginç. Eminim Tanrı yoktur diyen ATeistlerin bile uğruna savaştıkları yeri gelince öldükleri "Tanrı gibi" sembolleri vardır.  Semboller bazında ben şu cümlenin günümüzde dahi geçerli olduğunu savunurum.  " Biz tanrıları koruyoruz, Onlarda bize yardım ediyorlar ". Felsefede elbetteki semboller bir tanrı değildir, Fakat ......................................................................................