Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: AB, “Miss” ve “Mrs” hitaplarının yasaklanmasına karar verdi  (Okunma sayısı 11182 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 16, 2009, 04:58:04 ös
  • Aktif Uye

Avrupa Birliği cinsiyetçi olduğu gerekçesiyle “Miss” ve “Mrs” hitaplarının yasaklanmasına karar verdi. Daily Mail’in haberini göre, evli ve bekar kadınları ayırmak için kullanılan bu hitap tarzlarını siyaseten yanlış bulan AB liderleri, “toplumsal cinsiyet açısından yansız” bir dil oluşturmak için rehber yayımladı. Rehberde, Avrupalı politikacılardan kadınların medeni durumlarını belirten bu kelimeleri kullanmaktan kaçırmalarını istendi. Buna göre çeşitli dillerdeki “Madame ve Mademoiselle”, “Frau ve Fraeulein” ve “Senora ve Senorita” gibi kelimeler artık kullanılmayacak. Bu standart kelimeler yerine Avrupalı milletvekillerinden kadınlara isimleriyle hitap etmeleri istendi.

Avrupa Parlamentosu Genel Sekreterliği tarafından gönderilen yeni rehberde ayrıca, sonuna cinsiyeti belli eden sözcüklerin eklendiği kelimelerin de kullanılmaması istendi. Bunlar arasında devlet adamı anlamına gelen “statesmen” ve sonunda erkek anlamına gelen bir ek bulunan “sportmen” kelimeleri bulunuyor. Rehberde, devlet adamı yerine siyasi lider sözünün kullanılması önerilirken, cinsiyeti belli eden “policeman” ve “policewomen” yerine sadece polis görevlisi sözünün kullanılması tavsiye ediliyor. Hostes yerine uçuş görevlisi tabirinin kullanılması rehberde tavsiye edilen kelimeler arasında.

Mart 16, 2009, 07:11:17 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Ben bu Mrs Miss ifadelerinin cinsiyetci oldugunu dusunmuyorum sahsen. Bence boyle bir uygulama Turkiye'de de olmalidir. Bir insan Miss ise de Mrs ise de bunu toplumdan gizlemenin mahremiyete saygiyla uzaktan yakindan alakasi yoktur. Ben evli isem nicin MRS  denilmesinden rahatsiz olayim ?? Hadi istihbaratcilik veya diplomatlik gibi kritik gorevlerde bulunanlar ailelerini korumak isteyebilirler. Fakat bu Miss ve Mrs yazmayinca guvenli olacaklari anlamina gelmez ki. Gidersiniz nufustan yine ogrenirsiniz ailesi varmi yok mu. Insanlar her turlu mahremi sirri koruma hakkina sahip olabilmelidir ancak MEDENI HALLERINI gizlemenin toplumda eslerini kolayca aldatan insanlar yaratmaktan baska hic bir ise yarayacagini dusunmuyorum ve buna siddetle karsi cikiyorum. Bu uygulama var oldugu halde Guardian'da gecen yil yapilan arastirmaya gore Ingiltere'de  erkeklerin %23'u kendi cocugu diye baskasinin cocuguna sariliyormus. Rezalet !Yani bu su demek,  bir kadin esini aldatacaksa Mrs ibaresi olsa da aldatabiliyor.

Bence bunu kaldirmak yerine evli ve bekar erkeKlerin de medeni hallerini belirten bir uygulama getirilmeliydi.

« Son Düzenleme: Mart 16, 2009, 07:19:05 ös Gönderen: Kirlangic »

Mart 16, 2009, 09:39:59 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Fikrimce kötü bir karar.

Ne olursa olsun, bu hitap şekilleri zaman içerisinde ortaya çıkmış ve bahsi geçen dillerin ürünleridir. Zaten yanılmıyorsam ortaokuldaki Alman hocalarımız "fraulein" kelimesinin son derece nadiren kullanıldığını ve zamanla kullanım dışı kaldığını söylemişlerdi 8-9 sene önce. Fakat bunların yasaklanması doğru değil. Bu yönde bir tepki varsa, zaten zaman içerisinde kendiliğinden kullanım dışı kalacaklardır.

Dile bu şekilde yapılan dış müdahalelere karşıyım. Policeman, policewoman yerine kullanılacak kelime vs. bana yapay geliyor. Üstelik konu edilen dillerde Latince'den miras kalan kelime cinsiyetleri bulunur. Yani bu kelimelerin cinsiyet ayrımcılığıyla bir alakası yok. Latince'de ismin halleri, ismin cinsiyetine göre değişir. Bu aynı şekilde Fransızca gibi Roman dillerinde korunduğu gibi örneğin bir Cermenik dil olan Almanca'da da vardır. Toptan kaldırsınlar artikelleri o halde, zaten en zorlu kısmı da buydu =) Benim ve Almanca'nın artikelleriyle, akkusativiyle, dativiyle lise yıllarında çok kavgalar etmiş kişilerin hayır duasını alırlar.

Neyse ki Türkçe'de böyle bir derdimiz yok =)
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mart 16, 2009, 09:46:14 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mart 16, 2009, 11:11:56 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Mart 17, 2009, 12:24:28 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mart 17, 2009, 01:20:26 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Atatürkün bu konuyla ilgili söylemi vardır.

Bagislayin cahilligimi, nedir paylasirsaniz sevinirim.

Mart 17, 2009, 01:52:21 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Atatürkün bu konuyla ilgili söylemi vardır.

Bagislayin cahilligimi, nedir paylasirsaniz sevinirim.

sn kırlangıç kadın ve din sitesinde olmalıydı bulayımda buraya eklerim.

Mart 18, 2009, 05:16:48 ös
Yanıtla #8

Sn Degas,
Turkiye'de Bay ve Bayan eklerinin yasaklanmis oldugunu mu iddia ediyorsunuz?

Spes mea in Deo est

Mart 18, 2009, 10:55:22 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sn Degas,
Turkiye'de Bay ve Bayan eklerinin yasaklanmis oldugunu mu iddia ediyorsunuz?

Ahahaha :D :D Ben de aslinda tam da bunu sormaya calisiyordum :)