Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Lanetli Kralice  (Okunma sayısı 16275 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 01, 2007, 05:55:03 ös

NEFERTİTİ

M.Ö. 1353-1336 arasında Mısır kraliyet tahtında oturan “esaslı bir kadının”, Nefertiti’nin hikayesi çok ilginç. Fakat kadının hayatı hakkında o kadar az kayıt var ki... Sırlar, gizemler, efsaneler, araştırmalar, tahminler biraraya gelince ortaya çıkan kadarını özetlemeye çalışacağım.

Adı “güzellik geliyor” şeklinde çevrilen Nefertiti’nin yüzü, bütün tapınakları süslemiş ve ama o, bir serap gibi tarih sahnesinden silinmiş.

Anladığıma göre kocası, kral yani firavun Akhenaton, yüksek egolu ve çok tehlikeli bir adammış. Tahta çıktığı günden itibaren Mısır’ın altını üstüne getirmiş. Din krizi, işsizlik, sosyal düzensizlik ve terör almış başını gitmiş. Tabii bunlar olurken yanında, bugünkü dünyanın güzellik sembolü Nefertiti varmış. Kraliçe Nefertiti. Karanlık, gizemli, güçlü ve güzel Nefertiti...

1912’de Alman arkeologlar Mısır’da bu unutulmuş kraliçenin büstünü buldular. Ama ceset yani mumya, esrarını koruyor.

Mısırbilimciler, Kahire’nin 650 km. güneyinde, firavunların gömüldüğü Krallar Vadisi’ndeki gizli bir odada, üç ceset buldular. Kraliyet ailesine ait, yan yana yatan üç ceset. Yaşlı bir kadın, genç bir adam ve ağız bölgesi parçalanmış halde bulunan, çok iyi mumyalanmış diğer kadın... İşte burası çok hassas. Çünkü, Mısırlıların “ölüler kitabı” korkunç bir lanetten bahseder: “Bir mumyaya zarar gelirse, Tanrılar onu tanıyamaz. Yaşam sonrasına geçemez. Ölüler ve canlılar dünyası arasında mahsur kalır.”

Ve Mısırbilimciler arasında, bu tahrip edilmiş mumyanın, Nefertiti’nin ta kendisi olduğuna inananlar var. Hatta Dr. Joann Fletcher adlı kadın Mısırbilimci,13 yılını bu araştırmaya vermiş. O, bu parçalanmış cesedin Nefertiti olduğunu tahmin ediyor. Mesela kulağındaki iki delik, tezini çok güçlendiriyor. Bilinen kadarıyla o dönemde ülkede, Nefertiti’den başka, aynı kulağında iki küpe taşıyan başka bir kraliçe yokmuş.

Akhenaton’un annesi, kraliçe Tiye, haremde büyüyen Nefertiti’yi gelini olması için, özel olarak seçmiş. Hatta oğlunun yanında tahta çıkacağı, yani kraliçe olacağı güne kadar özel olarak yetiştirilmesini sağlamış. Ve anlaşılıyor ki Nefertiti, hakkında yapılan bu planlara gerçekten de uygun bir kadınmış.

Nefertiti, firavun Akhenaton’la, kraliçesi olarak tahta çıktığında, din adamları yani Amon rahipleri, çok güçlüymüşler. Siyasi olaylarda önemli rol oynadıkları gibi firavunlar, herhangi bir iş yapmadan önce bu rahiplere danışıyor ve kehanetlerine başvuruyorlarmış.

Bizimkiler tahta çıktıklarının birinci yılında, ülkenin binlerce yıllık din geleneğini değiştirmeye karar vermişler. Amon rahiplerinin işlerine son verip, tapınakları kapattırıp, binlerce din adamını kapı dışarı etmişler. Ülkede din krizi ve büyük bir karmaşa başlamış.

Nefertiti’nin kocası, radikal firavun Akhenaton, “güneş”in saçtığı sıcaklığın cisimleşmiş ifadesi Aton’u tek tanrı katına yükseltmiş. Ama rahat huzur da kalmamış olacak ki, halka yaşattıkları bu tepeden inme değişimin ardından, yüzlerce yıllık Mısır başkenti Teb’i terk etmeye karar vermişler.

Çölün ortasında bir kerbelayı seçip yeni bir şehir inşa ettirmeye başlamışlar. Binlerce insan, firavun’un ve kraliçe Nefertiti’nin peşinden yollara (çöllere) düşmüş. Ne yapsın garibanlar... Firavun neredeyse, iş de oradaymış! Bu arada, tanrı Aton’un tek gerçek kulunun kendileri olduğunu ilan etmişler. Yani halk, Nefertiti ve Akhenaton’a tapınacak, onlar da iyi dilekleri tanrı Aton’a ileteceklermiş. Sıradan birinin Aton’a ibadet edebilmesi mümkün değilmiş.

