Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Birlik Zinciri  (Okunma sayısı 3720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 12, 2012, 08:57:15 öö
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Birlik Zinciri

Peki ya nedir bu birlik zinciri?

"Masonlar arasındaki karşılıklı ve toplu güven, sevgi, tolerans ve dayanışma; ayrıca bu olguyu vurgulayan simgesel uygulama"

diye açıklamış Sn.Adam. Fakat bu kadarı benim için yeterli değil, fazla yüzeysel bir anlatım olarak kalmış, daha fazla açıklama gerekli.

Evet, eğer forumun 17. kuralını çiğnemeyeceksek, foruma üye olan mason ya da harici üyelerden bu konudaki bilgilerini aktarmalarını rica ederim
Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir

Aralık 16, 2012, 09:31:42 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ansiklopedik Mason Sözlüğü'nden şöyle bir alıntı yapalım:

Bu simgesel zincirin uygulaması, mason localarının bazı toplantılarında, ritüelik olarak bazı masonlarca, zaman zaman da locanın tüm üyelerinin hatta hazır bulunan tüm masonların katılımıyla kurulur.

Kardeşler yan yana ve bir çember oluşturacak şekilde dizilir
.
(Forum kuralları uyarınca bu noktada bir sansür. Ancak isteyen kitabı alıp okuyabilir.)

Bu zincir ile, kardeşlik duygularının gönüllerde her zaman kurulu kalıp sürdürülmesi dileği pekiştirilir.
(Bir sansür daha)

Eğer locada “Yıllık Sözcük” verilecekse, bu da yalnızca o locanın üyelerinin katıldığı bir zincir oluşturularak uygulanır.

(Yine sansür gerek. Sayın hailstorm kısman haklı.)

Eskiden, bu zinciri her loca toplantısının sonunda kurmak gelenek edinilmişti. Bu geleneği günümüzde de sürdürmekte olan loca ve obediyanslar vardır. Bazıları ise, bu zinciri sadece gerektiğinde kurar.

Birlik zinciri, “Kardeşlik Zinciri” olarak da anılır. Bir mason mabedini boydan boya saran ve mabedin dekoratif öğelerinden biri olan “düğümlü ip”, birlik zincirinin bir simgesi niteliğini taşır
.

Benden bu kadar diyecektim diyemedim.

Görülüyor ki "Birlik Zinciri" Masonluğun en önemli, en değerli simgelerinden biridir. Birlik Zinciri olmazsa, Masonluk yoktur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 16, 2012, 03:28:28 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. ADAM,

Bu iletimi bir elestiri ya da istirham olarak alabilirsiniz.

Goruyorum ki bazi Masonik rituelleri oyle bir cizgide anlatiyorsunuz ki bir adim oteye gecseniz 17. Madde cignenecek. Yani hep gri bolgedesiniz. Bakiniz, Loca gorevlilerini kaleme alabilirsiniz, Regius siirini kaleme alip irdeleyebilirsiniz, hatta bu forumda landmarklara bile bir inceleme getirdiniz; ancak kapilarimiz kapandiktan sonra tatbik ettigimiz rituellerimizi ne boyutta olursa olsun anlatmamaniz gerekir. Aktardiginiz bilgiler dogrudur ya da yanlistir orasi ayri. Ama bu olmaz. Bu bizim ozelimizdir ve paylasilmamasi gerekir.

Bu istirhamimi goz onunde bulundurup bu konuda daha hassas davranacaginizdan eminim. Bundan sonraki iletilerinizde de lutfen kapilarimiz kapandiktan sonra yasananlari veya tatbik edilen rituelleri ne boyutta olursa olsun bu platformda incelememenizi umit ediyorum.

En icten sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.