Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: DENİZ GEZMİŞ  (Okunma sayısı 36393 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 16, 2008, 10:36:09 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

diyor ki hüseyin avukatına:
yarın babam eşyalarımı almaya geldiğinde bu koşu ayakkabılarımı spor,lastik ayakkabılarımı görecek söyleyin oğlumun bir kundurası yokmuydu diye üzülmesin.Bizi aceleyle getirdiler giyemedim.......
üzücü...

Ocak 16, 2008, 10:41:20 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sn.Anatolic daha öncede söylediğim gibi kesinlikle size katılıyorum.
Her farklı kaynakta farklı şekilde anlatılan bir insanı bir dönemi anlamak çok güç ve bence bir o kadar da üzücü.En son paylaşımda bulunduğum videoyu izlediğimizde sarfedilmiş cümleler bir hayli dokunaklı ve anlamlı.
fakat bunlar da bir insanı heleki (dorğu söylüyorsam) bir düşüncenin "lokomotifi" olmuş bir insanı anlamaya yetmiyor ne yazık ki.

Yakın tarihimiz hakkında keşke daha objektif verilere ulaşabilsek.

Ocak 16, 2008, 10:50:52 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Aslolan Deniz gezmiş,Hüseyin ,Yusuf kimdi sorusu degil.Elbette insandılar.Kimine iyi kimine kötü ...
 Asılolan onlar nasıl bir mirasla günümüze geldiler .İşte bu yüzden isimlerinden kalan miras; kişiliklerinden ve hatta İyi yada kötü oluşlarından çok daha  önemlidir ......
Deniz gezmişlik, Deniz gezmişten de  önemlidir haklı davalarda....
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ocak 16, 2008, 11:02:14 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

CNN'in yaptigi belgeseller genelde objektif oluyor ama CNN icin bu buyuk bir cesaret dogrusu. Tebrik ederim..

muhabbetle

Ocak 16, 2008, 11:03:34 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

haklısınız sn.Paragon peki soru şu olsa Deniz gezmişlik nedir?Şöyle bir oturup düşündüğümde bana çok karanlık gelen yerler var hala kendisi hakkında idam edildiği yol hakkında.

Ocak 16, 2008, 11:10:23 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

bir belgesel varmı ki anlattıkları içinde bir karateri ne yüceltsin ne alçaltsın...biraz kaba tabirle desinki "kardeşim şu oldu o olunca bir kesim şöyle dedi bir kesim şöyle dedi"sonuç çıkartmayı bizlere bırakan bir anlatım veya bir kaynak istiyorum açıkçası.
Mesela ben yukarıdaki videoları izlediğim zaman çok farklı duygular hissettim ama eminim ki karşıtı bir video izlesem içimdeki bu yargı değişir.Bu bence çok yanlış bir durum
ve sevgili Kirlangiç cnn genelde objektife yakın davranıyor diyebiliyorum ama düşününki bir dönemi yansıtıyorsunuz.mesela yukarıdaki videolar "ORADAYDIM"programından.biraz tek taraftan yansıtmak olmuyor mu?

Ocak 16, 2008, 11:18:25 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

haklısınız sn.Paragon peki soru şu olsa Deniz gezmişlik nedir?Şöyle bir oturup düşündüğümde bana çok karanlık gelen yerler var hala kendisi hakkında idam edildiği yol hakkında.
Mesele yol mevzu ise eger sn galilegi bi merak olmasın hangi yoldalardı diye .Kalsik seksenlerin aykırı ve uç noktadaki sol görüşü diye aysbergden hallice bir tabir yakıştırılabilir....Fakat Gazmişin ve arkadaşlarının idamlarından bize kalan miras sadece davalarındaki kişileri ilgilendiren mevzular degildir .Onların haksız idamları,sagcısı ile ,solcusu ile topyekün bir millet iradesine karşı durmaya çalışan katı ve despot bir yönetimin hezeyanıdır ....

Bu gün birçok eski sag kesimden siyasi suçlu deniz gezmişi ve arkadaşlarını davalarında haklı bulmasada .Onları ellerinden gelse idamdan kurtarmak  işin birlikte bile hareket edebileceklerini söylemiştir ......Konu bu açıdan ele alındıgında dahi deniz gezmişliğin kalasik sol kesimdeki simgelerden ayrı bir yönünün oldugu ortaya çıkar ..
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ocak 17, 2008, 12:00:19 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

kesinlikle katılıyorum sevgili paragon.Herşeyden öte bir insanın bu zulümleri görmesi bir insanlık ayıbıdır.Bugüne kadar çok zıt ve uç noktalarda yaşamış birisi olarak çok fazla araştırma imkanım olmadı Deniz gezmiş'i.Okuyup araştırdıkça biraz daha ilerledikçe hayrete düşüyorum.

Şubat 24, 2008, 08:18:43 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

boş boş işlerle uğraşıp kendini bi saf yapıp bide milleti kargaşaya sürüklemiştir.

okuyup adam olup siyasete girseydi ya.komedi vallaha.
macerayı çok seven yabancı özentisi sovyetler birliği özentisi biriydi ayrıca bunun grubundakiler 17 Mayıs 1971 de İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Ephraim Elrom kaçırmıştır.teroristten farkları yoktur.Aynı şey bizim başımıza gelseydi artık İsrail'e düşman olurduk.

ayrıca bu kişinin ne olduğunu anlmak için ufak bir şey: filistinde gerilla kamplarında eğitim görmüştür.
Bizim ülkemizin tek yalnışı bu adamı asarak yüceltmesidir.

Çünkü bu işler okuyup adam olarak olur öyle macera oyunu gibi kavga dövüşle olmaz.

Şubat 24, 2008, 08:56:00 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Damat Ferit, Ali Kemal gibi kişiler de Atatürk ve silah arkadaşları Anadolu'ya çıktıklarında sizin cümlelerinize benzer cümlelerle onlara karşı çıkmışlardı. Fikrinizce eylem planları ve düşünceleri doğru olmayabilir ama "okuyup adam olsaydı" cümlesini birisi hakkında kullanabilmek için bence insan biraz daha düşünmeli.

Darağacında sallanan bir ölüde komedi unsuru ben bulamıyorum, bu hususta sizi bir kez daha takdir ettim. Bir de Ephraim Elrom'u kaçıranlar Deniz Gezmiş, Yusuf İnan ya da Hüseyin Aslan değil Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı'dır. Hani okuyup adam olmak güzel şey, okuduğunu anlamak da güzel bir şey.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo