Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: UGLE'de "Trans Kadın" Kardeşler ve Türk Masonluğu  (Okunma sayısı 5340 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 08, 2019, 11:29:49 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Telegraph'ın yayınladığı habere göre, kurulduğu yıl olan 1813’den beri kadınları aralarına kabul etmeyen İngiltere Birleşik Büyük Locası, yasal olarak erkekken Locaya katılan ve uyum sürecini tamamlayarak yasal olarak da kadın olan "trans kadın" kardeşlerin Loca üyeliğinin devam etmesi kararını almış.

https://www.telegraph.co.uk/news/2018/08/01/freemasons-allow-women-members-first-time-joined-men/

Forumumuzda Türkiye'deki üç Büyük Loca'nın ikisinden üyelerimiz olduğunu görerek şöyle bir soru sormak istiyorum:

Türkiye'de, HKEMBL ve ÖMBL'de böyle bir imkan mevcut mudur? Yani, fizyolojik/biyolojik ve yasal olarak erkek iken tekris olmuş bir trans kadın, Cinsiyet Uyum Süreci'ne başlayıp tamamlayarak hem fizyolojik/biyolojik hem de yasal olarak kadın olduğunda hala Locanın bir üyesi olarak kalabilir mı? Çalışmalara devam edebilir mi? Yoksa "erkek olarak doğmuş olmak" şartı mı aranır? Eğer böyle bir imkan mevcut değilse Büyük Loca'nın böyle bir adım atabileceği ortam, imkan var mı?

Aynı şekilde, KMBL'de böyle bir imkan mevcut mudur? Fizyolojik/biyolojik ve yasal olarak kadın iken tekris olmuş bir trans erkek, Cinsiyet Uyum Süreci'ne başlayıp tamamlayarak hem fizyolojik/biyolojik hem de yasal olarak erkek olduğunda hala Locanın bir üyesi olarak kalabilir mı? Çalışmalara devam edebilir mi? Yoksa "kadın olarak doğmuş olmak" şartı mı aranır? Eğer böyle bir imkan mevcut değilse Büyük Loca'nın böyle bir adım atabileceği ortam, imkan var mı?
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2019, 11:33:13 ös Gönderen: Nicolus »
Serius est quam cogitas.

Ocak 08, 2019, 11:37:09 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ülkemdeki mason localarının bu konudaki tutumlarını beğeniyor ve destekliyorum.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 08, 2019, 11:38:44 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ülkemdeki mason localarının bu konudaki tutumlarını beğeniyor ve destekliyorum.

Bu konudaki tutumları nedir ve neye istinaden destekliyorsunuz? Evvela tutum yazılır ki, neyi desteklediğinizi biz de öğrenmiş olalım.
Serius est quam cogitas.

Ocak 08, 2019, 11:46:29 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Genel tutumları belli tüzüklerinde yazılanı kast ediyorum.
Masonluk ciddi bir kurum ve ciddi insanların kendileri ve çevresi için düşünce üretip çalışma yaptıkları bir kurum.
Bu ciddi duruşları da tüzüğe dökmüşler.Benimde desteklediğim budur.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 08, 2019, 11:52:39 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benim bildiğim kadarıyla kabul edilmiyor ve desteklenmiyor bu durum. Hatta bir kezde tartışması yapılmıştı fakat o dönem homofobik bakışım nedeniyle eşcinsellerin Mason olmaması gerektiğini düşünenlerdendim. O zamandan kalan bir düşüncem hala var: "Eşcinseller Mason olmayı düşünüyor mu? İstiyor mu?" soruları sorulmalı bence en başta. Diğer türlü Konyalılar derneğine Trabzonlular alınsın gibi bir uğraş ortada olur. İnsanoğlu olarak kendi düşüncemize uyan şeyleri sevip tercih etmemiz gerektiğine inanırım; kah siyasette kah günlük yaşamdaki seçimlerde. Bir eşcinselinde kendisiyle aynı düşünce yapısında olmayan kişilerin arasına katılmak isteyeceğini sanmam. Masonluk dediğimiz şeyin ise bir üstünlük mertebesi olarak görülmesinin saçma sonuçlar doğurduğuna ve doğuracağına inanıyorum. Evet Masonluk hoşuma gidiyor ve özel bir şey benim görüşümde ama bir kadın olsam, Masonların "Kadınların Mason öğretisine ihtiyacı yoktur" yüceltmesini yetersiz bulmazdım.

Konuyu ise destekliyorum. Yenilenen dünyada Liberal düşünce yapısı gereği Kadın Mason Localarının kurulmasıyla yeni şeyler ortaya çıkması gibi bence eşcinseller de bazı Localara kabul edilebilir yada onlara özel Loca açılabilir. Tabii bunu yapanları kim Mason Locası olarak resmi anlamda tanır orası biraz Locaların kendi düzen, kural, görüşlerini koruma durumları gereği tartışılır.

Haberin Türkçesi: https://tr.sputniknews.com/yasam/201808011034564238-kadin-mason-hur-mason-trans-birey/

Saygılarımla arkadşalar barış ve sevgi sizlerle olsun...
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2019, 11:55:11 ös Gönderen: Novayst »

Ocak 08, 2019, 11:53:35 ös
Yanıtla #5

Etkili şekilde emsal teşkil edebilecek sebep oluşmadan, tepkinin sıfır hatalı ölçümü öngörülemez kanımca.

Saygılar.
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2019, 11:56:53 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ocak 09, 2019, 12:00:55 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Genel tutumları belli tüzüklerinde yazılanı kast ediyorum.
Masonluk ciddi bir kurum ve ciddi insanların kendileri ve çevresi için düşünce üretip çalışma yaptıkları bir kurum.
Bu ciddi duruşları da tüzüğe dökmüşler.Benimde desteklediğim budur.

"Ciddiyet" ile Transseksüelliğin alakasını anlayamadım. Bir sağlık çalışanı olarak söylüyorum ki bu insanlar oyun oynamıyor Karahan Bey, gayet ciddiler. Transseksüellik, nefes almak kadar doğal bir durum olduğu gibi; transseksüel olup da hayatımızı kolaylaştıran ya da renklendiren birçok ciddi işe imza atmış insan var. Bunlardan birisi Lynn Conway. Dileyen araştırabilir. Yeri değil. Sadece uyarmak istedim.

O zamandan kalan bir düşüncem hala var: "Eşcinseller Mason olmayı düşünüyor mu? İstiyor mu?" soruları sorulmalı bence en başta.

Konumuz cinsiyet kimliği ve Masonluk, cinsel yönelim değil.
« Son Düzenleme: Ocak 09, 2019, 12:03:00 öö Gönderen: Nicolus »
Serius est quam cogitas.

Ocak 09, 2019, 12:05:46 öö
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Telegraph'ın yayınladığı habere göre, kurulduğu yıl olan 1813’den beri kadınları aralarına kabul etmeyen İngiltere Birleşik Büyük Locası, yasal olarak erkekken Locaya katılan ve uyum sürecini tamamlayarak yasal olarak da kadın olan "trans kadın" kardeşlerin Loca üyeliğinin devam etmesi kararını almış.

https://www.telegraph.co.uk/news/2018/08/01/freemasons-allow-women-members-first-time-joined-men/

Forumumuzda Türkiye'deki üç Büyük Loca'nın ikisinden üyelerimiz olduğunu görerek şöyle bir soru sormak istiyorum:

Türkiye'de, HKEMBL ve ÖMBL'de böyle bir imkan mevcut mudur? Yani, fizyolojik/biyolojik ve yasal olarak erkek iken tekris olmuş bir trans kadın, Cinsiyet Uyum Süreci'ne başlayıp tamamlayarak hem fizyolojik/biyolojik hem de yasal olarak kadın olduğunda hala Locanın bir üyesi olarak kalabilir mı? Çalışmalara devam edebilir mi? Yoksa "erkek olarak doğmuş olmak" şartı mı aranır? Eğer böyle bir imkan mevcut değilse Büyük Loca'nın böyle bir adım atabileceği ortam, imkan var mı?

Aynı şekilde, KMBL'de böyle bir imkan mevcut mudur? Fizyolojik/biyolojik ve yasal olarak kadın iken tekris olmuş bir trans erkek, Cinsiyet Uyum Süreci'ne başlayıp tamamlayarak hem fizyolojik/biyolojik hem de yasal olarak erkek olduğunda hala Locanın bir üyesi olarak kalabilir mı? Çalışmalara devam edebilir mi? Yoksa "kadın olarak doğmuş olmak" şartı mı aranır? Eğer böyle bir imkan mevcut değilse Büyük Loca'nın böyle bir adım atabileceği ortam, imkan var mı?

Öncelikle bir harici olarak araştırmalarıma dayanarak ve kendi fikirlerim ile yorum yaptığımı belirtmek isterim. Bu durum göz önüne alınarak yorumumun değerlendirmesinde fayda vardır. Yazmış olduklarım tamamen beni bağlamaktadır.

Öncelikle H.K.E.M.B.L'sının trans bireylerin locada bulunmasına asla sıcak bakmayacağı kanaatindeyim. Nitekim masonların tarihi süreçlerine bakıldığında benzer bir durum karşımıza çıkar. Yüzyılları aşmış tarihi bir gelenekten gelen masonların kendi kurallarının değişmesi, esnetilmesi, genişletilmesi hakkında sıkı kuralların uygulandığını değerli forum üyeleri en az bendeniz kadar bilmekte. Nitekim Tanrıya inanç konusunda bile tarihte yaşanan ayrılık bu konunun çözümlenmesi için uygun bir örnek olabilir. Kabul edilmiş bir locanın bu tarz bir duruma izin verceğini asla düşünmemekteyim. Mason olabilmenin tıpkı Tanrıya inanç şartında olduğu gibi bir de erkek olmak şartı vardır. Translık hakkında ne yazıkki bir bilgim yoktur çünkü eğitim alanım tıp/psikiyatri değildir. Ancak erkeklikle bağdaşmadığı sonucuna varılması mümkündür. Kişinin kendi fikridir ve her zaman saygı duyulmalıdır.

Bunun dışında translarında locada bulunmasına sıcak bakacak masonlar olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir grup mason bu fikre sıcak bakarsa pek tabii ki H.K.E.M.B.L'den ayrılıp farklı bir loca kurabilecektir ve kendilerine mason diyebileceklerdir. Kabul edilmiş bir locanın bu yeni trans locasını asla tanımayacağı görüşündeyim. Klandesten bir kuruluş tanır mı bilemem ama tanımaları onların masonluk ismine ne derece olumlu ya da olumsuz bir etki bırakır orasıda ayrı konudur.

Kanımca bir kişinin niyeti, fikri, cinsiyeti sonradan değişmez. Bu sebeple ileride trans olabilme potansiyeli olan bir kişinin tahkikat sürecini başarı ile tamamlayamacağı görüşündeyim.

İşin özü şahsi kanaatim geleneklere bağlı kalınmasından yanadır.

Sevgilerim, saygılarımla.
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.

Ocak 09, 2019, 12:08:36 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konumuz cinsiyet kimliği ve Masonluk, cinsel yönelim değil.

Transeksüel bireyler eşcinselden sayılmıyor mu sayın Nicolus? Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden kastınız nedir?

Ocak 09, 2019, 01:46:36 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aslında konu çok net cinsi kimlik üzerine oturmuş.Yanlis anlama olmasın trans lar mason olamaz,sonradan trans olanlar için bu kadar verilmiş.Yani bir erkek olarak tekris edilmiş.
Lakin açık çelişki var loca onu trans olarak kabul ediyor jane kardeş diyor ama erkek kabul ediyor loca onu hala.

Yani en son sözü söyleten loca kendine bir çıkış bulmuş.
Ben sn.niculus un dr.kimligine saygı duyarak bu forumda bu konuda hep homofobik bir tavır almışımdır.

Düzen ve hele sıkı bir düzen asla bir trans yada escinsele göre değildir.Tipki askere alınmamaları gibi.

Ingiltere büyük locası

EDMUND BURKE