Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonluktan atılmak mümkün mü ?  (Okunma sayısı 19908 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 15, 2011, 09:24:12 öö
  • Ziyaretçi

Masonlukla ilgili merak ettiğim birşey var mesela, bir mason kardeşiniz genel ahlak kurallarını ihlal etti diyelim atılır mı ?
yada birinin masonluktan çıkarılması için hangi şartlar gerçekleşmesi gerekir ?
masonların içinde yaptırım yapan bir konsey var mı ?

Saygılarımla,
418

Temmuz 15, 2011, 09:49:12 öö
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. 418,

Bir Kardesimiz eger ki ahlak kurallarini ihlal ettiyse elbetteki ihrac edilecektir. Buna Masonik jargonda harici aleme iade edilmek denir. Buyuk Loca sirf Masonik bir cemiyet olmadigi gibi ayni zamanda da dernekler yasasina tabidir. Bu da demek oluyor ki dernekler yasasinin cizdigi ihrac sebepleri gecerlidir. Ben HKEMBL uyesi degilim o yuzden Turkiyedeki Kardeslerimin uygulamasini bilmiyorum ancak bizdeki uygulama ihrac kararinin konvanda (yillik Buyuk Loca toplantisi) alinmasi yonundedir. Yaptirimdan kastiniz eger ki yonetimsel kararlarin alindigi bir heyet ise bu da yine konvan toplantisi olacaktir. Resmi olarak olmasa da Buyuk Gorevliler Kurulunu Yonetim kurulu olarak dusunebilirsiniz ama kararlar asla konvandan gecmeden alinmaz. Tabi ki bir de Buyuk Ustadin ayricaliklari vardir ama kullandigi pek gorulmez.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Temmuz 15, 2011, 09:59:54 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sn. 418,

Bir Kardesimiz eger ki ahlak kurallarini ihlal ettiyse elbetteki ihrac edilecektir. Buna Masonik jargonda harici aleme iade edilmek denir. Buyuk Loca sirf Masonik bir cemiyet olmadigi gibi ayni zamanda da dernekler yasasina tabidir. Bu da demek oluyor ki dernekler yasasinin cizdigi ihrac sebepleri gecerlidir. Ben HKEMBL uyesi degilim o yuzden Turkiyedeki Kardeslerimin uygulamasini bilmiyorum ancak bizdeki uygulama ihrac kararinin konvanda (yillik Buyuk Loca toplantisi) alinmasi yonundedir. Yaptirimdan kastiniz eger ki yonetimsel kararlarin alindigi bir heyet ise bu da yine konvan toplantisi olacaktir. Resmi olarak olmasa da Buyuk Gorevliler Kurulunu Yonetim kurulu olarak dusunebilirsiniz ama kararlar asla konvandan gecmeden alinmaz. Tabi ki bir de Buyuk Ustadin ayricaliklari vardir ama kullandigi pek gorulmez.

Sevgi ve saygilarimla
öncelikle sorumu dikkate alıp cevapladığınız için teşekkür ederim,
şikayet sistemi nasıl çalışmaktadır ? mason olmayanlar şikayette bulunması mümkün mü ?

Saygılarımla,
418

Temmuz 15, 2011, 10:18:04 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. 418,

Mason olmayanlarin sikayette bulunmasi aslinda mumkun degildir ancak eger ki bir Kardesimiz yuz kizartici bir suctan veya herhangi bir sebeple mahkum olursa buna dolayli yoldan bir haricinin sikayeti olarak da bakabiliriz. Sikayetler oncelikli olarak Locada konusulur eger ki gerekli gorulurse Buyuk Locaya transfer edilir. Buyuk Loca da konvanda bu durumu tartisip karari alir.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Temmuz 15, 2011, 10:19:58 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Noah'a hayranım. O ne de olsa bir mason ve masonca davranıyor. Oysa ben Sayın 418'in bu sorusuna Sayın noah'tan önce ulaşmış olsaydım, şöyle derdim:

Sayın 418 foruma yeni geldi; hoş geldi safalar getirdi.

Şimdi Sayın 418'e bir öneride bulunalım: Bu forumun arşivinde Masonluk ile bağlantılı ve üstelik kişilerin bu kuruma ilişkin sorabilecekleri çeşitli soruların yanıtlaranı içiren pek ayrıntılı bir arşiv var.

Bu sorunun yanıtı, Sayın Noah'ın yapmış olduiğu açıklamanın çok ötesinde, çcok ayrınılı olarak var.

Kuşkusuz böyle bir soruyu ilettiğine göre, Sayın 418'in başka soruları da olacaktır.

