Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İnsan ne derecede zararlı bir varlıktır?  (Okunma sayısı 2926 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 27, 2015, 11:42:09 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Değerli arkadaşlar, tekrar merhaba. Gezegende yaşayan tüm türleri de tartışmaya dahil etmiş olsaydık, tüm türler ( hayvan ve bitki ) konuşabliyor olsalardı, tartışmanın yapıldığı yerde hazır bulunsalar ve gözünüzün içine bakıyıor olsalardı, gezegendeki yaşama en fazla zarar veren türün (cinsin) kim olduğunu tartışıyor olsaydık ve soru size yöneltilmiş olsaydı, cevabınız ne olurdu?
« Son Düzenleme: Mayıs 27, 2015, 11:51:48 ös Gönderen: student »

Mayıs 28, 2015, 11:57:46 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

İnsan olurdu cevabım.
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 29, 2015, 12:25:06 öö
Yanıtla #2

Mayıs 29, 2015, 04:30:47 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

'İnsan ne derece zararlı bir varlıktır' sorusu insanın zararlı bir varlık olduğunu kabul eden ; ancak onun derecesini sorgulayan,merak eden türden bir soru.

Fikrimce inanın yapabileceklerini kestirmek ve onun gücünü test etmek ne kadar zor ise, zararlı oluşunun derecesini kestirmek de o kadar zordur.

Kolay tahmin edilir gibi durmuyor.

Aynı şey diğer türler için de geçerli diyebilirim.

Bir Virüsün dünyaya ne kadar zarar verebileceğini kestiremeyiz mesela.

Küçük bir protein kılıfından oluşan bir virüs hiç beklemediğimiz bir biçimde, dünyayı 24 saatte yaşanmaz kılabilir.

Bir diğer dikkat edilmesi, gözden kaçırılmaması gereken şeyin ise 'çağ' olduğunu düşünüyorum.

Her çağda zararlı olan şeyler değişiyor.

Bu çağımız için örnek olarak ; savaşlardan ölen insan sayısı verilebilir.

Ama 400 yıl önce vebadan ölen insan sayısı da bu günün savaşından daha çetindi ve o zamanın belası da oydu.

Tabi bu arada 'zarar' nedir onu da belirtmek gerek. Ben zararı bir ağacın dalını kırmak olarak görmüyorum.

Onu dünyanın doğal akışını bozabilecek güçteki olaylar ve olgular olarak kabul ediyorum. Ve yazdıklarımı da bu çerçevede değerlendiriyorum.

Bir başkası zararı, kurbağaları öldürmek olarak da görebilir.

Ek olarak da Sn. Splendour'un paylaşmış olduğu görsele ilişkin fikirlerimi iki cümle ile belirmek istiyorum.

Ben o şehrin valisi olsaydım, eminim ben de aynı karar ile filin bir şekilde etkisiz hale getirilmesi, olmazsa öldürülmesi talimatını verirdim.

Çünkü bu görselden  çıkaracağımız mesaj ; insanın doğaya verdiği zarar olmamalıdır. Zira görselde de bir doğa yoktur.

İnsandan yüzlerce kat bir hayvan, insanların yaşam sahasına girmiş ve şehirde dolaşıyor.

Sokakta bir bomba ihbarı üzerine onu bir fünye ile patlatmak ne kadar normal ise, bu hayvanın etkisiz hale gelmemesi durumunda, öldürülmesi de o kadar normaldir.

Aksi takdirde arabaların üstünden geçecek ve yüzlerce insanın boynu kırılacak.

« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2015, 04:37:52 ös Gönderen: İNSAN »

Mayıs 30, 2015, 01:29:50 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.Splendour'un paylaşımı hakkında Sn.İNSAN'ın söylediklerine katılmıyorum.Çünkü resimdeki hayvan bir sirkten kaçıyor.O hayvan eğlence uğruna yani para uğruna hapsediliyor,hapsedildikten sonra gerekli önlemler alınmıyor  ve öldürülüyor. Buraya kadar olan sürecin sorumlusu insan.

Hiçbir hayvan olağanüstü bir durum olmadığı sürece yaşadığı alan dışına çıkmaz.Bu hayvanı yüzlerce kişinin önüne çıkartıp, dans ettiren veya istediği hareketleri yaptıran kişi kimse son çare olan filin vurulmaması için elinden geleni yapmalıydı. Yapamayıp,vurulmasına neden olduğu içinde yüklü bir ceza almalıydı.

(Sayın İNSAN bu resmin ortaya çıkış nedenini bilmiyor olabilir.Bu nedenle bu gibi durumlar dışında oluşan yani insan faktörü olmadan insanların yaşam sahasına giren bir canlı konusunda yapılması gereken yöntemler farklılık gösterebilir. )
Görmek, varlığın yükselişidir.

Mayıs 30, 2015, 11:27:18 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Hayvanların hayvanat bahçelerine veya oyun alanlarına hapsedilmesini ben de Sn mbulut gibi doğru bulmuyorum. 

Ancak gerçekçi olmalıyız.

Zehirli bir yılan öldürüldüğünde ; yılansever dernekler sokağa dökülmez.

Ama kutuplarda ayı ölünce dökülür. 

Her gün binlerce insan ölür ; sokağa dökülmez. Ama güvercinler ölünce güvercinseverler sokağa dökülür.Hayvanlarda bile ayrım var. Kimse kurbağa öpmez, ama kedi öpen çok olur.

Oysa kurbağa da can.

İşte İnsan olmamalı ; bunun sloganı fikrimce.

Önce insan olmalı.

« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2015, 11:34:47 ös Gönderen: İNSAN »

Haziran 12, 2015, 01:56:49 öö
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Hayvanların hayvanat bahçelerine veya oyun alanlarına hapsedilmesini ben de Sn mbulut gibi doğru bulmuyorum. 

Ancak gerçekçi olmalıyız.

Zehirli bir yılan öldürüldüğünde ; yılansever dernekler sokağa dökülmez.

Ama kutuplarda ayı ölünce dökülür. 

Her gün binlerce insan ölür ; sokağa dökülmez. Ama güvercinler ölünce güvercinseverler sokağa dökülür.Hayvanlarda bile ayrım var. Kimse kurbağa öpmez, ama kedi öpen çok olur.

Oysa kurbağa da can.

İşte İnsan olmamalı ; bunun sloganı fikrimce.

Önce insan olmalı.

Sayın İnsan, karada ya da denizde nükleer denemeler yapan bildiğiniz bir canlının sadece ismini söyler misiniz?

Savaş kazanmak (ego) uğruna hemcinslerinin ve tüm yaşayan varlıkların üzerinde nükleer, kimyasal, napalm bombaları deneyen, düşmanların gizlenmesinin önüne geçebilmek için tün ormanları, bitkileri, doğal yapıyı ve içinde yaşayan tüm canlıları topyekün yok edecek ( Hiroshima, Nagasaki, Vietnam, Iraq ) kimyasallarla yok olmasına yol açan canlı kimdir?

Karnı tok iken bile katletmeye devam eden canlı kimdir?

Yaşamsal gereksinimleri karşılandığı halde daha zevkli bir yaşam için kendi hemcinsleri dahil tüm canlıların yaşamlarına kıyabilen canlı kimdir?