Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ENE-L HAK  (Okunma sayısı 4323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 07, 2013, 10:26:51 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hallacı Mansurhazretleri,bu talhsiz sözü etmişmidir? Yoksa Hallacı Mansur hazretlerinin dilinden Ene-l Hak sözünü diyen,Hakk'ın kendisimidir? Kimilerine göre bu sözü Hallacı Mansur hazretleri söylemiştir ve canından olmuştur. Halbuki, Ene-l Hak sözünü eden Hallacı Mansur hazretleri,bu sözü ettiğinde ve tövbeye çağrıldığında,bu sözü kim söylediyse o2nu bulup,o'ndan tövbe ettirin deyince,zamanın halifesi olan Cüneyd-i Bağdadi hazretleri,Hallacı Mansur hazretlerinin katlinin vacip olduğu fetvasını verip Hallacı Mansur hazretlerini katlettirmiştir.
 Oysaki,Hallacı Mansur hazretleri,bu sözü sekir halindeyken,vecd halindeyken söylemiştir derler."Ene-l Hak" İlmi Tevhit'de bir makamdır. Bu makam "Ene-l Hak" makamıdır. Bu makamın bir adı makam-ı İsa, bir adı makam-ı Ali,bir adı makam-ı kabir,bir adı makam-ı vahdet,bir adı makam-ı akşam namazıdır. Genel adı da,Makam-ı Cem'dir. Makam-ı Cem'de olan saliklerin bir çokları bu makamın cilvelerine düçar olmuşlardır. Çünkü bu makam da Allahü Teala;ben Hakk'ım nidasını savurur  bu makam sahiplerinin dilinden. Bu makam Allah'lık makamı olduğundan,makam sahibi kişi/kişiler,kulluk makamı olan Hazretü-l Cem makamına geçemedikleri için,bu makamın cezbesinde kalırlar çok zaman.
 Bakınız sevgili kardeşlerim,Allah dostlarından bir dost olan Melâmî erenlerinden Hasan Fehmi Tezdoğan Efendi hazretleri;bu makamın halini bir beyitinde şöyle dile getirmiştir.

Akşam namazını imamla kılan,
Onlardır Allah'ı hem zahir gören,
Hak söyler Ene-l Hak kulun dilinden,
Yalvar kul Allah'a seher vaktinde,
Yalvar kul Mevla'ya bahar vaktinde.

Makam-ı Cem sahibi olan İhvanlarımız,makamın hali gereği,her nereye bakarlarsa baksınlar Hakk görürler. Onların gözlerinde Halk yoktur!. Bu makam sahipleri olan İhvanlarımızın nazarlarında,cümle işlerin faili olan,mevsufu olan tek varlık olarak kabul ettikleri tek Mevcud'u görürler. Artık kesret alemi gitmiş vahdet meydana çıkmıştır bu makamın ehillerine. Niyazi-i Mısri hazretlerinin dediği gibi.

Gitti kesret geldi vahdet,
Oldu halvet dost ile.
Her görünen hep Hakk oldu,
Şehr-ü pazar kalmadı.

Allhü Teala'nın Ayetinde dediği üzere nereye dönerlerse dönsünler hep Hakk'ı müşahade ile zevk ederler.Ayeti Kerime de şöyle buyuruyor:

"Mesrik de Allâh'indir, magrib de. Hangi tarafa dönerseniz, Allah'in yüzü oradadir. Çünkü Allâh Vasi'dir, Alîm'dir" (Bakara s.2 115 nci) Ayet.

Bu ayet makam-ı cemin halini ne kadar da güzel anlatıyor. Bu yüzden Hallacı Mansur hazetlerinde, Makam-ı Cem'in hali ağır bastığından ve o makamın halinden kurtulamadığı için, "ene-l Hak" nidasını savurmuştur. Çünkü;Hallacı Mansur hazretleri Makam-ı Cem salikiydi de diyebiliriz. Ve bu talihsiz söz yüzünden canından olmuştur.
 Hakk Mürşidlerin çoğu,ihvanlarını bu çok güzel ama bir o kadar da tehlikeli olan Makam-ı Cem'de tutmazlar ve bir üst makam olan,kulluk makamı denilen Hazretü-l Cem makamına,yani makam-ı fark'a çıkarırlar ki kulluğunu anlayıp yaşayabilsinler.
 İşte değerli kardeşlerim;Hallacı Mansur hazretleri de kulluk makamına çıkamadığı ve "Ene-l Hak" makamı olan Cem makamının halinden kurtulamadığından,"Enel Hak" Ben Hakk'ım nidasını savurmuş bu yüzden de bunun bedelini canıyla ödemiştir. Allahü Teala hazretleri; cümle ihvanlarımıza ve cümle Mü'minlere,kulluk makamını zevk etmeyi nasibi müyesser eylesin Amin.

alıntı
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 07, 2013, 10:45:51 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Hallac-ı Mansur bu sözü Aşk ile kendinden geçtiği bir zamanda söylemiştir. Ben ise bu sözü anlamlandıramıyordum açıkçası; Enel-Hak derken Ben Hakk'ım ne demek yani, ne anlama geliyor diye sorguladım hep. Daha sonra bazı kaynaklardan araştırıp okudum ve bu söz ile Hak'tan başka hiç kimse yok denmek istediğini anladım. Hallac-ı Mansur'un dünyâsı ve içindeki ilâhî aşkı zahirî değil  bâtınîdir. Sırf Enel-Hak dediği için zâhir ulemâ fitnesinden dolayı hapsedilip, darağacına mahkum edilmemiş midir zaten ?
Adequatio intellectus et rei

Haziran 07, 2013, 10:59:35 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aynen öyle sn.melina

Hallacı mansur o sözü söylerken başka alemde idi ve o sözü söylediğinde kendi hiçliğini gördü ve Allahın içinde kayboldu.
Her şey sonunda hiç olur başa döndüğünde.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 07, 2013, 11:30:34 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

İnsanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir değil mi ?

