Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sizce "Allah" en cok neyi merak ediyor?  (Okunma sayısı 5619 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 22, 2016, 07:03:10 ös

Elimizdekiler ile, neler yapabileceğimizi merak ediyor.

Sizce?
Sen Özelsin

Haziran 22, 2016, 08:01:12 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanlık daha ne kadar çirkin işler bulacak/yapacak  onu merak ediyor...

Haziran 23, 2016, 12:32:20 öö
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Eğer ki İslami açıdan düşünürsek hiç bir şeyi merak etmiyor. Zira her şeyi zaten biliyor. Gelecekte ne olacağımızı, nereye gittiğimizi ve sonumuzu...
Ad vitam æternam.

Haziran 23, 2016, 01:47:39 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Türkiye'de beģeni ile takip ettiğim kişilerden biri, geçen gün bir televizyon programında iki tür sıkıntı vardır, diyordu.

Birincisi geçim sıkıntısı.

İkincisi de can sıkıntısı.

Herhalde bu başlığın çıkışı da bunlardan ikincisine dayanıyor.

« Son Düzenleme: Haziran 23, 2016, 01:51:38 öö Gönderen: İNSAN »

Haziran 23, 2016, 02:16:16 öö
Yanıtla #4

Türkiye'de beģeni ile takip ettiğim kişilerden biri, geçen gün bir televizyon programında iki tür sıkıntı vardır, diyordu.

Birincisi geçim sıkıntısı.

İkincisi de can sıkıntısı.

Herhalde bu başlığın çıkışı da bunlardan ikincisine dayanıyor.

Hayatımın en ufak bir karesin de bile, var olmamış olan siz.Yaptığım bir paylaşımın,nedeninin üzerin den,kişisel ve kırıcı bir üslup ile konuşmaya ve yorum yapma ya, ne kadar kendiniz de hak buluyorsanız; Ben de üyeliğimin kabul'ünden doğan meşruluğa dayanarak, kurallar dahilin de, bir konu açmaya kendim de o kadar hak görüyorum.
« Son Düzenleme: Haziran 23, 2016, 02:42:22 öö Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Haziran 23, 2016, 10:37:17 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanoğlu Allah'ı ismi ne olursa olsun, durmadan kendine bakarak aradı. Tıpkı bir ressamın tabloya çizdiği insana güneşi göstermeyip, güneşin varlığından bile haberdar etmemesi gibi.

"Biz evlenebiliyorsak demek ki tanrı da evlenebiliyor." veya "Biz merak ediyorsak tanrı da merak ediyor." gibi düşünceler tırmalar insanın kafasını.
Sorularına cevap bulamayınca yaratıcıya duyduğu nefret başlar. Bu nefretide inanmamakla cezalandıralacağını düşünür falan filan. Neyse konumuz bu değil elbette.

Alıntı
Sizce Allah en çok neyi merak ediyor?

Allah bize karşı, bize vermediği duygular besliyorsa? Bu da merak etme şeysini kaldırır.
Sayın @Zig-Zag zira bu tür konular bilgi gerektiren konulardır. En ufak bir bilgisizlikde insan inaçsızlığa düşürebilir. Bende bilgim dahilinde size birşeyler anlatmaya çalışırım. Burada istemedende olsa insanların kafasını karıştırabilirim. O yüzden özelden konuşmamız doğru olur.

Foruma üye olmadan çok uzun zaman önce burada çok güzel bir söz görmüştüm.

"İnsanoğlunun en büyük merakı, görmediği ve bilmediği gizli şeylere karşıdır. Merak ilmin hocası olduğu için o, bu merakında haklıdır..."
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Haziran 23, 2016, 11:05:03 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Zig-Zag'ın zaten felsefe bölümüne açmasında ki neden ve sorusunda derin ve geniş bir anlam taşıyor. Bu yüzden ilahiyat üzerine bilgiler vermenin yada başka birinin gelip konuyu beğenmediği için boş yere konuya saldırması konunun amacını değiştirir.

Haziran 23, 2016, 02:41:02 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Felsefe yapmak yanlış bir iş değildir. Sormak, sorgulamak,tanımak,tanımlamak, meraklanmak ve araştırmak. Ancak en önemlisi ''düşünmektir''.

Düşünce/düşünme üzerine düşünmektir.

Normal şartlar altında benimsediğim İslam dininde Allah'a insani vasıflar yüklemek, somutlamak ve onu tıpkı bir insan gibi tasvir etmek insanı şirke kadar götürebilir.

Burada bu soruyu soran sayın Zig-Zag da bunu yapmış. Dolayısıyla İslam dinini benimsemiş insanlar bu sorudan kaçınırlar ve kaçınmak da zorundadırlar. Çünkü bir konuyu (bilhassa dini konuları) İslami ilimle açığa getirmek yalnızca Kuran, Hadis ve de Sünnet ehli insanların haddidir.

Ben daha çok sayın Zig-Zag'ın soruş şeklini beğendim. ''Elimizdekiler ile neler yapabileceğimizi merak ediyorum'' diye sormuş.

Bu güzel soru şekline ''can sıkıntısı'' diye cevap verenler ''ellerinde'' hiçbir şey olmadığını ima etmiş olur kanımca.

Soruya gelirsek.

Sorunun yanıtı değişken olacaktır. Az önce belirttiğim gibi Allah'a inanan insanlar ve üç İlahi dinine inanan insanlar bu soruyu yanıtlayamazlar.

Üç İlahi dine inanmayan insanlar bu soruya sadece istemsiz bir biçimde Allah'ı bir insanmış gibi düşünerek yanıtlamaya/tahmin etmeye çalışacaklardır. Çünkü Tanrı ile ilgili bir sınırları yoktur ve bu konuda hiç kaynakları olmadığı için biraz daha hayal güçlerine başvuracaklardır.

Özetle bu soruya Allah'ı bir insanmış gibi düşünerek yanıtlar verilecektir. ''Şunu merak ediyor, bunu merak ediyor'' dan öteye kısır bir döngüden öteye geçmeyecektir. Yani aslında kendimiz neyi merak ediyorsak onu merak ettiğini söyleyeceğiz.

Kanımca, eğer soru başka bir şekilde değiştirilebilirse belki daha yapıcı yorumlar okuruz.

En içten saygı ve sevgilerimle.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Haziran 23, 2016, 02:54:11 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Yüzeysel islam: Allah onu yarattıklarının ona nasıl inanacağı,nasıl fedakarlıklarda bulunacağını merak eder.

Derin islam: Allah bir şeyi merak etmez çünkü her şeyi bilir.

Tasavvuf: ''merak etme'' eylemini yaratan merak edemez zira ''merak etme'' eylemi, O'nda var olan değil O'nun yarattığı eylemdir.

Bazı Spiritüel inançlar: Tanrı iyi ve kötüyü yaratmıştır ve hangisinin kazanacağını merak eder.

Bazı satanik inançlar: Tanrı kibrini daha da arttırmak için her şeyi yaratmıştır ve insanlarla oyun oynayıp ne yapacaklarını merak eder.

Bu saydıklarım arasında hangisi size daha yakın geliyorsa alabilirsiniz. Bana düşüncede tasavvuf, uygulamada spiritüel inançlar daha yakın geliyor.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Haziran 23, 2016, 04:22:44 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Risus tabiki bana görede doğru olan tasavvuf anlatı midir. Merak eden bir yaratıcı olamaz zira.
Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo