Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Ve Fakirlik  (Okunma sayısı 14090 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 11, 2015, 08:23:10 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Bu başlık altında masonluk ve fakirlik konusunu işleyeceğim. Şu bir gerçek ki; Fakirler, mason olamaz. Bunu sık sık duyuyoruz. Forum dışı bir çok kaynakta, bunu yanlış anlayıp, yanlış bilgi verenler olduğunu gördüm. Bir çok kişi;

Fakirler mason olamaz. Mason olmak için zengin olmanız gerekir. Rotary ve Lions kulüplerine üye olmanız, varlıklı olmanız gerekiyor vs.

gibi saçma sapan yazılar yazmışlar. Evet, fakirler mason olamaz. Ancak bu, zenginler mason olur anlamına gelmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, fakirliğin ne olduğudur.

Masonluk, kurum itibariyle yardım ve desteğe önem veren bir yapıdır. Bir masondan, loca aidatları dışında da yardım etmesi, insanlar arasında, bir ışık misali parlayıp, elinden geldiğince destek olması beklenir. Özellikle bir kardeşi sıkıntıya düştüğü zaman bir mason, gözünü kırpmadan, iki eli kanda da olsa kardeşine yardım eder. Ayrıca masonlar, bir çok hayır kurumuna defalarca bağış ve yardım da bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedirler.

Bu noktada fakirlik yapısını değerlendirecek olursak, masonluk için fakir; Geçimini kıt kanaat sağlayan, ay sonunu zor getiren, bırakın insanlara yardım etmeyi ve loca aidatı ödemeyi, kendi gelişimine bile katkı sağlamaya fırsat bulamayan, bir locaya girse, çalışmalara devam edemeyecek, maddi sıkıntılar içerisinde, 'mason' olma yoluna fırsat bulamayacak kişidir.

Çevresine faydası dokunmayan, ışık misali parlayıp, insanlara maddi ve manevi destekte bulunamayan bir kişi mason olamaz. Loca çalışmalarını düşünemez. Bu yüzden masonluk, fakir kişileri kabul etmemektedir. Ancak, çok zengin olup mason olamayanlar da vardır. Bir memur, mason olabilirken zengin bir iş adamı mason olamayabilir.

Masonlar içerisinde fakir yok mudur? Elbette vardır. Ancak bu kişiler, masonluğa girdikten sonra fakirleşen kişilerdir. Böyle bir durumda elbette kardeşleri, desteklerini esirgemezler.

Bu utanılacak bir şey değildir. Fakir olduğu halde çok güzel işler başaran insanlar vardır. ( Önlüksüz masonlar ) Ayrıca masonluk, kişiyi maddi durumuna göre değerlendirmez. ( Fakirlik, engel teşkil ettiği için kabul edilmez ) Bunun dışında çok çok zengin olup, ancak ne sembollerle düşünmeye inanan, ne kendi ruhsal gelişimini düşünen, ne de insanlara, çevresine yardım etmeyen kişiler vardır. Bu kişiler de masonluğa kabul edilmezler.

Yanlışım varsa affola. Teşekkürler.

Risus

www.masonlar.org
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 12, 2015, 07:28:50 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda çok kez yazıldı.

Konu çok kere bir türlü anlaşılamadı ya da anlaşılmamasına çalışıldı.

Özellikle henüz ailesinin eline bakan bir öğrenci durumundaki forum üyelerinden, bu konuyu sulandırmaya çalışan, anlamamış görünmekte direten hatta bu konunun insan haklarına aykırı olup bu nedenle de Masonluğun kenhdi içinde kendi ilkeleriyle çelişkiya düştüğünü ileri sürenler bile görüldü.

Sayın Risus burada konuyu bir kez daha kendi sözcükleriyle çok güzel bir şekilde açıklamış oluyor. Yanlış olan, "fakirlik" ya da eş anlamlı bir sözcüğün kullanımının istismar edilişidir.

Bir mason kuruluşu, darülaceze değildir. Neiresinden bakarsanız bakın, masonik çalışmaların yapılabilmesinin bir maliyeti vardır.

Bu maliyeti de ancak masonlar karşılar çünkü mason örgütlerinin başka bir gelir kaynağı yoktur. Masonluğun ilkelerinden biri de eşitliktir ve bu her şeyden önce masonlar arasında her bakımdan sağlanması gereken bir ilkedir. Bir masonun ayrıca gerek locasında gerek loca dışında masonik çalışmalarda bulunması gerekir.

Tüm bunlardan ötürü, kendi kendisini bile doğru dürüst geçindiremeyen bir kimse mason olamaz. Daha doğrusu ondan mason olması beklenemez.

« Son Düzenleme: Şubat 12, 2015, 07:44:10 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 12, 2015, 01:33:27 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın ADAM,  eklemeniz için teşekkür ederim. Aslında sormak istediğim bir husus var. Mason çocukları 18 yaşında kabul edilebiiliyor. Böyle bir durumda, baba ve oğul aynı locada, en azından oğlu kendi kazancını sağlayana kadar, bir bütün olarak mı kabul ediliyorlar? ( maddi anlamda ) Teşekkür ederim.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 12, 2015, 01:40:24 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Mason çocukları 18 yaşında kabul edilebilirse de, bu "kabul edilebilir" demektir "kabul edilir" demek değildir. Nitekim diğer gençlerin 21 yaşında kabul edilebilirliği de o yaşa gelir gelmez hemen kabul edildiği demek değildir. Ola ki, konu geçim ise, belki bir 18 yaşındaki genç aslında kendini geçindirebilecekt bir kaynağa sahiptir de, bir diğeri 30 yaşına gelinceye kadar ailesinin onu geçindirmesine bağlı kalır.

Baba oğul ya da ana kız masonh kardeşlerin aynı locanın üyesi oylmaları da gerekmez. Hatta bildiğimce olmaması tercih edilir. Her biri ayrı ve kendinden sorumludur.   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 12, 2015, 01:43:02 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Mason çocukları 18 yaşında kabul edilebilirse de, bu "kabul edilebilir" demektir "kabul edilir" demek değildir. Nitekim diğer gençlerin 21 yaşında kabul edilebilirliği de o yaşa gelir gelmez hemen kabul edildiği demek değildir. Ola ki, konu geçim ise, belki bir 18 yaşındaki genç aslında kendini geçindirebilecekt bir kaynağa sahiptir de, bir diğeri 30 yaşına gelinceye kadar ailesinin onu geçindirmesine bağlı kalır.

Baba oğul ya da ana kız masonh kardeşlerin aynı locanın üyesi oylmaları da gerekmez. Hatta bildiğimce olmaması tercih edilir. Her biri ayrı ve kendinden sorumludur.
Güzel açıkladıniz. O halde buradaki yaş sınırlamasina biraz resmi bakmamız gerek. 18 / 21 yaş sınırı var, ancak kendi kazancını sağlayamayan kişi 30 yaşında da olsa giremez veya kendi kazancını sağlayan kişi 21 yaşında olsa girebilir. Teşekkürler.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Mart 05, 2016, 04:25:02 ös
Yanıtla #5

"Masonluk kuruluşu Darülaceze degildir"...

İnanın bazen anlamakta güçlük çekiyorum. Ki anlama kabiliyetim gelişmiştir. Yanlış mı biliyorum? Bir yerin kuruluş olabilmesi için o yerin yada kurumun, devlete ödenen vergisi, resmi evrakları, ofis yada dükkanlarının duvarlarına asabilecekleri bir takım evrakları, korkusuzca asabildikleri tabelalari olmasi gerekir. Burda yılı aşkın süredir üye olan dostların  bırakın elleriyle yazdıklarını böyle dusunmeleri bile korkutuyor. Masonluk kuruluş degildir. En azından resmi değildir. Masonluk düşünce, felsefe, inanış, yoldur. Dünya da ki herkes mason olabilir. En fakirinden en zenginine. Burda masonluk inanışını kendilerine çıkar sağlamak amacıyla rant yoluna dönüştürmek istiyen bazı zenginlerin uyurduk ları" fakirler olmasın mason, aidat ödeyemez, ne gerek var canım onlara, yardım yap desen yapamazlar" gibi saçma cümleleri görmek şaşırtıcı. Madem öyle,  ey zengin mason sen öde o zaman o fakir kardeşin aidatini. Eğer ki masonlar zengin olur yolunu savunanlar varsa. Ben de onlara şunu söylerim;  mason olsalar zengin olmazlardı.
Saygılarımla.

Mart 05, 2016, 04:31:02 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

"Masonluk kuruluşu Darülaceze degildir"...

İnanın bazen anlamakta güçlük çekiyorum. Ki anlama kabiliyetim gelişmiştir. Yanlış mı biliyorum? Bir yerin kuruluş olabilmesi için o yerin yada kurumun, devlete ödenen vergisi, resmi evrakları, ofis yada dükkanlarının duvarlarına asabilecekleri bir takım evrakları, korkusuzca asabildikleri tabelalari olmasi gerekir. Burda yılı aşkın süredir üye olan dostların  bırakın elleriyle yazdıklarını böyle dusunmeleri bile korkutuyor. Masonluk kuruluş degildir. En azından resmi değildir. Masonluk düşünce, felsefe, inanış, yoldur. Dünya da ki herkes mason olabilir. En fakirinden en zenginine. Burda masonluk inanışını kendilerine çıkar sağlamak amacıyla rant yoluna dönüştürmek istiyen bazı zenginlerin uyurduk ları" fakirler olmasın mason, aidat ödeyemez, ne gerek var canım onlara, yardım yap desen yapamazlar" gibi saçma cümleleri görmek şaşırtıcı. Madem öyle,  ey zengin mason sen öde o zaman o fakir kardeşin aidatini. Eğer ki masonlar zengin olur yolunu savunanlar varsa. Ben de onlara şunu söylerim;  mason olsalar zengin olmazlardı.
Saygılarımla.

Sayın Jean Valjean,

Öncelikle Türkiye'de masonluk temeliyle faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar birer dernek statüsünde, dernekler kurulunca onaylı ve yasal yapılanmalardır. Masonluğun kendisi bir kuruluş değil sizin de dediğiniz gibi bir yoldur ancak bu yolu yürüyenlerin bir araya geldiği ve faaliyetlerini gerçekleştirdiği yapılar derneklerdir. Mesele burada hiçbir zaman zenginlik fakirlik meselesi değildir elbette kardeşlerine her türlü maddi desteği sağlayan masonlar da vardır. Ancak masonluğun zenginlik/fakirlik konusuna bakışını anlamak için yazıyı bir kez daha okumanızı ve ardından Sayın MASON'un açtığı ''Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?'' Konusundaki ''Fakirler mason olamaz'' maddesini okumanızı tavsiye ederim.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=462.0

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Mart 05, 2016, 05:08:19 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

İşte bu forumdaki en büyük sıkıntı, foruma gelen birçok yeni üyenin dönüp dolaşıp aynı konuları tekrar ve tekrar ve tekrar ve tekrar gündeme getirmesi.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=18845.msg122465#msg122465 ... Bu linkini verdiğim konu içinde de yazmıştım ama tekrar buraya kopyalayıp-yapıştırmak farz oldu sanırım.

-------------------------------
Masonluğun bir kurum olarak şu tür toplumsal hizmetler sunduğunu söyleyebiliriz:

- Okul yaptırmak
- Öğrenci okutmak
- Sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmek veya katkıda bulunmak
- İhtiyacı olan kurumlara donanım sağlamak (örneğin ihtiyaç içindeki bir poliklinik veya hastaneye MR cihazı)
- Felaketler karşısında yardım eli uzatmak (finansal veya hayatını kaybedenlerin çocuklarına burs, vb.)
- Geliri ihtiyaç içindeki çeşitli topluluklara aktarılmak üzere kermes, konser, yemek, sergi gibi faaliyetler düzenlemek.

Deniyor ki "neden fakirler Mason olamaz?" Fakir bir kişi bu tür faaliyetlere katkı sağlayamaz. Fakat fakir bir kişinin bu tür faaliyetlere katkı sağlayamaması diğer masonlar için sorun teşkil etmez. Hiç kimse çıkıp da "vay efendim sen katkıda bulunmuyorsun" diye bir başka Kardeşine serzenişte bulunacak değil.. Ya da onu ayıplayacak değil, onunla dostluğunu kesecek değil. Buradaki asıl sorun, o fakir kişinin yardım edememekten kaynaklanacak psikolojik durumudur. Kendisini kötü hisseder. Belli bir süre sonra "benim burada ne işim var" diyerek kendisini sorgulamaya başlar.

Tüm bunların üzerine bir de masonların kendi aralarında düzenlediği ve yardım amacı gütmeyip, kardeşlik bağlarını sağlamlaştırmaya dönük sosyal faaliyetleri ekleyin. Yemek, balo, yurt içi/ yurt dışı gezi, vb. Bunların da bir maliyeti var. Fakir kişi bu tür sosyal faaliyetlere de katılamaz. Hem yardım amaçlı hem de sosyalleşme amaçlı faaliyetlere katılamamaktan ötürü üzülür, sıkılır, yersiz vicdan azabı çekmeye başlar. Sonra da soğur, yabancılaşır, toplantılara gelmeyi bırakır, daha sonra da istifa edip gider.

Bir Kardeşin istifa edip ayrılması, Masonları üzer. Kardeşlik zincirinden bir halka eksilmiş olur. Bunu istemeyiz.

"Fakirleri aranıza almıyorsunuz, zenginler klübüsünüz" diye beyanatta bulunanların, bunları okuyup bilgilenmelerini dilerim. Olay onların düşündüğünden çok daha komplike. Burada biz zengin-fakir ayrımı yapmıyoruz. Oluşturduğumuz zincirin halkalarını bir arada tutmaya çalışıyoruz.

Ayrıca Masonların arasında zengin diye tabir edebileceğimiz Kardeşlerimiz olmakla beraber, çoğumuz orta halli ve/veya ortanın biraz üstü gelire sahip kişileriz. Aramızda şu anda çalışmayan, işsiz Kardeşlerimiz de var. Umarım yakın zamanda aradıkları gibi bir iş bulurlar.

-----------------------------

Buna ek olarak:

Bir yerin kuruluş olabilmesi için o yerin yada kurumun, devlete ödenen vergisi, resmi evrakları, ofis yada dükkanlarının duvarlarına asabilecekleri bir takım evrakları, korkusuzca asabildikleri tabelalari olmasi gerekir.

Acaba Sn. Jean Valjean, Türkiye'de mason kuruluşlarının birer dernek olduğunu bilmiyor mu?  Dernekler Yasasına göre faaliyette bulunduklarını, tüm evraklarının bu bağlamda düzenlenmiş olduğunu, devletin denetimine tabi bulunduklarını, üye listelerinin ve diğer gerekli bilgilerin İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Bşk'a ( https://www.dernekler.gov.tr/ ) bildirilmekte olduğunu... vesaire, vesaire...

Tabela konusunu ise Sn. Jean Valjean kendisi yanıtlasın. Bu kadar tehdit altında olan, kimilerince açık düşman ilan edilmiş bir kuruluş neden tabela koysun binasının önüne?
« Son Düzenleme: Mart 05, 2016, 05:38:25 ös Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Mart 05, 2016, 05:50:19 ös
Yanıtla #8

Bence siz su soruya cvp verin bu kadar düşman edinmek niye?? Nasil oldu da bu kadar düşman edindiniz? Ispanyollar yahudileri ulkeden kovdu diye mi? Osmanlinin icine kabul ettiği ve ardindan entrikalar cevirdi diye mi? Diger fakirlik konusuna gelecek olursak; sn. Mason söyle bir kuraldan bahsetmiş.. benim anladigim, fakir kardeş sen böyle seylerle uğraşma kalbinden inan bize ama sen hele bi karnını doyur. Diger konu, sabıkası olan mason olamaz. Masonluk ta amac kötü birini iyi biri yapmak değil, iyi birini daha iyi biri yapmak. Ben hayatimda bu kadar saçma bir hayat felsesi görmedim. Yani bu demek oluyor ki bir kişi yaptığı yanlış ticaret yüzünden odeyemedigi borcuna karsilik tahakkuk suçu işlemiş ve 3 ay cezaevinde kaldiysa bu adam kötü biridir. Yada hollanda da esrar veya onun muadillerini içmek serbest. Ve bu ulkede de masonlar var. Gelelim bizim ulkeye.. bizim ulkede bunları icmek suç. Ki garip tarafı bir zamanlar bu ulkede eroin fabrikaları vardi. Neysee.... simdi hollanda daki biri uyuşturucu icebilir ve mason olabilir. Demek ki bu onu kötü biri yapmaz. Turkiyede ise içersen bu suc ve sen kötü birisin. Burdan sn. Masona saygilar.
Masonluk insanların eşit olmasını savunur ama cezaevine giren biri kötü. 
O zaman bende kötüyüm oyle mi?

Mart 05, 2016, 06:00:28 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bence siz su soruya cvp verin bu kadar düşman edinmek niye?? Nasil oldu da bu kadar düşman edindiniz? Ispanyollar yahudileri ulkeden kovdu diye mi? Osmanlinin icine kabul ettiği ve ardindan entrikalar cevirdi diye mi?

Sanırım Sn. Jean Valjean'ın,

- Masonluk tarihinde Yahudiler,
- Siyonizm ne demektir? Masonlukla alakası var mıdır?
- Siyon Protokolleri gerçek midir? İçeriği nedir?

gibi konularda biraz okuma yapması gerekmekte. İstekli olması durumunda gerekli yönlendirmeler yapılabilir. O zamana kadar, benden bu kadar.
Live long and prosper.