Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Reddedilmiş Mason  (Okunma sayısı 6555 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 22, 2010, 03:04:45 ös
  • Ziyaretçi

Türkiye'de Masonluk başvurusu reddedilmiş bir kişi,yurtdışında ki bir locaya kabul edilirse ve daha sonra Türkiye'ye iş veya özel sebeplerden döndüğünde,reddedildiği locanın çalışmalarına katılmak isterse ne olur?

Saygılarımla

Aralık 22, 2010, 04:13:24 ös
Yanıtla #1

Bu soru için aklıma gelen ilk cevap, çok sevimsiz ve yakışıksız olur ...

Güzel bir soru ve çok da ihtimal dışı bir durum değil. Ancak düzgün bir cevap verebilmek için yeterli veri yok.

Ön koşul olarak, yurtdışında kabul edildiği Loca ile buradaki Loca arasında "tanıma" ilişkisinin var olduğunu kabul edelim. Bu yoksa, zaten toplantıya katılamaz. Daha sonra, düzenli bir Locaya üye olduğunu kanıtlaması istenecektir. vb.

Ön koşulların yerine getirildiğini farzederek, "Ben Üstadı Muhterem olsam" diye düşünmeye başlıyorum. Öncelikle reddedilme gerekçesini bilmek lazım. Masonluk talebi, yeri ve zamanı olmadığı için reddedilmiş olabilir mesela. Bu cümleyi biraz açayım. İş sebebiyle sürekli şehir değitiren bir kişiyse, devam yükümlülüğünü hakkıyla yerine getireceğine güvenilememiş olabilir. Veya başvuru anı itibariyle yeterli olgunluğa erişmediği düşünülmüştür. Bunlar ve benzeri red gerekçelerinin zaman içerisinde ortadan kalkması, başka bir deyişle, Masonluğa engel bir durum kalmaması mümkündür. O zaman, bu kişinin toplantıya katılmasında sakınca yoktur.

Diğer bir ihtimal, ki sevimsiz olanı budur, zamanında kişisel özellikler sebebiyle reddedilmiş olmasıdır. Bu, ahlak düşkünlüğü, adli suçlar, dolandırıcılık, inançsızlık (bu tabi ki sadece HKEMBL için geçerli) vb. olabilir.

Eğer red gerekçesi bunlardan biriyse, "Ben olsam", kurallar ne der diye düşünmeden, bütün sorumluğu üstlenerek, toplantıya kabul etmem. Zamanında ne sebeple reddedildiğini de, mevcut Locasına bildiririm.

Farkındaysanız, kurallar açısından değil, kendi anlayışım açısından cevap verdim. Aranılan cevap mı bilemem, ama en azından bir kişi neden reddedilir, sonra ne olur konusunda biraz fikir verir belki bu görüşlerim. Kural nedir, tam bilen birisi de onu yazar artık...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 22, 2010, 04:38:46 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal,Çok güzel ve ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim.Ama cevabınızda aklıma takılan bir konu var.Bir Mason adayının,kabulü veya reddedilmesine karar verilen oturum gizli yapılıyor diye biliyorum.Üstadı Muhterem dahi,oyların hangi yönde kullanıldığını bilmiyor diye öğrenmiştim.Eğer bildiklerim doğruysa, reddedilme gerekçesini nasıl öğrenecekler?

Saygılarımla

Aralık 22, 2010, 04:41:30 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konuya elbette Sayın Mustafa Kemal'in belirttiği yönden, aralarında tanışma olan iki büyük loca açısından bakmak gerek.

Bu konuda Masonluğun bildiğimce hiçbir yazılı kuralı yoktur. Yazılı olmayan kuralları, etiketi uyarınca, Masonlukta akıl ve bilgelik öncelikli olduğuna göre değerlendirmenin akıl yoluyla ve bilgece yapılması gerekir.

İlgili masonun bir zamanlar reddedilme ya da ertelenip ertelenmiş kalma gerekçesi Sayın Mustafa Kemal'in belirtmiş olduğu üzere çok çeşitli olabilir. Locanın tutumunun da ona göre olması gerekir.

Şunu da eklemek gerek: Aradan çok uzun zaman geçmişse, ilgili mason ile bağlantılı reddedilmiş olma bilgisi, şu an locadaki üyelerce çoktan unutulmuş, hatta çoğunluğunun bilgisi dışında, arşivde kalmış olabilir.

Tüm bunların yanında bir de o masonun, o bir zamanlar reddedilmiş olduğu locanın bir toplantısına niçin katılmak istediğini de düşünmeli... «Bakın, siz beni reddetmiştiniz, ben bir başka yerde Masonluğa girdim. Mason oldum. İşte şimdi locanıza geliyorum. Görün yaptığınız yanlışı.» dercesine düşündüğünden mi? Bir başka deyişle öç almaya mı geliyor? Demek ki o^"mason" değil zaten; sadece bir yerde elekten geçmeyi başararak mason unvanını almayı başarmış bir şarlatan. Böyle bir kimseyi loca toplantısına kabul etmek nasıl düşünülebilir?

Madalyonun öteki yüzüne bakalım. Şayet o "mason" ise, bir zamanlar kendisini reddetmiş olan bir locanın toplantısına katılmak istemez; hiç böyle bir girişimde bulunmaz. Ancak bu noktada da Sayın Mustafa Kemal'in ortaya koyduğu, zaman aşımıyla giderilmiş olması söz konusu sakıncaları da düşünelim. İşte bunlar ilgili mason ile ilgili locanın üstad-ı muhteremi arasında yapılacak bir ön görüşmede çözümlenebilir. Elbette üstad-ı muhterem, o masonu locasına konuk olarak kabul etmenin doğru olacağı görüşüne varırsa, bu bağlamda locasının üyelerini de bilgilendirecekkir hatta belki onaylarını da isteyecektir; başka türlü olmaz.  

Sayın sundance ilginç bir kurgu yaratmış... Böyle bir durumun doğması olasılığı aslında pek düşüktür. Ancak biz de böylece bir düşünce jimnastiği yapmış olduk.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 22, 2010, 05:29:35 ös
Yanıtla #4

Sn. sundance,

Aday hakkındaki karar oylamasının gizli yapıldığı doğrudur. Ancak aday hakkında, bu oylama celsesine ilaveten, çeşitli evrelerde, bir çok defa görüşme yapılır. Şart olmamakla beraber, olumsuz bir durum varsa bu celselerden birisinde dile getirilmesi, veya Üstadı Muhterem'e bu konuda bilgi verilmesi beklenir.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 22, 2010, 05:40:14 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal,bilgileriniz paylaştığınız ve ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla