Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dünyada Olmak Ama Dünyaya Ait Olmamak  (Okunma sayısı 36729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 09, 2008, 03:44:59 ös

Dünyada  yaşadığımızı ancak dünyaya ait olmadığımızı düşünürsek yaşam tarzımızda vede dolayısı ile hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu? Bu bilinç insanlılğa hakim olsa dünyada neler değişirdi?

Bu konu ile ilgili yorum yapmak veya düşüncelerini yazmak isteyen Sn. Üyeler başlık altında katılımda bulunabilirler.
Omnia mors aequat

Ocak 09, 2008, 04:18:53 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sevgili MYSTICPROVOCATEUR  sorunuzu anladığım kadarıyla  tinsel Dünyadanda söz ediyorsunuz
aslında benim öyle bir düşüncem olmadı.Ama çoğu zaman insan yaşadığı çevreye ait olmadığını düşüne biliyor.Ama gördüğüm kadarıyla bu Dünya`ya ait olmadığını düşünenler var.
İnsanların çoğunluğunda bu bilinç var

Ocak 09, 2008, 04:46:50 ös
Yanıtla #2

Sn. Shemuel,

Tam olarak vurgu yapmak istediğim yaşanılan çevre değil.Örneğin Pakistan da dünyaya gelip benim bu karışık ülkede ne işim var neden daha medeni bir ülkede doğmadım sorgulamasından bahsetmiyorum.Insanın aslında et ve kemikten yada başka bir deyişle kullandığı vücuttan ibaret olmadığının ,esasının tamemen başka bir form olduğunun dolayısı ile de aslen bu dünyaya ait olmadığının anlaşılması durumunda neler hissederdiniz ve neler değişirdi?Bu olgu kolaylıkla özümsenebilirmiydi?
Omnia mors aequat

Ocak 09, 2008, 05:22:51 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sn. Shemuel,

Tam olarak vurgu yapmak istediğim yaşanılan çevre değil.Örneğin Pakistan da dünyaya gelip benim bu karışık ülkede ne işim var neden daha medeni bir ülkede doğmadım sorgulamasından bahsetmiyorum.Insanın aslında et ve kemikten yada başka bir deyişle kullandığı vücuttan ibaret olmadığının ,esasının tamemen başka bir form olduğunun dolayısı ile de aslen bu dünyaya ait olmadığının anlaşılması durumunda neler hissederdiniz ve neler değişirdi?Bu olgu kolaylıkla özümsenebilirmiydi?
İnsanın içinde bulunduğu çıkmazdan dolayı, kötü koşullar sebebi ile  bir şeyleri yada bir varlığı yargılaması ;)

Ocak 09, 2008, 06:35:54 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sn. Shemuel,

Çok şeyler değişirdi.Tabiki kolay özümsenecek bir olgu değil ,fakat kimi ne şekilde yargılayacağız işte onun kanaatine varmış değilim

Ocak 09, 2008, 06:50:04 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

önce insanın kendi benliği değilmi??burada olduğumuzu fakat buraya ait olmadığımızı bilen bir benlik önce neyi sorar?Bana göre Ait olduğu yeri sorgular?

şu şekilde düşündüm biraz... bir çoçuk üvey olduğunu öğrendiğinde ilk olarak neyi sorar ilk merak ettiği nedir?Elbetteki gerçek ailesini?neden terkedildiğini ve bu ailenin onu nasıl bulduğunu...

bu dünyada yaşamak ama ama buraya ait olmamak özü sorgulamak gibidir işte bu yüzden ve Bence bu durumda gidilebilinecek en uç nokta Tanrı kavramıdır.Dikkatle belirtiyorum ki ALLAH değil TAnrı kavramı yada daha açık bir deyişle kendi varlığınızdan öte bir gücün varlığı...bunun nedenide her kesim özünü farklı görüp farklı betimleyebilir allaha inanmak veya uzaylılar tarafından dünyaya bırakılmak gibi farklılıklar  mevcutsa aynı farklılıklar meydana gelmezmi???
ve bence insanlığın bundan etkilendiğini düşünürsek bir bekleyiş içine girer insanlık....birgünün bir tarihin vs.Sonuçta buraya ait olmamak duygusunun kabullenilmişliği insanda hep öze doğru gidebilme isteğini tetiklemez mi??
eğerki bir gün bu şekilde bunu öğrenmiş olsaydım tek tavrım özümsemekten ziyade gerçeği aramak olurdu....
güzel bir konu sn.MYSTICPROVOCATEUR

