Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Yöneticilerine Sitem  (Okunma sayısı 7540 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2015, 04:05:15 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İyi günler,  forumda  en çok tartışılan konulardan biri  şüphesiz Masonluğa kabul şartları.

Özelliklede  tanınmış saygı duyulan çevresi olan  maddi durumu iyi olan biri olmak.
Karanlık işler yapıp hatta ustaca yapıp  adaletsizce hukuksuzca yükselip Türkiye'nin  önde gelen isimlerinden olsak  masonlukta önümüzmü  açılacak ?

Bu şekilde mason olan birinden ne bekleyebiliriz, veya Masonlar nasıl bu noktaya geldiğini önemsemeyip kişilerin sadece pozisyonlarını güçlerini mi değerlendirir ?
Çok uzun zamandır belirlenen şartlar değiştirilebilir mi bilgilendirirseniz sevinirim....

Bence Masonların gençler  öğrenciler  için   masonluğa kabul  şartlarında bazı esnetmeler yapmaları gerekiyor, ün  şan şöhret  ileriki zamanlarda elde edilecek işler. Veya yaşadığımız coğrafyanın özelliklerini kültürünü göz önüne aldığımızda öyle görünüyor.
Masonluğu en iyi anlayacak  katkıda bulunacak önünü açacak olanlar gençler bence  bende bir gencim 21 yaşındayım  ve ünlü değilim çevremdekiler evet beni sever sayar ama sivas içinde :)

Kısacası anlatmak istediğim  Masonluk evrensel bir kardeşlik birliği istediğini  söylüyor ancak hep bizim önümüzü kesen şartlar var.
Ben  Sivas ta doğdum büyüdüm ünlü olamadım tanınamadım diye ömrüm boyunca red mi edileceğim veya günün birinde ünlü olsam maddi durumum iyi olsa  neden katılıyım beni eski halimle dışlayan bir topluluğun hedeflerine ne kadar güvenebilirim ?

Günümüzde  vatanımız parçalanırken,  özgür düşünce yok edilirken,  yobazlar gün geçtikçe eğitimin ilimin bilimin  önünü kapatırken, belli başlı kişiler gerçeğin farkında olduğu halde  şartların uygun olmamasından dolayı dışlanması çok kötü :s   Bu durum böyle giderse   yobazlar gittikçe güçlenecek  gene Masonların ayağına engel olacak  bakın saltanatın ayak sesleri geliyor !!!   Ama aynı görüşte olduğumuz aydın kesimin filitreleme sisteminden geçemediğimiz için güçlenemiyoruz !!!    Okuduğunuz için teşekkür ederim...
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2015, 04:08:24 ös Gönderen: İlteriş »

Nisan 11, 2015, 05:47:26 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

İyi günler,  forumda  en çok tartışılan konulardan biri  şüphesiz Masonluğa kabul şartları.

Özelliklede  tanınmış saygı duyulan çevresi olan  maddi durumu iyi olan biri olmak.
Karanlık işler yapıp hatta ustaca yapıp  adaletsizce hukuksuzca yükselip Türkiye'nin  önde gelen isimlerinden olsak  masonlukta önümüzmü  açılacak ?

Bu şekilde mason olan birinden ne bekleyebiliriz, veya Masonlar nasıl bu noktaya geldiğini önemsemeyip kişilerin sadece pozisyonlarını güçlerini mi değerlendirir ?
Çok uzun zamandır belirlenen şartlar değiştirilebilir mi bilgilendirirseniz sevinirim....

Bence Masonların gençler  öğrenciler  için   masonluğa kabul  şartlarında bazı esnetmeler yapmaları gerekiyor, ün  şan şöhret  ileriki zamanlarda elde edilecek işler. Veya yaşadığımız coğrafyanın özelliklerini kültürünü göz önüne aldığımızda öyle görünüyor.
Masonluğu en iyi anlayacak  katkıda bulunacak önünü açacak olanlar gençler bence  bende bir gencim 21 yaşındayım  ve ünlü değilim çevremdekiler evet beni sever sayar ama sivas içinde :)

Kısacası anlatmak istediğim  Masonluk evrensel bir kardeşlik birliği istediğini  söylüyor ancak hep bizim önümüzü kesen şartlar var.
Ben  Sivas ta doğdum büyüdüm ünlü olamadım tanınamadım diye ömrüm boyunca red mi edileceğim veya günün birinde ünlü olsam maddi durumum iyi olsa  neden katılıyım beni eski halimle dışlayan bir topluluğun hedeflerine ne kadar güvenebilirim ?

Günümüzde  vatanımız parçalanırken,  özgür düşünce yok edilirken,  yobazlar gün geçtikçe eğitimin ilimin bilimin  önünü kapatırken, belli başlı kişiler gerçeğin farkında olduğu halde  şartların uygun olmamasından dolayı dışlanması çok kötü :s   Bu durum böyle giderse   yobazlar gittikçe güçlenecek  gene Masonların ayağına engel olacak  bakın saltanatın ayak sesleri geliyor !!!   Ama aynı görüşte olduğumuz aydın kesimin filitreleme sisteminden geçemediğimiz için güçlenemiyoruz !!!    Okuduğunuz için teşekkür ederim...

Belkide baştan sona YANLIŞ bir yazı. Öncelikle masonluğun ünlü, zengin olmak gibi bir şartı asla yoktur. Burada ünden kasıt, çevresinde sevilen, sayılan, sözü geçen birisi olmaktır. Zira mason, kendisini geliştiren, çevresine yol gösteren bir bireydir. Mason, içe kapanık, sessiz sakin takılan, sözü geçmeyen birisi olamaz. Zenginliğe gelecek olursak. Bu konuyla ilgili forumda onlarca yazı yazıldı. Keşke açıp okusaydınız.

Mason olmak için zengin olmak değil sadece ailesini idare edecek, çevresine ve en azından bir iki tane hayır kurumuna bağış yapabilecek maddi durumda olmak gerekir. Yani Türkiye standartlarında ortalama sayılan, yoksulluk sınırının üzerinde olan, yardım edebilen bireyler, maddi anlamda bir engel teşkil etmezler.

Geçenlerde maddi hesaplar yapılıyordu, girerken 1 defalığa mahsus bir kaç bin lira, senelik 475 lira ve her 15 günde bir dul kesesine atılan 40-50 lirayı yazmışlardı. E koca senede 1, 475 lira veremeyecek, ayda 100-150 lira dul kesesine atamayacak insandan bırakın da mason olmasın. Aslında mason olmasın değil de mason derneğine üye olmasın diyelim.

Kabaca bir hesap yaparsam, ailenizi geçindirecek, aylık cüzi bir miktar yardım edebilecek, dul kesesine az biraz bir şeyler atabilecek maddi yeterliliğiniz varsa masonluğun 'maddi' engelini aşmış olursunuz.

Sivas'da doğup büyüdünüz ve ünlü değilsiniz. İyi de bunun masonlukla ne ilgisi var? Masonların arasında Sivaslısı da var, Urfalısı da var İstanbullusu da var. Ayrıca az önce de belirttiğim gibi ünlü değil sadece sevilen, sayılan, sözü geçen bir birey olmanız gerekir.

Karanlık işler yapıp, ünlü olsak masonlukta önümüz mü açılacak? diye sormuşsunuz. Elbette hayır. Masonluğun şartı, maddi durumu yeterli olmaktır evet ama TEK ŞARTI bu değildir. Maddi durumu aşırı güçlü olup abuk subuk işler yapan, sembollerle düşünmekten anlamayan, bilime sanata değer vermeyen bir kişi de mason olamaz.

'Günün birinde ünlü olsam maddi durumum iyi olsa  neden katılıyım beni eski halimle dışlayan bir topluluğun hedeflerine ne kadar güvenebilirim ?' demişsiniz. Eski hal nedir? yeni hal nedir? Masonluk sizi maddi durumunuza göre dışlamaz ancak, mason olduğunuz zaman, yardımlar edebilecek misiniz? Toplum arasında bir lider gibi yol gösterici, sevilen, dürüst, cömert, yardım edebilen bir kişi olabilecek misiniz? Hayır kurumlarına bağışlarda bulunabilecek misiniz? Bilim, sanat ve kültür çalışmalarına destek olabilecek misiniz? Masonluk size, 'he artık zenginsin tamam gel' demez.

Bence siz masonluğu şahsi çıkarlar için istiyorsunuz. Bana öyle geldi.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 11, 2015, 07:18:48 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

mason olmak icin ünlü biri olmaya gerek yok ki. Sadece yaşamınızı kendimizi tanıyacak şekilde düzenleyelim yeter. Neyi ararsan önce kendi içinde aramaya başla. Kendini bildin mi seni bulmak isteyen bulur. O yüzden sitem etmene gerek yok.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Nisan 11, 2015, 08:12:54 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

mason olmak icin ünlü biri olmaya gerek yok ki. Sadece yaşamınızı kendimizi tanıyacak şekilde düzenleyelim yeter. Neyi ararsan önce kendi içinde aramaya başla. Kendini bildin mi seni bulmak isteyen bulur. O yüzden sitem etmene gerek yok.

