Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Eşitlik mason topluluğu içinde sağlanabilmiş midir?  (Okunma sayısı 14808 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 16, 2012, 05:04:05 öö
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

>>saygıdeğer üstat yani üstad-ı muhterem konuyu çekiçaltı yapacağını söylüyormuş. Sanmam; öyle demiyordur. Çekiçaltı terimi kardeş sofrasında değil, mabette geçer. Bu da öyle kafana çekiçle vururum falan gibi bir anlama gelmez; çok güzel bir simgesel anlamı vardır.

saygıdeğer üstad konuyu mabette gündeme getirirsem (bayan önerilirse) çekiçaltı yapacağını söyledi açık açık.

tabi ki bu çekiçle kafana vururum anlamına gelmez, çok bariz bir latife yaptım orda o yüzden gülücük işareti var dikkat ederseniz.

>>Sayın vitriol'ün burada "bizim obediyans" dediği, herhalde Özgür Masonlar Büyük Locası olsa gerek.

evet

>>O obediyansta ırk ayırımı ya da inanç ayırımı yok

ben de öyle dedim, ırk ve inanç ayrımı yok ama cinsiyet ayırımı var

>>Özgür Masonlar Büyük Locası, tüzütklerinde herhangi bir aykırılık olmamasına karşın bugüne dek kadın üye almamıştır

eveeet işte konsantre olmamız gereken cümle. tüzükte aykırılık olmamasına rağmen  kadın üye alınmaması.

neden biliyor musunuz? çünkü geri kafalıyız. çünkü cinsel ayrımcılık yapıyoruz. Dernek tüzüğü geri kafalı değil, sorun OMBL da degil. sorun masonlarda.

>> Kadın Mason Büyük Locası'nın üyeliğine de, yine kesin bir tüzük aykırılığı olmamasına karşın erkekler alınmaz;

aradım konuştum, alırız diyorlar.

>>Özgür Masonlar Büyük Locası'nda tolerans ilkesine, sadece kağıt üzerinde değil uygulamada da çok önem verildiğidir. Yanılıyor muyuz?

çok tölerans var evet. beni hala dernekten ihraç etmemiş olmaları ne kadar töleranslı olduklarına bir delil başlıbaşına. bu konuda hemfikirim.

>>kardeş sofralarında bu konuyu dile getirdiğini ama kendince ilerleme kaydedemediğini söylüyor.

aynen öyle.

>>Ben bunların Türkiye'de Özgür Masonlar Büyük Locası'nda olabileceğini sanmıyorum. Acaba baştan böyle bir varsayım ile yanlış mı yaptım.

izmire yolunuz düşerse, beni arayın beraber katılalım bir toplantıya. Bunda bu kadar şaşılacak ne var anlayamadım.

>>Irk ya da din ya da cinsiyet söz konusu olunca ayırımcılık, belli birinden olanların Masonluğunu kabul etmemek biçiminde söz konusudur.

tatlı bir üçkağıtçılık gibi. masonluğunu kabul ediyoruz kadınların o yüzden ayrım yapmamış sayılıyoruz demeye getiriyorsunuz. aynı anda da HKML masonları eleştiriyorsunuz tek bir cümlede.

Ne zaman kadınlar locamız üyesi olabilecek o zaman bu sıkıntı aşılacak, siz şu anda durumu idare etmeye çalışıyorsunuz, yaptığımız hatayı kamufle etmeye çalışıyorsunuz.

>>Sanırım Sayın vitriol, kendi tanımında biraz toleranssız bir tutum izliyor.

cinsel ayrımcılığa töleransım sıfır. eğer kendimizi geliştirememişsek o bize tutulan aynaya daha uzun süre bakıp nerde hata yapıyorum diyecegiz.

SONRADAN GELEN EDİT:

yazdıklarınızı bir daha okudum daha dikkatlice ve çılgına döndüm. nasıl bir kamuflaj bu böyle. aynen şunu yazmışsınız "ayırımcılık, belli birinden olanların Masonluğunu kabul etmemek biçiminde olur". sen karşıdaki insanlara (sırf pipisi yok diye) git kumda oyna bize bulaşma, biz seni burdan öyle kabul edeceğiz demek gayet te ayrımcılığa girer.
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2012, 05:13:28 öö Gönderen: vitriol »