Neyse, 3-4 yıl içinde yeni şehir, Amarna tamamlanmış. Yolların görünüşüyle, yeni tanrı Aton’a adanan tapınakların düzeniyle, her şeyiyle burası, tarihin en eski yerleşik kentlerinden biri olmuş. Bunlar olurken Nefertiti güçlendikçe güçlenmiş. Başka kraliçelerin aksine mahkemede bile söz hakkına sahipmiş. Hatta, firavun kocasının görevlerini yerine getirebiliyor ve onunla eş tutuluyormuş. Duvar resimlerinde bir yarış sahnesi dikkati çekiyor: Nefertiti ve Akhenaton iki ayrı arabayla yarışıyorlar. Atlarına aynı hırs ve neredeyse aynı kuvvetle hükmediyorlar...

17 sene süren bu hükümranlık hüsranla bitmiş. Kimi kaynaklara göre firavun, kimilerine göre de Nefertiti, salgın hastalıkta ölmüş. Firavundan sonra Nefertiti’nin bir süre daha ülkeyi yönettiğini söyleyenler de var.

Sonrası ise sil baştan: Nefertiti ve kocasının dini, yerle bir olmuş. Aton tapınakları yıkılmış, inşa ettirip yaşadıkları şehir Amarna ise yeniden çöl olmuş.

Güzelliğin sembolü Nefertiti’nin karanlık sırları ilginizi çektiyse... A.E. Film’den çıkan Discovery Channel serisi, Nefertiti DVD’sini izlemenizi tavsiye ederim. Dünyanın en güçlü kadını hakkında çok heyecanlı bir yapım.

Mayıs 01, 2007, 06:20:23 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Cenesi kirilmis ceset olayini Mumya filmindende hatirlarsiniz. hollywood mumyayi kadin yapmak istemedigi icin bunu sadece erkek olarak degistirdi ama o filmdede bu hikayelerin hemen hemen aynisi anlatiliyor.

Simdi gelelim HAMLET in NEFERTITI yorumuna :)

Benim bilgilerim elbette Sayin Tarihcimiz Fraternis kadar olmayabilir. Ben isin daha eglenceli ve ortaligi karistiran kismini biliyorum...

Bu anlatacaklari bir efsane yani kesin kanitlanmis degil ama ben inaniyorum. Nefertitiyi Feminizmin en buyuk sembollerinden biri yapan hikaye.

Nefertiti Firavun ile birlikte Misiri yonetirken, alt duzey gorevlilerden birine asik olur. Sonra aski gittikce ilerler ve Firavunun kulagina kadar gelir. Yanliz guclu Nefertiti, bu olay fazla duyulup Firavun ortaligi biribirine katmadan once Firavunu oldurur. Kendi kendine oldurur, kimseye oldurtmez. Arkasinda bicak saplamis diye biliyorum. neyse sonra Nefertiti tahta gecer yanliz halk bir kadinin tahtta olmasina alisik degildir ve bunu begenmemektedir bu yuzden Nefertiti bir sure sonra Askini tahta gecirtir. Sonra Aski tahta gecince, kemikleri sizlayan ve yerinde duramayan olu Firavunun Mumyasi lanetlenerek ayaga kalkar ve bir gece Nefertiti ayakta dururken, Firavun onu arkasindan yakalar. Bagiramamasi ve saldiramamasi icin agzini eliyle kapar ve onu surukleyerek kendi yattigi mezara canli canli sokar. Bagirmak ve kurtulmak isteyen Nefertiti ne yaparsa yapsin ise yaramaz. Bagirmaya calistikca agzi daha ski kapatilir, ve gittikce skilasan agzini kapatan el, sonunda Nefertitinin cenesini kirar ve dilini kokunden soker. sonra Onu mezara kadar cekmis olan Firavun Nefertitiyide kendi yanina gomerek ortadan kaybolur.

Bu yuzden mezardan 3 kisi cikmistir. Biri Firavunun annesi, digeri Firavunun sonradan zorla yanina soktugu Nefertitidir. Nefertitinin olumunden sonrada zaten tahtaki yakisikli delikanli hemen asagi indirilir. Muhtemelende oldurulur.

Yani Nefertiti hem Guzelligin, hem kadinin gucunun hemde aldatmanin, semboludur. Aslinda bir erkek olarak nefret etmem gerekir ama "Guzel" lafini duydukca yumusuyorum :D

Mayıs 01, 2007, 06:36:42 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Güzel anlatmışsınız teşekkürler. ;) :)

Mayıs 01, 2007, 06:59:33 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

bide kucuk bisi daha var... Nefertitinin hic cocugu oldugumu acaba? 2 kocasi olmasina ragmen cocugundan hic bahsedilmemis olmasi ne ilginc

bi ara aciklarim... simdi cok zamanim yok...

Mayıs 01, 2007, 07:15:21 ös
Yanıtla #4

Nefertiti hikayesindeki bilmeceyi yavaş yavaş kaldıralım.
İşin içine karışan efsaneyi bir al aşağı edelim ortaya çıkan bir taht mücadelesi yaşanıyor.
Ancak biraz Akhenaton 'a bakalım olayların başlangıcı Akhenaton 'dan dahi ötede bir yerlerde var olan bir olay gider tek tanrı inancı gerekliliğine...

Bilindiği gibi antik çağ 'da kent devletleri görülmektedir her kentin bir yöneticisi ve kendi koruyucu Tanrısı vardır. Ancak Mezopotamya 'da kurulacak olan ilk imparatorluğun önündeki tek engel dindir. Din her şehiri diğerinden ayırıyor millet kavramlarını engelliyordur. Şehir devletlerinden İmparatorluğa geçişte imparator din adamı Zerdüşt 'e ilk tek tanrı kitabını yazdırır ve süreç başlar...

Mısır 'a geri dönersek , coğrafi olarak ikiye ayrılan imparatorluk farklı iki tanrısal güç ile de sürekli bir çekişme içinde olmuş , Horus ve Seth arasındaki simgesel mücadele zamanla ayrılıkçı ya da bir diğerine kendi üstünlüğünü dayatan sülalelere sahne olmuştur. Akhenaton , bu duruma bir son vermiş bir din reformu gerçekleştirmiştir bu işi yaparken Nefertiti 'nin sülasesindende destek görmüştü ancak her şehrin Büyük Rahipleri vardır. Bu rahipler Firavun üzerinde etki yaratma derdindedir Akhenaton darbeden çekindiği için çölün ortasında Amarna şehrini kurmuş bu şehri tüm Tanrısal Panteonu tek simgede birleştirdiği Güneş Diski ve ondan yansıyan ışıksal eller olarak resmedilen Tanrı Aton 'a adamıştır. Sular bir süre durulur , bir süre sonra ise çöl fırtınası kendisini gösterecektir Firavunun , Nefertiti 'den 3 kızı olduğu biliniyor bunun üstüne başka bir evlilik ile erkek çocuk sahibi olmuş bu sayede soyunu devam ettirmişti ancak ya Nefertiti 'den olma diğer üç çocuk neden bunların cinsiyeti belirtilmemiş kayıtlara geçmemiştir. Firavunluk babadan oğula geçiyorsa neden bu çocuklar saklanmıştır?

Bu konulara kendi kurgularımla devam ediyorum...

Akhenaton eskisi kadar güçlü değildir ayrıca birde hastalık yapışmıştır pençesine yakında ölüm kapısını çalıcak Ra 'nın kayığına binecektir. Diğer eşinin sülalesi Mısır 'da gücünü arttırırken oğlu Tutankomun ise tahtın ilk varisidir çünkü Nefertiti 'nin oğulları henüz çok küçük yaştadır.
Bu durumda Tutankamun kendi annesinin ve eski dinin temsilcisi rahiplerin desteği ile yıldızı parlar hale gelmiştir.

Bundan sonra ne oldu?

Yine tamamen parçaları birleştirip kendi kurgumu sunuyorum!

Akhenaton öldü! Bunun üzerine 2. Karısı (Tutankamun'un annesi) Mısır 'ın olası prenslerinin önünü kesmek amacı ile Nefertiti 'den olma erkek çocuklarının ölümüne karar verdi. 3 erkek çocuk ! bunlardan biri büyüdüğünde tahta çıkmak için Tutankamunun başını ağrıtacaktı. Evet Tutankamun ilk erkek çocuktu ancak İlk eşten olmaması tahta çıkamaması anlamına gelebilirdi!

Yapılacak basit çeşitli mitlerde geçen çocuk avı başlar bu planı anlayan Nefertiti 3 oğlunuda tek tanrıya inanan ve Akhenatona sadık olan bir kısım halkın içine gönderir halkın karar vermesi gerekiyor kendi çocuğunmu yoksa firavunun 3 oğlu mu?

Cevap basit Firavun Mısır 'ın herşeyi varoluş sebebidir! o halde saklanmalıdır ne de olsa öteki dünyada ödüllendirileceklerdir.

Amarna kenti tüm korunaklılığına rahmen kan gölüne dönmek üzeredir artık yapılacak tek şey kalmıştır Mısır'ı terk etmek ve başka bir ülkede yerleşmek! Ancak Nefertiti kentten ayrılamıyacak sorgulanıcak çocuklarını vermediği için işkenceye uğrayacaktı. Halk Nefertiti 'yi merak ederse olanları öğrenirse ne olacak ? tam bir iç savaş ancak firavunun görevi her ne olursa olsun halkına bakmaktır...

Çocuklar yepyeni bir diyara doğru kaçırılır takibata uğramamak için içeriden bir kabile ayrılır yıllarca çöllerde geçen bir yaşam söz konusudur Taki Mısır 'dan Tutankamun 'un öldüğü haberi gelene kadar artık özgürdürler. Nil 'den uzakta özgürlük Cennetten bir adım uzakta azap çekmeye benzesede artık geri dönüş yoktur! Mısır artık başka bir sülale tarafından yönetilecekti ve Nefertiti 'nin oğulları artık yalnızca yaşayan bir efsane idi.

Bu yazı benim kurgularımı içermektedir bilinen gerçeklerin üzerine kendi yorumlarımı kattığımı bildirmek isterim
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2007, 07:31:08 ös Gönderen: Fraternis »

Mayıs 02, 2007, 04:28:52 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Alıntı
Nefertiti 'den 3 kızı olduğu biliniyor bunun üstüne başka bir evlilik ile erkek çocuk sahibi olmuş bu sayede soyunu devam ettirmişti ancak ya Nefertiti 'den olma diğer üç çocuk neden bunların cinsiyeti belirtilmemiş kayıtlara geçmemiştir.

burayi anlamadim. Nefertitinin 3 kizi oldu diyosun firavundan sornada cinsiyetleri belli degildi diyosun.

Alıntı
bunun üstüne başka bir evlilik ile erkek çocuk sahibi olmuş bu sayede soyunu devam ettirmişti
yani Firavunda bir yede Nefertitiyi aldatmis mi? yoksa Nefertitinin bundan haber varmiydi?

Baska birinden erkek cocuk yapmasinin nedeni, Nefertiti erkek doguramamis olmasimi? yoksa firavunun "hazir mazeretimde var. askimla birlimte olayim" mantigiyla Nefertitiyi aldatmasimi?

ayrica sk sk "Kendi Kurgumu sunuyorum" laflarini soyleyerek, butun sucudan ustunden atmissin :) yedik zanet sen :D

Hocam ben Anlamadim. Bi daha anlatirmisiniz :D

Saka bi yana, Su cocuk olaylarini bir daha tek tek ve yavas yavas anlatirmisin, hizli anlatmissin kacirdim galiba. cok karistirmissin. Nefertitiden 3 kiz diyosunsonra 3 erkek oluyor  sonra bir arada cinsiyetleri belirtilmemis diyosun.

Mit ne?

Burasi cok onemli. Herkesin dikkatini buraya cekerim..
Alıntı
Yapılacak basit çeşitli mitlerde geçen çocuk avı başlar bu planı anlayan Nefertiti 3 oğlunuda tek tanrıya inanan ve Akhenatona sadık olan bir kısım halkın içine gönderir

Alıntı
Çocuklar yepyeni bir diyara doğru kaçırılır takibata uğramamak için içeriden bir kabile ayrılır yıllarca çöllerde geçen bir yaşam söz konusudur Taki Mısır 'dan Tutankamun 'un öldüğü haberi gelene kadar artık özgürdürler. Nil 'den uzakta özgürlük Cennetten bir adım uzakta azap çekmeye benzesede artık geri dönüş yoktur!

Simdi soruyorum.... Dikkat edin...

Musa nin yasadigi ve Israile geldigi zaman bu zamana denk gelmiyor mu? Ayni yillar icinde Musa ortaya cikmis ve yahudiligi baslatmamismidir? Musanin Nefertitinin oglu olma ihtimali gibi birsey soz konusu olmazmi? Nefertiti gibi, guclu, hirsli ve cocuklarinin degerini bilen bir Kadinin cocugu Musa gibi bir karakter olabilir mi?Shemuel bu konuyu sen kesin bilirsin... seni dinliyoruz...

Fraternis, Kurgulu ve bilgi dolu aciklamalarindan dolayi bir kere daha tesekkurler.