Sn. karahan izin verirseniz konuyla ilgili çok kısa bir şey eklemek istiyorum:

Belirttiğiniz gibi Hallâc-ı Mansûr, bütün soyut mânâlârı kendisinde hissetmiş ve Enel-Hak demekle hiçlik bilincinden sıyrılıp, yaşamın bir parçası olduğunu anlamıştır. Ve nihayetinde öldürülerek Tanrı'ya kavuşma arzusunu da gerçekleştirmiştir.
Adequatio intellectus et rei

Haziran 08, 2013, 01:14:47 öö
Yanıtla #4

Alıntı
Aynen öyle sn.melina

Hallacı mansur o sözü söylerken başka alemde idi ve o sözü söylediğinde kendi hiçliğini gördü ve Allahın içinde kayboldu.

Sayın karahan, siz orada mıydınız? Hangi bilgilerden hareketle bu kanıya varıyorsunuz?

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Haziran 08, 2013, 09:34:16 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Alıntı
Aynen öyle sn.melina

Sayın karahan, siz orada mıydınız? Hangi bilgilerden hareketle bu kanıya varıyorsunuz?

Saygılarımla.

Sn.peacewings

Bu sorunuza nasıl cevap verilirki?elbette okuduklarımızdan vardığımız kanı bu,böyle soru sorarsanız bu işin sonu gelmez,aynı soruyu herşeye uygulayabiliriz değilmi?Herşeye hayır dersin olur biter bu iş bu kadar basit.

EDMUND BURKE

Haziran 08, 2013, 11:51:15 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Evrende oluşum halinde ve durağan denilen haldeki herşey tanrının eseridir ve aynı zamanda onun yansımasıdır , herşey tanrının biraz da kendisidir.Hallacı mansur bu farkındalığa ulaşmıştır ve tanrının yansımasından ona ulaşmıştır diyebiliriz.Kendini tanrıda eritme ve varoluşsal yapıdan "dışlanmış" insanın doğasını tekrar  konumlandırma halini İfade eder ENEL-HAK  bence.

Bakın Mesih İsa "YAŞAM BENİM"  der , bu aynı şeye tekabül etmiyor mu ?  HAK olmak , Yaşamın kendisi olmak halidir.

Haziran 08, 2013, 12:06:13 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Alıntı
Aynen öyle sn.melina

Saygılarımla.

Sırf mualefet olmak için,mualif olmak.

Neyazık ki,içinde yaşadığımız toplumda butür tavırlar refleks haline geldi.

Sadece bulunduğumuz ortamda görerek bilgiye ulaşılabileceğini savunur hale gelmişiz.

Bu anlayış bilimsel verilerin tamamını yadsımak anlamına gelir.Böyle kabul edince,öğremeyi bırakın,okumaktan ve izlemekten vazgeçin;sadece gördüklerinizi ifade edebilirsiniz anlamı çıkıyor.

Ben bunu kabul edemem,ama kabul edene de hiçbirşey diyemem.Diyecek olunursa;bu anlayıştan bir ansiklopedi çıkar.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 08, 2013, 07:22:36 ös
Yanıtla #8

Sayın ceycet, bu forumda bir bilgi iddia edilecekse hangi verilerden hareketle bu sonuca varıldığı bildirilmelidir. Yoksa, yok Allah'ın içinde kaybolmuş, yok başka aleme geçmişmiş... Bunlar havada kalır. Üstelik bu kavramlar birer açıklamaya da muhtaçtır. Misal Allah'ın içinde kaybolmak nedir? Hiçliğini görmek hangi manadadır? Başka alem, hangi alemdir?

Her şeyden evvel kendi çıkarımlarınızı söylecekseniz ona göre üslup kullanırsınız. Emir ekleriyle cümleler kurmaz yahut sizce öyle olduğunu beyan edersiniz. Başka alemde idi, hiçliğini gördü, Allah'ın içinde kayboldu... Bu nedir böyle? Laf ebeliğinden başka bir şey değildir. Süslü söz sanatlarıdır.

Benim şahsi fikrim Hallac-ı Mansur, öyle birilerinde filan kaybolup, ötelere gidip gelmiş bir kimse değildir. Mikro ve makro kozmosu kavrayabilmiş nadir bir kimsedir. Hallac-ı Mansur'u öğrenmek isteyenler, işe Hurufilikten başlamalıdır. Fakat burada Hurufiliği bilmediğini düşündüğüm kimseler, keyfince yalan-yanlış bilgiler vermemelidir.

Muhalefetin olmadığı yerde demokrasi olmaz. Sayın ceycet, bırakın muhalefet olmak için muhalefet edeyim. Bu rahatsız olunacak bir şey değil aksine insanların fikirlerini bir adım ileri taşımak için gereklidir.

Bu arada şu yazı hangi siteden alıntılanmış bilmiyorum ama objektif olmayı bilmek gerekiyor. Daha olaya en baştan İslamcı açıdan bakan bir yazıdan pek hayırlı bir netice çıkmaz.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2013, 07:25:10 ös Gönderen: peacewings »
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Haziran 08, 2013, 07:27:44 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mikro ve makro kozmosu kavrayabilmiş nadir bir kimsedir.

Nereden biliyorsun oradamıydın diye sormayacağım size.

EDMUND BURKE