Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tetragrammaton  (Okunma sayısı 2426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2018, 12:20:17 ös

Tetragrammaton hakkında sürekli birşeyler duyuyoruz, bunu tv ekranlarında dillendirenlerin büyük kısmının da olaya ne kadar hakim olduğundan emin değiliz. Benim sorum şu şekilde, Tetragrammaton nedir? Nasıl işler? Günümüzde ezoterik örgütler bu yöntemi kullanırlar mı? Kullanıyorlar ise ne gibi bir faydası vardır?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ekim 31, 2018, 02:50:50 ös
Yanıtla #1

Cevaplarınız için teşekkürler  ;D ;D
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ekim 31, 2018, 06:43:24 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Yehova (antik ibranice "YeHoWaH") veya Tetragrammaton, Mukaddes Kitap'da (Tevrat, Zebur ve İncil) takriben 7000 defa geçen Tanrı'nın özel ismidir. Yahudilerin ve Yehova'nın Şahitleri'nin tanrıya hitap ederken kullandıkları isimdir.

ALINTI

Sadece bilgi amaçlı paylaştım, konu hakkında bilgim yoktur. Paylaşım olursa da sevinirim...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 31, 2018, 09:09:42 ös
Yanıtla #3

Yehova (antik ibranice "YeHoWaH") veya Tetragrammaton, Mukaddes Kitap'da (Tevrat, Zebur ve İncil) takriben 7000 defa geçen Tanrı'nın özel ismidir. Yahudilerin ve Yehova'nın Şahitleri'nin tanrıya hitap ederken kullandıkları isimdir.

ALINTI

Sadece bilgi amaçlı paylaştım, konu hakkında bilgim yoktur. Paylaşım olursa da sevinirim...
Saygılar

Saolun sayın Nosam cevabınız için. Dediğim gibi ben de tetragrammaton hakkında birşeyler biliyorum ama tam hakim değilim. Gerçek anlamda bilen biri daha detaylı anlatırsa müteşekkir olurum gerçekten.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2018, 09:14:57 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ekim 31, 2018, 09:29:50 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ALINTI

Saygılar

Kabalistler için bir zamanlar Tevrat'ta tanrının gerçek adını aradıkları, bulan kişinin yaradanın yaratma gücüne vesaire eriştiğine dair efsaneler çıkmıştı. Tetragammaton dediğimiz olay eski ve yeni ahitlerde geçen tanrının ismidir. Kendisi Musa'ya ve sonrasına kendisini bu Yahveh adıyla tanıtmış ve anmalarını istemiştir. Bu İslamda Allahın isimlerinden El-Rahim (bağışlayıcı) anlamına gelen ismi gibi bir isimdir. Tanrıların birden fazla isimle anılması ise zaten çoğu inançta gözükmüştür. Bu isim yaradanın mutlak gücü, varlığını belirtmek amacıyla kullanılır.

Anlayacağınız abartıldığı gibi büyüydü, gizemdi bu tip bir şey yok. Kombinasyon tutturma olayı vesaire "Hayır vardır bunun altında da bir taş" diye diye ufacık çakıl taşının etrafında yada içine giden yolda taş arayan çılgın araştırmacıların işidir. Ezoterik örgüt olarak kendini tanıtan ve anan kuruluşların %96'sı bu tarife uyduğundan normaldir arayabilir. Dikat çekmek isterim ki benim buradaki lafım araştıranlara değil bende çılgın bir araştırmacı olarak görüyorum kendimi ama lafım bu konuda olmayan şeyleri varmış gibi başkasına böbürlenmek için anlatan yani yanlış bilgiyi oluşturup dağıtan çıkarcı kişileredir.

Kasım 01, 2018, 01:04:22 ös
Yanıtla #5

Konuyu güncel tutalım. Up.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci