Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nietzsche ve Nazizm : "Nietzsche Faşist miydi?"  (Okunma sayısı 11296 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 12, 2008, 10:05:37 ös
  • Uzman Uye

Adolf Hitler , ırkçı fikirlerine temel olarak Nietzsche'nin üstinsan felsefesini almıştır. Bunu da her fıssatta dile getirmekle birlikte , konuşmalarında Nietzsche'den alıntılar yaptığı , cepheye gönderdiği askerlerine Nietzsche'nin "Böyle Buyurdu Zerdüşt" adlı kitabını dağıttığı söylenir.

Ne kadar doğrudur bilinmez ama , Nazizm felsefesinin Nietzsche'nin öğretisinden çok şey kaptığını , Adolf Hitler bizzat kendisi ifade etmiştir.

Hatta Hitler , Nietzsche'nin "Üstinsan" teorisini / felsefesini geliştirmeye bile çalışmıştır kendi çapında...Nietzsche'nin eserlerinde geçen "Sarışın Yırtıcı Hayvan" nitelendirmesi , Naziler tarafından Alman ırkıyla özdeşleştirilmiştir.

Peki bu doğrumudur?

-Nietzsche , "Sarışın Yırtıcı Hayvan" nitelemesiyle sadece Alman ırkını mı kastedmiştir?

-Nietzsche'nin sıkça dile getirdiği soyluluk kavramı , ırksal bir yapı ile ilintilimidir?

-Nietzsche'nin eserlerinde ırkçılık veya Alman ırkının üstünlüğü ile alakalı her hangi bir bölüm mevcut mudur?

Şimdiden söyliyeyim ki , Nietzsche ne ırkçıdır , ne Alman ırkının üstünlüğünden bahsetmiştir , ne de bahsini ettiği soyluluk kavramı ve Sarışın yırtıcı hayvan tanımı sadece Alman ırkıyla ilintilidir..

Öncelikle , "Sarışın Yırtıcı Hayvan" kavramına değinelim ; ...

Bu tanım , Nietzsche'nin hayvan ile üstinsan arasına gerilen insanoğlunun "hayvani" ve "soylu" olarak yaşam enerjisi depolamış "barbar" halkları kastedmiştir.Yani bu terim , Nietzsche'de belirli özellikler taşıyan halklara ithaftır.

Nietzsche , "Ahlakın Soy Kütüğü" adlı yaptında şöyle der ;

"...Av ve zafer için tutkuyla donanan görkemli yırtıcı hayvan , sarışın canavar görmezlikten gelinemez. Bu gizli temel , zaman zaman patlamalı , hayvan terar vahşete dönmelidir. Romalı , Arap , Alman , Japon soyluluğu , Homeros'un kahramanları , İskandinav Vikingleri ... tümü de bu gereksinimi paylaşmıyorlardı.Nereye gitseler arkalarında "barbar" kavramını bırakan bu soylu ırklar , en yüksek kültürlerinde bile , bunun bilinçliliğini gösteriyor , gururunu taşıyorlardı..."

Burada dikkat çeken nokta , soyluluk kavramıdır. Nietzsche , soylu halklar hakkında geçmişe gönderme yaparak yorumda bulunduğuna göre , yaşadığımız dönemde herhangi bir soyluluk söz konusu değildir...ki Nietzsche yukarıda saydığı ve "tümü" ifadesiyle bu sayılan halkların arttırabileceği imasını yaptığı "soylular" ırksal olarak herhangi bir üstünlük edinmiş değillerdir.

Çünkü , Nietzsche'ye göre soyluluk , kandan gelmez. Nietzsche'ye göre soyluluk sağlıklı bir fizyolojiden , yani yaşam enerjisiyle donanmaktan kaynaklanır.

Konu hakkında Nietzsche şöyle der ;

"Sizin kökeniniz , nereden geldiğiniz değildir.Bundan sonra onurunuzu oluşturan , tersine nereye gittiğinizdir"

Bir başka yazısında ise ;

"Şövalyece / Aristokratik değer yargıları güçlü bir fiziği , serpilen , dopldolu bir sağlığı gerektirir. Bunları koruyup devam ettirebilmek için de savaşı , macerayı , avcılığı , dansı , harp oyunlarını , yani genel olarak dinç , özgür , neşe dolu faaliyetler gerektirir."

...der. Yani Nietzsche'de soyluluk veya başka tür ifadeleriyle Şövalyelik ya da Aristokratlık , kandan gelen bir yapı değildir. Sadece bireyin yaşam enerjisi ve bu enerjiyi koruyup eyleme dökmekle ilintilidir.

Nietzsche'nin tarihe bakarak , kimi halkları soylu olarak görmesi , onların sürü topluluklarından farklı olarak yaşam enerjisiyle donanımlarından kaynaklanmaktadır. Zaten dikkat edilirse , üstte yaptığım alıntıda Nietzsche sadece Almanlardan bahsetmez..Sadece ve sadece geçmişle ilintili olarak , Almanlar'ın da dahil olduğu bir çok halktan bahseder.

Aslında dikkat çekmek istediğim nokta , saydığı halkların hepsi de göçebe ruhlu oluşlarıdır... ve unutulmamalıdır ki her halk , göçebe dönemler geçirmiştir.Bu sebeple ne gerçekte , ne de Nietzsche'nin ifadelerinde faşizmin yeri yoktur.

