Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta iletişim  (Okunma sayısı 4662 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 01, 2014, 01:21:35 ös
  • Ziyaretçi

Değerli forum üyeleri, sormak istediğim bir husus var. Tanış olduğum masonlar bulunmakta, genellikle masonların bulunduğu ve sahiplerini de tanıdığım ki sahiplerinin de mason olduğunu bildiğim bir lokanta da mevcut ve zaman zaman ziyarete de gitmekteyim. Ancak belki de onların benden yaşça büyük olmalarından kaynaklanır biçimde ve görüşmelerimizde ortamın kalabalık olmasından mütevellit masonlukla ilgili konuşma imkanımız olmuyor. Elbette foruma yazarak da kimi sorularıma cevap bulabilirim ancak yazmakla duygular ve mimikler sergilenenemediği için ve vurgulama imkansız olduğu için pek etkili bir iletişim yolu olmuyor. Masonluğa dahil olmak, mason olmakla ilgili bir çekincemin olmadığını ve mümkünse hatta gerekli süreç sonrasında uygun görülürse dahil olmak istediğimi belirttim önceki yazılarımda. Ancak sorum şudur ki acaba mason gençliğiyle tanışabileceğim ve paylaşımda bulunabileceğim, icabında üye olabileceğim bir vakıf, dernek, organizasyon vs. var mıdır? Yoksa yine de uygun bir zaman belirleyip o tanıdıklarıma konuyu açmalı mıyım? Gerekirse özel bir konu olduğunu belirtip onlarla mı konuşmalıyım? Bir de masonluk geçmişim olmadığı için sanki benimle özel konuları konuşmazlar gibi hissediyorum bu hislerimde haklı mıyım? Onlara da bu konuda bilip bilmeden sorular sorup kendimden uzaklaştırmak istemiyorum. Dışarıdan olduğum için pek soru sormam hoş karşılanmayabilir gibi düşünüyorum sonuçta düşününce dışarıdan aile üyesi olmak isteyen birisine hemen nasıl güvenilebilir ki? Üstelik bir sürü artniyetli insan varken ve aradığını bulamayınca saldıran insanlar varken bana güvenmeleri zor olacaktır haliyle. Fakat işte bu paradokstan nasıl çıkabilirim, forum haricinde iletişim için benim durumumdaki birisine ne önerirsiniz? Saygılarımla.

Haziran 01, 2014, 01:42:57 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın PerfectStorm;

Ancak sorum şudur ki acaba mason gençliğiyle tanışabileceğim ve paylaşımda bulunabileceğim, icabında üye olabileceğim bir vakıf, dernek, organizasyon vs. var mıdır?

Bu forumda sadece, Masonlukla ilgil bilgiler paylaşılmaktadır. Bu forum sizin Masonlar ile iletişime geçmenize veya Mason olmanıza somut anlamda bir katkı sağlamaz.

"Bu kapıdan girenler çoktur. Dileyin, size verilecek; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalın, size açılacaktır."

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Haziran 01, 2014, 01:55:32 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Calliper cevabınız için teşekkür ederim. Ben foruma elbette beni birileriyle tanıştırırlar ümidiyle girmedim hatta internetten biriyle, birileriyle tanışmak en son tercihimdir diyebilirim. Bahsettiğim gibi zaten tanış olduğum insanlar var Mason olarak ama onlarla iletişimimin sağlıklı ilerlemesi açısından en doğru davranış nedir veya onlara sormadan, onlarla konuşmadan önce bir yere dahil olmalı mıyım, olacaksam nereye olmak gerekir veya böyle bir gereklilik var mıdır yok mudur bunu merak etmekteyim. Elbette dilemeye, aramaya ve kapıyı bulduğumda çalmaya gönüllüyüm ancak bu yolda tavsiyeniz olursa seve seve dinlerim. Teşekkür ederim. Saygılarımla.

Haziran 01, 2014, 02:19:35 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın PerfectStorm;

Öncelikle heyecanınızı ve azminizi takdir ettiğimi söyleyeyim.