Bence olası soruların büyük çoğunluğunun yanıtı var. Birisi çıkıp da bugüne dek bu forumda yanıtı verilmemiş bir soru sorabilecek olursa beni çok şaşırtır; başkalarını bilemem. Çok da mutylu olurum sorulabilecek başka sorular da varmış meğer diye...

Belki bunlardan birini de Sayın 418 üretir.

Örneğin Sayın 418 "genel ahlâk kurallarını ihlal etmek" terimini kullanmış. Şimdi ayrıntılı bir forum tartışmasına girecek olsak, ben sormak zorunda kalacağım "Genel ahlâk kuralları nelerdir?" diye. Bu aslında rdemagoji değildir. Uyuşmamız gerekebilir. Bu bağlamda farklı düşüncelerimiz, farklı eğilimlerimiz, farklı yargılarımız olabilir. Konu Masonluktaki cezalandırma olurca, Türkiyle'de masonların benimsediği bir ahlâk kuralı, Amerika'da kuraldan sayılmayabilir.

Bir de Sayın Noah kusuru bağışlasın; her genel geçerli ya da benimsenn ahlâl kuralına aykırı davranmış olmak, bir masonun üyesi olduğu mason kuruluşundan çıkarılması içen bir gerekçe olmayabilir. Aslında öyle tutum ve davranışlar vardır ki, bunlar bir ahlâk kuralı olmadığı halde mason kuruluşundan (dernekten) çıkarılmayı gerektirebilir. (Bu işin Türkiye'de özellikle Dernekler Yasası'nın getirdiği son koşullar altında pek zor oluşu da ayrı bir olay.) Beri yanda toplum içinde geçerli öyle ahlâk kuralları vardır ki, bunları genel toplum yargılayabilirse de Masonluğun ilgi alanı dışında kalabilir.

Tüm bunları yazdıktan sonra bekleyelim bakalım Sayın 418 ne diyor.

Ben tam bu iletiyi gönderiyordum ki Sayın 418 bir zoru daha ekledi. Tamam. Fakat benim dediklerimi değiştirmedi o ekleme. Derken ona Sayın Nıah yanıt verdi, ki o da bnim yazdıklarımı değiştirmemi gerektirmiyor.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 15, 2011, 10:25:45 öö
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. ADAM,

Inanir misiniz, simdi forumda sizin yazdiginiz ihrac konulu calismayi ariyordum, onu referans verecektim. Hayal meyal oyle birseyler okudugumu hatirliyorum cunku. Soylediginiz gibi daha once ihrac meselesini enikonu yazmistiniz diye hatirliyorum.

Kusur da ne demek Sn. ADAM, bilakis tebessumle okudum yazdiklarinizi. Bu durumda sizin katkilarinizin altina imzami atmaktan baska birsey kalmiyor bana.

En kalbi sevgi ve saygilarimla

Temmuz 15, 2011, 10:30:19 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın Noah'a hayranım. O ne de olsa bir mason ve masonca davranıyor. Oysa ben Sayın 418'in bu sorusuna Sayın noah'tan önce ulaşmış olsaydım, şöyle derdim:

Sayın 418 foruma yeni geldi; hoş geldi safalar getirdi.

Şimdi Sayın 418'e bir öneride bulunalım: Bu forumun arşivinde Masonluk ile bağlantılı ve üstelik kişilerin bu kuruma ilişkin sorabilecekleri çeşitli soruların yanıtlaranı içiren pek ayrıntılı bir arşiv var.

Bu sorunun yanıtı, Sayın Noah'ın yapmış olduiğu açıklamanın çok ötesinde, çcok ayrınılı olarak var.

Kuşkusuz böyle bir soruyu ilettiğine göre, Sayın 418'in başka soruları da olacaktır.

Bence olası soruların büyük çoğunluğunun yanıtı var. Birisi çıkıp da bugüne dek bu forumda yanıtı verilmemiş bir soru sorabilecek olursa beni çok şaşırtır; başkalarını bilemem. Çok da mutylu olurum sorulabilecek başka sorular da varmış meğer diye...

Belki bunlardan birini de Sayın 418 üretir.

Örneğin Sayın 418 "genel ahlâk kurallarını ihlal etmek" terimini kullanmış. Şimdi ayrıntılı bir forum tartışmasına girecek olsak, ben sormak zorunda kalacağım "Genel ahlâk kuralları nelerdir?" diye. Bu aslında rdemagoji değildir. Uyuşmamız gerekebilir. Bu bağlamda farklı düşüncelerimiz, farklı eğilimlerimiz, farklı yargılarımız olabilir. Konu Masonluktaki cezalandırma olurca, Türkiyle'de masonların benimsediği bir ahlâk kuralı, Amerika'da kuraldan sayılmayabilir.