Öncelikle açıklamanız için teşekkür ederim  konuyu hep ün şöhret yönünden  cevaplamışsınız, asıl sorum  gençler ve öğrenciler bölümünde .
Bu arada atalarımızın bir sözü var   '' Davulun sesi uzaktan hoş gelir ''   yoksulluk sınırına değinmişsiniz  bu devirde öğrenci olmayan bilemez yoksulluğu sınırı  tabiki aile yönetenler daha zor durumda ama öğrencinin o kadar çok masrafı oluyorki burs belki kazanır belki kazanamaz dediğiniz paraları veremeyen mason olmasın dediniz onuda yanlış telafuz ettiniz sanırım her neyse  diğer sorularada yanıt bekliyorum iyi günler teşekkür ederim tekrar

Nisan 11, 2015, 08:54:16 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba ilteriş
Bir konuda merakımı giderirmisin lütfen ?
Kanunsuz işler yapanlar çabucak mason oluyor diyorsunuz,sonrada konunun özetinden mason olmak istediğinizi çıkartıyoruz. Sanırım ben konuyu anladım da,siz pek anlamamışsınız.
Sır Bekcisi

Nisan 11, 2015, 09:01:48 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğa giriş yaşının minimum 21 olduğunu (mason çocukları ve torunları 18, lakin 21'e gelene kadar çırak kalıyor diye bir şey duymuştum, doğru mu bilmiyorum) biliyoruz lakin 21 yaşına girip direkt mason derneğine kabul edilen kişi sayısının ne kadar az olduğunu da tahmin edebiliyoruz. Öncelikle geçim sıkıntısını çözmeli, böyle bir sıkıntı içerisindeyken zaten diğer insanları düşünmeye maddiyatı ve dikkati kalamayabilir.

Sayın Risus'un da dediği gibi "Mason olmak için zengin olmak değil sadece ailesini idare edecek, çevresine ve en azından bir iki tane hayır kurumuna bağış yapabilecek maddi durumda olmak gerekir."

Kanunsuz işler yaptığı resmi olarak kanıtlanan biraderlerin masonlukla ilişkileri kesiliyor, hüküm giymiş hariciler tekris edilmiyor.

Dersen P2 locası ne o zaman? Orası uzun... ama özetle kendine mason diyen haricilerden oluşan bir örgüttür kendileri. Masonlukla alakaları yoktur, gayrimuntazamdır.
Serius est quam cogitas.

Nisan 11, 2015, 09:02:35 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

kendini bilen için paranin önemi yoktur. öğrenci veya genç olmanin da bir önemi yoktur. Yeter ki içine dön ve kendini tanı.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Nisan 11, 2015, 09:47:48 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bilgisiz yapılan sitemin eleştirilerine maruz kalmışsınız Sayın İlteriş.

Umarım bu eleştiriler sorularınıza cevap,aradığınıza ışık olur.

Şöhret,yaş,para dışında farklı bir konuya değinmek isterim.Hem de bunlardan daha önemli olan..

Masonluğa zaman ne kadar zaman ayırabilirsiniz?

Cevabınızda vereceğiniz süreyi ilk olarak bu forumu incelemek için kullanabilirseniz sizin için faydalı olacağını düşünüyorum.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Nisan 11, 2015, 10:20:56 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Mason yöneticilere sitemde bulunmak, haksızlık etmek olur.

Onların yapabileceği bir şey yok. Kurallar, tüzük ve yönetmelikleriin gerekleri, Masonluğun bir geleneği ve töresi var. Yöneticiler bunlara uyar. Çünkü Masonluk çok kez belirtmiş olduğumuz üzere bir DÜZEN kurumudur.

Sivaslı bir genç. 21 yaşında. Öğrenci. Masonluğa girmek, mason olmayı denemek istiyor.

Olamaz mı?

Olur. Neden olmasın. Hiçbir engel yok. Sadece gereklilikler var. Bunları engel saymamak gerek.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 11, 2015, 10:50:13 ös
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın İlteriş, anladığım kadarıyla masonluk hakkında yetersiz bilginiz doğrultusunda bir takım eleştiriler, öneri boyutunda cümleler yazmışsınız. Önce detaylı şekilde araştırıp, daha sonra artı ya da eksi yönlerini yazınız. ve masonluktan beklentileriniz de  kişisel çıkarlarınız dan tamamıyla arınmış yönde olmalıdır. İnsan ışığı aramalı, bu ışığı da ancak kendinizde arayıp bulduğunuz zaman fark edeceksiniz. Şu an ki düşünce yapınız tohumu ekmeden mahsul beklemeye benziyor. Bir de asla umutsuzluğa kapılmayın. Eğer bir şeyi gerçekten yürekten isterseniz, o isteğiniz gerçekleşecektir.

Saygılarımla...
Abysus abyssum invocat