Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dininizi (İnancınızı) Seçerken Etken Olan Ana Faktör Neydi?

Ailemin seçtiği dini seçtim
Yaşadığım coğrafyada ki çoğunluğun inandığı dini seçtim
Bütün Dinleri Araştırdım ve Bana en yakın gelen Dini seçtim
Ailem ve yaşadığım coğrafya ana etken oldu.Çünkü farklı bir seçim yaparsam dışlanabilirdim
Henüz Seçmedim

Gönderen Konu: Dininizi Nasıl Seçtiniz?  (Okunma sayısı 82873 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 08, 2011, 10:36:03 öö
Yanıtla #80
  • Ziyaretçi

Bu konuda Sayın Laus Deo'a katılıyorum, kişi kendi dinini seçmekte özgürdür....
ayrıca meleklerin tanımı dinler değiştikçe değiklik gösterebiliyor, bunuda eklemek isterim... katkısı olabilir belki,
ayrıca kişiliği oturmuş insan kendini sorgular, din değiştirebilir, yada hayatında değişiklikler yapabilir, seküler bir aileden gelen dindar biri ise bu o şahsın kendi seçimidir, farklı dinede yönelebilir bence sakıncası yok , bu bence mahalle baskısından kaynaklanan bir durum olarak görüyorum bu durumu....
insan istediği dine inanmakta özgür, medeni olmak daha büyük etken bu tarz konularda, bir insan inanıp inanmamada hür olmalı bence...
farklı dinlere yada hiç bir dine tabi olmayabilir, buda din ve vicdan hürriyetine tekabul eden bir konudur,
bu tarz konularda daha geniş görüşlü olmak mühimdir, demokrasinin gelişmesi anlamında.... burdan Sayın Laus Deo^yu tebrik etmek istiyorum kendisi kendi dinini kendisi seçmiş, bize doğru gelsin gelmesin kendi hür iradesi ile alınmış bir karar, çoğu insanda o hür irade yok yaşadığı toplum neye ibadet ediyorsa ona ibadet ediyor.....

Saygılarımla,
418

Ağustos 08, 2011, 12:45:14 ös
Yanıtla #81
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu başlığa yazı yazmamak için uzunca süre direndim lakin bir kaç lakırdı yapmak lazım oda bana gözre olmak kaydı ile.

Dininizi seçme terimi kişiye göre değişmez enazından allah inancı olan birinin cevaplayacağı bir soru değil.Din seçmek için öncelikle dinler terimi kullanılıyor dinler terimini doğru kabul edersek her dininde bir başka allahı olur bu mantıkla eğer tek bir allahın varlığına inanıyorsak dinler terimi bu  sefer ,inanca ters düşüyor inandığımız allahın sıfatlarına hakaret etmiş olup şirke düşüyoruz.

Aslı ortada dinler diyebileceğimiz çoklukta bir din yok herşey aslında birden türemiş bugün dinler dediğimiz inanç sistemi tüm dinler tarihinede baksanız hep aynı şeyi söyler bize.Fakat daha en başından beri allah hep aynı şeyleri söylüyor başka başka dinler icat etmemiş allah var olan aslında hep aynı dindi,b,z insanlar bunları kendimize mal edip isimler koyduk.Bunun tersini düşünmek yaradanın gücünü ve kabiliyetinbi küçümsemek yada en hafifinden onu hiç anlamamak olur.İnsan doğduğu anda zaten ait olduğu toplumdan dini eğitimi alıyor tercih etme işi ise olsa olsa ben allaha inanıyorum acaba incil okuyarakmı inansam tevrat okuyarakmı inansam zebur okuyarakmı inansam yada kuran okuyarakmı inansamın ötesine geçemez.

Kul burda aklı hangisine yetiyorsa ona göre inanır peki o kitaplara göre inanırsa allaha dininimi değiştirmiş oluyor bana göre hayır biraz geriye gidip inancını geriden yaşıyor sadece.

Kurana göre kitaplara iman şarttır ve herhangi bir sakıncası da yoktur.Sadece şu uyarıyı yapıyor tahrif edildiğinden soracağın soruların doğru cevaplarını bulamazsın ve kafan karışır olay sadece bana göre budur.