Bu forumda, ortalama 2 ayda bir, yeni üye olan katılımcıların bir bölümü, bu tür soruları sormaktadır. Bu soruların hepsine verilen cevap aynıdır (Bu linkleri, sizinle hemen paylaşmak isterdim, fakat bu başlıkları açan üyelerimizin bir kısmı halen foruma üye oldukları için, onları rencide etmemek adına paylaşmıyorum).

İlk paylaşımınızda iki soru sormuştunuz. Ben ilkine yanıt verdim.

Forumu ayrıntı bir şekilde okuyabilirseniz, sorduğunuz her sorunun cevabının bu forumda olduğunu görürsünüz.

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Haziran 01, 2014, 02:30:08 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Caliper öyleyse forumda gözden kaçırdığım veya iyi inceleyemediğim başlıklar veya sayfalar olmuş muhakkak. Forumu daha iyi inceleyip sorularımla ilgili cevapları edindikten sonra hala cevap bulamadıklarımı paylaşmak üzere ilgilendiğiniz ve cevabınız için teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

Haziran 01, 2014, 06:37:22 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

acaba mason gençliğiyle tanışabileceğim ve paylaşımda bulunabileceğim, icabında üye olabileceğim bir vakıf, dernek, organizasyon vs. var mıdır?

Yoktur.

Yoksa yine de uygun bir zaman belirleyip o tanıdıklarıma konuyu açmalı mıyım? Gerekirse özel bir konu olduğunu belirtip onlarla mı konuşmalıyım?

Evet ve evet.

Bir de masonluk geçmişim olmadığı için sanki benimle özel konuları konuşmazlar gibi hissediyorum bu hislerimde haklı mıyım? Onlara da bu konuda bilip bilmeden sorular sorup kendimden uzaklaştırmak istemiyorum. Dışarıdan olduğum için pek soru sormam hoş karşılanmayabilir gibi düşünüyorum sonuçta düşününce dışarıdan aile üyesi olmak isteyen birisine hemen nasıl güvenilebilir ki? Üstelik bir sürü artniyetli insan varken ve aradığını bulamayınca saldıran insanlar varken bana güvenmeleri zor olacaktır haliyle. Fakat işte bu paradokstan nasıl çıkabilirim, forum haricinde iletişim için benim durumumdaki birisine ne önerirsiniz?

Bir Mason'un size teklifte bulunması için sizi sadece tanıyor olması ve bir-iki sefer sizinle aynı ortamlarda bulunup sohbet etmiş olması yeterli değildir. Sizin karakteriniz, çeşitli konulardaki düşünceleriniz, aile yapınız, sosyal yaşantınız, vb. konularda bilgi sahibi olması gerekir. Eğer görüşmekte olduğunuz Masonlar (bahsekonu lokantadakiler) bu tanıma uyuyorlarsa, hiç çekinmeden gidin kendilerine açılın derim. Yok eğer bu tanıma uymuyorlarsa, kendilerine yine niyetinizden bahsedebilirsiniz ama bu kez sizi daha iyi tanımaları için onlara imkân ve zaman tanımak durumundasınız. O zamanı iyi değerlendirmeniz gerekir. Bu uzun bir yol ama denemeye değer. Gidip onlara niyetinizden bahsederseniz kaybedeceğiniz hiçbir şey yok. Eğer "ben bekleyim, onlar bana teklif etsin" şeklinde bir düşünceyle olaya yaklaşırsanız, "Godot'u beklersiniz" (bkz. http://tr.wikipedia.org/wiki/Godot'yu_Beklerken )
Live long and prosper.

Haziran 01, 2014, 06:59:44 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın Spock iletime cevaben yazınız için teşekkür ederim. Bu konuda düşünce ve çekincelerimle ilgili şimdi daha net bir noktadayım ve bu doğrultuda kendileriyle iletişimimi artık daha sağlıklı kurabileceğimi düşünüyorum.

Haziran 02, 2014, 01:52:53 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şöyle bir bakış açısı da eklesek mi?...

Bir kişi, çeşitli kurumların, derneklerin üyeleriyle tanışabilir; onlarla çeşitli ortamlarda bir arada bulunabilir.

Bu durum o kişinin de o derneklerin, o kurumların bir üyesi olmasını gerektirmez.

