Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ÇANAKKALE ZAFERİMİZ  (Okunma sayısı 4061 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 19, 2009, 12:48:55 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çanakkale zaferimizin 94. yılında şehit olan tüm askerlerimizin ruhları şad olsun.
Bu vatanın evlatları sizlere minnettardır.

*DUR YOLCU ! Bilmeden gelip bastığın bu TOPRAK bir devrin battığı yerdir.Eğilde kulak Ver bu sessiz yığın bir VATAN KALBİNİN attığı yerdir.ÇANAKKALE GEÇİLMEZ !

*“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir''. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Her şey bir adımla başlar...

Mart 19, 2009, 12:50:33 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Ben de bu ulvi gunun anisina sehitlerimize selam gonderiyorum.

Mart 19, 2009, 01:19:10 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kınalı Ali
Üsteğmen Faruk cepheye yeni gelen askerleri kontrol ediyor bir taraftan da onlarla laflıyor, nerelisin gibi sorular soruyordu. Bir ara saçının ortası sararmış bir çocuk gördü. Merakla "adın ne senin evladım?" der.

Çocuk: "Ali", diye cevap verir.

- "Nerelisin?" der.

Ali: "Tokat, Zile'denim" der.

- "Peki evladım bu kafanın hali ne?"

Ali: "Anam cepheye gelirken kına yaktı komutanım" der.

- "Neden?" der üsteğmen.

Ali: "Bilmiyorum komutanım" der.

"Peki gidebilirsin Kınalı Ali" der komutan. O günden sonra herkes ona 'Kınalı Ali' der. Herkes kafasındaki kınayla dalga geçer.

Kısa surede cana yakın ve cesur tavırlarıyla tüm arkadaşlarının sevgisini kazanır Kınali Ali. Bir gün ailesine mektup yazmak ister. Ali'nin okuma yazması da yoktur. Arkadaşlarından yardim ister ve hep beraber başlarlar yazmaya. Ali söyler arkadaşları yazar:

"Sevgili Anne ve Babacım. Ellerinizden öperim. Ben burada çok iyiyim. Beni merak etmeyin" diye başlar. Kız kardeşini, kendinden bir küçük erkek kardeşini sorar. Köyündekilerin burnunda tüttüğünü yazdırır. Kendilerini merak etmemesini, kendileri var oldukça düşmanın bir adım bile ilerleyemeyeceğini yazdırır.

Gururla mektubu bitirir. Neden sonra aklına gelir ve yazının sonuna anasına not düşer. Alinin kendisinden hemen sonra askere gelecek bir kardeşi daha vardır:

"Anacağım kafama kına yaktın, burada komutanlarım ve arkadaşlarım benle hep dalga geçtiler. Sakın kardeşim Ahmet'e de yakma. Onla da dalga geçmesinler" der. "Ellerinden öptüm" diye bitirir.

Aradan zaman geçer. İngilizler kati netice almak için tüm güçleriyle Gelibolu'ya yüklenirler.

Bu cepheyi savunan erlerimiz teker teker şehit düşmüşlerdi. Bunlara takviye olarak giden yedek kuvvetlerde yeterli olmamış onların sayıları da epey azalmıştı. Gelibolu düşmek üzereydi. Kınalı Ali'nin komutanı da olayı görüp yerinde duramıyordu. Kendisinin bölüğü henüz sıcak temasa hazır değildi. Onlar yeni gelmişti, onları insan bedeninin süngü ve mermilerle orak gibi biçildiği bu yere göndermemek için dua ediyordu. Komutanların bu düşünceli hali gören ve durumun vahametini bilen Kınalı Ali ve arkadaşları komutanlarına yalvar yakar oraya gitmek istediklerini söylerler. Komutanları onları ölüme gönderdiğini bile bile çaresiz gönderir.

Kınalı Ali'nin bölüğünden kimse sağ kalmaz. Hepsi şehit düşmüştür. Aradan zaman geçer. Kınalı Ali'nin ailesine yazdığı mektubun cevabı gelir. Komutanları buruk ve gözleri dolu dolu mektubu açıp okumaya karar verirler.

(bu mektubun aslı Çanakkale müzesinde sergilenmektedir)

Babası anlatır Ali'nin: "Oğlum Ali. Nasılsın, iyi misin? Gözlerinden öperim, selam ederim." dedikten sonra, "Öküzü sattık, paranın yarısını sana, yarısını da cepheye gidecek kardeşine veriyoruz. Şimdi öküzün yerine tarlayı ben sürüyorum. Zaten artık zahireye de fazla ihtiyacımız olmadığı için yorulmuyorum da. Siz sakın bizi merak etmeyin, bizi düşünmeyin" der. Köyü, akrabalarını anlatır ve mektubu bitirir: "Ali, ananın da sana diyeceği bir şey var."

Anası anlatır: "Oğlum Ali, yazmışsın ki kafamdaki kınayla dalga geçtiler, kardeşime de yakma, demişsin. Kardeşine de yaktım. Komutanlarına ve arkadaşlarına söyle, senle dalga geçmesinler. Bizde 3 şeye kına yakarlar:

1- Gelinlik kıza, gitsin ailesine çocuklarına kurban olsun diye,
2- Kurbanlık koça, Allah'a kurban olsun diye,
3- Askere giden yiğitlerimize, vatana kurban olsun diye...
Gözlerinden öper, selam ederim. Allah'a emanet olun."

Her şey bir adımla başlar...

Mart 19, 2009, 07:21:53 ös
Yanıtla #3

Soylenecek soz yok... Bu savaslar olmadi diyenler utansin ::)
Spes mea in Deo est

Mart 19, 2009, 08:46:07 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet tarih sahnesinde geri kalmamızın en önemli savaşlarından bir tanesi.Çanakkale geçilmedi ne oldu, binlerce ölünün yanında , eğitim veren üniversitelerimizin öğrencileri tamamen yok oldu.
Sonuç, adamlar ellerini kollarını sallaya sallaya daha sonra geçti.Yazık oldu Türk milletine , ha bu arada savaştan kaçanlarda daha sonra Musulu kaybettirdi bu önemli olayda sürekli saklanır.

Mart 19, 2009, 10:47:40 ös
Yanıtla #5

Tabi... Keske o zaman izin verseydik de bu gun sizin adiniz ya Christo, ya da Alexis olsaydi degil mi...

Neyzen Tevfik, sen buyuk adammissin. Keske sirf Ataturk'e dil uzatanlara degil de tum savaslarimiza, sehitlerimize dil uzatanlara yazsaymissin siirini.

Spes mea in Deo est

Mart 20, 2009, 12:15:12 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sayın degas'ın Çanakkale Savaşı'nın ülkemize verdiği kalıcı zararlar hakkında haklı olduğu konular var bence de. Örneğin gerçekten de bir aydın kuşak neredeyse tamamen yok edilmiştir Çanakkale'de. Ayrıca savaş sonunda müttefik gemilerinin paşalar gibi boğazdan geçtiği de bir gerçek.

Ancak yaptığı bir eleştiri midir, yoksa sadece üzüntü müdür onu anlamadım. Eğer eleştiri ise;

1-) Çanakkale'de savaş verilmese miydi, bu hususta sunacağı alternatif nedir?

2-) Çanakkale'den çok daha sert bir cephe olan Verdun cephesinden kurtulan Almanya, nasıl Versailles gibi bir antlaşmaya rağmen o derece süratle gelişmeyi başarmıştır?

3-) Bu savaştan kaçanlar kimlerdir?

4-) Müttefik gemilerinin 1918'de değil de 1915'te Çanakkale Boğazı'nı geçmeleri halinde dünyanın siyasi haritasının nasıl bir hal alacağı konusundaki fikirleri nelerdir? Gerçekten bu kadar boş bir savaş mıdır Çanakkale Savaşı?

5-) Eğer savaşın Türk tarafı tarafından yetersiz yönetildiğini düşünüyorsa bir de Ian Hamilton'ın savaşı yönetimi hakkındaki fikirlerini almak isterdim.

Bu arada Gelibolu şehitliğini bir kaç kez ziyaret etmiş birisi olarak, gerçekten herkesin oraya gitmesini, siperleri ve bölgenin coğrafyasını görmesini tavsiye ediyorum. Ben hayatımda hala bu kadar savaş ve ölüm kokan bir yer ve bu kadar "ne olursa olsun, ben hep buradayım" diyen bir toprak görmemiştim. Sanırsam Dünya'daki son siper savaşlarından birisidir, özellikle siperlerin konumunu gördüğünüzde kendinizi o günlerin içinde bulmanız işten bile değil.

Rugby'yle yönetici olarak uğraştığım zamanlarda en büyük hayalimiz ileride bu bölgede Yeni Zelanda - Avustralya - İngiltere ve Türkiye milli takımlarının katılacağı bir barış turnuvası düzenleyebilmekti. Gerçi artık hakayı da yasaklattılar sanırım ama...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mart 20, 2009, 05:01:15 ös
Yanıtla #7

bıraktıkları toprak, bayrak ve halk namusumuzdur .
namusumuzu namussuzlara teslim etme hatasına düşmemek ümidi ve çabası ile RUHLARI ŞAD OLSUN !
Bilgi , en kutsal güçtür !