İnsanların din seçmesi gibi bir saçmalık olamaz biraz mantık yürütülse dahi çok kolay farkına varılanılabilir.Eğer o kadar çok din varsa ve bunu kabul ediyorsanız o kadarda bu dinleri getiren allah olmalı o mantığa göre,eğer hayır derseniz allah o kadar din getiripte sistemini oturtamadı ise allaha direkt hata yapmış diyorsunuz farkında olmadan.Bir tanrı kuracağı sistemi kullarına anlatmaktan bu kadar aciz olamaz bi,z insanlar işte düzeni ve sistemi böyle algılayamadığımız için hep bozuyoruz.İnsanoğlu din seçmez en doğru yoldan allahı arar ve bulmaya çalışır.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 08, 2011, 01:51:33 ös
Yanıtla #82
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dininizi siz mi seçtiniz ? Hayır. Sonradan bir şekilde din değiştirenler hariç. Atalarının dinine körü körüne bağlı kalanlar sonlarının da ataları gibi olacağını göremeyenlerdir. Bir deist olarak dinler döneminin çoktan kapandığına inananlardayım. Dinler dönemi benim için kapandı ama ihtiyacı olanlar hala dini doyuma ulaşamamışlar için dinlerin bir şekilde bir süre daha varlığını devam ettirmesi gerekmektedir. Sonra nasıl olsa altınçağ başlangıcı ile yepyeni bir boyuta merhaba diyeceğiz. Ha bir de şu var tekamül tekamül deyip duruyoruz, varlığın tekamül etmesi için gerekli olan evreler için gerekli olan zamanında bir sınırı var. Şu an için o sınıra da geldik.

Sanal ortamda da varlık kendi tekamülünü hızlandırmak için var gücüyle uğraşıyor. Geçmiş yaşantılarının kalıntılarının yansımasını bir şekilde sanal ortamda da sergiliyor. Bir çok yaşamında ki kimliklerini bu sanal ortamda da bir çok kimilk ile yaşatmaya yada düzeltmeye çalışıyor. Olsun sonuçta varlık için hayırlısı ne olacaksa o olsun. Nede olsa her şey olacağına varır. Zaten yapacağını yapan yaptı; karınca gibi yol alanlar varması gereken menzile bir şekilde vardılar.Her şeyin bittiği andan her şeyin var olduğu ana geçmek üzere olunan şu zamanlarda varlıkların kendi yazdıkları kitapları kendi ellerine verilince umarım ki onlar için çok geç olmaz.......

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Ağustos 08, 2011, 02:06:08 ös
Yanıtla #83
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.oasis

Deistim diyorsunuz ama altınçağcısınız sizde,Altınçağda inanış biçimi inanç kimedir.Eğer yanlış siteye bakıp okumadı isem Bir allah inancı mevcut oradada.Ataların dinini seçmenin inanış açısından ne zorluğu var ,şekilsel bir sürü belki ama

siz bile deistim ben derken bir inanç sistemi belirliyorsunuz kendinize.Dinler döneminin kapanması için insanda bulunan birkaç fıtratın insanda olmaması gerekir.Bugün üst düzey bilim adamları dahi neyi incelerlerse inceleseler orda allahın varlığınuı gördüklerini söylüyorlar eğer bilim bunu kabul ediyorsa o allahın birde  sistemi vardır yarattığı aleme bunu kabul etsenizde etmesenizde.Yok diyenlerin bence anlamadaki problemleri kalp ile ilgili sadece.

Sevgi ile kalın
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 09, 2011, 01:05:29 öö
Yanıtla #84
  • Aktif Uye

Her çocuk şu soruyu sormuştur '' baba baba, allah bizi yarattıysa ,allahı kim yarattı?'' Baba bilse cevap vericek, babada bilmiyor ki :). Bu soru aile büyükleri tarafından geçiştirilir veya saçma bir cevap verilir. Çocuk eğer bu soruyu kafasına takarsa, Ateist oluyor.

Büyüdüğünde bakıyor ki Fen var, Matematik var, ölçü var, tartı var. Ozaman anlıyorki ''evet bir yaradan var''Peki varda, hangi yaradan...