Nietzsche göre her kendine güvenen , net bir biçimde yaşayan , duru ve ahlaktan bağımsız insandır.Yani iyinin ve kötünün ötesindedir. Bu tip insanlar soylu bir ruha sahiptir.

Durum gerçekte bu iken , Naziler Nietzsche öğretisini öyle bir saptırmışlardır ki , şaşmamak elde değil...Eğer internet üzerinden Nazi propagandası yapan sitelere girerseniz , görürsünüzki Nietzsche'nin her sözünden Germen üstünlüğü çıkarılmış ve bu şekilde yorumlanmıştır.

Örnek olarak ; Nietzsche'nin eserlerinde dile getirdiği "Ah!..Kardeşlerim!" adlı hitabını ele alalım..Nazi propagandası yapan internet sitelerinin birinde , Nietzsche'nin "kardeşlerim" diyerekten Alman ırkını kasteddiği savunulmuş..Bu trajikomik durum , Nietzsche'nin Alman olması ve sadece aynı soydan olanların birbirine kardeşlerim demesi ile ilintilendirilmiş..

Bu ve buna benzer bir çok örnek verilebilir.Fakat şunun üzerinde durmakta yarar var ki , Nietzsche'ye atfedilen çoğu faşistik görüşler , ablası Elizabeth'e aittir.Nietzsche öldükten sonra , faşizan görüşlerine Nietzsche'yi alet etmiştir.Bu , Nietzsche hakkında araştırma yapan her araştırmacının bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir..

Bu güzel yazıdan dolayı Sayın Mehmet BERK'e teşekkür ediyorum.

Mart 12, 2008, 11:10:36 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sözkonusu faşizmi ilke haline getiren ve fikirlerinin bir ispatı olduğunu sanarak ilgili ilgisiz herşeye dayandıran bir düşünce olduğunda, Nietzsche' nin fikirlerini kendilerine uyarlamalarına şaşmamak lazım...

Mart 13, 2008, 08:52:56 öö
Yanıtla #2

F. Nietzsche; her ne kadar Faşistçi ve Tanrısızlık yani Tanrı'ya İnanmamazlık Anlayışıyla hareket etse de Gerçek Anlamda Fikirleri ve değindiği çok önemli Görüşlerinin olması münasebetiyle farklı açılardan değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Salt Faşist ya da Ateist bir Filozof diye Onu yadsımamak tam tersine sahip olduğunu Mükemmel Görüşlerini de dikkate olarak Değerli bir Filozof olduğunu, her zaman için gelmiş geçmiş Filozofların içersinde çok önemli bir yeri olan Saygın bir Kişi olarak da nitelendiriyorum.

Saygılarımla, 
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 13, 2008, 07:44:25 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Nietzche insanlık tarihinin gördüğü en müthiş beyinlerden filozoflardan biridir.Faşistti nazi ideolojisine esin kaynağı oldu lafları düz mantık adnan hoca zırvalarından ibarettir.

Mart 13, 2008, 11:31:32 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

'yele karşı tükürmekten sakınınız' WFN

Mart 14, 2008, 08:18:31 öö
Yanıtla #5

'yele karşı tükürmekten sakınınız' WFN

Çünkü Suratınıza Çarpar :D
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mayıs 02, 2008, 01:17:42 ös
Yanıtla #6

HAYAT...

Gidene kal demeyeceksin. ..
Gidene kal demek zavallilara,
Kalana git demek terbiyesizlere,
Donmeyene don demek acizlere,
Hak edene git demek asillere yakisir.
Kimseye hak etmediginden fazla deger verme, yoksa degersiz olan hep sen olursun...

Dusun...
Kim uzebilir seni senden baska?
Kim doldurabilir icindeki boslugu sen istemezsen?
Kim mutlu edebilir seni, sen hazir degilsen?
Kim yikar, yipratir sen izin vermezsen?
Kim sever seni, sen kendini sevmezsen?
Her sey sende baslar, sende biter...
Yeter ki yurekli ol, tukenme, tuketme, tukettirme icindeki yasama sevgisini...
Ya care sizsiniz ya da caresizsiniz. ..

Oyle bir hayat yasadim ki cenneti de gordum cehennemi de.
Oyle bir ask yasadim ki tutkuyu da gordum pes etmeyi de.
Bazilari seyrederken hayati en onden, kendimi bir sahnede buldum oynadim.
Oyle bir rol vermislerdi ki okudum okudum anlamadim.

Kendi kendime konustum bazen evimde, hem kizdim hem guldum halime.
Sonra dedim ki soz ver kendine,
Denizleri seviyorsan dalgalari da seveceksin,
Sevilmek istiyorsan once sevmeyi bileceksin,
Ucmayi biliyorsan dusmeyi de bileceksin,
Korkarak yasiyorsan, yalnizca hayati seyredeceksin.
Oyle hayat yasadim ki; son yolculuklari erken tanidim.
Oyle degerliymis ki zaman, hep acele etmem bundan; anladim.

NIETSZCHE
Virtus junxit mors non separabit

Mayıs 05, 2008, 11:31:55 öö
Yanıtla #7

Putların Alacakaranlığı kitabından:  "Son saygı duyduğum Alman Goethe'dir."
ars longa, vita brevis...