Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?  (Okunma sayısı 18351 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2013, 04:37:35 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Fazıl Say manevi değerlere hakaret ettiği için 9 ay ceza alınca (ki bence ceza alması yanlıştı) muhalefet insan hakları, düşünce, ifade özgürlüğü demeye başlıyor fakat Atatürk'ü eleştiren her vatandaşın 3 sene hapis cezası almasına neden olan Atatürk'ü Koruma Kanununa laf söylemiyor. Ben bu politikaların samimiyetine zerre inanmıyorum.
Dersim konusunda da dediğim gibi harekât haklı bir harekâttır fakat ipin ucu kaçmış ve olaylar katliama dönüşmüştür; katliama dönüşmeseydi eğer o vakit sadece haklı bir harekât olarak zihinlerde kalacaktı fakat maalesef öyle olmadı.

Saygılarımla.

Fazıl Say twitter hesabından Ömer Hayyam’a ait olduğu iddia edilen ''Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cennet-i ala meyhane midir / Her mümine 2 huri vereceğim diyorsun cennet-i ala kerhane midir” dizelerini paylaşmış ve ardından kendi takipçilerinin görebildiği yorum yazmıştır.Esas burada yargılanan,ceza alan bu ülkede yazan,çizen,düşünen,karşı çıkan,kul olmayı reddeden herkese verilen bir gözdağıydı.Bir tehdit,bir baskı unsuruydu.Ayağını denk al,bizim gibi düşünmezsen,seni de yola getirmeyi biliriz demekti.

Saygılarımla...

Onun söylediği söz "ne kadar yavşak varsa.... hepsi Allahçıdır." gibi bir şeydi diye hatırlıyorum.

Nisan 28, 2013, 04:45:31 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Sayın Kaan, ikide bir ATATÜRK'ü gündeme getiremek istiyorsunuz. Anlıyorum ama bunu yapmayın. ATATÜRK'ün içinde bulunduğu şartlar ile günümüz şartlarını kıyaslamanız, zaten hakkınızda bir kanaat oluşturuyor. Sahi; ATATÜRK o sözleri kimler için söylemişti? her halde bunu da bildirirsiniz.
       Sistemden sızlanıyorsunuz,  bu sistem kimin eseri. Şimdi korkarım, bu sistemi de ATATÜRK getirmiştir diyeceksiniz.
      Saygılar-sevgiler.

Kimlere söylendiğinin bir önemi yok. Hiç beğenmediğiniz görüşe sahip olanlara da söylenmiş olabilir. Mühim olan meclisin içinde, demokratik bir alanda buna cüret edilmesidir: "Bazı başlar kesilecek!"

Erbakan da buna benzer bir şey söylemiş.

Türkiye, hep cami ve kışla arasında kalakalmıştır ne yazık ki. Bunu ifade etmek din ve ordu düşmanlığı değildir. Yönetimin dinin ve ordunun eline geçmesi yetkeciliği doğurur.

Nitekim o dönemin havası, tarihi, medyası iyi bilinirse zaten ordu İttihatçılardan kalma meşrutiyetçi bir ordu idi ve meclis de ilerici ve entelektüel insanlardan oluşuyordu. Medyanın, meclisin korkusu diktatörlüğe gitmekti. Tek büyük çekince buydu. Birinci mecliste M. Kemal demokrasi sözü verdi, her mebus memleketine dağıldı fakat ikinci meclis M. Kemal'in kendi eliyle kendisine mutlak itaat eden insanlardan seçildi ve mebuslar aldatıldı. Daha sonra o meclis de fesh edilip tamamen itaat edeceklerden bir meclis kuruldu.

Konumuzdan çok kaymayalım. Türk Ordusunun yanlışları nelerdir? Türk ordusunun yanlışı içindeki İttihatçılardan kalma cuntacı gelenekten kurtulamamasıdır.

Nisan 29, 2013, 04:50:40 öö
Yanıtla #32
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

sayın Kaan,

Peki siz Atatürk yerinde olsanız ne yapardınız ? Bu gün ki siyaset de o şekilde değil mi ? Sayın Demirel, Sayın Baykal, Sayın Erdoğan, aynı şekilde yapmıştır.İçlerinde en demokrat en özgürlükçü sayın Demireldir.Delege seçimleri ile seçmiştir çoğu zaman vekillerini.Tabii emrivakileri de olmuştur sayın Demril'in.En katısıda şuan itibari ile sayın Erdoğan Tabii bu benim fikrimdir,katılıp katılmamak size kalmış.

Türk ordusunun zaafları ise gerçekten uzun bir konu.Ordunun da bir çok yanlışları olmasına rağmen ordusuz da bir ülke düşünmek ne yazık söz konusu değil, bu başlık içerisinde Türk ordusunun yanlışları nasıl düzeltilebilir,  dilerseniz buna da değinelim, Ordu her zaman ülkenin ve cumhuriyetin sigortası olarak görülmüştür, öyledir de.
Şuan da bu hükumetin sistemli bir şekilde Orduyu itibarsızlaştırma çabalarını oldukça yersiz buluyorum.Bu oyunun arkasında A.B.D destekli bir cemaat var sanki sayın Said-Nursi'nin intikamını mı almaya çalışıyorlar yoksa demeden geçemiyorum.Bu cemaat tarafından Said-i Nursi nin hapis anıları büyük bir hezeyanla anlatılır durur.

Ordu en büyük kazığı da bence 28 Şubat kararları ile yapmıştır.28 Şubat kararları bugün ki hükumetin oluşmasına zemin hazırlamıştır.Benim değer verdiğim bir iki partinin de yok olmasına neden olmuştur.Ordu yine kaş yapayım derken göz çıkarmıştır.Oysa o iki partide demokratik ve liberal partilerdi.Halkın sadece bir kısmını kucaklayabilen değil, her kesime hitap eden partilerdi.Ordunun üzerinde yada çevresin de dış mihrakların ne kadar etkisi var acaba diye sormadan da geçemiyorum.Ordu bu hükumete de darbe yapması konusunda baskı yapıldı fakat bu defa ordu bu oyuna gelmedi.

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Nisan 29, 2013, 05:01:44 öö Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 29, 2013, 09:54:33 öö
Yanıtla #33
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Türk milletinin savaşçı genetiğinden olsa gerek konu oırdu oldumu nedense kıyısından geçiyoruz.

Bakınız ben geçmeyeceğim iordu bir milletin sigortasıdır ama her daim atan sigortası olmamalıdır.Biz millet olup devlet kurduğumuzda muhtarından belediye başkanına ,parlemantosundan cumhurbaşkanınana kadar görevler verip seçimler yaparken asli unsurumuz milletin kurup yaşamasını sağladığı devlet organlarının sağlıklı işleyişidir ve tüm bu oluşumunda tek patronu vardır oda bu milleti oluşturup bu devleti kuran bu halktır.Devleti kurup görev dağılımı yapan bu halk aynı zamanda patron iken yani bu süreç için lazım olan kapitali sağlayan durumundaki zümre aynı zamanda kendi kurduğu hemen hemen tüm kurumlar tarafından herzaman hem aşağılanmış hemde hor görülmüştür orduda bu kurumlardan biridir.

O kadar çok eleştirilecek noktaları ve zaafları vardırki inanamazssınız,birkere siz demokrasi unsurlu bir cumhuriyet kurupta içerisine demoktaik olmayan kurum yapıları sokarsanız o cumhuriyet sistemini işletemezsiniz,devletinize laik modern demokratik bir cumhuriyet diyeceksiniz ordunuzda bunun kıyısından geçmeyecek,örnekte vermemi isteyecekmisiniz ben pek tercih etmeyeceğim ama bir tanecik verip keseceğim oda şu;
Askeriyenin içerisindeki acımasız hiyerarşik yapı,Tayyip erdoğanın partisi gibi en tepedeki adamın 2 dudağı arasındadır herşey okadar akıllıyız ve okadar kafamız çalışıyorki tayyibi burada yererken daha kötüsü orduda ve emniyet teşkilatında varken efenim oralarda olmak zorunda diyebilecek kadar 2 yüzlü olabiliyoruz neden? çünkü işler yapılamaz.

Yok kardeşim istatistik konuşun biraz ordu cumhuriyet tarihi boyunca tüm bütçe çalışmalarının içerisinde heryıl gsmh nın kaçta kaçını almıştır bir bakınız bu bizim güvenliğimiz için bir kuruma verdiğimiz ödentidir.

O ödentilerin içerisinde bizlere hizmet ediyorlar iyide yaşasınlar diye ordu evleri ve orko gibi kurumlarıda es geçmemek lazım,halkın nüvesinden gelipte halktan bu kadar kısa sürede kopan bir kurm elbette yıpranacak,beslendiği kaynağı hor gören aldığı imtiyazlarla halktan kopuk yaşayan bir kurum elbette tımar edilecektir edilmelidir.Bu ordu içerisinde yapılan operasyonları adı her ne olursa olsun yapılması elzemdi bunun yapılış tarzı erdoğana denk gelmesi spekülasyon yapılması için bence yeterli değildir.

28 şubat sürecine bağlayıp mağdurlar intikam alıyor demek olayı saptırmak ve bütünü görememek demektir.
Şunu kabul edin ordumuzun haddinden fazla zaafları vardı bunu askerlik yapan ve gözlem yeteneği olan her erkek bilebilir,korkunun getirdiği saygıdan disiplin çıkmaz,ordu bu yaşadığı süreci başından sonuna kadar hak etmiştir ve yaşamalıydı,tıpkı patronunu döven bir işçinin başına ne gelmesi gerekiyorsa ordununda başına o gelmiştir.

Bu işi o yada şu partiye veyahut dış mihraklara pas etmeden bize olan getirilerine bakmak lazım .
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 29, 2013, 04:55:41 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Ben ilk yorumlarımda da değinmiştim, benim kafamda oluşan şablona göre ordunun hiç bir faydası yoktur. Aksine ordunun yaptığı zararları hiç bir dış güç becerip de yapamaz. Aynen insanların kendi kendilerini tüketmeleri ve kendilerine verdikleri zararlar gibi.

Örnek vereyim. Bu gün Türkiye cumhuriyeti'ni Atatürk'ün kurabilmesinin nedeni osmanlı veya Türk ordusu değil, yüzyıllarca İran ile silahlı mücadele vermiş Kürt aşiretleridir. Ordu terhis edildikten sonra bu aşiretlerin gerilla tarzı Fransız askerine yaptığı tacizler nedeniyle ingiliz sömürgeciliği Atatürk ile masaya oturmak zorunda kaldılar.

Osmanlının yıkılışında ve olur olmaz fetihlere çıkmak zorunda kalıp sömürgecileşmesi ve yozlaşmasında da ordunun parmağı büyüktür.

2.dünya savaşında ekonomide ilk 3 e giren bir ülkeyi her eli silah tutan erkekleri silah altına alıp yıllarca devletin kesesini boşaltmaları, üretimi durdurmaları  ve halkı ağaç kabukları yiyecek ve ayakkabısız dolaşacak kadar bitap düşürmeleri zaten ordu içinde kafası siyasi açıdan çalışan insanların olmadığının da göstergesidir.