Mayıs 03, 2007, 03:30:11 öö
Yanıtla #6

Alıntı
Nefertiti 'den 3 kızı olduğu biliniyor bunun üstüne başka bir evlilik ile erkek çocuk sahibi olmuş bu sayede soyunu devam ettirmişti ancak ya Nefertiti 'den olma diğer üç çocuk neden bunların cinsiyeti belirtilmemiş kayıtlara geçmemiştir.

burayi anlamadim. Nefertitinin 3 kizi oldu diyosun firavundan sornada cinsiyetleri belli degildi diyosun.

Alıntı
bunun üstüne başka bir evlilik ile erkek çocuk sahibi olmuş bu sayede soyunu devam ettirmişti
yani Firavunda bir yede Nefertitiyi aldatmis mi? yoksa Nefertitinin bundan haber varmiydi?

Baska birinden erkek cocuk yapmasinin nedeni, Nefertiti erkek doguramamis olmasimi? yoksa firavunun "hazir mazeretimde var. askimla birlimte olayim" mantigiyla Nefertitiyi aldatmasimi?

Hocam ben Anlamadim. Bi daha anlatirmisiniz :D

Saka bi yana, Su cocuk olaylarini bir daha tek tek ve yavas yavas anlatirmisin, hizli anlatmissin kacirdim galiba. cok karistirmissin. Nefertitiden 3 kiz diyosunsonra 3 erkek oluyor  sonra bir arada cinsiyetleri belirtilmemis diyosun.

Akhenaton Nefertiti ile evliliğinden 3 kız sahibi olmuş ancak bundan sonra şansını ikinci bir eş alarak kullanmış bu eşten erkek çocuk Tutankamun dünyaya gelmişti.
İkinci Eş görevini yaptı artık çocuğa bakacaktır ancak Mısır 'da ilk Eş yani Nefertiti kraliçedir ve Akhenaton ile evliliği devam etmektedir ileriki süreçte 3 kız çocuğunun yanında Nefertiti 3 te erkek çocuk dünyaya getirmiştir. Nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı(!) sonraki üç erkek çocuğa dair bilgiler kayıtlardan silinmiştir böylece miras hakları kaybolmuştur.
« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2007, 03:31:51 öö Gönderen: Fraternis »

Mayıs 03, 2007, 09:31:51 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

ok simdi daha anlasilir olmus... Nefertitide damizlikmi diyim , sanki ne biliyim boyle, bayagi Anac bir bayanmis galiba :D

Ağustos 17, 2007, 12:06:28 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

eyvah şuna bakarmısınız ya lanetten bahsettim al sana işte mısırın laneti buraya doğru geliyor  :D :D :-X

Haziran 28, 2012, 11:18:30 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

paul doherty'nin kitaplarında nefertitinin erkek çocuk sahibi olmadığını söylüyor.bu yüzden firavun akhenaton mitanni prensesi khiya ile evleniyor ve tek oğlu tutankhaten yani tutankhamon doğuyor.akhenaton cüzzam hastalığına yakalınınca bazı arkadaşları ile birlikte gizlice kenan'a kaçıp orada münzevi bir hayat sürmeye başlıyorlar.mısır başsız kalınca tutankamon büyüyene kadar mısırı kraliyet çemberi yönetiyorbu kraliyet çemberi aldığı karar ile nefertitiyi tehlikeli bularak onu zehirletip öldürüyor.bizim küçük firavun büyüyünce onu da nefertitiden olan kızı ankhesenaten yani ankhesenamun ile evlendiriyorlar,yani üvey kardeşi ile evlenmiş oluyor.daha sonra kraliyet çemberinin kurnaz adamı tanrının babası Ay kraliyet çemberinden general Horemhebi ve general Ramesesi hititlerle savaşın diye horus yolu ötesine yani sina'nın ötesine kenana gönderiyor.yine kraliyet çemberinden bazı adamları(Güneyin Maymunu Mahu, Akhenaton döneminin thebes polis şefi) hititlerle müzakereye oturun diye başkent tebesten uzaklaştırıyor.bunlar oralarda düşmandı çöldü uğraşırken,tanrının babası Ay kardeşi Nakhtimin'e ordu kurup ona gizlice ordu kumandanlığını veriyor.sonra hazır kraliyet çemberinin kendisine tehlikeli olanları başkentten uzaklaştırmışken tutankhamonu öldürüyor.sonra kardeşinin ordusu ile kraliyet çemberini kuşatıyor ve kendisini firavun ilan ettiriyor diye okudum. yani firavunun halk tarafından devrilmior kendisi gizlice kaçıor ve nefertitinin de erkek çocuğu olduğundan bahsetmiyor....