Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ÖMBL neden HKEMBL tarafından tanınmıyor?  (Okunma sayısı 40284 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 26, 2010, 08:35:18 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Konu başlığı altındaki paylaşımları okurken aklıma bir soru geldi;paylaşımcılara,özellikle HKMBL üyesi masonlara veya bilgisi olanlara sormak isterim.

HKMBL sında üye tekrisindeki ritüelde yemin esnasında üç kutsal kitabın olduğunu,ÖMBL sında ise bu uygulamada boş bir kitap bırakıldığını öğrendik.HKMBL sı,tek Tanrı'ya inanmayı öncül şart olarak kabul etmiş,ÖMBL sı ise böyle bir şart aramıyor.İkisininde tercihlerini saygıyla karşılarım.

HKMBL sının uygulamalarında beni rahatsız eden,çözemediğim bir çelişki var.

Biliyoruz ki,deistlerde tek Tanrı'ya inanır.Dolayısıyla,bir deistin HKMBL sına kabulünde bir sakınca görünmüyor.

Bu durumda bir deistin,üzerine yemin edeceği bir kutsal kitap olmadığına göre,yaptığı yeminin samimiyetine nasıl ikna olunur?

Bir deist için içi boş sayfalardan oluşan bir kitap daha anlamlı değilmidir?

Üç vahiy dinini bir kenara bırakırsak,diğer dinlere mensup olan veya deist olan bir inanana reva görülen uygulama,diğerleri için belirlenmiş ve tamama uygulanan  kurallarla bir çelişki yaratmıyor mu?

Merakımı giderecek olanları minnetle anacağımı belirtmek isterim.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 26, 2010, 09:47:31 öö
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn ceycet,

HKEMBLna bağlı Localarin çalısmalarında kutsal kitapların bulunması sembolik bir anlam içerir. Ayrıca başka bir inançtan mesela bir taoist toplantıya katılmışsa onun kitabı da bu 3 kitabla birlikte yer alir. 3 kitabın Kolkola açılması bize ait bir güzellik.. Yoksa mesela Almanyada yalnızca kitabı mukaddes; eğer bir Müslüman toplantıya gelmişse o toplantıda Kur'an da kürsüde bulunur.

Kutsal kitapların locada bulunması dinsel bir amac icin olmadıgı gibi bunlar loca çalısmalarında bir din kitabı olarak da kullanılmaz. Nurun kaynağının bir olduğunun göstergesidir.

Tekris töreninde adayın bir elininkutsal kitaplar üstünde olması da dinsel bir icerige sahip değildir. Kaldı ki Masonluk acısından aranan, istenen, kisinin dini degil bir yüce yaratıcıya inanmasidir. Ki gerek soruşturma da gerek isteklinin beyanlarında sorulan beklenen bir yüce yaratıcıya inanmasidir, Müslüman misin budist misin diye sorulmaz. Tekriste de adayların hangi kitaba el koydukları aday acısından da önemsenecegini zannetmiyorum. Hele çoklu bir torense... Peki aday önemserse? O zaman onun dileği gibi yapılacaktır.

Sevgi ve saygılarımla.

Kasım 26, 2010, 11:00:00 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sayın SukullG,

yanıtınız için teşekkür ederim.

Uygulamalara,daha önceki iletiler vesilesiyle vakıfım.Zihnimi meşgul eden soru,daha önce de belirttiğim gibi deistlerle ilgili...Biliyorsunuz deistler,bir yüce yaradana inandıkları halde,dinleri,kutsal kitapları ve peygamberleri yadsıyorlar.Hal böyle olunca,onların tekrislerinde kutsal kitapların yerine,içi boş sayfalardan oluşan bir kitap olması sembolikte olsa bana göre daha anlamlı görünüyor.

Tabi ki bu yorum,benim özgün düşüncelerimin ürünü.Bu konuda kimseye akıl verecek veya eleştirecek konumda değilim.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 26, 2010, 11:02:00 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bunun üzerine daha çok şey yazılıp tartışılabilir. Hele Sayın SkullG'nin "Localarin çalısmalarında kutsal kitapların bulunması sembolik bir anlam içerir." sözü alınıp (elbette bir tek bu söz değil) irdelenmesine geçildiğinde konu genişler de genişler.

Ancak o zaman bu başlığın çok dışına çıkılır. Bu forumdaki en sorunlu uygulamalardan biri bu: Konu başlığından uzaklaşıp başka ayrıntıların tartışılması. Her konu kendi başlıığı altında tartışılmalı.

Şimdi demek ki bur diğer başlığa gereksinmemiz var: "Masonlukta Kutsal Kitaplar" ya da buna benzer bir başlık.  Yeri de elbette "Evrensel Masonluk" olmalı. Ancak isteyen bunu "Masonluk Üzerine Sorular ve Yanıtlar" bölümünde de açabilir. Ben açmayacağım. Konu açılırsa katılırım.

Bu nedenle Sayır SkullG'nin son iletisinin kapsamı üzerinde tartışmaya girmiyorum. (şimdilik)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 26, 2010, 03:09:26 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Sevgili Dostlar,

Masonlukla alakalı tartışmaya çok girmek istemeyen biriyim, çünkü görüş belirtecek kadar bilgim olmadığına inanıyorum, okumak beni daha çok tatmin ediyor. Masonluk yerine masonlarla alakalı bir şey yazacağım.

Sadece forumda değil, dışarıda da masonluk konuşulduğu zaman eğer ki işin içinden çıkılmıyorsa "o sembol ", "onun sembolik anlamı var" gibi sözlerle söylenerek sembollerin anlam yüklü hallerinin arkasına mı sığınılıyor yoksa benim gibi mason olmayan insanlar masonluk açısından sembollere anlam yükleyemediği için, bazı şeylere anlam veremiyor mu, karar verebilmiş değilim. Mesela kutsal kitaplara elbasma konusunu "Bir budist mason olurken hangi Kutsal Kitaba el basar?" isimli bir konu açıp sormuş ve kendimce sorgulamıştım. Orada da kutsal kitaplar için sembol denmiş farklı anlamlar yüklenmiş...
İlgili konu: http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=4515.0

Bence; Hristiyanlıkta İncil'e el basmak bir adet olduğu için, bu masonluğa da bir şekilde girmiştir ve adayların samimiyetinin bir göstergesidir, bunda kötü bir şey yok. Ben böyle görüyorum ya da masonluk hakkındaki az bilgim ile öyle görmek istiyorum. Herkes bir yorum getirmiş

Bay Omnia Tempus Alit ise yukarıda sözünü ettiğim konu başlığı altında şu anlamı yüklemiş;

"Masonluk tüm öğretisini sembolizmalar üzerine kurar. Yemin kürsüsü üzerindeki Üç kitap da sadece bu üç kitap üzerinden bir Tanrı inancını ve Yüce bir yaratıcının varlığını hatırlatmak için mevcuttur. Somutlaşmış hali o kitaplardır."
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2010, 03:37:36 ös Gönderen: Mozart »

Ocak 09, 2011, 06:41:13 ös
Yanıtla #15

Kadınlar doğuştan Kamil ve Azizedir ve Evrenin Ulu Mimarı bu kutsal varlıkları  üstün düşünceleri ve vizyonları ile halk etmiştir. Dolayısı ile biz meslek erbablarının  doğuştan Kamil ve Azize olarak halk edilen bir varlığa öğretebileceğimiz hiç bir ritüel bulunmamaktadır. Diğer taraftan Masonluk kardeşlik esaslarına dayanan bir kavramdır ve bir Mason erkeğin evli olduğu Mason olan karsına kardeşim diyemeyeceğinden kadınların Mason olması söz konusu değildir.
 Saygı ve Sevgilerimle:.
« Son Düzenleme: Ocak 09, 2011, 11:15:05 ös Gönderen: skullG »
Masonluk , Sonsuzluğun derin düşüncesinden doğan bir ışıktır...

Ocak 09, 2011, 06:46:15 ös
Yanıtla #16

K.M.B.L günümüzde Ö.M.B.L çatısı altından çıkartılmış ve K.M.B.L'nı tanımama yönünde karar almıştır.

Ocak 09, 2011, 11:11:16 ös
Yanıtla #17
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bu iki gerekçede bana mantıklı gelmiyor çünkü açıkları var. Diyelim ki kadınlar istisnasiz Azize'dir. Yani hepsi mükemmel, Kamil insanlardır. Ki bence erkekler kadar iyi erkekler kadar kötü -insan olduklarından farkları yok-. Ama diyelim ki öyleler, o zaman onların Mason olması biz erkekler icin iyi olur onlardan öğreniriz mükemmel olmanın yolunu yöntemini... İkincisi bence daha sıkıntılı bir cevap. Babası Mason olan bir kisi Mason oldugunda babası onun Kardesi de olacağına göre aynı mantıkla bir adam babasının ya da bir baba oğluna Kardesim diyemeyecegimden babası Mason olanların kabul edilmemesi gerekir. Hatta bırakın babayı aile büyüklerinden Mason olanlar Mason olamazlar denmeli. İnsan amcasına Kardesim mı der?

Evet kadının erkekten farklı hatta üstün olduğu yönler vardır. Bunun en basında geleni dünyaya yeni bir canlı getirebilmemeleridir. İnsan merkezci bir bakışla dünyadaki hatta evrendeki en mükemmel canlı insan olduguna göre kadınlar bir anlamda kusursuz bir yaratım yaparlar. Ama kadınlar toptan Azize ve mükemmel değildir. Aslında kadın-erkek demeyeyim, insanlar toptan mükemmel olamaz. Her tas islenemez, her tas değerli değildir.

Bu sebeplerle ben masonoloji'nin sunduğu iki gerekçeyi de benimsemiyor ve beğenmiyorum.

Kadınlar Mason olarak kabul edilmemektedir, çünkü ortacag tas ustalarına dayanan Spekulatif Masonluk geleneklere bağlı ve saygilidir. O zamanalar kadın tas ustası olmadıgı icin bugün de bu gelenek devam ettiilmektedir.

Bu gerekçe elbette elestirilebilir. Ama yine de su Azize veya Kardesim gerekçesinden daha akla Mantığa uygun bir gerekçe olur.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 09, 2011, 11:14:24 ös Gönderen: skullG »

Ocak 09, 2011, 11:47:31 ös
Yanıtla #18

Değerli skullG kardeşim ,
Kadınlar zaten doğaları gereği operatif mason olamazlar  zira hiç bir kadının fiziki yapısı taş veya duvar ustası olmaya elverişli değildir. ancak kadınlar spekülatif masonda olamazlar  daha öncede belirtmiş olduğum gibi onlar  Kamil ve Azize olarak halk edilmişlerdir onlar bu yönde öğrenilecek bir bilgiye gereksinim duymazlar. nacizane benim fikrim bu yönde ve beğenip beğenmemekte sizin insiyatifinizde
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2011, 12:17:47 öö Gönderen: skullG »

Ocak 10, 2011, 12:57:27 öö
Yanıtla #19

Masonluk Barış,kardeşlik ve insan sevgisi esasları temel alınarak oluşmuş bir kavramdır.Burada bahsedilen kardeşlik akrabalığa dayalı brotherhood'luk değil evrenselliğe dayalı Fraternel kardeşliktir. Böyle olsa dahi Mason erkeği mason olan karısına Fraternel yani kardeşim diyemez.Bu görüş evrenseldir ve kanaatimce düya üzerinde var olan düzenli bütün localar için geçerli bir görüştür.
Kardeşçe Sevgi ve Saygılarımla:.