Ocak 09, 2008, 07:01:58 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Bence bu durumda gidilebilinecek en uç nokta Tanrı kavramıdır.Dikkatle belirtiyorum ki ALLAH değil TAnrı kavramı yada daha açık bir deyişle kendi varlığınızdan öte bir gücün varlığı...

sevgili bilmeliyimgalilei öncelikle neyi yargılayacağınız tarafımdam anlaşıldı.
Sadece bir noktada çelişkiye düştüm Allah ile Tanrı arasındaki fark nedir?

Ocak 09, 2008, 07:18:20 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

sevgili shemuel fark olarak ayrdım çünkü bizim veya benim inandığım allah kavramı içerisinden bu konuya bakmam olanak dışı geldi bana.sn MYSTICPROVOCATEUR size cevaben demişki aslında başka bir form olduğunuzu.......
eğer ki ben inandığım allah kavramı çerçevesinde bu konuya bakmaya çalışırsam zaten bu formda olmadığımızı asıl dünyanın ahiret olduğu ve bizim zaten buraya ait olmadığımızı ve bu nedenlede bir farklılık olmayacağını söylemem gerekmezmiydi?
ama sn.MYSTICPROVOCATEUR'ün söylemi üzerine din kavramıMdaki diğer hayattan ziyade aslında bu yaşanılan hayatın,bir hayal olmadığını fakat başka bir form olan ""benliğin""burada sadece  artı bir hayat"yaşadığı"nı farzettim..yani orada aslında hem allah hem tanrı kavramını kullanmam yanlış oldu daha ziyade anlatmak istediğim şey;
madem ki buraya ait değilim sadece yaşıyorum neden?ve bunu yanında nasıl? bence neden sorusunu cevaplamak için nasıl sorusunun cevabı bilinmelidir bence....nasıl veya hangi nedenler?bunu yapan ne?? işte bu soruların cevabı bence bir benliği kendi varlığından daha fazla güce sahip olan bir varlığa götürür.....Tanrı kavramına
(sanırım çok dağıttım yazımı)allah ile tanrı kavramını bu nedenle ayırdım yanlış kullandığım için sizlerden özür dilerim.Fakat tekrar söylemem gerekirse tanrı,tanrılaştırmak vs bu kavramların açılımı eski mitolojik tanrılardan tutunda günümüzde tapınılan tanrılara kadar gelir yani bu pençere için geniş bir kavramdırve bence bu konuyu düşündürebilir.fakat bendeki allah kavramından ortaya çıkan din ve bunun getirisi olan kurallar belirlidir.o yüzden daha geniş bakmak istedim.

Ocak 09, 2008, 07:28:35 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Dilbilimciler, Allah sözcüğün kökünün İlah'tan (el-ilah) ya da (el-laha)dan gelmiş olabileceğini söylerler. Sami dillerinde "(En üst ilah) anlamına gelir" demişlerdir. Arapça ile akraba olan dillerde de ilah kelimei benzer şekillerde seslendirilir. İbranice tanrı anlamına gelen Eloah אלה, Keldanice Alaha laha ya da Aramice ܐܠܗܐ Elāhā Süryanice ܐܠܗܐ Alāhā.Bunların hepside Tanrıyı ifade eder.
Benim anlamadığım Başka bir formda Tanrının yeri ve görevi nedir.İnanmak ve yargılamak var, birde benim gibi ortada kalmak var :D

sevgili mistik ahireti kast etmiyormuş ,bende öyle anladım ama değilmiş
Siz şu anda inançlı bir insansınız başka bir form sizi inançsız yapamaz

Ocak 09, 2008, 07:46:10 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi