Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tahkikat  (Okunma sayısı 3568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 26, 2017, 11:48:56 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İyi günler sitede sık sık masonluğa girişte yapılan tahkikattan söz ediliyor. Acaba bu tahkikatın mahiyeti nedir? Soruşturma tarzıyla mı yapılıyor yoksa sadece sabıka kaydı vesairenin kontrolü mü söz konusu? Çeşitli ana okullarında çalışan bir satranç öğretmeni için stopaj yatırmamak amacıyla sigortaya kaydı yapılmamışsa acaba bu sorun teşkil eder mi?
Saygılarımla

Şubat 26, 2017, 12:44:44 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Samuray,

Tahkikatın içerdiği birçok alan mevcuttur. Tahkikat sadece sabıka kaydıyla son bulmaz. Burada tahkikat bir nevi adayı tanıma sürecidir. Adaydan adli sicil kaydı elbette istenir ancak bu çok küçük bir adımdır. Bunun haricinde adayla sık sık görüşmeler yapılır, yeri gelir adayın eşiyle yahut ailesiyle de görüşmeler yapılır. Bunların haricinde de adayla bazı tanışma durumları vardır ve aday farkında bile olmaz tahkikat yapıldığının. Bu çok uzun bir süreçtir. Adayı locada tanıyan masonlar olsa dahi 1-1,5 yılı bulmaktadır tahkikat. Siz düşünün ne kadar detaylı bir iş olduğunu.

Son sorduğunuz stopaj yaptırmamayla ilgili konunun bir cevabı yoktur. Adayın adli sicilinin temiz olması beklenir. Ancak adayın devletle herhangi bir pürüzü varsa bunun ölçüsünü masonlar belirler.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2017, 12:46:50 ös Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 26, 2017, 08:26:42 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Risus iyi demiş hatta dahası da var tanıyanlarının belli etmeden sorgulanması gibi. Başka türlü sorgulamalar da var.
Ancak Sayın Risus bu sürecin süresini biraz abartmış gibi geldi bana.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 26, 2017, 08:41:26 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bu sürecin süresini forumdan ve bazı diğer kaynaklardan okuduğum kadarıyla paylaştım sevgili ADAM. Elbette bu sürecin kişiden kişiye değiştiğini hatırlamak gerek. Örneğin çalışmaları herkes tarafından bilinen ve birçok loca mensubunun yakin dostu olan bir kişinin, bir ünlünün tahkikat süresiyle locaya başvuru yapan ve tanıdığı loca mensubu olmayan kişinin tahkikat süresi bir olmayacaktır. Ortalama 1-1,5 yıl dedim lakin siz bu süreci ve süresini pek daha iyi bilirsiniz vesselam.

Sevgi ve saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 26, 2017, 09:09:01 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Risus iyi demiş hatta dahası da var tanıyanlarının belli etmeden sorgulanması gibi. Başka türlü sorgulamalar da var.
Ancak Sayın Risus bu sürecin süresini biraz abartmış gibi geldi bana.
Peki sizce ortalama süre ne kadardır Sayın Adam?

Şubat 27, 2017, 08:10:40 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir kişinin Masonluğa girişinin aşamaları vardır:
1- Niyetlenme
2- Ön görüşmeler ve incelemeler
3- Karar ve başvuru
4- Locadaki işlemler
5- Soruşturma (tahkikat)
Bunların hepsi 1-1,5 yıl sürebilir. Fakat tekris öncesi son aşama 2 aydan kısa sürede bitmese de, 6 aydan fazla sürmez. (Araya yaz tatili girerse, onu eklemeli.)

Şubat 27, 2017, 08:35:52 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Olayı ben biraz daha karmaşık hale getireyim.

Tahkikat ortalama ne kadar sürer?

Ön Tahkikat ortalama ne kadar sürer?

Dolayısıyla "Ön Tahkikat Nedir? Tahkikat nedir?" sorularına cevap vermek gerekir.

Saygılarımla

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 27, 2017, 09:08:27 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ön soruşturma ya da ihzari tahkikat denilen uygulama, ilgili locanın üstad-ı muhteremi gerekli görürse, locadaki işlemler çerçevesinde yapılır. Ayrıntısına girmeyelim. Öyle uzun boylu, zaman alan bir şey değildir.

Şubat 27, 2017, 09:50:23 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yanıt veren herkese teşekkür ederim.

Mart 24, 2017, 12:22:53 öö
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Küçük bir ekleme de ben yapayım. Masonlukta tüm toplantılar kapalı değildir. Mason eşlerine ve potansiyel adaylara açık sosyal toplantılar da mevcuttur. Bu toplantılar, potansiyel adayların tanınmasında önemli bir adımdır.
Non omnis moriar!