Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Kendinizi önlüksüz mason olarak tanımlar mısınız?

Ben önlüksüz bir masonum. Sadece organizasyona dahil olamadım.
8 (18.2%)
Önlük giysem bile mason olamam.
3 (6.8%)
Masonluk önlük giymeden elde edilecek ünvan değildir.
5 (11.4%)
Önlük değil Tekris insanı mason yapar.
18 (40.9%)
Fikrim yok.
10 (22.7%)

Toplam Oy Verenler: 31

Gönderen Konu: Önlüksüz  (Okunma sayısı 5997 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 30, 2011, 11:06:51 ös
  • Ziyaretçi

Sizce masonluk ile önlük arasındaki ilişki nedir?

Ekim 30, 2011, 11:29:32 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ilginc bir konudur.

Onluksuz Mason ifadesinin, Masonlar tarafindan kullanilmasi uygundur. Bu, universite veya bazi diger kurumlarda kullanilan fahrilik unvanina benzetilebilir. Kisi, kendi kendini fahri MIT mezunu, ya da fahri klup uyesi ilan edemeyecegi gibi, onluksuz Mason da ilan edemez.

Ifade, Masonlarca, kendi degerlerine uygun, bunun da otesinde kendilerine ornek olacak hayatlar yasamis veya yasamakta olan kimseler icin kullanilir.

Bu sebeplerden, kendini iyi bir insan olarak goren her kisinin, kendisini Onluksuz Mason olarak adlandirmasi dogru olmayacaktir.

Onluk, bu forumda anlatilmis veya anlatilmayan, cesitli ozelliklere sahip bir parcadir. Bu baslik altindayken, bizler icin kisinin Mason oldugunu belirtmesi disinda birseyi remzetmemektedir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ekim 31, 2011, 02:51:44 öö
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

3 ve 4 birbiriyle bağlantılı ifadeler aslında.

ve evet Tekris olmadan hiç kimse Mason olamaz.

Kasım 07, 2011, 09:00:58 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

BEN KENDİMİ ÖNLÜKSÜZ MASON OLARAK TANIMLIYORUM EVET ÇÜNKÜ ONUN ERDEMİNE ULŞATIM.

Kasım 07, 2011, 11:56:18 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Ben amon ra seni anlamıyorum. Kusuruma bakma. Mason olan biri bile ben olmaya çalışıyorum derken? Lutfen açarmısın?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 18, 2012, 07:46:49 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

masonluk, ulaşılmaya çalışılan bir mertebedir. bu nedenle önlük bile giyilmesi mason olmak anlamına gelmez.

Şubat 18, 2012, 09:33:50 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Gözlemlediğim kadarıyla, mason olup da "Ben masonum" diyene pek rastlamadım. Mason olmaya çalışan kişiyi olsa olsa Kardeşleri öyle adlandırmaktadır.

Kişinin bir erdeme ulaştığını düşünmesi, o erdeme ulaşma yolunda yanlış bir sapağa girmiş olma ihtimalini gösterir.

Sevgi ve saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mayıs 30, 2012, 11:33:57 öö
Yanıtla #7

Öncelikle,Ben Masonum demek, ben her bakımdan tam ve mükemmel bir insanım anlamına gelir. Bu çok büyük bir iddaadır.Kendini bilen bir insan, böyle bir iddiada bulunamaz..Önlük ve Tekris Aydınlanma yolunda olunduğunun işaretleridir .. Ve Gerek Önlük ve gerekse Tekris Aydınlanma yolunda erdemliğe erişebilme açısından Mason olabilme çabasının  olmazsa olmazlarıdır.
Ben nacizane bu görüşteyim...
. ve Dostlukla
« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2012, 12:43:31 ös Gönderen: skullG »
Masonluk , Sonsuzluğun derin düşüncesinden doğan bir ışıktır...

Kasım 13, 2012, 02:35:07 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Ilginc bir konudur.

Onluksuz Mason ifadesinin, Masonlar tarafindan kullanilmasi uygundur. Bu, universite veya bazi diger kurumlarda kullanilan fahrilik unvanina benzetilebilir. Kisi, kendi kendini fahri MIT mezunu, ya da fahri klup uyesi ilan edemeyecegi gibi, onluksuz Mason da ilan edemez.

Ifade, Masonlarca, kendi degerlerine uygun, bunun da otesinde kendilerine ornek olacak hayatlar yasamis veya yasamakta olan kimseler icin kullanilir.

Bu sebeplerden, kendini iyi bir insan olarak goren her kisinin, kendisini Onluksuz Mason olarak adlandirmasi dogru olmayacaktir.

Onluk, bu forumda anlatilmis veya anlatilmayan, cesitli ozelliklere sahip bir parcadir. Bu baslik altindayken, bizler icin kisinin Mason oldugunu belirtmesi disinda birseyi remzetmemektedir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

Çok güzel açıklamışsınız, teşekkürler. Bu konuda harfi harfine katılıyorum.