Sanırım sayın Laus Deo'nun buna yakın bir arayışı olmuş...

Demekki dini seçme diye birşey yok, dini değiştirme diye bir şey var.
Başlık şöyle mi olmalıydı acaba?
Dininizi nasıl değiştirdiniz ?
çünkü dinimiz zaten doğar doğmaz seçilmiş oluyor. Biz sonra değiştireceksek değiştiriyoruz.
Saygılarımla

Ağustos 09, 2011, 02:42:48 öö
Yanıtla #85
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben buna katilmiyorum sayin Hacamat. Din, kisi ancak ergen yasa geldikten sonra kendi iradesiyle secebilecegi bir seydir. Dolayisiyla ben din degistirmedim, dinimi kendim sectim.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Ağustos 09, 2011, 03:19:44 öö
Yanıtla #86
  • Aktif Uye

Saygılar
Sayın Laus Deo, bu sizin temenniniz mi? yoksa gerçekte de öyle olduğunu mu sanıyorsunuz.  Doğduğunuzda nüfus kağıdınıza ne yazdılar,
yada ne yazıyorlar? Nüfus kağıdında Müslüman diye yazıldığında,siz onu değiştirdiğinizde bu din değiştirmek olmuyor mu?
Saygılarımla

Ağustos 09, 2011, 03:32:51 öö
Yanıtla #87
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Nüfus kağıdında Müslüman diye yazıldığında,siz onu değiştirdiğinizde bu din değiştirmek olmuyor mu?

Sayın Hacamat, Nüfus kağıdında yazan şey ile insanin içindeki din apayrı şeylerdir.Kağıt parçası üzerinde yazan birşeyi kalbimizle benimsemediğimiz sürece bu gerçek olmaz.
Gerçek kalbimizde olan inançtır.

Biraz değişik bir örneklendirme yaparsak; eğer sizin doğum tarihiniz 1975 ise ve nüfus kayıtlarına 1977 yılında kayıt edilirse, sizin "gerçek" doğum tarihiniz değişirmi?hayır..
Yalnızca kağıt üzerinde 1977 yazar..(burada belirtmek istediğim nüfus kağıdında yazanın önemi yoktur, yani doğum ile din arasında bir bağlantı kurmuyorum)

Umarım örneği düzgün verebilmişimdir zira gecenin bu saatinde aklı-selim bir şekilde düşünebildiğimden şüpheliyim

Saygılarımla
Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir

Ağustos 09, 2011, 03:42:19 öö
Yanıtla #88
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hailstorm'a katiliyorum.

Mesela tanidigim birisinin dogum yeri farkli yaziyor nufus kagidimda. Ne yani  aslinda orda mi dogdu o kisi?

Yani kisacasi din Tanri ile kul arasindadir. Kimligimde isterse musluman yazsin, isterse satanist yazsin, onemli olan benim kalbimde tasidigim inanctir.

Ve 3. kez tekrarliyorum: Ben hayatimda hic din degistirmedim, dinsizken kendim sectim dinimi.

« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2011, 03:48:31 öö Gönderen: Laus Deo »
YY & Y

Ağustos 09, 2011, 04:56:37 öö
Yanıtla #89
  • Ziyaretçi

Aile ve örfsel yapının din seçimi konusunda bireye çocukluktan yaşlanıncaya kadar her yaşta baskısı barizdir. Farklı dinleri bir kenara bırakalım aynı dinin farklı mezheplerinde bile evlenmeye karşı çıkar aileler. Eğer ekonomik özgürlükleri varsa aşık olan çiftler kaçarak yeni bir hayat kurmak zorunda kalırlar.

Örneğin toplumumuzda alevi-sünni oldukları için seven çiftleri birbirinden ayırdıklarına; teyzemin oğlunu sevdiği kızın alevi ailesinin gençleri tarafından kızı bırakmaması durumunda ölümle tehdit edilmesini görmüştüm. Kızı da tehdit ettiklerinden olsa gerek kızın ve ailesinin taşınarak ortadan kaybolmasıyla teyzemin oğlu uzun bir süre depresyonda yaşamıştı.

Aslında yanılmıyorsam insanları birbirine düşüren din değil kemikleşmiş örfler ve bu örflere göre din ayetlerinin kurgulanmasıdır. Bazı dinlerin yahudilikte olduğu gibi yahudi anneden doğmayanın yahudi kabul edilmemesi, yahudi olmayana kız verilmemesi  kavramı gibi adeta bir kan bağına dayalı milletleşmeye kayması da bu yüzden olabilir diye  kanaat getiriyorum.

Kısacası gerek dünyadaki küreselleşme, gerekse insanların hümanistleşmesi gibi kavramların insanları sarması nedeniyle zamanla bu tarz örflerin eriyerek yok olacaklarını tahmin ediyorum.

Çocuklara din öğretilmesine ben de karşıyım. Ki büyük insanlara bile dini anlatabilmek zordur. Bu kadar derin konularla çocukların beynini sarsmanın anlamlı olduğunu düşünmüyorum. Çocuklar oyun oynamalı, yazmayı okumayı öğrenmeli... Bizim müslümanların çocukları Kuran kurslarında falakaya yatırarak zorla hafız yapabilmek için depresyona sokmaları, imam hatip liselerinde zorla Kuran, Tefsir ve arapça gibi ağır derslerin zorla kafalarına sokulmaya çalışılması, bunlar iyi niyetle yapılan salaklıklardır. Bilimsellikten uzaklaşınca insan salaklaşmak durumunda kalıyor. Aynı şekilde yatkın olmayan çocukların zorla fen dersleri, matematik gibi dersleri zorla kafalarına sokmaları da yanlış. Çocukların kaabiliyetine göre uzman psikologlar tarafından yapılan testler neticesinde neye kaabiliyeti varsa sayısal sözel gibi konular belli bir dozda aşılanmaya çalışılmalıdır. Aksi taktirde bilinç altındaki bu tiksintiden dolayı gelecekte matematikten nefret eden, eline kitap almak istemeyen, müslüman olan fakat namaz kılmayan nesiller oluşur. Örneğin ben 13 yaşımdayken kitap okuma alışkanlığı kazanmak amacıyla okulun kütüphanesine gidip bir roman istedim. Bana Peyami Safa'nın Yalnızız adlı romanını verdiler. Yarısına kadar okuduktan sonra kitabı geri verdim. Ne zaman kitap görsem midem bulanırdı. Hala kitap okuma alışkanlığı edinemiyorum.

Komplo teorisyenlerinin hoşuma giden bir tespiti vardır. Reklamcıların subluminal mesaj tekniğini nasıl kullandıklarını anlatırken: İnsanların karar verip harekete geçmesini sağlayan mekanizma mantığı değil bilinç altıdır. Yaklaşık olarak bilinç altı 6 saniye önce karar verir mantık kabul etmek zorunda kalır. Örneğin sigara içmenin zararını bilen insan mantığını es geçerek her gün ortalama 20 kez bilinç altına yenilir. Reklamlarda firmalar o nedenle sürekli olarak subluminal mesaj yollayarak insanlar ürünlerini satın alsın diye bilinç altı programlanıyor. Kolanın olağan üstü zararlarını bile bile litrelerce kola tüketmeyi neden bırakamıyoruz örneğin?

Filmlerde dikkatimi çekiyor; adam üzülüyor sigara ve alkole sarıyor, seviniyor kutlamayı sigara-alkolle yapıyor. Şimdilerde ise uyuşturucu çok moda. Doğal olarak ne kadar kendinizi yırtarsanız yırtın aile olarak çocuklarınıza zararlarını anlatsanız da yeni nesil tüm sulu kuru uyuşturucuları deneyecektir. Bilinç altına verilen bu subluminal mesajlardan kaçmaları imkansızdır yani.

Yine filmlerden bize aşılanan hristiyan adetlerinden olsa gerek; örneğin ne zaman yolum Taksim'e düşse açık bir kilise görürsem girip gezer, dua eden insanları izler, dua defterine yazılanları okur ve dua ederim. Tabiki bu kötü bir alışkanlık değildir. Fakat kötü alışkanlıklar da bu şekilde kazanılabiliyor malesef.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2011, 05:44:08 öö Gönderen: Masor1976 »