Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Agnostisizm  (Okunma sayısı 3899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 23, 2011, 10:04:23 ös
  • Ziyaretçi

Wikipedia'daki tanımı aynen şöyle: Agnostisizm ya da bilinmezcilik, tanrının ya da tanrıların varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini öngören felsefe akımı. Bu felsefenin takipçilerine agnostik denir.

Benim için çok önemli bir yeri olduğu için bir başlığı hakettiğini düşündüm. Herkesin bu başlığa katkısını ısrarla bekliyorum.. Ben ayrıca http://forum.agnostik.org adresindeki forumu da sıkça kullanırım. Orayı da tavsiye ederim.

Kendimden biraz bahsediyim; Bir müslüman olarak yetiştirildim ve tüm dinleri çok kereler sorguladım. Panteizm gibi görüşleri de kendime yakın gördüm ama vardığım sonuç bir agnostik olduğum. Bu düşünce yapısına sahip olduğum için sanıyorum HKMBL'na kabul edilme şansım sıfır. Ama ben buyum. Yapacak bişey yok.

Bu noktada merak ettiğim herhangi bir locaya kayıtlı agnostik masonların sayısı/çokluğu. Bildiğim kadarıyla bazı localar agnostikleri de kabul edebiliyor. Masonların agnostiklere bakışı nedir? Masonlar arasında kabul gören bir görüş müdür? Burada Dünya'nın her yerinden masonların olduğunu biliyorum. Belki çok değerli agnostik mason arkadaşlarınızın olduğunu söyleyerek beni yüreklendirebilirsiniz..

Şubat 23, 2011, 10:10:51 ös
Yanıtla #1

Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 23, 2011, 10:27:33 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Cin Ruhi-

Yazinizi okur okumaz aklima "Kisi kendini bilmek kadar irfan olamaz" atasozu geldi. Ne mutlu size ki kendinizi biliyorsunuz. Agnostic lik uzerine sanirim Sayin Noah bir kac kelime etmis, sonradanda Sayin ADAM yorumda bulunmustu. Muntazam Masonlugun Agnostic lige bakisi negatiftir. Agnostic bir kisinin Muntazam Mason olma sansi yoktur (Loca'daki Masonlari kandirmadigi surece).

Gayrimuntazam Mason Localarinin agnostiklere bakis acisi bizim ile ayni degil. Onlar aralarina ateistleri ve agnostikleride aliyorlar sanirim.

Toparlamak gerekirse, Agnostik bir sahs Mason olamaz. Inanc, Mason olmak icin sarttir.

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Şubat 23, 2011, 11:23:17 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Açılmış konuyu inceledim.
Teşekkürler.