Bence Türk ordusu kötü niyetli olmasa da kafası çalışan bir kurum değil. Ya da hakikaten bir ingiliz sömürgesiydik verilen emirler neyse onu yaptılar, daha sonrasında amerikan sömürgeciliğine yöneldik ve şimdi de amerika ne derse onu yapıyorlar izlenimi de doğuyor açık konuşmak gerekirse. Gerek zengin ermenilerin mallarının talan edilmesi, gerek siyasi yalanlarla suriye bolgesindeki aşiretlerin gerilla saldırılarının durması karşılığında sanal bir Türk ordusu izlenimi bırakmak amacıyla fransızlardan alınan silahlarla yalan dolan üzerine kurulması gibi faktorlere de bakınca ordunun tam bağımsız bir Türk ordusu oluşu da şüpheli. Ki oyak-renault ortaklığı, oyak bankın ing ye satılması gibi görünen şeyler de fransızlarla Türk ordusunun kan bağını işaret edebiliyor.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Nisan 29, 2013, 05:04:55 ös Gönderen: Masor1976 »

Nisan 29, 2013, 05:09:06 ös
Yanıtla #35
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Örnek vereyim. Bu gün Türkiye cumhuriyeti'ni Atatürk'ün kurabilmesinin nedeni osmanlı veya Türk ordusu değil, yüzyıllarca İran ile silahlı mücadele vermiş Kürt aşiretleridir. Ordu terhis edildikten sonra bu aşiretlerin gerilla tarzı Fransız askerine yaptığı tacizler nedeniyle ingiliz sömürgeciliği Atatürk ile masaya oturmak zorunda kaldılar.

sn.masör1976
Yukarıdaki sözünüz oldukça yanlış tabiki bana göre.Nasıl olurda sadece kürt aşiretlerine bağlayabildiniz bu ülkenin kuruluşunu ve kurtuluşumuzu,Kastamonu halkını ne yaptınız inebolu limanından ankaraya sırtında silah taşıyan şerife bacılarımıza yazık ettiniz,egenin zeybeklerinden karadenizin lazlarına kadar trakyanın yiğit insanlarına kadar atladığınız bir sürü memleket var lütfen daha dikkatli olunuz bu ülkeyi sırf kürtler kurdu derseniz yazık edersiniz ülkem insanın emeklerine.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 29, 2013, 05:13:04 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan yorumunuza katılıyorum. Fakat  o bölgelerde silahlı güç yoktu. Yani bir kaç manga askerle şehirleri ele geçirmelerinin nedeni silahsızlıktır. Bir kaç ismi geçen kahraman kişinin kendini feda edişi işgali engelleyemezdi. Bu Türk insanının acizliğinden ziyade silahsızlığından ve savaşmayı bilmeyişinden kaynaklanıyor. Fakat suriye bölgesindeki Kürt aşiretleri osmanlıya katılımdan itibaren osmanlı ordusundan bağımsız olarak iranla silahlı savaş halindeydiler. Bu osmanlının işine geliyordu yani askeri harcama gerekmeden o bölgedeki sınırları Kürt aşiretleri İran'dan  koruyordu. Bu nedenle ingiliz sömürgeciliğinin oraya çıkardığı düzenli ordu onlarla başa çıkamayınca orayı sürgündeyken örgütleyen Mustafa Kemal ile masaya oturmak zorunda kaldılar.

Saygılarımla.

Nisan 29, 2013, 05:38:43 ös
Yanıtla #37
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ne kadar saçma sapan bir başlık...

Bir ordunun yanlışlarını bilmek için insanın mesleğinin askerlik olması, bunun da ötesinde akademik askeri eğitim görmesi gerek.

Bu felsefe falan değil; askerlik. Başlı başına bir meslek. Hatta bir bilim dalı olduğu bile söylenebilir.

Bilmeden atmak tutmak kolay geliyor kişilere galiba. Belki bir yerlerden okumuş olduklarından esinlenerek, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi çerçevesinde askeri olay, karar ve uygulamalar üzerine yorum yapılıyor.

Bilmeyenlerin bilgisizce zihin jimnastiği.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 29, 2013, 06:22:44 ös
Yanıtla #38
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Masor1976' bakarsak çözüm basit, kapatalım gidelim orduyu :)

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 29, 2013, 10:48:41 ös
Yanıtla #39
  • Uzman Uye

Sayın symbol,  ne zamandır ben de bunu anlatmaya çalışıyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"