Bir kişi,  üyesi olmadığı derneklerin, kurumların üyeleriyle sırf o derneklerin ya da kurumların bir üyesi olabilmek amacıyla ilişki ve iletişim kurmaz.

Masonluk ile bağlantılı durum da böyledir. Masonlar, bir mason derneğinin üyesidir. Onlarla  sık sık bir arada hatta içli dışlı olan herkesin mason olması gerekmez.

Mason olmak isteyen kişinin en az bir mason ile önceden tanışmış, sıkı iletişim kurmuş olması zorunludur. Fakat bu kişinin daha çok sayıda masonla bir arada bulunup onlarla yakın iletişim kurması, içli dışlı olması zorunlu değildir. Olsa iyi olur ama Masonluğa bu olmadan da girilebilir.

« Son Düzenleme: Haziran 02, 2014, 01:56:18 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 02, 2014, 10:02:43 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM konuya eklediğiniz, katkı sunduğunuz bakış açısı vesilesiyle teşekkür ederim. Noktasından virgülüne de katılmakla beraber şunları da belirtmek isterim;

Ben heyecancılığa, maceracılığa heves etmeyi pek sevmem, heves edenleri de pek anlayamam ve pek anlaşamam. Tabiki burada kastettiğim heyecancılık ve maceracılıktan kasıt roller coaster tutkusu, hız tutkusu, dağcılık, bungee jumping gibi şeyler değil anlaşılacağı üzere. Ki roller coaster ve hız tutkusu vardır bende biraz  :-X

Bahsettiğim hayatın akışını değiştirebilecek seçimler yaparken macera aramak, bilmediği tercihleri denemek, hiç bulunmadığı, deneyimlemediği bir yaşamı veya çevreyi seçmek vs. 'dir.

Masonlarla ve masonlukla olan ilgim ve iletişimim çok farklı bir temel üzerine kuruldu. Ve kendi içimde sorguladıktan ve vicdan muhasebesi yaptıktan sonra bana en yakın olan, kendimi en iyi hissettiğim ve en uygun olduğum yerin masonların yanı ve masonluk olduğunu düşünmeye başladım. Ancak dediğim gibi hayatta çok zor şeyler yaşadığım halde ve çok sabretmek zorunda kaldığım halde Masonlukla ilgili yine gerekirse uzun bir zaman diliminde sabretmem gerektiğinin farkındayım. Yani kısaca anlatmak isterim ki asla birkaç masonla çeşitli zaman/yerde tanıştım diye ilgim oluşmuş değil. Bu süreç çok farklı gelişti ve masonluğa kabul edilmesem de benim için yine de masonlar söz konusu olduğunda akan sular duracak ve onlar için elimden gelen bir şet varsa yapacağımdır. Bana bu denli derin saygı ve sevgiyi kazandıran anılarıma dahil olan masonları ve mason dostlarını da buradan şükran ve saygıyla anıyorum.

Ekleme: Üstelik tanıdığım her mason da benim için özel olmadı. Hatta mesela 2 tanesinin pek iyi insanlar olmadığını düşünmekteyim şahsi kanatimce, belki de iyi tanıyamamışımdır bilemem ancak istisnaların kaideyi bozamayacağı kadar çok sebebim var genel olarak bu kadar olumlu görüş belirtebilmem için masonlar ve masonluk hakkında.
« Son Düzenleme: Haziran 02, 2014, 10:08:46 ös Gönderen: PerfectStorm »

Haziran 03, 2014, 01:04:27 öö
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Evet kapı çalınınca açılır, samimiyetle istersen olunur. Ama neden mason olmak istiyorsun bunun muhasebesi çok iyi yapılmalı. Bazen senin tek istemen ve özümsemen yetmiyor, bir ailenin olduğu da unutulmamalı..... Sonradan istediğin aydınlanma isteğini bazen en yakınında bulunan kimse bile anlamaz. Çeşitli garip politikalara çekilir düşüncen o yüzden iyi düşün. Anlık istek değildir mason olmak....
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2014, 01:08:57 öö Gönderen: ruzber »
Doğru rehberini bulana ne mutlu...