Bir de Sayın Noah kusuru bağışlasın; her genel geçerli ya da benimsenn ahlâl kuralına aykırı davranmış olmak, bir masonun üyesi olduğu mason kuruluşundan çıkarılması içen bir gerekçe olmayabilir. Aslında öyle tutum ve davranışlar vardır ki, bunlar bir ahlâk kuralı olmadığı halde mason kuruluşundan (dernekten) çıkarılmayı gerektirebilir. (Bu işin Türkiye'de özellikle Dernekler Yasası'nın getirdiği son koşullar altında pek zor oluşu da ayrı bir olay.) Beri yanda toplum içinde geçerli öyle ahlâk kuralları vardır ki, bunları genel toplum yargılayabilirse de Masonluğun ilgi alanı dışında kalabilir.

Tüm bunları yazdıktan sonra bekleyelim bakalım Sayın 418 ne diyor.

Ben tam bu iletiyi gönderiyordum ki Sayın 418 bir zoru daha ekledi. Tamam. Fakat benim dediklerimi değiştirmedi o ekleme. Derken ona Sayın Nıah yanıt verdi, ki o da bnim yazdıklarımı değiştirmemi gerektirmiyor.
kısaca söyleyebilirim,
mesela bir insan , yardım parası ile bir bayana yardım edebilir ve cinsel istismar yapabilir, kendisi belki bisexuel olabilir ve ufak çocuklardan hoşlanabilir.... bu tarz durumlar abd olsun dünyanın herhangi bir yerinde hoş karşılanmayacak durumlardır.... ve insanları rahatsız edebilir kişisel olarak....

Temmuz 15, 2011, 10:53:24 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sn. ADAM,

Inanir misiniz, simdi forumda sizin yazdiginiz ihrac konulu calismayi ariyordum, onu referans verecektim. Hayal meyal oyle birseyler okudugumu hatirliyorum cunku. Soylediginiz gibi daha once ihrac meselesini enikonu yazmistiniz diye hatirliyorum.

Kusur da ne demek Sn. ADAM, bilakis tebessumle okudum yazdiklarinizi. Bu durumda sizin katkilarinizin altina imzami atmaktan baska birsey kalmiyor bana.

En kalbi sevgi ve saygilarimla

Sayın Noah,
arama yapmama ramen malesef ihrac,ihraç,atılma kelimelerini aramama ramen herhangi bir sonuç bulamadım, sizde arama yapıyorsunuz anladığım kadarı ile ben bu forumda yeniyim siz daha eskisiniz kaldıki masonsunuz.... buna benzer bir konu vardır herhalde, ve bir çok konu mevcut forumda bunların tek tek araması zor toplu search yapıyoruz malesef bu yüzden....
ayrıca nickiniz hoşuma gitti gerçektende noah,
onunda 7 yasası mevcut,
Prohibition of Idolatry
Prohibition of Murder
Prohibition of Theft
Prohibition of Sexual immorality
Prohibition of Blasphemy
Prohibition of eating flesh taken from an animal while it is still alive
Establishment of courts of law

şeklinde....
kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Seven_Laws_of_Noah

Temmuz 15, 2011, 10:57:57 öö
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. 418,

Nazik iltifatiniz icin tesekkur ederim. Simdilik forumumuzda buldugum bir calismanin linkini veriyorum. Tam olarak Sn. ADAM bu calismasinda disiplinle ilgili ihraca deginmemis ancak yine de cok guzel bir calisma. Okumanizi siddetle tavsiye ederim.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,9278.0.html

Sevgi ve saygilarimla

Temmuz 15, 2011, 11:04:49 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sn. 418,

Nazik iltifatiniz icin tesekkur ederim. Simdilik forumumuzda buldugum bir calismanin linkini veriyorum. Tam olarak Sn. ADAM bu calismasinda disiplinle ilgili ihraca deginmemis ancak yine de cok guzel bir calisma. Okumanizi siddetle tavsiye ederim.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,9278.0.html

Sevgi ve saygilarimla

Sayın Noah,
yazıyı okudum, fakat burda bahsedilen ihraçtan farklı ve pek değinilmemiş hangi şartlar altında ihraç edileceği.... disiplin ile ilgili sizde taktir edersinizki konumuz....

Saygılarımla...